DM i landevejscykling 2022 – Linjeløb (herrer)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Danske mesterskab i landevejscykling for herrer 2022 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
KonkurrenceDM i landevejscykling 2022 NC
Dato26. juni 2022
Distance211 km
LandDEN Danmark
StartbyAalborg
MålbyAalborg
Hold32
Startende ryttere167
Fuldførende ryttere42
Gennemsnitlig fart43,314 km/t
Elevation1696 m
Resultater
VinderDEN Alexander Kamp (Trek-Segafredo)
ToerDEN Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
TreerDEN Mikkel Frølich Honoré (Quick-Step Alpha Vinyl)
◀ 2021
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Herrernes linjeløb ved DM i landevejscykling 2022 blev afholdt søndag den 26. juni i Aalborg. Linjeløbet foregik over 211 km.[1]

Løbet blev vundet af Alexander Kamp fra Trek-Segafredo for anden gang i karrieren. Mads Pedersen (Trek-Segafredo) og Mikkel Frølich Honoré (Quick-Step Alpha Vinyl) tog sig af de resterende podiepladser.

Resultat[redigér | rediger kildetekst]

Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Alexander Kamp dannebrogstrøjen i landevejscyklingTrek-Segafredo4t 52' 17"
2. DEN Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 13"
3. DEN Mikkel Frølich Honoré Quick-Step Alpha Vinyl+ 13"
4. DEN Andreas Stokbro Coop+ 17"
5. DEN Louis Bendixen Coop+ 27"
6. DEN Carl-Frederik Bévort Uno-X DARE Development Team+ 46"
7. DEN Lasse Norman Hansen Uno-X Pro Cycling Team+ 1' 00"
8. DEN Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo+ 1' 00"
9. DEN Emil Vinjebo Riwal+ 1' 01"
10. DEN Rasmus Bøgh Wallin Restaurant Suri-Carl Ras+ 1' 08"
11. DEN Mathias Larsen Restaurant Suri-Carl Ras+ 1' 08"
12. DEN Magnus Cort EF Education-EasyPost+ 1' 08"
13. DEN Mathias Bregnhøj Riwal+ 1' 08"
14. DEN Magnus Bak Klaris Restaurant Suri-Carl Ras+ 1' 09"
15. DEN Mathias Norsgaard Movistar Team+ 1' 11"
16. DEN Jonas Gregaard Uno-X Pro Cycling Team+ 1' 11"
17. DEN Julius Johansen Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 1' 18"
18. DEN Frederik Irgens Jensen BHS-PL Beton Bornholm+ 2' 15"
19. DEN Sebastian Kolze Changizi ColoQuick Cycling+ 2' 16"
20. DEN Christoffer Lisson Riwal+ 2' 16"
Kilder: ProCyclingStats Cycling Quotient


Hold og ryttere[redigér | rediger kildetekst]

WorldTeams (6)ProTeamKontinentalhold (10)Amatørhold (11)Regional- og klubhold (4)

Startliste[redigér | rediger kildetekst]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlacering
1DEN Mads Würtz Schmidt (DEN) DNS
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
2DEN Frederik Wandahl (DEN) DNS
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
3DEN Mathias Norsgaard (DEN) 15.
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
4DEN Alexander Kamp (DEN) dannebrogstrøjen i landevejscykling1.
5DEN Asbjørn Hellemose (DEN) 39.
6DEN Jakob Egholm (DEN) DNF
7DEN Mads Pedersen (DEN) 2.
8DEN Mattias Skjelmose Jensen (DEN) 8.
Uno-X Pro Cycling Team
UXT
Nr.RytterPlacering
9DEN Anthon Charmig (DEN) DNF
10DEN Jacob Hindsgaul (DEN) 41.
11DEN Jonas Gregaard (DEN) 16.
12DEN Lasse Norman Hansen (DEN) 7.
13DEN Morten Hulgaard (DEN) 22.
14DEN Niklas Larsen (DEN) DNS
15DEN Niklas Eg (DEN) DNS
16DEN William Blume Levy (DEN) DNS
Biesse Carrera
BIE
Nr.RytterPlacering
17DEN Anders Foldager (DEN) DNF
Rostese Giant ASD
___
Nr.RytterPlacering
18DEN Magnus Henneberg (DEN) 32.
Quick-Step Alpha Vinyl
QST
Nr.RytterPlacering
19DEN Mikkel Frølich Honoré (DEN) 3.
Development Team DSM
DDS
Nr.RytterPlacering
20DEN Tobias Lund Andresen (DEN) DNF
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
21DEN Magnus Cort (DEN) 12.
22DEN Michael Valgren (DEN) DNS
EF Education-NIPPO Development Team
EFD
Nr.RytterPlacering
23DEN Oliver Wulff Frederiksen (DEN) DNF
Hagens Berman Axeon
HBA
Nr.RytterPlacering
24DEN Kasper Andersen (DEN) 31.
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
IWG
Nr.RytterPlacering
25DEN Julius Johansen (DEN) 17.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
26DEN Andreas Kron (DEN) DNS
Quick-Step Alpha Vinyl
QST
Nr.RytterPlacering
27DEN Michael Mørkøv (DEN) 30.
28DEN Kasper Asgreen (DEN) DNS
Coop
TCO
Nr.RytterPlacering
29DEN Andreas Stokbro (DEN) 4.
30DEN Louis Bendixen (DEN) 5.
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
31DEN Asbjørn Kragh Andersen (DEN) DNS
32DEN Casper Pedersen (DEN) DNF
33DEN Frederik Rodenberg (DEN) DNF
Team SmartDry
___
Nr.RytterPlacering
34DEN Christian Gorm Albrechtsen (DEN) DNF
35DEN Mads Lundh (DEN) DNF
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
36DEN Mikkel Bjerg (DEN) DNS
Riwal
RIW
Nr.RytterPlacering
37DEN Alexander Salby (DEN) DNS
38DEN Christoffer Lisson (DEN) 20.
39DEN Emil Vinjebo (DEN) 9.
40DEN Kasper Viberg Søgaard (DEN) DNF
41DEN Mathias Bregnhøj (DEN) 13.
42DEN Morten Nørtoft (DEN) DNF
43DEN Søren Vosgerau (DEN) DNF
ColoQuick Cycling
TCQ
Nr.RytterPlacering
44DEN Frederik Muff (DEN) DNF
45DEN Frederik Bjørn Sørensen (DEN) DNF
46DEN Jeppe Aaskov Pallesen (DEN) 28.
47DEN Jesper Schultz (DEN) 37.
48DEN Joshua Gudnitz (DEN) DNF
49DEN Karl Hjøllund Klinge (DEN) DNF
50DEN Lukas Lund Sørensen (DEN) DNF
51DEN Mads Andersen (DEN) DNF
52DEN Mads Østergaard Kristensen (DEN) DNF
53DEN Matias Malmberg (DEN) DNF
54DEN Oliver Søndergaard (DEN) DNF
55DEN Sebastian Kolze Changizi (DEN) 19.
56DEN Simon Bak (DEN) 21.
BHS-PL Beton Bornholm
BPC
Nr.RytterPlacering
57DEN Adam Holm Jørgensen (DEN) 33.
58DEN Emil Toudal (DEN) DNF
59DEN Emil Schandorff Iwersen (DEN) DNF
60DEN Frederik Irgens Jensen (DEN) 18.
61DEN Gustav Wang (DEN) DNF
62DEN Mads Rahbek (DEN) 23.
63DEN Martin Toft Madsen (DEN) DNF
64DEN Nikolaj Mengel (DEN) DNF
65DEN Nils Lau Nyborg Broge (DEN) 38.
66DEN Rasmus Søjberg Pedersen (DEN) DNF
67DEN Sebastian Ryttersgaard (DEN) DNF
Herning CK Elite Biemme Danmark
___
Nr.RytterPlacering
68DEN Andreas Brandt Aidel (DEN) DNF
69DEN Carl Voldbjerg (DEN) DNF
70DEN Casper Kaysen (DEN) DNF
71DEN Daniel Lyhne (DEN) 34.
72DEN Jonas Birk Madsen (DEN) DNF
73DEN Jonas Nordal Jakobsen (DEN) DNF
74DEN Mads-Emil Dupont Hougaard (DEN) DNF
75DEN Nicolai Bujakewitz Kristensen (DEN) DNF
76DEN Rasmus Byriel Iversen (DEN) DNF
Restaurant Suri-Carl Ras
SCC
Nr.RytterPlacering
77DEN Albert Holm (DEN) DNF
78DEN Christian Lindquist (DEN) DNF
79DEN Julius Nowak Dalner (DEN) DNS
80DEN Magnus Bak Klaris (DEN) 14.
81DEN Martin Pedersen (DEN) DNF
82DEN Mathias Larsen (DEN) 11.
83DEN Oliver Knudsen (DEN) 26.
84DEN Oscar Bluhm (DEN) DNF
85DEN Rasmus Bøgh Wallin (DEN) 10.
86DEN Sebastian Nielsen (DEN) 24.
87DEN Tobias Kongstad (DEN) 42.
Bache-JS.dk
___
Nr.RytterPlacering
88DEN Jeppe Andreasen (DEN) DNF
89DEN Lasse Mikkelsen (DEN) DNF
90DEN Lauge Woer (DEN) DNF
91DEN Mads Bak Bjerregaard (DEN) DNF
92DEN Markus Klitgaard Bugge (DEN) DNF
93DEN Nicklas Amdi Pedersen (DEN) 25.
94DEN Peter Skov Lauritzen (DEN) DNF
95DEN Ruben Zilas Larsen (DEN) DNF
96DEN Stefan Ryom (DEN) DNF
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
97DEN Johan Price-Pejtersen (DEN) DNS
CO:PLAY-Giant
___
Nr.RytterPlacering
98DEN Daniel Lemvig Lond (DEN) DNF
99DEN Emil Hyllested (DEN) DNF
100DEN Jaspar Lonsdale (DEN) DNF
101DEN Kristian Broløs Damgaard (DEN) DNF
102DEN Kristian Siig Hessel (DEN) DNF
103DEN Magnus Machholdt (DEN) DNF
104DEN Mathias Matz (DEN) DNF
105DEN Mikkel Øritsland (DEN) DNF
106DEN Pelle Køster (DEN) DNF
107DEN Poul Holten Andersen (DEN) DNF
108DEN Victor Grue Enggaard (DEN) DNF
Georg Berg
___
Nr.RytterPlacering
109DEN Frederik Lundberg (DEN) DNF
110DEN Jacob Schebye (DEN) 29.
111DEN Jannik Ljungdahl (DEN) DNF
112DEN Mads Schelde Berg (DEN) DNF
113DEN Magnus Rost (DEN) DNF
114DEN Magnus Bächler (DEN) DNF
115DEN Nicklas Lilleskov Falk Rasmussen (DEN) 36.
116DEN Niklas Hornshøj (DEN) DNF
117DEN Oskar Winkler (DEN) DNF
Team Give Elementer
___
Nr.RytterPlacering
118DEN Anders Bruun (DEN) DNF
119DEN Daniel Eriksen (DEN) DNF
120DEN Gustav Frederik Dahl (DEN) 27.
121DEN Jakob Bødker (DEN) DNF
122DEN Jeppe Falk-Kristensen (DEN) DNF
123DEN Jeppe Tolbøll (DEN) DNF
124DEN Martin Szokody (DEN) DNF
125DEN Mathias Møller Jørgensen (DEN) DNF
126DEN Rasmus Lindbjerg (DEN) DNF
IBT-BH Carl Ras
___
Nr.RytterPlacering
127DEN Felix Holst (DEN) DNF
128DEN Frederik Thomsen (DEN) 40.
129DEN Kasper Due Kaspersen (DEN) DNF
130DEN Lucas Schrøder (DEN) DNS
131DEN Marckus Njor (DEN) DNS
132DEN Nicholas Thorøe-Hansen (DEN) DNF
133DEN Rasmus Bisgaard (DEN) DNS
134DEN Sebastian Andreasson (DEN) DNF
135DEN Thorolf Rønhede (DEN) DNF
Team Nyt Syn powered by Fialla
___
Nr.RytterPlacering
136DEN Anders Fynbo (DEN) DNS
137DEN Arne Birkemose (DEN) DNF
138DEN Christian Bahr (DEN) DNS
139DEN Emil Tønnesen (DEN) DNF
140DEN Ian Millennium (DEN) DNS
141DEN Rasmus Pedersen (DEN) DNF
Team Sparekassen Danmark Aalborg
___
Nr.RytterPlacering
142DEN Dennis Lock (DEN) DNF
143DEN Jacob Gye Madsen (DEN) DNF
144DEN Johannes Rom Dahl (DEN) DNF
145DEN Jonas Sørensen (DEN) DNF
146DEN Magnus Lorents Nielsen (DEN) DNF
147DEN Mikkel Kastrup (DEN) DNF
148DEN Morten Gadgaard (DEN) DNF
149DEN Oscar Munk-Olsen (DEN) DNF
150DEN Sebastian Petersen (DEN) DNF
151DEN William Wisholm (DEN) DNF
Uno-X DARE Development Team
UDT
Nr.RytterPlacering
152DEN Carl-Frederik Bévort (DEN) 6.
153DEN Marcus Sander Hansen (DEN) DNS
154DEN Robin Juel Skivild (DEN) 35.
155DEN Simon Dalby (DEN) DNF
156DEN Tobias Aagaard Hansen (DEN) DNF
Team ABC Elite
___
Nr.RytterPlacering
157DEN Christian Axelsen (DEN) DNF
158DEN Lucas Gude (DEN) DNF
159DEN Peter Sørensen (DEN) DNF
Frederiksberg Bane- og Landevejsklub
___
Nr.RytterPlacering
160DEN Martin Henriksen (DEN) DNS
161DEN Simon Jacob Svensson (DEN) DNS
Team Give Elementer
___
Nr.RytterPlacering
162DEN Mads Søgaard Mondrup (DEN) DNF
Holbæk Cykelsport
___
Nr.RytterPlacering
163DEN Lukas Sulaj Kloppenborg (DEN) DNF
Idrettsklubben Hero
___
Nr.RytterPlacering
164DEN Rasmus Dedenroth (DEN) DNS
Klampenborg CC
___
Nr.RytterPlacering
165DEN Frederik Gustav Brendborg (DEN) DNF
Randers Cykleklub
___
Nr.RytterPlacering
166DEN Martin Asvig Pedersen (DEN) DNF
Sydkystens Cycling
___
Nr.RytterPlacering
167DEN Jacob Fredslund Larsen (DEN) DNF

Se også[redigér | rediger kildetekst]

Referencer[redigér | rediger kildetekst]

  1. ^ Johannesen, Jesper (11. maj 2022). "DM-ruterne for 2022 præsenteret med hårde finaler". Feltet.dk. Hentet 21. juni 2022.

Eksterne henvisninger[redigér | rediger kildetekst]