Præsidentvalget i Colombia 2022

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Ambox currentevent.svgDenne artikel beskriver en aktuel begivenhed
Informationerne kan blive ændret hurtigt, som begivenheden skrider frem.
Valgresultater efter departement      Gustavo Petro - Francia Márquez      Rodolfo Hernández - Marelen Castillo

Præsidentvalget i Colombia 2022 blev afholdt over to runder. Den siddende præsident Iván Duque kunne ikke stille op til en ny periode. Valget blev vundet af Gustavo Petro.

Ved første valgrunde den 29. maj 2022 opnåede ingen kandidat 50 % af stemmerne, hvorfor der den 19. juni blev afholdt en anden valg runde mellem de to kandidater, der havde opnået flest stemmer ved første valgrunde, Gustavo Petro og Rodolfo Hernández Suárez.[1][2][3]

Gustavo Petro vandt anden valgrunde med 50,44% af stememrne mod 47,31% til Rodolfo Hernández Suárez.[4][5]

Valgdeltagelsen af 54.98% i første runde og 58,09% i anden runde.

Valgsystem[redigér | rediger kildetekst]

Colombias præsidenter vælges for fire år ad gangen med et system med to runder. Hvis ingen af kandidaterne får et flertal af stemmerne i første runde, afholdes der en anden runde mellem de to kandidater med flest stemmer [6] Vicepræsidenten vælges sammen med præsidenten. En præsident kan kun vælges for en enkelt periode på fire år, og i henhold til forfatningens artikel 191 skal kandidaterne være colombianere af fødsel og mindst 30 år gamle. Valgretsalderen er 18 år.

Resultat i første valgrunde 29. maj 2022[redigér | rediger kildetekst]

Kandidaten med flest stemmer i første valgrunde fordelt på kommuner:      Gustavo Petro - Francia Márquez      Rodolfo Hernández - Marelen Castillo      Federico Gutiérrez - Rodrigo Lara Sánchez
KandidatRunning matePartiStemmer%
Gustavo PetroFrancia MárquezPacto Histórico por Colombia (Colombia Humana)8.527.76840,33
Rodolfo HernándezMarelen CastilloLiga de Gobernantes Anticorrupción5.953.20928,15
Federico GutiérrezRodrigo Lara SánchezCoalición Equipo por Colombia5.058.01023,92
Sergio FajardoLuis Gilberto MurilloCoalición Centro Esperanza888.5854,20
John Milton RodríguezSandra de las LajasColombia Justa Libres274.2501,30
Enrique GómezCarlos CuartasMovimiento de Salvación Nacional50.5390,24
Íngrid BetancourtJosé Luis EsparzaPartido Verde Oxígeno14.8780,07
Luis Pérez GutiérrezCeferino MosqueraUafhængig12.4250,06
Blanke stemmer366.6231,73
I alt21.146.287100,00
Gyldige stemmer21.146.28798,87
Ugyldige/blanke stemmer242.6291,13
Stemmer i alt21.388.916100,00
Registrerede vælgere/valgdeltagelse39.002.23954,84
Kilde: Registraduria (99,99 % optalt)

Referencer[redigér | rediger kildetekst]

  1. ^ Reuters (2022-05-29). "In surprise Colombia election result, leftist and businessman go to second round". Reuters (engelsk). Arkiveret fra originalen 30. maj 2022. Hentet 2022-05-30.
  2. ^ Holly K. Sonneland; Hope Wilkinson (14. marts 2022). "Explainer: Who's Who in Colombia's 2022 Presidential Race". AS/COA. Hentet 2. maj 2022.
  3. ^ "Colombia's presidential race heads to runoff". Al Jazeera. 29. maj 2022. Hentet 29. maj 2022.
  4. ^ "Leftist Gustavo Petro wins Colombian presidency". Financial Times. 19. juni 2022. Arkiveret fra originalen 20. juni 2022. Hentet 19. juni 2022.
  5. ^ Bocanegra, Nelson; Griffin, Oliver; Vargas, Carlos (19. juni 2022). "Colombia elects former guerrilla Petro as first leftist president". Reuters (engelsk). Arkiveret fra originalen 20. juni 2022. Hentet 19. juni 2022.
  6. ^ Sonneland, Holly K. (28. juni 2017). "Explainer: Colombia's 2018 Elections". AS/COA (engelsk). Hentet 2021-04-28.