Scottish Cup 1883-84

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
Scottish Cup
Sæson 1883-84
Mester Queen's Park FC
(7. titel)
Andenplads Vale of Leven FC
Scottish Cup

Scottish Football Association Challenge Cup 1883–84 var den 11. udgave af Scottish Football Association Challenge Cup, i dag bedre kendt som Scottish Cup. De første kampe blev spillet den 8. september 1883, og turneringen blev afsluttet i februar 1884, hvor Queen's Park FC vandt finalen over Vale of Leven FCwalkover, da holdet fra Alexandria på grund af sygdom og skader ikke stillede op til finalen. Sejren var Queen's Park FC's syvende i turneringens historie.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Queen's Park FC's vej til sejren[redigér | redigér wikikode]

Runde Dato Kamp Res.
Første runde 8.9. Partick FCQueen's Park FC 0–8
Anden runde 29.9. Third Lanark RVQueen's Park FC 2–4
Tredje runde 20.10. Cowlairs FCQueen's Park FC 0–5
Fjerde runde 10.11. Partick Thistle FCQueen's Park FC 0–4
Ottendedelsfinale Bye
Kvartfinale 22.12. Queen's Park FCCartvale FC 6–1
Semifinale 2.2. Hibernian FCQueen's Park FC 1–5
Finale Queen's Park FCVale of Leven FC w.o.

Første runde[redigér | redigér wikikode]

Dato Kamp Res.
8.9. Abercorn FCLevern FC 7–0
Airdrie FCTollcross FC 0–0
Alloa Athletic FCFalkirk FC 0–5
Arbroath FCAberdeen FC 2–2
Arthurlie FCPollok FC 3–0
Battlefield FCSouth Western FC 8–1
Benhar FCDrumpellier FC 2–2
Bute Rangers FCGlenpatrick FC 0–0
Cambuslang FCBelshill FC 8–0
Cartvale FCWest End Athletic FC 8–0
Clarkston FCPlains Bluebell FC 0–0
Clippens FCJohnstone Athletic FC 3–2
Dunblane FCVale of Teith FC 2–1
Dunbritton FCVale of Leven Wanderers FC 1–1
Dundee Harp FCAngus FC 9–0
Dunipace FCCampsie FC 2–1
East End Rovers FCNewton Stewart Athletic FC 0–0
East Stirlingshire FCTayavalla FC 3–0
Granton FCGlencairn FC 3–1
Greenock Northern FCSir John Maxwell FC 5–3
Greenock Southern FCNetherlee FC 5–2
Hamilton Academical FCAirdrieonians FC 4–1
Heart of Midlothian FCBrunswick FC 8–0
Hibernian FCWest Calder FC 5–0
Hurlford FCBeith Thistle FC 0–0
Jamestown FCKilmarnock Thistle FC 0–0
Johnstone FCThornliebank FC 3–4
Kilbarchan FCPaisley Athletic FC 3–4
Kilmarnock FCKilbirnie FC 0–0
Linwood FCWoodland FC 1–4
Lugar Boswell FCAyr FC 3–1
Lyle Athletic FCJohnstown Rovers FC 2–4
Mauchline FCAnnbank FC 3–1
Mavisbank FCDean Park FC 2–1
Maybole FCCumnock FC 0–4
Dato Kamp Res.
8.9. Morton FCRenfrew FC 1–0
Northern FCRangers FC 0–1
Our Boys FCWest End FC 3–2
Partick FCQueen's Park FC 0–8
Partick Thistle FCPilgrims FC w.o.
Perseverance FCDundee Hibernians FC 0–0
Pollokshields Athletic FCThistle FC 4–1
Port Glasgow Athletic FCLochwinnoch FC 0–0
Possilpark FCOrchard FC 2–4
Queen of the South Wanderers FC5th KRV 7–7
Renton FCDumbarton FC 2–1
Royal Albert FCShettleston FC 8–0
St Mirren FCCaledonian FC 6–0
Stenhousemuir FCStrathblane FC 3–2
Stewarton Cunninghame FCPortland FC 0–0
Strathmore FCBalgay FC 2–2
Strathmore FCEast End FC 1–0
Third Lanark RVClyde FC 5–2
Vale of Atholl FCBreadalbane FC 0–0
Vale of Leven FCLeverndale FC 12–00
Vale of Nith FCMoffat FC 2–4
Whitefield FCLuton FC w.o.
Whitehill FCAlexandria Athletic FC 3–1
Yoker FCOlympic FC 0–2
15.9. Dunfermline FCSt Bernard's FC 01–13
King's Park FCLenzie FC 11–00
Omkampe
15.9. 5th KRVQueen of the South Wanderers FC 3–1
Arbroath FCAberdeen FC 7–0
Balgay FCStrathmore FC [0]1–1[1]
Benhar FCDrumpellier FC 12–00
Dundee Hibernians FCPerseverance FC 0–0
Edina FCKinleith FC 4–0
Tollcross FCAirdrie FC 4–3
Vale of Leven Wanderers FCDunbritton FC 0–4

Anden runde[redigér | redigér wikikode]

Dato Kamp Res.
29.9. Abercorn FCPaisley Athletic FC 2–0
Arbroath FCPerseverance FC 0–0
Balgay FCStrathmore FC 1–3
Battlefield FCWhitefield FC 7–2
Benhar FCVale of Avon FC 0–0
Cambuslang FCTollcross FC 7–0
Cartvale FCGreenock Southern FC 6–2
Cowlairs FCGranton FC 3–2
Drumlanrig Rangers FCEast End Rovers FC 2–3
Dunblane FCCoupar Angus FC 4–1
Dundee Harp FCVale of Atholl FC 0–0
East Stirlingshire FCDunipace FC 2–2
Falkirk FCStenhousemuir FC 9–1
Hibernian FCEdina FC 10–10
Jamestown FCDunbritton FC 7–1
Johnstown Rovers FCGreenock Northern FC 6–1
Kilmarnock FCHurlford FC 3–0
Kilmarnock Athletic FC
 – Stewarton Cunninghame FC
9–1
Dato Kamp Res.
29.9. Mauchline FCLugar Boswell FC 3–1
Moffat FC5th KRV 2–3
Newcastleton FCHeart of Midlothian FC 1–4
Olympic FCClippens FC 5–0
Our Boys FCStrathmore FC 2–0
Partick Thistle FCOrchard FC 8–1
Pollokshields Athletic FCMavisbank FC 6–2
Port Glasgow Athletic FCArthurlie FC 1–3
Rangers FCWhitehill FC 14–20
Renton FCKing's Park FC 6–1
Royal Albert FCClarkston FC 8–1
Third Lanark RVQueen's Park FC 2–4
Thornliebank FCBute Rangers FC 14–00
Woodland FCSt Mirren FC 0–7
Omkamp
6.10. East Stirlingshire FCDunipace FC 2–1

Tredje runde[redigér | redigér wikikode]

Dato Kamp Res.
20.10. Abercorn FCJohnstown Rovers FC 7–0
Arbroath FCDundee Harp FC 1–1
Arthurlie FCSt Mirren FC 3–1
Battlefield FCJamestown FC 4–2
Cambuslang FCHamilton Academical FC 6–0
Cartvale FCCumnock FC 4–1
Cowlairs FCQueen's Park FC 0–5
East End Rovers FC5th KRV 1–6
Heart of Midlothian FCHibernian FC 1–4
Morton FCKilmarnock Athletic FC [0]1–2[2]
Olympic FCMauchline FC 0–5
Dato Kamp Res.
20.10. Partick Thistle FCEast Stirlingshire FC 6–0
Rangers FCFalkirk FC 5–2
St Bernard's FCBenhar FC 7–0
Strathmore FCOur Boys FC 2–2
Thornliebank FCKilmarnock FC [0]1–0[2]
Vale of Leven FCRenton FC 4–1
Omkampe
27.10. Dundee Harp FCArbroath FC 2–1
Our Boys FCStrathmore FC 5–1
3.11. Morton FCKilmarnock Athletic FC 0–4
Thornliebank FCKilmarnock FC 2–1

Fjerde runde[redigér | redigér wikikode]

Arthurlie FC var oversidder.

Dato Kamp Res.
3.11. Battlefield FCEdinburgh University FC w.o.
10.11. Cartvale FCAbercorn FC 4–2
Dunblane FCRangers FC 1–6
Hibernian FC5th KRV 8–1
Kilmarnock Athletic FCCambuslang FC 2–3
Mauchline FCRoyal Albert FC 4–0
Partick Thistle FCQueen's Park FC 0–4
Pollokshields Athletic FCOur Boys FC 11–00
St Bernard's FCThornliebank FC 2–0
Vale of Leven FCDundee Harp FC 6–0

Ottendedelsfinaler[redigér | redigér wikikode]

11 hold spillede om otte pladser i kvartfinalerne. Det betød, at fem hold var oversiddere i denne runde: Battlefield FC, Cambuslang FC, Cartvale FC, Hibernian FC og Queen's Park FC.

Dato Kamp Res.
1.12. Arthurlie FCVale of Leven FC 0–0
Mauchline FCPollokshields Athletic FC 2–3
St Bernard's FCRangers FC 0–3
Omkamp
8.12. Vale of Leven FCArthurlie FC 3–1

Kvartfinaler[redigér | redigér wikikode]

Dato Kamp Res.
22.12. Cambuslang FCRangers FC 1–5
Hibernian FCBattlefield FC 6–1
Queen's Park FCCartvale FC 6–1
Vale of Leven FCPollokshields Athletic FC 4–2

Semifinaler[redigér | redigér wikikode]

Dato Kamp Res. Spillested
19.1. Vale of Leven FCRangers FC 3–0 Holm Quarry, Dumbarton
2.2. Hibernian FCQueen's Park FC 1–5 Eastern Road, Edinburgh

Finale[redigér | redigér wikikode]

Finalen skulle spilles i februar[3] 1884Cathkin Park i Glasgow. På grund af sygdom og skader forsøgte Vale of Leven FC at få kampen udsat, men det afviste Scottish Football Association. Vale of Leven stillede ikke op til finalen, men det gjorde Queen's Park, som satte kampen i gang og scorede et symbolsk mål.

Dato Kamp Res. Tilskuere Spillested
[3] Queen's Park FCVale of Leven FC w.o. Cathkin Park, Glasgow

Kilder / eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]

Noter[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ Begge hold gik videre til anden runde.
  2. ^ a b Kampen blev beordret spillet om.
  3. ^ a b Kilderne er uenige om finaledatoen: London Hearts Supporters Club angiver at finalen skulle være spillet den 16. februar 1884, mens Scottish FA's Scottich Cup final archive angiver datoen som 23. februar 1884.