DM i landevejscykling 2023 – Linjeløb (herrer)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Danske mesterskab i landevejscykling for herrer 2023
Løbsdetaljer
KonkurrenceDM i landevejscykling 2023 NC
Dato25. juni 2023
Distance211 km
LandDEN Danmark
StartbyAalborg
MålbyAalborg
Hold44
Startende ryttere160
Fuldførende ryttere77
Gennemsnitlig fart44,556 km/t
Elevation1.731 m
Resultater
VinderDEN Mattias Skjelmose (Trek-Segafredo)
ToerDEN Magnus Bak Klaris (Restaurant Suri-Carl Ras)
TreerDEN Andreas Kron (Lotto Dstny)
◀20222024
Dokumentation

Herrernes linjeløb ved DM i landevejscykling 2023 blev afholdt søndag den 25. juni i Aalborg. Linjeløbet foregik over 211 km.

Løbet blev vundet af Mattias Skjelmose fra Trek-Segafredo. Magnus Bak Klaris (Restaurant Suri-Carl Ras) og Andreas Kron (Lotto Dstny) tog sig af de resterende podiepladser.

Resultat[redigér | rediger kildetekst]

Samlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Mattias Skjelmose dannebrogstrøjen i landevejscyklingTrek-Segafredo4t 44' 08"
2. DEN Magnus Bak Klaris Restaurant Suri-Carl Ras+ 56"
3. DEN Andreas Kron Lotto Dstny+ 56"
4. DEN Anthon Charmig Uno-X Pro Cycling Team+ 56"
5. DEN Mathias Bregnhøj Leopard TOGT Pro Cycling+ 56"
6. DEN Søren Kragh Andersen Alpecin-Deceuninck+ 1' 17"
7. DEN Mathias Norsgaard Movistar Team+ 1' 35"
8. DEN Rasmus Bøgh Wallin Restaurant Suri-Carl Ras+ 1' 36"
9. DEN Frederik Muff ColoQuick+ 1' 43"
10. DEN Aksel Bech Skot-Hansen JS.dk+ 1' 46"
11. DEN Julius Johansen Intermarché-Circus-Wanty+ 3' 45"
12. DEN Gustav Wang Restaurant Suri-Carl Ras+ 4' 01"
13. DEN Kasper Andersen Hagens Berman Axeon+ 4' 01"
14. DEN Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 4' 01"
15. DEN Niklas Larsen Uno-X Pro Cycling Team+ 4' 01"
16. DEN Simon Bak ColoQuick+ 4' 01"
17. DEN Andreas Stokbro Leopard TOGT Pro Cycling+ 4' 01"
18. DEN Jeppe Aaskov Pallesen HRE Mazowsze Serce Polski+ 4' 01"
19. DEN Tobias Kongstad CO:PLAY-Giant Store+ 4' 01"
20. DEN Mathias Larsen Restaurant Suri-Carl Ras+ 4' 01"
Kilder: ProCyclingStats Cycling Quotient


Hold og ryttere[redigér | rediger kildetekst]

UCI WorldTeams (8)UCI ProTeams (4)UCI Kontinentalhold (13)DCU Elite Teams (7)Amatørcykelhold (2)
  • DEN Team ABC Elite
  • ESP Proton Cycling Academy
Regional- og klubhold (10)
  • DEN Cykling Odense
  • DEN Svendborg Cykle Club
  • DEN Frederiksberg Bane- og Landevejsklub
  • ITA U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol
  • AUT ARBÖ headstart On-Fahrrad
  • DEN Randers Cykleklub
  • DEN Frederikshøj Cycling Club
  • DEN Nørrebro Cykleklub
  • DEN Cycling Club Hillerød
  • DEN Aalborg Mountainbikeklub

Startliste[redigér | rediger kildetekst]

Startliste
Tudor Pro Cycling Team
TUD
Nr.RytterPlacering
1DEN Alexander Kamp (DEN) 26.
2DEN Frederik Lykke (DEN) DNS
3DEN Sebastian Kolze Changizi (DEN) 41.
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
4DEN Mads Pedersen (DEN) 14.
5DEN Mattias Skjelmose (DEN) dannebrogstrøjen i landevejscykling1.
6DEN Asbjørn Hellemose (DEN) 43.
Leopard TOGT Pro Cycling
LTP
Nr.RytterPlacering
7DEN Andreas Stokbro (DEN) 17.
8DEN Emil Vinjebo (DEN) 34.
9DEN Kasper Viberg Søgaard (DEN) 53.
10DEN Mads Østergaard Kristensen (DEN) 25.
11DEN Mathias Bregnhøj (DEN) 5.
12DEN Oliver Knudsen (DEN) DNF
13DEN Robin Juel Skivild (DEN) DNF
14DEN Tobias Aagaard Hansen (DEN) DNF
Uno-X Pro Cycling Team
UXT
Nr.RytterPlacering
15DEN Anthon Charmig (DEN) 4.
16DEN Jacob Hindsgaul (DEN) DNF
17DEN Lasse Norman Leth (DEN) 21.
18DEN Louis Bendixen (DEN) 49.
19DEN Marcus Sander Hansen (DEN) 45.
20DEN Niklas Larsen (DEN) 15.
21DEN Niklas Eg (DEN) DNS
22DEN William Blume Levy (DEN) 47.
Bingoal WB
BWB
Nr.RytterPlacering
23DEN Alexander Salby (DEN) 29.
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlacering
24DEN Andreas Kron (DEN) 3.
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlacering
25DEN Søren Kragh Andersen (DEN) 6.
EF Education-Nippo Development
EFD
Nr.RytterPlacering
26DEN Michael Valgren (DEN) DNF
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
27DEN Frederik Wandahl (DEN) 50.
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
28DEN Mathias Norsgaard (DEN) 7.
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlacering
29DEN Michael Mørkøv (DEN) 48.
30DEN Kasper Asgreen (DEN) 24.
31DEN Casper Pedersen (DEN) DNF
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
32DEN Johan Price-Pejtersen (DEN) 46.
Gallina-Ecotek-Lucchini
GAL
Nr.RytterPlacering
33DEN Emil Schandorff Iwersen (DEN) 39.
Hagens Berman Axeon
HBA
Nr.RytterPlacering
34DEN Kasper Andersen (DEN) 13.
HRE Mazowsze Serce Polski
MSP
Nr.RytterPlacering
35DEN Jeppe Aaskov Pallesen (DEN) 18.
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
Nr.RytterPlacering
36DEN Julius Johansen (DEN) 11.
Maloja Pushbikers
PBS
Nr.RytterPlacering
37DEN Matias Malmberg (DEN) 22.
Proton Cycling Academy
___
Nr.RytterPlacering
38DEN Nicklas Jacobsen Nissen (DEN) DNF
ARBÖ headstart On-Fahrrad
___
Nr.RytterPlacering
39DEN Emil Jørgensen (DEN) DNS
Biesse-Carrera
BIE
Nr.RytterPlacering
40DEN Anders Foldager (DEN) 27.
CIC U Nantes Atlantique
UCN
Nr.RytterPlacering
41DEN Rasmus Søjberg Pedersen (DEN) 38.
U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol
___
Nr.RytterPlacering
42DEN Oliver Mortensen (DEN) DNF
ColoQuick
TCQ
Nr.RytterPlacering
43DEN Anders Vos Sørensen (DEN) DNF
44DEN Emil Toudal (DEN) 61.
45DEN Frederik Muff (DEN) 9.
46DEN Frederik Bjørn Sørensen (DEN) DNF
47DEN Henrik Breiner Pedersen (DEN) 60.
48DEN Joshua Gudnitz (DEN) 71.
49DEN Mads Andersen (DEN) 76.
50DEN Magnus Lorents Nielsen (DEN) DNF
51DEN Nicklas Amdi Pedersen (DEN) 31.
52DEN Oliver Søndergaard (DEN) DNF
53DEN Sebastian Nielsen (DEN) 30.
54DEN Simon Bak (DEN) 16.
55DEN Tobias Svarre (DEN) 28.
56DEN Victor Grue Enggaard (DEN) DNF
Uno-X DARE Development
UDT
Nr.RytterPlacering
57DEN Alfred Grenaae (DEN) 56.
58DEN Carl-Frederik Bévort (DEN) 58.
59DEN Mads Landbo (DEN) DNF
60DEN Simon Dalby (DEN) DNS
BHS-PL Beton Bornholm
BPC
Nr.RytterPlacering
61DEN Adam Holm Jørgensen (DEN) DNF
62DEN Andreas Brandt Aidel (DEN) DNF
63DEN Boas Lysgaard (DEN) 65.
64DEN Frederik Irgens Jensen (DEN) 32.
65DEN Mads Schelde Berg (DEN) DNF
66DEN Mads-Emil Dupont Hougaard (DEN) DNF
67DEN Martin Toft Madsen (DEN) 72.
68DEN Nicholas Thorøe-Hansen (DEN) DNF
69DEN Nicklas Lilleskov Falk Rasmussen (DEN) DNF
70DEN Nikolaj Mengel (DEN) 59.
71DEN Oskar Winkler (DEN) DNF
72DEN Sebastian Ryttersgaard (DEN) 64.
73DEN Sebastian Andreasson (DEN) 42.
CO:PLAY-Giant Store
___
Nr.RytterPlacering
74DEN Benjamin Hertz (DEN) DNF
75DEN Daniel Lemvig Lond (DEN) DNF
76DEN Kristian Broløs Damgaard (DEN) DNF
77DEN Magnus Machholdt (DEN) DNF
78DEN Mathias Matz (DEN) 55.
79DEN Mikkel Øritsland (DEN) DNF
80DEN Mikkel Tvergaard (DEN) DNF
81DEN Pelle Køster (DEN) 68.
82DEN Phillip Mathiesen (DEN) DNF
83DEN Tobias Kongstad (DEN) 19.
Aalborg-Sparekassen Danmark
___
Nr.RytterPlacering
84DEN Hugo Bruun van Deurs (DEN) DNF
85DEN Jacob Gye Madsen (DEN) 54.
86DEN Johannes Rom Dahl (DEN) DNF
87DEN Jonas Sørensen (DEN) 77.
88DEN Kevin Biehl (DEN) 35.
89DEN Lukas Lund Sørensen (DEN) DNF
90DEN Malte Hellerup (DEN) 40.
91DEN Mikkel Kastrup (DEN) 63.
92DEN Oscar Munk-Olsen (DEN) DNF
93DEN Thomas Koldkjær Decker (DEN) DNF
CeramicSpeed Herning CK Elite
___
Nr.RytterPlacering
94DEN Casper Kaysen (DEN) DNF
95DEN Christian Gorm Albrechtsen (DEN) 36.
96DEN Daniel Lyhne (DEN) DNF
97DEN Gustav Lorenzen (DEN) 62.
98DEN Gustav Ferdinand Lau (DEN) DNF
99DEN Jonas Nordal Jakobsen (DEN) DNF
100DEN Malthe Sand Thomsen (DEN) DNF
101DEN Mikkel Jørgensen (DEN) DNF
Cycling Club Hillerød
___
Nr.RytterPlacering
102DEN Mads Lundh (DEN) DNF
Restaurant Suri-Carl Ras
GSH
Nr.RytterPlacering
103DEN Albert Holm (DEN) DNS
104DEN Alexander Arnt Hansen (DEN) 73.
105DEN Christian Lindquist (DEN) DNS
106DEN Daniel Stampe (DEN) 33.
107DEN Gustav Wang (DEN) 12.
108DEN Gustav Frederik Dahl (DEN) 52.
109DEN Jakob Egholm (DEN) DNF
110DEN Kristian Egholm (DEN) 69.
111DEN Magnus Bak Klaris (DEN) 2.
112DEN Martin Pedersen (DEN) 70.
113DEN Mathias Larsen (DEN) 20.
114DEN Oscar Bluhm (DEN) 66.
115DEN Rasmus Bøgh Wallin (DEN) 8.
116DEN Stian Rosenlund Richter (DEN) DNF
Give Elementer
___
Nr.RytterPlacering
117DEN Anders Bruun (DEN) DNF
118DEN Emil Tønnesen (DEN) DNF
119DEN Jacob Christian Vestergaard (DEN) DNF
120DEN Jacob Degn Fryland (DEN) DNF
121DEN Jacob Schebye (DEN) 37.
122DEN Jeppe Falk-Kristensen (DEN) DNF
123DEN Mads Søgaard Mondrup (DEN) 44.
124DEN Magnus Bächler (DEN) DNF
125DEN Martin Szokody (DEN) 51.
126DEN Mathias Kirk (DEN) DNF
127DEN William Wisholm (DEN) DNF
Give Steel-2M Cycling Elite
___
Nr.RytterPlacering
128DEN Erik Christoffersen (DEN) DNF
129DEN Felix Holst (DEN) DNF
130DEN Kasper Jul Øhlenschlæger (DEN) DNF
131DEN Lucas Pihl Gaihede (DEN) DNF
132DEN Magnus Olavius Dehn (DEN) DNF
133DEN Mikkel Weber Zeyn (DEN) DNF
134DEN Oskar Rønn (DEN) DNF
135DEN Sebastian Sigurd Nielsen (DEN) DNF
136DEN Thorolf Rønhede (DEN) DNS
Svendborg Cykle Club
___
Nr.RytterPlacering
137DEN Frederik Winther Hulbæk Petersen (DEN) DNF
Give Steel-2M Cycling Elite
___
Nr.RytterPlacering
138DEN Tobias Aarup Levring (DEN) DNF
IBT-Tripeak
___
Nr.RytterPlacering
139DEN Frederik Davidsen (DEN) DNF
140DEN Kasper Due Kaspersen (DEN) DNF
141DEN Marckus Njor (DEN) 75.
142DEN Noah Borgen Morell (DEN) 57.
143DEN Peter Asbjørn Hansen (DEN) DNF
JS.dk
___
Nr.RytterPlacering
144DEN Aksel Bech Skot-Hansen (DEN) 10.
145DEN Jakob Bødker (DEN) DNF
146DEN Jeppe Andreasen (DEN) DNF
147DEN Lauge Woer (DEN) DNF
148DEN Markus Klitgaard Bugge (DEN) DNF
149DEN Morten Gadgaard (DEN) DNF
150DEN Peter Skov Lauritzen (DEN) DNF
151DEN Ruben Zilas Larsen (DEN) DNF
SIAS Rime
SIS
Nr.RytterPlacering
152DEN Magnus Henneberg (DEN) DNS
Team ABC Elite
___
Nr.RytterPlacering
153DEN Alexander Engels Ryming (DEN) DNF
154DEN Lucas Gude (DEN) DNF
Cykling Odense
___
Nr.RytterPlacering
155DEN Arne Birkemose (DEN) DNF
156DEN Ian Millennium (DEN) 67.
157DEN Karl-Erik Rosendahl (DEN) 74.
158DEN Thomas Hald (DEN) DNF
Frederiksberg Bane- og Landevejsklub
___
Nr.RytterPlacering
159DEN Anders Weuge (DEN) DNF
160DEN Frederik Marquard Nielsen (DEN) DNF
161DEN Lasse Østergaard Ahmt (DEN) DNF
162DEN Martin Henriksen (DEN) DNF
163DEN Rasmus Mohr (DEN) DNF
164DEN Simon Jacob Svensson (DEN) DNF
Frederikshøj Cycling Club
___
Nr.RytterPlacering
165DEN Kasper Kalhøj (DEN) DNS
Nørrebro Cykleklub
___
Nr.RytterPlacering
166DEN Carl Rosenberg (DEN) DNF
Randers Cykleklub
___
Nr.RytterPlacering
167DEN Martin Asvig Pedersen (DEN) DNF
Aalborg Mountainbikeklub
___
Nr.RytterPlacering
168DEN Christian Kornum (DEN) DNF
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
169DEN Mikkel Honoré (DEN) 23.

Se også[redigér | rediger kildetekst]

Referencer[redigér | rediger kildetekst]

Eksterne henvisninger[redigér | rediger kildetekst]