VM i håndbold 1999 (kvinder)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg

Håndbold VM Damer 1999 blev afholdt i Norge og Danmark i perioden 30. november11. december 1999.

De 24 deltagende lande spillede først en indledende runde med 4 grupper á 6 hold, hvorfra de fire bedste fra hver gruppe gik videre til ottendedelsfinalerne.

Gruppespil[redigér | redigér wikikode]

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

Hold K V U T MF MM MD Points
Holland Holland 5 4 0 1 124 101 +23 8
Norge Norge 5 4 0 1 137 88 +49 8
Polen Polen 5 3 1 1 126 114 +12 7
Hviderusland Hviderusland 5 2 1 2 127 123 + 4 5
Tjekkiet Tjekkiet 5 1 0 4 124 121 + 3 2
Australien Australien 5 0 0 5 75 166 -91 0
29. november
16:30
Polen Polen 29 - 19 Australien Australien Oslo, Norge
Tilskuere: 600
Dommere: Chung, Lim (Sydkorea)
(16 - 9)

29. november
18:00
Norge Norge 29 - 13 Hviderusland Hviderusland Oslo, Norge
Tilskuere: 6400
Dommere: Gallego, Lamas (ESP)
(13 - 9)

29. november
21:00
Holland Holland 25 - 21 Tjekkiet Tjekkiet Oslo, Norge
Tilskuere: 793
Dommere: Kalin, Koric (SLO)
(15 - 11)

30. november
17:00
Hviderusland Hviderusland 29 - 29 Polen Polen Gjøvik, Norge
Dommere: Kalin, Koric (SLO)
(15 - 14)

30. november
19:00
Tjekkiet Tjekkiet 21 - 30 Norge Norge Gjøvik, Norge
Tilskuere: 2700
Dommere: Ehrmann, Künzig (Tyskland)
(10 - 13)

30. november
21:00
Australien Australien 16 - 26 Holland Holland Gjøvik, Norge
Tilskuere: 300
Dommere: Gallego, Lamas (ESP)
(9 - 14)

2. december
17:00
Hviderusland Hviderusland 24 - 22 Tjekkiet Tjekkiet Hamar, Norge
Tilskuere: 800
Dommere: Gallego, Lamas (ESP)
(13 - 7)

2. december
19:00
Norge Norge 38 - 11 Australien Australien Hamar, Norge
Tilskuere: 3220
Dommere: Ehrmann, Künzig (Tyskland)
(17 - 5)

2. december
21:00
Polen Polen 22 - 20 Holland Holland Hamar, Norge
Tilskuere: 500
Dommere: Chong, Lim (Sydkorea)
(8 - 11)

4. december
13:00
Australien Australien 14 - 37 Hviderusland Hviderusland Stavanger, Norge
Tilskuere: 500
Dommere: Chong, Lim (Sydkorea)
(7 - 19)

4. december
16:00
Polen Polen 27 - 24 Tjekkiet Tjekkiet Stavanger, Norge
Tilskuere: 1250
Dommere: Ehrmann, Künzig (Tyskland)
(13 - 13)

4. december
17:00
Holland Holland 24 - 18 Norge Norge Stavanger, Norge
Tilskuere: 4000
Dommere: Kalin, Koric (SLO)
(12 - 9)

5. december
14:00
Tjekkiet Tjekkiet 36 - 15 Australien Australien Stavanger, Norge
Tilskuere: 650
Dommere: Besses, Benmila (ALG)
(18 - 7)

5. december
15:00
Holland Holland 29 - 24 Hviderusland Hviderusland Stavanger, Norge
Tilskuere: 2160
Dommere: Ehrmann, Künzig (Tyskland)
(13 - 13)

4. december
18:00
Norge Norge 22 - 19 Polen Polen Stavanger, Norge
Tilskuere: 4682
Dommere: Galllego, Lamas (ESP)
(12 - 9)

Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

Hold K V U T MF MM MD Points
Østrig Østrig 5 4 0 1 144 125 +19 8
Frankrig Frankrig 5 4 0 1 124 98 +26 8
Ukraine Ukraine 5 3 0 2 138 109 +29 6
Rumænien Rumænien 5 3 0 2 146 110 +36 6
Elfenbenskysten Elfenbenskysten 5 1 0 4 110 142 -32 2
Cuba Cuba 5 0 0 5 103 181 -78 0


30. november
13:30
Østrig Østrig 26 - 25 Ukraine Ukraine Trondheim, Norge
Tilskuere: 520
Dommere: Klucso, Lekrinzki (Ungarn)
(11 - 12)

30. november
15:15
Rumænien Rumænien 37 - 19 Cuba Cuba Trondheim, Norge
Tilskuere: 510
Dommere: Marjan Nachevski, Dragan Nachevski (Makedonien)
(19 - 7)

30. november
17:00
Frankrig Frankrig 31 - 19 Elfenbenskysten Elfenbenskysten Trondheim, Norge
Tilskuere: 740
Dommere: Malik de Tchara, Al Lail (Argentina)
(14 - 10)

1. december
14:30
Elfenbenskysten Elfenbenskysten 15 - 33 Rumænien Rumænien Trondheim, Norge
Tilskuere: 688
Dommere: Klucso, Lekrinzki (Ungarn)
(5 - 18)

1. december
16:15
Cuba Cuba 27 - 37 Østrig Østrig Trondheim, Norge
Tilskuere: 724
Dommere: Maric, Gardinovacki (SRB)
(13 - 15)

1. december
18:00
Ukraine Ukraine 16 - 18 Frankrig Frankrig Trondheim, Norge
Tilskuere: 890
Dommere: Marjan Nachevski, Dragan Nachevski (Makedonien)
(7 - 11)

2. december
13:30
Østrig Østrig 32 - 24 Elfenbenskysten Elfenbenskysten Trondheim, Norge
Tilskuere: 905
Dommere: Marjan Nachevski, Dragan Nachevski (Makedonien)
(19 - 8)

2. december
15:15
Ukraine Ukraine 41 - 19 Cuba Cuba Trondheim, Norge
Tilskuere: 916
Dommere: Malik de Tchara, Al Lail (Argentina)
(21 - 12)

2. december
17:00
Frankrig Frankrig 22 - 20 Rumænien Rumænien Trondheim, Norge
Tilskuere: 940
Dommere: Maric, Gardinovacki (SRB)
(10 - 12)

4. december
12:00
Elfenbenskysten Elfenbenskysten 20 - 29 Ukraine Ukraine Trondheim, Norge
Tilskuere: 467
Dommere: Malik de Tchara, Al Lail (Argentina)
(8 - 14)

4. december
13:45
Frankrig Frankrig 34 - 21 Cuba Cuba Trondheim, Norge
Tilskuere: 612
Dommere: Klucso, Lekrinszki (Ungarn)
(14 - 14)

4. december
15:30
Rumænien Rumænien 30 - 27 Østrig Østrig Trondheim, Norge
Tilskuere: 6724
Dommere: Marjan Nachevski, Dragan Nachevski (Makedonien)
(18 - 15)

5. december
14:00
Cuba Cuba 17 - 32 Elfenbenskysten Elfenbenskysten Trondheim, Norge
Tilskuere: 407
Dommere: Maric, Gardinovacki (SRB)
(6 - 13)

5. december
16:00
Rumænien Rumænien 26 - 27 Ukraine Ukraine Trondheim, Norge
Tilskuere: 523
Dommere: Marjan Nachevski, Dragan Nachevski (Makedonien)
(11 - 17)

5. december
18:00
Østrig Østrig 22 - 19 Frankrig Frankrig Trondheim, Norge
Tilskuere: 434
Dommere: Klucso, Lekrinszki (Ungarn)
(10 - 10)

Gruppe C[redigér | redigér wikikode]

Hold K V U T MF MM MD Points
Danmark Danmark 5 5 0 0 159 84 +75 10
Tyskland Tyskland 5 3 1 1 137 100 +37 7
Makedonien Makedonien 5 3 0 2 136 107 +29 6
Angola Angola 5 1 2 2 113 120 - 7 4
Japan Japan 5 1 1 3 118 124 - 6 3
Argentina Argentina 5 0 0 5 52 180 -128 0


30. november
16:30
Makedonien Makedonien 27 - 25 Japan Japan Kolding, Danmark
Tilskuere: 500
Dommere: Bord, Buy (Frankrig)
(15 - 10)

30. november
19:30
Tyskland Tyskland 33 - 9 Argentina Argentina Kolding, Danmark
Tilskuere: 650
Dommere: Silva, Righeto (Brasilien)
(15 - 5)

30. november
20:40
Danmark Danmark 31 - 12 Angola Angola Kolding, Danmark
Tilskuere: 2500
Dommere: Goulao, Macau (POR)
(15 - 7)

1. december
16:30
Argentina Argentina 10 - 33 Makedonien Makedonien Kolding, Danmark
Tilskuere: 600
Dommere: Goulao, Macau (POR)
(3 - 10)

1. december
18:30
Angola Angola 20 - 20 Tyskland Tyskland Kolding, Danmark
Tilskuere: 1500
Dommere: Kohout, Dolejs (Tjekkiet)
(10 - 10)

1. december
20:40
Japan Japan 15 - 28 Danmark Danmark Kolding, Danmark
Tilskuere: 3000
Dommere: Silva, Righeto (Brasilien)
(8 - 13)

2. december
16:30
Tyskland Tyskland 23 - 18 Makedonien Makedonien Kolding, Danmark
Tilskuere: 500
Dommere: Bord, Buy (Frankrig)
(12 - 8)

2. december
18:30
Angola Angola 22 - 22 Japan Japan Kolding, Danmark
Tilskuere: 800
Dommere: Goulao, Macau (POR)
(8 - 10)

2. december
20:40
Danmark Danmark 42 - 5 Argentina Argentina Kolding, Danmark
Tilskuere: 3000
Dommere: Kohout, Dolejs (Tjekkiet)
(18 - 3)

4. december
16:30
Tyskland Tyskland 32 - 22 Japan Japan Kolding, Danmark
Tilskuere: 500
Dommere: Silva, Righeto (Brasilien)
(12 - 10)

4. december
18:30
Argentina Argentina 13 - 37 Angola Angola Kolding, Danmark
Tilskuere: 1300
Dommere: Bord, Buy (Frankrig)
(4 - 19)

4. december
20:40
Makedonien Makedonien 24 - 27 Danmark Danmark Kolding, Danmark
Tilskuere: 3000
Dommere: Goulao, Macau (POR)
(11 - 11)

5. december
14:00
Japan Japan 34 - 15 Argentina Argentina Kolding, Danmark
Tilskuere: 500
Dommere: Silva, Righeto (Brasilien)
(17 - 6)

5. december
16:00
Makedonien Makedonien 34 - 22 Angola Angola Kolding, Danmark
Tilskuere: 2000
Dommere: Bord, Buy (Frankrig)
(17 - 11)

5. december
18:00
Danmark Danmark 31 - 28 Tyskland Tyskland Kolding, Danmark
Tilskuere: 3000
Dommere: Kohout, Dolejs (Tjekkiet)
(13 - 13)

Gruppe D[redigér | redigér wikikode]

Hold K V U T MF MM MD Points
Ungarn Ungarn 5 5 0 0 162 109 +53 10
Sydkorea Sydkorea 5 4 0 1 151 115 +36 8
Rusland Rusland 5 3 0 2 159 122 +37 6
Brasilien Brasilien 5 1 1 3 104 123 -19 3
Kina Kina 5 1 1 3 120 140 -20 3
Republikken Congo Congo 5 0 0 5 91 178 -87 0


30. november
13:30
Sydkorea Sydkorea 29 - 19 Kina Kina Lillehammer, Norge
Tilskuere: 1636
Dommere: Vakula, Liudovyk (Ukraine)
(15 - 8)

30. november
15:30
Ungarn Ungarn 22 - 13 Brasilien Brasilien Lillehammer, Norge
Tilskuere: 430
Dommere: Nilsson, Hagen (SWE)
(10 - 5)

30. november
17:30
Rusland Rusland 42 - 20 Republikken Congo Congo Lillehammer, Norge
Dommere: Forbord, Jorstad (NOR)
(19 - 14)

1. december
14:00
Brasilien Brasilien 20 - 27 Sydkorea Sydkorea Gjøvik, Norge
Tilskuere: 412
Dommere: Forbord, Jorstad (NOR)
(10 - 14)

1. december
16:00
Congo Republikken Congo 17 - 39 Ungarn Ungarn Gjøvik, Norge
Tilskuere: 476
Dommere: Vakula, Liudovyk (Ukraine)
(10 - 17)

1. december
18:00
Kina Kina 21 - 38 Rusland Rusland Gjøvik, Norge
Tilskuere: 697
Dommere: Benmila, Besses (ALG)
(10 - 17)

2. december
13:30
Brasilien Brasilien 30 - 20 Republikken Congo Congo Lillehammer, Norge
Tilskuere: 650
Dommere: Nilsso, Hagen (SWE)
(16 - 8)

2. december
15:30
Sydkorea Sydkorea 30 - 24 Rusland Rusland Lillehammer, Norge
Tilskuere: 1570
Dommere: Vakula, Liudovyk (Ukraine)
(16 - 10)

2. december
17:30
Ungarn Ungarn 34 - 25 Kina Kina Lillehammer, Norge
Tilskuere: 560
Dommere: Besses, Benmila (ALG)
(15 - 10)

4. december
11:00
Sydkorea Sydkorea 36 - 19 Republikken Congo Congo Hamar, Norge
Tilskuere: 700
Dommere: Nilsson, Hagen (SWE)
(20 - 10)

4. december
13:30
Kina Kina 24 - 24 Brasilien Brasilien Hamar, Norge
Tilskuere: 250
Dommere: Forbord, Jorstad (NOR)
(12 - 10)

4. december
15:00
Rusland Rusland 25 - 34 Ungarn Ungarn Hamar, Norge
Tilskuere: 250
Dommere: Gallego, Lamas (ESP)
(8 - 22)

5. december
14:00
Congo Republikken Congo 15 - 31 Kina Kina Hamar, Norge
Tilskuere: 200
Dommere: Vakula, Liudovyk (Ukraine)
(11 - 11)

5. december
16:00
Rusland Rusland 30 - 17 Brasilien Brasilien Hamar, Norge
Tilskuere: 150
Dommere: Nilsson, Hagen (SWE)
(15 - 8)

5. december
18:00
Ungarn Ungarn 33 - 29 Sydkorea Sydkorea Hamar, Norge
Tilskuere: 250
Dommere: Forbord, Jorstad (NOR)
(17 - 16)

Slutspil[redigér | redigér wikikode]

Ottendedelsfinaler[redigér | redigér wikikode]

  • Makedonien – Sydkorea 28-17
  • Ukraine – Norge 19-24
  • Østrig – Hviderusland 28-17
  • Polen – Frankrig 21-18
  • Danmark – Brasilien 30-23
  • Holland – Rumænien 16-26
  • Ungarn – Angola 38-18
  • Rusland – Tyskland 19-22

Kvartfinaler[redigér | redigér wikikode]

  • Norge – Ungarn 24-21
  • Rumænien – Makedonien 33-21
  • Tyskland – Østrig 13-24
  • Danmark – Frankrig 17-19 efs.

Semifinaler[redigér | redigér wikikode]

  • Rumænien – Frankrig 17-18
  • Østrig – Norge 18-30

Bronzekamp[redigér | redigér wikikode]

  • Rumænien – Østrig 28-31 efs.

Finale[redigér | redigér wikikode]

  • Frankrig – Norge 24-25 efter 2 × forlænget spilletid

Slutstilling[redigér | redigér wikikode]

1. Norge, 2. Frankrig, 3. Østrig, 4. Rumænien, 5. Ungarn, 6. Danmark, 7. Tyskland, 8. Makedonien, 9. Sydkorea, 10. Holland, 11. Polen, 12. Rusland, 13. Ukraine, 14. Hviderusland, 15. Angola, 16. Brasilien, 17. Japan, 18. Kina, 19. Tjekkiet, 20. Elfenbenskysten, 21. Cuba, 22. Congo, 23. Australien, 24. Argentina.

Danmarks kampe i den indledende pulje[redigér | redigér wikikode]

Danmark - Angola 31-12
Japan - Danmark 15-28
Danmark - Argentina 42-5
Makedonien - Danmark 24-27
Danmark - Tyskland 31-28

Alle Danmarks kampe i den indledende pulje og ottendedelsfinalen blev spillet i Kolding.

Kilde/ekstern henvisning[redigér | redigér wikikode]