Coppa Agostoni

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Coppa Agostoni
Detaljer
Dato August
Region Italien Lombardiet, Italien
Lokalt navn Coppa Ugo Agostoni (italiensk)
Disciplin Landevejscykling
Status UCI Europe Tour
Klasse 1.1
Type Endagsløb
Historie
Første udgave 1946
Udgaver 73 (pr. 2019)
Første vinder ITA Luigi Casola
Flest sejre ITA Franco Bitossi (3)
Regerende mester BLR Aljaksandr Rabusjenka
Portal:Cykling

Coppa Agostoni er et endagsløb (1.1) i landevejscykling, som arrangeres i Lombardiet i Italien. Løbet blev for første gang arrangeret i 1946, og er en del af UCI Europe Tour.

Vindere[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgÅrVinderToerTreer
for amatører
1946ITA Luigi CasolaITA Antonio CovoloITA Salvatore Crippa
1947ITA Franco FantiITA Donato ZampiniITA Turchemeis Zanettini
1948ITA Luigi MalabroccaITA Aldo TosiITA Alberto Roggi
1949ITA Antonio AusendaITA Nello SforacchiITA Giorgio Albani
1950ITA Giorgio AlbaniITA Umberto DreiITA Fiorenzo Crippa
1951ITA Renzo AccordiITA Spirito GodioITA Ampleio Rossi
1952ITA Ezio BicoccaITA Agostino ColettoITA Pietro Giudici
1953ITA Andrea BarroITA Pierino BaffiITA Tranquillo Scudellaro
1954ITA Aldo MoserITA Giuseppe CalviITA Annibale Brasola
1955ITA Lino PizzoferatoITA Pierino BaffiITA Giuliano Michelon
1956ITA Silvano TessariITA Luciano MaiITA Ezio Pizzoglio
1957ITA Carlo ZorzoliITA Gabriele ScappiniITA Aurelio Cestari
1958ITA Giacobbe BoggianITA Dino LivieroITA Vittorio Poiano
for professionelle
1959ITA Michele GismondiITA Rino BenedettiITA Giuliano Natucci
1960ITA Pietro ChiodiniITA Amico IppolitiITA Cleto Maule
1961ITA Giovanni BettinelliITA Giuseppe FallariniITA Ercole Baldini
1962
ikke arrangeret
1963ESP Jaime AlomarITA Vito TacconeITA Graziano Battistini
1964ITA Italo ZilioliITA Bruno MealliITA Adriano Passuello
1965ITA Tommaso De PraFRA Roger PingeonITA Giuseppe Fezzardi
1966ITA Felice GimondiBEL Eddy MerckxITA Franco Bitossi
1967ITA Franco BitossiFRA Bernard GuyotITA Michele Dancelli
1968ITA Claudio MichelottoBEL Martin Van Den BosscheITA Bruno Mealli
1969ITA Franco BitossiBEL Jean-Pierre MonseréNED Gerben Karstens
1970BEL Eddy MerckxITA Costantino ContiITA Marino Basso
1971ITA Franco BitossiBEL Willy De GeestFRA Roger Pingeon
1972ITA Mauro SimonettiITA Claudio MichelottoSWE Tomas Pettersson
1973ITA Arnaldo CaverzasiITA Giacinto SantambrogioITA Franco Bitossi
1974ITA Felice GimondiITA Franco BitossiBEL Roger De Vlaeminck
1975BEL Roger De VlaeminckBEL Freddy MaertensBEL Frans Van Looy
1976BEL Roger De VlaeminckBEL Frans VerbeeckITA Francesco Moser
1977ITA Francesco MoserITA Gianbattista BaronchelliITA Enrico Paolini
1978ITA Giuseppe SaronniITA Pierino GavazziITA Gianbattista Baronchelli
1979ITA Giovanni BattaglinITA Francesco MoserITA Alfredo Chinetti
1980NED Cees PriemITA Wladimiro PanizzaSUI Bruno Wolfer
1981ITA Francesco MoserITA Gianbattista BaronchelliESP Juan Fernández
1982ITA Giuseppe SaronniITA Francesco MoserITA Pierino Gavazzi
1983BEL Alfons De WolfITA Roberto CerutiITA Claudio Savini
1984ITA Franco ChioccioliSUI Serge DemierreITA Claudio Corti
1985POR Acácio da SilvaITA Claudio CortiSUI Urs Zimmermann
1986ITA Marino AmadoriSUI Heinz ImbodenITA Claudio Corti
1987ITA Bruno LealiITA Alberto ElliITA Emanuele Bombini
1988ITA Gianni BugnoITA Massimo GhirottoITA Francesco Cesarini
1989URS Dmitrij KonysjevDEN Rolf SørensenITA Emanuele Bombini
1990ITA Maurizio FondriestITA Francesco CesariniITA Maurizio Vandelli
1991ITA Davide CassaniFRA Charly MottetITA Roberto Gusmeroli
1992ITA Stefano ColagèITA Giorgio FurlanITA Massimo Ghirotto
1993ITA Davide CassaniITA Marco GiovannettiITA Massimo Ghirotto
1994ITA Oscar PelliccioliITA Giorgio FurlanITA Massimo Ghirotto
1995ITA Gianni BugnoITA Stefano Della SantaITA Francesco Casagrande
1996ITA Filippo CasagrandeITA Alberto ElliLAT Piotr Ugrumov
1997ITA Massimo ApollonioITA Biagio ConteITA Giovanni Lombardi
1998ITA Andrea TafiITA Mirko CelestinoITA Emanuele Lupi
1999ITA Massimo DonatiITA Alberto ElliITA Francesco Casagrande
2000GER Jan UllrichITA Denis LunghiITA Filippo Simeoni
2001ITA Francesco CasagrandeGER Jan UllrichITA Gianluca Tonetti
2002FRA Laurent JalabertITA Gianni FaresinITA Massimo Giunti
2003ITA Francesco CasagrandeITA Cristian MoreniITA Oscar Mason
2004ITA Leonardo BertagnolliITA Dario FrigoESP Gonzalo Bayarri
2005ITA Paolo ValotiITA Leonardo GiordaniITA Stefano Cavallari
2006ITA Alessandro BertoliniITA Andrea TontiITA Franco Pellizotti
2007ITA Alessandro BertoliniAUT Christian PfannbergerITA Luca Mazzanti
2008GER Linus GerdemannAUT Christian PfannbergerITA Luca Mazzanti
2009ITA Giovanni ViscontiITA Mauro SantambrogioESP Francisco Ventoso
2010ITA Francesco GavazziITA Mauro SantambrogioITA Luca Paolini
2011ITA Sacha ModoloITA Simone PonziITA Oscar Gatto
2012ITA Emanuele SellaITA Fortunato BalianiITA Danilo Di Luca
2013ITA Filippo PozzatoITA Simone PonziITA Marco Zamparella
2014ITA Niccolò BonifazioSLO Grega BoleITA Simone Ponzi
2015ITA Davide RebellinITA Vincenzo NibaliITA Niccolò Bonifazio
2016ITA Sonny ColbrelliITA Diego UlissiITA Francesco Gavazzi
2017SUI Michael AlbasiniITA Marco CanolaITA Francesco Gavazzi
2018ITA Gianni MosconEST Rein TaaramäeITA Enrico Gasparotto
2019BLR Aljaksandr RabusjenkaKAZ Aleksej LutsenkoRUS Nikolaj Tjerkasov

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]