Wikipedia:Landsbybrønden/Genoptegning → egen licence?

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

Genoptegning → egen licence?[redigér wikikode]

Hej

Jeg sad og læste om at uploade billeder og jeg vil gerne have nogle ind af manga figurer. Men det må man ikke, da det ikke er ens egne og ikke fri licence, men så tænkte jeg; "Hvis nu jeg tegner dem igen i Photoshop" - er det så under fri licence? Min egen?

--Limro 30. jan 2009, 18:27 (CET)

Nej. Du har godt nok retten til din egen tegning, men det er stadig originalens rettigheder, der er de primære. Eller som ophavsretsloven § 4 siger:
"Den, som oversætter, omarbejder eller på anden måde bearbejder et værk, herunder overfører det til en anden litteratur‑ eller kunstart, har ophavsret til værket i denne skikkelse, men kan ikke råde over det på en måde, som strider mod ophavsretten til det oprindelige værk."
Så kort og godt: lad være med at uploade fanbilleder, det er overtrædelse af ophavsretten.
Derimod må du godt lave fiktive eksempler til artikler om generelle begreber. Du kan finde en del sådanne i commons:Category:Anime og commons:Category:Manga og tilhørende underkategorier. --Dannebrog Spy 30. jan 2009, 21:24 (CET)