VM i håndbold 2009 (mænd)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
VM i håndbold 2009 (mænd)
Generelle informationer
Spillested Zagreb, Split, Zadar, Osijek, Poreč og Varaždin (i 7 værtsbyer)
Slutstilling
Vinder Guld Frankrig Frankrig
Nr. 2 Sølv Kroatien Kroatien
Nr. 3 Bronze Polen Polen
Nr. 4 Danmark Danmark
Statistikker
Antal kampe 110
Antal mål 6090 – 55.36  (Udtryksfejl: Uventet tegnsætning-tegn: "�" pr. kamp)
Publikum 392,550 – 3,569  (Udtryksfejl: Uventet tegnsætning-tegn: "�" pr. kamp)
Topscorer(e) Makedonien Kiril Larzarov (MKD)
Bedste spiller Kroatien Igor Vori (KRO)

Verdensmesterskabet i håndbold for mænd 2009 var det 21. (indendørs) VM i håndbold. Frankrig vandt guldmedaljerne efter finalesejr over de kroatiske værter. Danmark sluttede på 4. pladsen, efter et nederlag i bronzekampen til Polen.

Slutrunden blev spillet i Kroatien fra 16. januar til 1. februar 2009. Det var første gang, Kroatien var vært for et herre-VM, men landet havde tidligere været vært for et kvinde-VM (i 2003). Det kroatiske landshold havde efter Kroatiens løsrivelse fra Jugoslavien opnået flere store resultater, herunder OL-guld i 1996 og 2004, VM-guld 2003, VM-sølv 1995 og 2005 samt EM-bronze 1994 og EM-sølv i 2008, hvor Kroatien tabte finalen til Danmark.

På baggrund af landsholdets sportslige resultater og det vellykkede kvinde-VM i 2003 tildelte IHF i 2006 Kroatien værtsskabet for VM 2009, på trods af at ingen af hallerne endnu stod klar.

Værtsskabet for VM blev delt mellem seks byer fordelt over hele Kroatien (se oversigt over værtsbyer nedenfor). Der blev spillet i moderne og helt nyopførte haller. VM-finalen blev spillet i hovedstaden Zagreb.

Tyskland gik ind til turneringen som forsvarende mestre efter sejren på hjemmebane ved VM 2007, men måtte, blandt andet efter et nederlag til Danmark i den afgørende puljekamp, nøjes med 5. pladsen.

Kvalifikation[redigér | redigér wikikode]

Kvalificerede lande

Slutrunden havde deltagelse af 24 hold. Følgende hold kvalificerede sig til slutrunden.

Europa   Afrika Asien Panamerika Oceanien
Kroatien Kroatien Norge Norge Tunesien Tunesien Sydkorea Sydkorea Brasilien Brasilien Australien Australien
Tyskland Tyskland Rusland Rusland Egypten Egypten Kuwait Kuwait Argentina Argentina
Danmark Danmark Rumænien Rumænien Algeriet Algeriet Saudi-Arabien Saudi-Arabien Cuba Cuba
Frankrig Frankrig Polen Polen
Sverige Sverige Serbien Serbien
Slovakiet Slovakiet Makedonien Makedonien
Spanien Spanien Ungarn Ungarn

Slovakiet og Serbien (som selvstændig nation) kvalificerede sig til en VM-slutrunde for første gang.

Slutrunde[redigér | redigér wikikode]

Indledende runde[redigér | redigér wikikode]

De 24 hold blev inddelt i fire grupper med seks hold ved en lodtrækning. Holdene var på forhånd blevet seedet i seks lag med fire hold i hver, og de seks seedningslag havde følgende sammensætning:

Seedningslag 1
Tyskland Tyskland
Danmark Danmark
Kroatien Kroatien
Frankrig Frankrig
Seedningslag 2
Sverige Sverige
Norge Norge
Polen Polen
Ungarn Ungarn
Seedningslag 3
Spanien Spanien
Slovakiet Slovakiet
Egypten Egypten
Makedonien Makedonien
Seedningslag 4
Rumænien Rumænien
Rusland Rusland
Sydkorea Sydkorea
Brasilien Brasilien
Seedningslag 5
Serbien Serbien
Tunesien Tunesien
Kuwait Kuwait
Argentina Argentina
Seedningslag 6
Algeriet Algeriet
Cuba Cuba
Saudi-Arabien Saudi-Arabien
Australien Australien

Lodtrækningen foregik lørdag den 21. juni 2008 i Zagreb, og den resulterede i følgende gruppeinddeling

Gruppe A
Frankrig Frankrig
Ungarn Ungarn
Slovakiet Slovakiet
Rumænien Rumænien
Argentina Argentina
Australien Australien
Gruppe B
Kroatien Kroatien
Sverige Sverige
Spanien Spanien
Sydkorea Sydkorea
Kuwait Kuwait
Cuba Cuba
Gruppe C
Tyskland Tyskland
Polen Polen
Makedonien Makedonien
Rusland Rusland
Tunesien Tunesien
Algeriet Algeriet
Gruppe D
Danmark Danmark
Norge Norge
Egypten Egypten
Brasilien Brasilien
Serbien Serbien
Saudi-Arabien Saudi-Arabien

Den 15. oktober 2008 offentliggjorde Federación Chilena de Handball (det chilenske håndboldforbund), at Chile skulle deltage i VM-slutrunden ved at overtage Cubas plads i gruppe B.[1][2] Dette blev imidlertid hverken bekræftet af PATHF eller IHF, og Cuba deltog som planlagt i slutrunden.

I hver af de fire grupper spillede holdene alle-mod-alle. De tre bedste hold i hver gruppe gik videre til hovedrunden om placeringerne 1-12, mens holdene der sluttede som nr. 4-6 i grupperne, gik videre til President's Cup om placeringerne 13-24.

GRUPPE A i Osijek

Dato Kamp Res.
17.1. Slovakiet - Argentina 27-25 (12-13)
Ungarn - Australien 41-17 (20-8)
Frankrig - Rumænien 31-21 (12-9)
18.1. Australien - Slovakiet 12-47 (6-20)
Rumænien - Ungarn 27-30 (16-13)
Argentina - Frankrig 26-33 (15-19)
19.1. Rumænien - Argentina 30-26 (15-13)
Ungarn - Slovakiet 24-24 (12-6)
Frankrig - Australien 42-11 (20-3)
21.1. Australien - Rumænien 20-40 (9-21)
Ungarn - Argentina 31-20 (17-8)
Slovakiet - Frankrig 26-35 (9-15)
22.1. Argentina - Australien 36-16 (15-8)
Slovakiet - Rumænien 28-23 (12-13)
Frankrig - Ungarn 27-22 (13-8)
Gruppe A Kampe Mål Point
Frankrig Frankrig 5 168-106 10
Slovakiet Slovakiet 5 152-119 7
Ungarn Ungarn 5 148-115 7
Rumænien Rumænien 5 141-135 4
Argentina Argentina 5 133-137 2
Australien Australien 5 76-206 0

GRUPPE B i Split

Dato Kamp Res.
16.1. Kroatien - Sydkorea 27-26 (14-13)
17.1. Spanien - Kuwait 47-17 (18-9)
Sverige - Cuba 41-14 (19-7)
18.1. Cuba - Spanien 20-45 (10-24)
Sydkorea - Sverige 25-31 (12-16)
Kuwait - Kroatien 21-40 (13-22)
19.1. Sydkorea - Kuwait 34-19 (15-9)
Sverige - Spanien 34-30 (19-13)
Kroatien - Cuba 41-20 (20-9)
21.1. Cuba - Sydkorea 26-31 (13-17)
Sverige - Kuwait 30-19 (17-9)
Spanien - Kroatien 22-32 (11-18)
22.1. Kuwait - Cuba 23-26 (9-12)
Spanien - Sydkorea 23-24 (15-14)
Kroatien - Sverige 30-26 (14-13)
Gruppe B Kampe Mål Point
Kroatien Kroatien 5 170-115 10
Sverige Sverige 5 162-118 8
Sydkorea Sydkorea 5 140-126 6
Spanien Spanien 5 167-127 4
Cuba Cuba 5 106-181 2
Kuwait Kuwait 5 99-177 0

GRUPPE C i Varaždin

Dato Kamp Res.
17.1. Polen - Algeriet 39-22 (17-8)
Tyskland - Rusland 26-26 (15-14)
Makedonien - Tunesien 24-25 (14-13)
18.1. Algeriet - Makedonien 19-32 (8-16)
Tunesien - Tyskland 24-26 (12-12)
Rusland - Polen 22-24 (14-11)
19.1. Polen - Makedonien 29-30 (15-16)
Tyskland - Algeriet 32-20 (16-10)
Rusland - Tunesien 36-31 (16-11)
21.1. Algeriet - Rusland 28-29 (14-17)
Makedonien - Tyskland 23-33 (14-13)
Polen - Tunesien 31-27 (16-11)
22.1. Makedonien - Rusland 36-30 (15-14)
Tyskland - Polen 30-23 (14-11)
Tunesien - Algeriet 36-25 (18-11)
Gruppe C Kampe Mål Point
Tyskland Tyskland 5 147-116 9
Makedonien Makedonien 5 145-136 6
Polen Polen 5 146-131 6
Rusland Rusland 5 143-145 5
Tunesien Tunesien 5 143-142 4
Algeriet Algeriet 5 114-168 0

GRUPPE D i Poreč

Dato Kamp Res.
17.1. Norge - Saudi-Arabien 39-23 (19-10)
Egypten - Serbien 22-30 (12-12)
Danmark - Brasilien 40-27 (19-12)
18.1. Brasilien - Norge 21-39 (8-17)
Saudi-Arabien - Egypten 18-26 (8-12)
Serbien - Danmark 36-37 (22-16)
19.1. Brasilien - Serbien 32-30 (14-14)
Norge - Egypten 30-20 (14-10)
Danmark - Saudi-Arabien 32-13 (17-4)
21.1. Saudi-Arabien - Brasilien 24-26 (10-14)
Norge - Serbien 26-27 (10-12)
Egypten - Danmark 17-26 (7-12)
22.1. Serbien - Saudi-Arabien 38-29 (21-13)
Egypten - Brasilien 25-22 (13-6)
Danmark - Norge 32-28 (16-14)
Gruppe D Kampe Mål Point
Danmark Danmark 5 167-121 10
Serbien Serbien 5 161-146 6
Norge Norge 5 162-123 6
Egypten Egypten 5 110-126 4
Brasilien Brasilien 5 128-158 4
Saudi-Arabien Saudi-Arabien 5 107-161 0

Hovedrunde[redigér | redigér wikikode]

De 12 hold, som gik videre fra den indledende runde som nr. 1-3 i grupperne, spillede i hovedrunden om placeringerne 1-12. Holdene blev inddelt i to grupper med seks hold, og resultaterne fra kampe mellem hold fra samme indledende gruppe blev overført til hovedrunden. Holdene fra gruppe A og B blev samlet i gruppe I, mens holdene fra gruppe C og D blev samlet i gruppe II.

De to bedste hold i hver gruppe gik videre til semifinalerne. Treerne gik videre til kampen om 5.-pladsen, de to firere spillede om 7.-pladsen, femmerne om 9.-pladsen, mens sekserne måtte tage til takke med kampen om 11.-pladsen.

GRUPPE I i Zagreb

Dato Kamp Res.
24.1. Slovakiet - Sydkorea 23-20 (15-12)
Frankrig - Sverige 28-21 (16-10)
Ungarn - Kroatien 21-26 (12-14)
25.1. Sverige - Ungarn 30-31 (18-16)
Sydkorea - Frankrig 21-30 (15-15)
Kroatien - Slovakiet 31-24 (18-13)
27.1. Ungarn - Sydkorea 28-27 (11-14)
Slovakiet - Sverige 26-27 (11-16)
Frankrig - Kroatien 19-22 (7-11)
Gruppe I Kampe Mål Point
Kroatien Kroatien 5 136-116 10
Frankrig Frankrig 5 139-111 8
Ungarn Ungarn 5 126-134 5
Sverige Sverige 5 135-140 4
Slovakiet Slovakiet 5 123-137 3
Sydkorea Sydkorea 5 119-139 0

GRUPPE II i Zadar

Dato Kamp Res.
24.1. Makedonien - Norge 27-29 (13-16)
Tyskland - Serbien 35-35 (16-19)
Polen - Danmark 32-28 (20-12)
25.1. Serbien - Polen 23-35 (7-21)
Norge - Tyskland 25-24 (12-12)
Danmark - Makedonien 32-24 (13-12)
27.1. Makedonien - Serbien 28-32 (16-15)
Tyskland - Danmark 25-27 (14-14)
Polen - Norge 31-30 (14-14)
Gruppe II Kampe Mål Point
Danmark Danmark 5 156-145 8
Polen Polen 5 150-141 6
Tyskland Tyskland 5 147-133 5
Serbien Serbien 5 153-161 5
Norge Norge 5 138-141 4
Makedonien Makedonien 5 132-155 2

Placeringskampe[redigér | redigér wikikode]

Dato Kamp Res.
Kamp om 11.-pladsen
29.1. Sydkorea - Makedonien 31-32 (14-14)
Kamp om 9.-pladsen
29.1. Slovakiet - Norge 27-34 (14-18)
Kamp om 7.-pladsen
29.1. Sverige - Serbien 37-29 (20-16)
Kamp om 5.-pladsen
29.1. Ungarn - Tyskland 25-28 (13-16)
Samlet rangering
5. Tyskland Tyskland
6. Ungarn Ungarn
7. Sverige Sverige
8. Serbien Serbien
9. Norge Norge
10. Slovakiet Slovakiet
11. Makedonien Makedonien
12. Sydkorea Sydkorea

Finalekampe (Split/Zagreb)[redigér | redigér wikikode]

Semifinaler[redigér | redigér wikikode]

30. januar 2009
17:30
Danmark Danmark 22 – 27 Frankrig Frankrig Spaladium Arena, Split
Publikum: 11.000
Dommere: Gousko, Replin (BLR)
Jørgensen 5 (11-16) Abalo 7
 3xYellow card.svg Report 2xNumber 2 in light blue rounded square.svg 2xYellow card.svg 1xRed card.svg

30. januar 2009
20:30
Kroatien Kroatien 29 – 23 Polen Polen Arena Zagreb, Zagreb
Publikum: 15.000
Dommere: Lemme, Ullrich (TYS)
Čupić 12 (14-13) Jurasik 6
3xNumber 2 in light blue rounded square.svg 3xYellow card.svg Report 4xNumber 2 in light blue rounded square.svg 3xYellow card.svg


Bronzekamp[redigér | redigér wikikode]

1. februar 2009
15:00
Danmark Danmark 23 – 31 Polen Polen Arena Zagreb, Zagreb
Publikum: 8.000
Dommere: Lazzar, Reveret (FRA)
Hansen 10 (11-14) Bielecki 10
5xNumber 2 in light blue rounded square.svg 3xYellow card.svg Report 3xNumber 2 in light blue rounded square.svg 3xYellow card.svg

Finale[redigér | redigér wikikode]

1. februar 2009
17:30
Frankrig Frankrig 24 – 19 Kroatien Kroatien Arena Zagreb, Zagreb
Publikum: 15.000
Dommere: Per Olesen, Lars Ejby Pedersen (DAN)
Guigou 10 (11-12) Čupić 6
2xNumber 2 in light blue rounded square.svg 4xYellow card.svg Report 3xNumber 2 in light blue rounded square.svg 4xYellow card.svg 1xRed card.svg
Samlet rangering
1. Frankrig Frankrig
2. Kroatien Kroatien
3. Polen Polen
4. Danmark Danmark

President's Cup[redigér | redigér wikikode]

De 12 hold, som gik videre fra den indledende runde som nr. 4-6 i grupperne, spillede i President's Cup om placeringerne 13-24. Holdene blev inddelt i to grupper med seks hold, og resultaterne fra kampe mellem hold fra samme indledende gruppe blev overført til President's Cup. Holdene fra gruppe A og B blev samlet i gruppe PC-I, mens holdene fra gruppe C og D blev samlet i gruppe PC-II.

Vinderne i de to grupper gik videre til kampen om 13.-pladsen, toerne til kampen om 15.-pladsen, treerne til kampen om 17.-pladsen, osv.

GRUPPE PC-I i Pula

Dato Kamp Res.
24.1. Argentina - Kuwait 26-25
Australien - Spanien 10-42
Rumænien - Cuba 39-28
25.1. Spanien - Argentina 31-19
Kuwait - Rumænien 27-34
Cuba - Australien 27-17
26.1. Australien - Kuwait 24-27
Argentina - Cuba 30-23
Rumænien - Spanien 32-40
Gruppe PC-I Kampe Mål Point
Spanien Spanien 5 205-980 10
Rumænien Rumænien 5 175-141 8
Argentina Argentina 5 137-125 6
Cuba Cuba 5 124-154 4
Kuwait Kuwait 5 119-157 2
Australien Australien 5 087-172 0

GRUPPE PC-II i Poreč

Dato Kamp Res.
24.1. Tunesien - Saudi-Arabien 28-21
Algeriet - Egypten 28-22
Rusland - Brasilien 25-22
25.1. Egypten - Tunesien 31-30
Saudi-Arabien - Rusland 15-34
Brasilien - Algeriet 28-29
26.1. Algeriet - Saudi-Arabien 30-27
Tunesien - Brasilien 34-33
Rusland - Egypten 27-31
Gruppe PC-II Kampe Mål Point
Egypten Egypten 5 135-125 8
Rusland Rusland 5 151-127 8
Tunesien Tunesien 5 159-146 6
Algeriet Algeriet 5 140-142 6
Brasilien Brasilien 5 131-139 2
Saudi-Arabien Saudi-Arabien 5 105-144 0

Placeringskampe[redigér | redigér wikikode]

Dato Kamp Res. Spillested
Kamp om 23.-pladsen
27.1. Australien - Saudi-Arabien 19-23 Pula
Kamp om 21.-pladsen
27.1. Kuwait - Brasilien 24-27 Poreč
Kamp om 19.-pladsen
27.1. Cuba - Algeriet 27-34 Pula
Kamp om 17.-pladsen
27.1. Argentina - Tunesien 23-29 Poreč
Kamp om 15.-pladsen
27.1. Rumænien - Rusland 42-38 Pula
Kamp om 13.-pladsen
27.1. Spanien - Egypten 28-24 Poreč
Samlet rangering
13. Spanien Spanien
14. Egypten Egypten
15. Rumænien Rumænien
16. Rusland Rusland
17. Tunesien Tunesien
18. Argentina Argentina
19. Algeriet Algeriet
20. Cuba Cuba
21. Brasilien Brasilien
22. Kuwait Kuwait
23. Saudi-Arabien Saudi-Arabien
24. Australien Australien

Værtsbyer og arenaer[redigér | redigér wikikode]

By Hal Tilskuerkapacitet Informationer
Zagreb Arena Zagreb Arena Zagreb 15.200 Denne hal blev opført til slutrunden som Kroatiens største multihal, hvor RK Zagreb efterfølgende har fået hjemmekampe. Her blev VM-finalen spillet.
Split Spaladium arena Spaladium Arena 12.500 Denne multihal var ligeledes nyopført. Eftersom håndboldholdet fra Split ikke er blandt topholdene i den kroatiske liga, er hallen efter VM hovedsageligt blevet brugt af basketballholdet KK Split.
Zadar Dvorana Krešimir Ćosić Dvorana Krešimir Ćosić 9.000 Denne hal var ligeledes nyopført. Den er efterfølgende især blevet brugt af basketballholdet KK Zadar, der er blandt Kroatiens bedste.
Osijek Dvorana Gradski vrt Dvorana Gradski vrt 5.000 Ligesom i Zadar var denne hal allerede planlagt og under opførelse, inden Kroatien blev tildelt VM. Den er efterfølgende blevet hjemmebane for håndboldholdet RK Osijek Elektromodul fra den bedste kroatiske liga.
Varaždin Gradska dvorana Varaždin Gradska dvorana Varaždin 5.000 Hjemmebanen for RK Varteks Di Caprio var helt nybygget til stævnet. Regionen omkring Varaždin er inden for de fleste sportsgrene repræsenteret i Kroatiens elite.
Poreč Sportski centar Žatika Sportski centar Žatika 3.710 Poreč ligger midt i Istrien ved Kvarner-bugtens kyst. Hallen, der blev opført til VM-slutrunden, er efterfølgende blevet hjemmebane for håndboldklubben RK Poreč.
Pula Dom Športova Mate Parlov Dom Športova Mate Parlov 2.300 Pula er Istriens største by. Arenaen blev opført i 1978 og renoveret i 2003. Den er hjemmebane for håndboldklubben RK Arena.

Kilder / eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]

Kvalifikationsturneringer[redigér | redigér wikikode]

Afrika

Asien

Europa

Oceanien

Panamerika

Noter[redigér | redigér wikikode]