Sherlock Holmes 2: Skyggespillet

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg

Sherlock Holmes 2: Skyggespillet (Original titel: Sherlock Holmes: A Game of Shadows) er en britisk-amerikansk film med premiere 16. december 2011. Filmen er instrueret af Guy Ritchie og er en efterfølger til filmen Sherlock Holmes (2009) baseret på Arthur Conan Doyles Sherlock Holmes. Robert Downey Jr. spiller igen titelrollen som detektiven Sherlock Holmes. Desuden medvirker Jude Law og Rachel McAdams.

Medvirkende[redigér | redigér wikikode]

Referencer[redigér | redigér wikikode]

  1. 1,0 1,1 1,2 Sciretta, Peter (27 May 2010). "Sherlock Holmes 2 Gets December 2011 Release Date, Rachel McAdams Will Return". Film. http://www.slashfilm.com/2010/05/27/sherlock-holmes-2-gets-december-2011-release-date-rachel-mcadams-will-return. Hentet 18 October 2010. 
  2. Melrose, Kevin (23 November 2010). "Noomi Rapace to play Sim the Gypsy in ‘Sherlock Holmes 2′". Spin Off Online. http://spinoff.comicbookresources.com/2010/11/23/a-first-look-at-sherlock-holmes-2-plus-photos-from-six-other-wb-films. Hentet 28 November 2010. 
  3. 3,0 3,1 3,2 Ffrench, Andrew (4 November 2010). "Sherlock movie stars steam into Didcot". The Oxford Times. Newsquest. http://www.oxfordtimes.co.uk/news/8493243.Sherlock_movie_stars_steam_into_Didcot. Hentet 28 November 2010. 
  4. "Jared Harris discusses 'fun' Sherlock Holmes 2". Total Film. http://www.totalfilm.com/news/jared-harris-discusses-fun-sherlock-holmes-2. Hentet 22 March 2011. 
  5. "Stephen Fry talks Sherlock Holmes 2". Total Film. http://www.totalfilm.com/news/stephen-fry-talks-sherlock-holmes-2. Hentet 22 March 2011. 
  6. Bierly, Mandi (4 February 2011). "Rachel McAdams cameo confirmed for 'Sherlock Holmes' sequel". Time Inc.. http://insidemovies.ew.com/2011/02/04/rachel-mcadams-sherlock-holmes-2. Hentet 12 February 2011. 
  7. "Eddie Marsan reprising Sherlock Holmes role". Collider.com. http://www.collider.com/2010/11/23/sherlock-holmes-2-movie-images-the-hangover-part-2-horrible-bosses. Hentet 2 December 2010. 
  8. Sherlock Holmes: A Game of Shadows Movie Review – ComingSoon.net
  9. Thompson, Jody (19 October 2010). "Take that, you bounder: Jude Law takes swing at a gypsy in new Sherlock Holmes film (after quick practice on Guy Ritchie)". Daily Mail (UK: Associated Newspapers). http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1321581/Jude-Law-Robert-Downey-Jr-film-Sherlock-Holmes-sequel-Londons-Richmond-Park.html. Hentet 28 November 2010. 
  10. Leffler, Rebecca (26 November 2010). "Gilles Lellouche Joins 'Sherlock Holmes 2' Cast". The Hollywood Reporter (Nielsen Business Media). http://www.hollywoodreporter.com/news/gilles-lellouche-joins-sherlock-holmes-49372. Hentet 28 November 2010. 

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]

Britiske Stub
Denne artikel om britiske film er kun påbegyndt. Du kan hjælpe Wikipedia ved at tilføje mere.
Film
Amerikansk Stub
Denne artikel om amerikansk film er kun påbegyndt. Du kan hjælpe Wikipedia ved at tilføje mere.
Film