Indikativ i grønlandsk grammatik

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

Indikativ eller fremsættende måde er en modus, der betegner, at en verbalhandling er ligefrem og reel.

grønlandsk vises indikativ med modusmorfemet {vu} i intransitiv og {va} i transitiv. Intransitiv indikativ bruger de absolutive personendelser, da det er en superordinat[bør uddybes] modus. Transitiv bruger normal konstruktion med en relativ agent og et absolutivt objekt.[bør uddybes]

Endelserne formes altså således:

Intransitiv: {vu}-ABS, f.eks. {vu}{ŋa} +vunga, som i 'nerivunga' (jeg spiser) (hvor + betyder, at endelsen er additiv).

Transitiv: {va}-REL-ABS, f.eks. {va}{m}{si} +vassi, som i 'asavassi' (jeg elsker jer).

Intransitiv indikativ[redigér | redigér wikikode]

endelse
1.ps.sg +vunga
2.ps.sg +vutit
3.ps.sg +voq
1.ps.pl. +vugut
2.ps.pl. +vusi
3.ps.pl. -pput
Question book-4.svg Der er for få eller ingen kildehenvisninger i denne artikel, hvilket er et problem. Du kan hjælpe ved at angive kilder til de påstande, som fremføres i artiklen.