Unihoc Floorball Ligaen 2015/16

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
Soccerball current event.svg Denne artikel eller sektion om sport er forældet eller ikke opdateret.
Se artiklens diskussionsside eller historik.
Clockimportant.svg

Floorballligaen 2015/16 er den højeste liga i Dansk Floorball Union. De 8 bedste hold kvalificerer sig til DM kvartfinalerne. Der er 10 hold i ligaen. Før sæsonstart trak Århus FK deres hold og et par kampe inde i sæsonen måtte Vanløse trække deres hold

Unihoc Floorball Ligaen 2015/16
Sport Floorball
Grundlagt 1991
Antal hold 10 hold landsdækkende
Region Danmark
Regerende mester Rødovre FC


Deltagere[redigér | redigér wikikode]

Trænere[redigér | redigér wikikode]

Klub Træner Spillende træner Nationalitet Sidste sæson
Benløse Jens Hagbarth Nej Dansk AaB
Brønderslev Kim Olesen Nej Dansk Pause
Copenhagen Tony Taijala Nej Svensk Sverige
Frederikshavn Christian Jespersen Nej Dansk Frederikshavn
Hvidovre Martin Lytje Nej Dansk Hvidovre
Rødovre Martin Erichsen Ja Dansk Rødovre (spiller)
Sunds Søren Holm Ja Dansk Sunds
AaB Daniel Persson Nej Svensk Sverige

Spillesystem[redigér | redigér wikikode]

Placering Slutspil Betydning
1 Slutspil Førstevælger af modstander til kvartfinalerne
2 Slutspil Andenvælger af modstander til kvartfinalerne
3 Slutspil Tredievælger af modstander til kvartfinalerne
4 Slutspil
5 Slutspil
6 Slutspil
7 Slutspil
8 Slutspil
9 Kval om nedrykning Skal møde vinder af 1.div øst og 1.div vest om den ledige plads
10 Nedrykker

Slutspil[redigér | redigér wikikode]

Play off[redigér | redigér wikikode]

Spilles bedst af 5 kampe, hvor bedst placerede har 3 hjemmekampe

  Kvartfinaler Semifinaler Finalen
                                                   
  1  Brønderslev 8 11 12  
8  AaB 4 3 3  
   Brønderslev 6 OT 10 13  
   Copenhagen 5 7 4  
4  Copenhagen 15 9 7 12
  7  Frederikshavn 6 5 8 7  
    1  Brønderslev 5
  2  Benløse 3
  2  Benløse 9 7 9  
6  Sunds 4 5 6  
 Benløse 3 4 1 5 4
   Rødovre 6 1 6 1 2  
3  Rødovre 2 8 5 8
  5  Hvidovre 3 2 2 2  

Topscorer Slutspil[redigér | redigér wikikode]

# Spiler Klub Mål Ass Pts
1, Jesper Schow Copenhagen 20 12 32
2. Niklas Juul Brønderslev 10 16 26
3. Nikolaj Parbo Copenhagen 14 8 22
4. Andreas Glad Brønderslev 15 4 19
5. Claus Nisbeth Copenhagen 8 9 17
6. Alex Jensen Copenhagen 9 6 15
7. Steffen Jensen Brønderslev 6 9 15
8. Brian Nielsen Brønderslev 12 2 14
9. Mathias Glass Benløse 6 6 12
10. Martin Erichsen Rødover 4 7 11

Grundspil[redigér | redigér wikikode]

Slutstilling[redigér | redigér wikikode]

En sejr giver 3 point.

Ved uafgjort skal holdene i 10 min sudden victory, hvor vinder tildeles 2 point og taberen af kampen 1 point.

# Hold Kampe Score Point
1. Brønderslev 14 129-67 35
2. Benløse 14 87-62 34
3. Rødovre 14 78-77 23
4. Copenhagen 14 88-92 21
5. Hvidovre 14 71-78 17
6. Sunds 14 75-96 14
7. Frederikshavn 14 77-93 13
8. AaB 14 69-109 11

Kampe grundspil[redigér | redigér wikikode]

BRØ BEN RØD COP HVI SUN FRE AaB
Brønderslev 10-5 8-2 15-6 6-2 12-5 15-3 14-6
Benløse 6-5 7-3 7-4 1-2 10-4 7-5 11-4
Rødovre 5-3 6-0 5-3 6-4 8-7 8-7 6-3
Copenhagen 7-12 4-5 8-7 9-6 6-5 9-4 9-3
Hvidovre 8-9 3-8 6-3 5-4 8-3 4-6 4-5
Sunds 3-8 3-5 7-3 7-6 10-4 5-4 5-6
Frederikshavn 4-5 4-6 7-12 5-6 4-5 9-3 10-4
AaB 5-7 5-9 7-4 6-7 4-10 7-8 4-5

Topscorer Grundspil[redigér | redigér wikikode]

# Spiller Position Klub Mål Assist Point
1. Andreas Glad Forward Brønderslev 36 15 51
2. Niklas Juul Jensen Forward Brønderslev 21 29 50
3. Jesper Schow Forward Copenhagen 25 22 47
4. Mikkel Skov Forward Sunds 24 21 45
5. Søren Holm Forward Sunds 21 19 40
6. Nicolai Flyvholm Forward Frederikshavn 22 16 38
7. Nikolaj Parbo Forward Copenhagen 24 13 37
7. Steffen Jensen Forward Brønderslev 16 21 37
9. Rasmus Overgaard Back AaB 10 23 33
10. Niklas Knøsen Forward AaB 23 5 28
10. Stefan Hedorf Forward Hvidovre 22 6 28

Kåringer[redigér | redigér wikikode]

Efterårets hold[redigér | redigér wikikode]

Keeper Backs Forwards
Kasper Eriksen, Hvidovre Rasnus Overgaard, AaB Stefan Hedorf, Hvidovre
Daniel MacCabe, Benløse Nicolai Flyvholm, Frederikshavn
Marco Krogsgaard, Rødovre Mikkel Skov, Sunds
Janik Trolle, Rødovre Andreas Glad, Brønderslev
Niklas Juul, Brønderslev
Milan Adam, Benløse

Årets hold[redigér | redigér wikikode]

Keeper Backs Forwards
David de Fries, Benløse Marko Krogsgaard, Rødovre Andreas Glad, Brønderslev
Daniel MacCabe, Benløse Niklas Juul, Brønderslev
Niklas Elfving, Benløse Jesper Schow, Copenhagen
Rasmus Overgaard, AaB Mikkel Skov, Sunds
Peter Pfneisszli, Benløse
Stefan Hedorf, Hvidovre

Kilde/referencer[redigér | redigér wikikode]