DM i landevejscykling

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Danmarksmesterskaberne i landevejscykling
Sebastian Lander.jpg
Aktuel begivenhed DM i landevejscykling 2020
Detaljer
Dato maj og juni
Region Danmark Danmark
Dansk navn Danmarksmesterskaberne
i landevejscykling
Kaldenavn DM i cykling
Disciplin Landevejscykling
Type Linjeløb, enkeltstart og holdløb
Arrangør Danmarks Cykle Union
Lokale, danske cykelklubber
Historie
Første udgave 1897
Udgaver 88 (pr. 2020)
Første vinder Linjeløb
- Herre Elite: Jens Olsen
Flest sejre Linjeløb
- Herre Elite:
Christian Pedersen (5 gange)
Nicki Sørensen (4 gange)
- Dame Elite:
Karina Skibby (4 gange)
Rikke Sandhøj (4 gange)
Amalie Dideriksen (4 gange)
Enkeltstart
- Herre Elite:
Michael Sandstød (6 gange)
- Dame Elite:
Hanne Malmberg (7 gange)
Regerende mester Linjeløb
- Herre Elite: Kasper Asgreen
- Herre U23: Julius Johansen
- Herre Junior: Tobias Lund Andresen
- Dame Elite: Emma Norsgaard Jørgensen
- Dame Junior: Victoria Lund
Enkeltstart
- Herre Elite: Kasper Asgreen
- Herre U23: Julius Johansen
- Herre Junior: Gustav Wang
- Dame Elite: Amalie Dideriksen
- Dame Junior: Victoria Lund
Holdløb
- Herre Elite: Riwal Readynez Cycling Team
- Herre Junior: Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior
- Dame Elite: Team Virtu Cycling Women
Portal:Cykling

Danmarksmesterskaberne i landvejscykling er en årligt tilbagevendende begivenhed i dansk cykelsport, som startede i 1897.

Information[redigér | redigér wikikode]

Oprindeligt blev der kun dystet i linjeløb, men efterhånden kom både enkeltstart og holdløb på programmet. Siden da er løbet blevet udvidet, således at også damerne og de yngre årgange kan deltage. Mesterskaberne afholdes hvert år og rykkes normalt rundt, sådan at hele Danmark kan få glæde af cykelsporten.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Nedenfor ses vinderne opdelt i discipliner: linjeløb, enkeltstart og holdløb.

Linjeløb[redigér | redigér wikikode]

År Herre Elite Herre U23 Herre Junior Dame Elite Dame Junior
2020 1. Kasper Asgreen
2. Andreas Kron
3. Michael Mørkøv
1. Julius Johansen
2. Oliver Wulff Frederiksen
3. Mathias Matz
1. Tobias Lund Andresen
2. Gustav Wang
3. Emil Schandorff Iwersen
1. Emma Norsgaard Jørgensen
2. Julie Leth
3. Cecilie Uttrup Ludwig
1. Victoria Lund
2. Maria Bertelsen
3. Klara Sofie Skovgård Hansen
2019 1. Michael Mørkøv
2. Kasper Asgreen
3. Niklas Larsen
1. Frederik Rodenberg
2. Oliver Knudsen
3. Frederik Irgens Jensen
1. Joshua Gudnitz
2. Frederik Wandahl
3. William Blume Levy
1. Amalie Dideriksen
2. Pernille Mathiesen
3. Christina Siggaard
1. Mie Saabye
2. Maria Bertelsen
3. Mette Egtoft Jensen
2018 1. Michael Mørkøv
2. Niklas Larsen
3. Michael Carbel
1. Julius Johansen
2. Niklas Larsen
3. Andreas Stokbro
1. Frederik Wandahl
2. Sebastian Kolze Changizi
3. Niklas Spilcker Jacobsen
1. Amalie Dideriksen
2. Emma Norsgaard Jørgensen
3. Christina Siggaard
1. Mie Saabye
2. Mette Egtoft Jensen
3. Emma Christensen
2017 1. Mads Pedersen
2. Nicolai Brøchner
3. Alexander Kamp
1. Michael Carbel
2. Andreas Stokbro
3. Casper Pedersen
1. Julius Johansen
2. Mattias Skjelmose Jensen
3. Kristian Kaimer Eriksen
1. Camilla Møllebro
2. Trine Andersen
3. Louise Holm Houbak
2016 1. Alexander Kamp
2. Michael Valgren
3. Lasse Norman Hansen[1]
1. Mads Würtz Schmidt
2. Casper Pedersen
3. Andreas Stokbro[2]
1. Frederik Rodenberg
2. Morten Hulgaard
3. Rasmus Lund Pedersen[3]
1. Emma Norsgaard Jørgensen
2. Amalie Dideriksen
3. Betina Cramer
2015 1. Chris Anker Sørensen
2. Martin Mortensen
3. Alexander Kamp[4]
1. Jonas Gregaard[5]
2. Mads Baadgaard Rahbek
3. Søren Kragh Andersen
1. Rasmus Lund Pedersen
2. Anthon Charmig
3. Julius Johansen[6]
1. Amalie Dideriksen
2. Emma Norsgaard Jørgensen
3. Betina Cramer[7]
2014 1. Michael Valgren
2. Michael Carbel
3. Michael Mørkøv[8]
1. Emil Bækhøj[9]
2. Frederik Plesner
3. Nicolai Brøchner
1. Jonas Gregaard
2. Andreas Hyldgaard Jeppesen
3. Rasmus Bøgh Wallin[10]
1. Amalie Dideriksen
2. Christina Siggaard
3. Julie Leth[11]
2013 1. Michael Mørkøv
2. Morten Øllegaard
3. Casper Folsach[12]
1. Lasse Norman Hansen[13]
2. Alexander Kamp
3. Kristian Haugaard
1. Michael Carbel
2. Mads Pedersen
3. Mathias Rask
1. Kamilla Sofie Vallin
2. Rikke Lønne
3. Trine Lorentzen
2012 1. Sebastian Lander
2. Nicki Sørensen
3. André Steensen
1. Sebastian Lander
2. Magnus Cort Nielsen
3. Rasmus Sterobo
1. Frederik Plesner
2. Søren Kragh Andersen
3. Casper Phillip Pedersen
1. Cathrine Grage
2. Iben Bohe
3. Julie Leth
2011 1. Nicki Sørensen
2. Martin Mortensen
3. Michael Reihs
1. Lasse Norman Hansen
2. Christopher Juul-Jensen
3. Nicolai Steensen
1. Magnus Cort Nielsen
2. Søren Kragh Andersen
3. Steffen Munk Christiansen
1. Julie Leth
2. Iben Bohe
3. Trine Schmidt
2010 1. Nicki Sørensen
2. Lars Bak
3. Anders Lund
1. Ricky Enø Jørgensen
2. Christopher Juul-Jensen
3. Mikkel Mortensen
1. Alexander Mørk
2. Kasper Svingel Jensen
3. Michael Valgren
1. Annika Langvad
2. Christina Siggaard
3. Trine Lorentzen
2009 1. Matti Breschel
2. Chris Anker Sørensen
3. Frank Høj
1. Rasmus Guldhammer
2. Troels Rønning Vinther
3. Kasper Schjønnemann
1. Lasse Norman Hansen
2. Adrian Udesen
3. Christian Adelhard Kreutzfeldt
1. Linda Melanie Villumsen
2. Trine Schmidt
3. Maria Grandt Petersen
2008 1. Nicki Sørensen
2. Matti Breschel
3. Jens-Erik Madsen
1. Mads Rydicher
2. Phillip Nicholas Nielsen
3. Nikola Astrup
1. Mathias Frostholm Kristensen
2. Sebastian Lander
3. Mathias Lisson
1. Linda Villumsen Serup
2. Maja Watt Adamsen
3. Iben Bohé
2007 1. Alex Rasmussen
2. Jacob Moe Rasmussen
3. Jonas Aaen Jørgensen
1. Thomas Kristiansen
2. Jakob Bering
3. Jacob Kodrup
1. Rasmus Guldhammer
2. Mikkel Schiøler
3. Mathias Frostholm Kristensen
1. Karina Hegelund
2. Dorte Lohse
3. Mette Fischer Andreasen
2006 1. Allan Johansen
2. Jacob Moe Rasmussen
3. Troels Vinther
1. Kasper Jebjerg
2. Michael Færk Christensen
3. Alex Rasmussen
1. Morten Reckweg
2. Nicolaj F. Olesen
3. Morten Øllegaard
1. Linda Villumsen Serup
2. Mie Bekker Lacota
3. Dorte Lohse
2005 1. Lars Bak
2. Lars Michaelsen
3. Matti Breschel
1. Jan Almblad
2. Martin Mortensen
3. Anders Lund
1. Troels Vinther
2. Thomas Guldhammer
3. Thomas Kristiansen
1. Dorte Lohse
2. Linda Villumsen Serup
3. Janne Bruhn-Henriksen
2004 1. Michael Blaudzun
2. Stig Dam
3. Matti Breschel
1. Martin Pedersen
2. Anders Lund
3. Martin Mortensen
1. André Steensen
2. Kasper Brandi Boesen
3. Kim M. Nielsen
1. Pernille Langelund Jakobsen
2. Dorte Lohse
3. Mette Fischer Andreasen
2003 1. Nicki Sørensen
2. Allan Johansen
3. Bo Hamburger
1. Mads Christensen
2. Brian Vandborg
3. Lars Frederiksen
1. Anders Lund
2. Kristoffer Gudmund Nielsen
3. Mike Dahl Olsen
1. Lisbeth Simper
2. Dorte Lohse
3. Trine Hansen
2002 1. Michael Sandstød
2. Michael Blaudzun
3. Bo Hamburger
1. Martin Pedersen
2. Michael Berling
3. Brian Vandborg
1. Anders Finnerup
2. Anders Lund
3. Mads Christensen
1. Lisbeth Simper
2. Vibe Kolding
3. Mette Fisher Andreasen
2001 1. Jakob Piil
2. Nicolai Bo Larsen
3. Michael Blaudzun
1. Thue Houlberg Hansen
2. Søren Svendsen
3. Morten Knudsen
1. Matti Breschel
2. Simon Alberg
3. Chris Sørensen
1. Lisbeth Simper
2. Pernille L. Jakobsen
3. Lotte Bak
2000 1. Bo Hamburger
2. Nicolai Bo Larsen
3. Rolf Sørensen
1. Jimmy Hansen
2. Michael Larsen
3. Thomas B. Eriksen
1. Jesper Damgaard
2. Mikkel H. Kristensen
3. Niclas W. Slot
1. Mette Fisher Andreasen
2. Line Lykke-Meyer
3. Sanne Schmidt
1999 1. Nicolai Bo Larsen
2. Michael Kyneb Holst
3. Jacob Moe Rasmussen
1. Max Nielsen
2. Morten Voss Christiansen
3. Jan Jespersen
1. Jens-Erik Madsen
2. Morten Knudsen
3. Tonni Johannesen
1. Ann S. Mathiesen
2. Rikke Sandhøj
3. Lisbeth Simper
1998 1. Frank Høj
2. Bo Hamburger
3. Michael Sandstød
1. Bjarke Nielsen
2. Jimmy Hansen
3. Morten Christiansen
1. Lars Frederiksen
2. Anders Kristensen
3. Thomas Odesson
1. Rikke Sandhøj
2. Lisbeth Simper
3. Lotte Schmidt
1997 1. Nicolai Bo Larsen
2. Lars Michaelsen
3. Rolf Sørensen
1. Michael Steen Nielsen
2. Rene Jørgensen
3. Dani Petersen
1. Anders Kristensen
2. Thue Houlberg Hansen
3. Jacob Ingemann Hansen
1. Rikke Sandhøj
2. Lisbeth Simper
3. Helle Sørensen
1996 1. Bjarne Riis
2. Bo Hamburger
3. Jesper Skibby
1. Tayeb Braikia
2. Dani Petersen
3. Jakob Gram Nielsen
1. Gøran Jensen
2. Andreas Kloster
3. The Houlberg Hansen
1. Helle Sørensen
2. Lotte Schmidt
3. Sanne Schmidt
1995 1. Bjarne Riis
2. Brian Holm
3. Peter Meinert
1. Lasse Jonasson
2. Bizhan Pagh
3. Gøran Jensen
1. Rikke Sandhøj
2. Helle Sørensen
3. Lotte Schmidt
1994 1. Michael Blaudzun
2. Marc Strange Jacobsen
3. Nicolai Bo Larsen
1. Tonni Andreasen
2. Martin Jenbo
3. Jacob Gram Nielsen
1. Rikke Sandhøj
2. Sanne Schmidt
3. Helle Jensen
1993 1. Kim Marcussen
2. Alex Pedersen
3. Klaus Kynde
1. Dani Petersen
2. Kenneth Bank Madsen
3. Jacob Moe Rasmussen
1. Sanne Schmidt
2. Hanne Malmberg
3. Helene Søgaard
1992 1. Bjarne Riis
2. Bo Hamburger
3. Kenneth Weltz
1. Lars Dietrichsen
2. Tayeb Braikia
3. Jacob Moe Rasmussen
1. Sanne Schmidt
2. Helle Sørensen
3. Lona Munck
1992
(Amt.)
1. Lars Michaelsen
2. Lars Bonde
3. Henrik Albæk
1991 1. Kim Marcussen
2. Lars Michaelsen
3. Per Sindahl
1. Allan Schouw
2. Kim Bang Sørensen
3. Frederik Berthelsen
1. Karina Skibby
2. Lona Munck
3. Sanne Lassen
1990 1. Brian Petersen
2. Søren Christiansen
3. Peter Clausen
1. Søren Mønster
2. Dennis Rasmussen
3. Marc Strange Jacobsen
1. Karina Skibby
2. Betina Falsing
3. Rikke Sandhøj
1989 1. Johnny Weltz
2. Jesper Skibby
3. Per Pedersen
1. [[]]
2. [[]]
3. [[]]
1. [[]]
2. [[]]
3. [[]]
1989
(Amt.)
1. Michael Guldhammer
2. Lennie Kristensen
3. Henning Sindahl
1988 1. Søren Lilholt
2. Bjarne Riis
3. Kim Eriksen
1. [[]]
2. [[]]
3. [[]]
1. [[]]
2. [[]]
3. [[]]
1988
(Amt.)
1. Klaus Møller
2. Michael Gam
3. Christian Andersen
1987 1. Niels Ole Hald
2. Henning Sindahl
3. John Carlsen
1. [[]]
2. [[]]
3. [[]]
1. [[]]
2. [[]]
3. [[]]
1986 1. Alex Pedersen
2. Johnny Weltz
3. Henning Sindahl
1. [[]]
2. [[]]
3. [[]]
1. [[]]
2. [[]]
3. [[]]
1985 1. Dan Frost
2. John Carlsen
3. Alex Pedersen
1. [[]]
2. [[]]
3. [[]]
1. [[]]
2. [[]]
3. [[]]
1984 1. Kim Eriksen
2. Vagn Scharling
3. Per Pedersen
1. [[]]
2. [[]]
3. [[]]
1. [[]]
2. [[]]
3. [[]]
1983 1. Michael Marcussen
2. Jens Veggerby
3. Kim Bybjerg
1982 1. Rene W Andersen
2. Verner Blaudzun
3. Vagn Scharling
1981 1. Jørgen V. Pedersen
2. John Carlsen
3. Ole Redsted
1980 1. James Møller
2. Jørgen Emil Hansen
3. Henning Jørgensen
1979 1. Michael Marcussen
2. Verner Blaudzun
3. Jan Høegh
1978 1. Benny Pedersen
2. Eigil Sørensen
3. Henning Jørgensen
1977 1. Jørgen Knudsen
2. Jan Gram
3. Verner Blaudzun
1976 1. Torben Hjort
2. Ivar Jakobsen
3. Gert Frank
1975 1. Jørgen Emil Hansen
2. Eigil Sørensen
3. Flemming Hartz
1974 1. Benny Pedersen
2. Verner Blaudzun
3. Henning Jørgensen
1973 1. Reno B. Olsen
2. Verner Blaudzun
3. Bent L Petersen
1972 1. Jørgen Timm
2. Kim Theils
3. Tommy Nielsen
1971 1. Bent L Pedersen
2. Svend Erik Bjerg
3. Asger Iversen
1970 1. Verner Blaudzun
2. Jørgen Schmidt
3. Bent L Pedersen
1969 1. Tommy Nielsen
2. Erik Skelde
3. Jørgen Schmidt
1968 1. Verner Blaudzun
2. Benny Pedersen
3. Leif Mortensen
1967 1. Mogens Frey
2. Bjarne Sørensen
3. Svend Erik Bjerg
1966 1. Ole Ritter
2. Villy Skibby
3. Jørgen Emil Hansen[14]
1965 1. Lars Lander
2. Gerhard Nielsen
3. Helge Ingemann
1964 1. Ole Ritter
2. Knud Bock
3. Ole Pringel
1963 1. Ole Pingel
2. Jørgen Emil Hansen
3. Mogens Frey
1962 1. Ole Ritter
2. Svend Pallisø
3. Ib Varbæk
1961 1. Bent Peters
2. Arne Christensen
3. Ole Pingel
1960 1. Ole Pingel
2. Bent Peters
3. Torben Helsgaun
1959 1. Ole Krøier
2. Ole Pingel
3. Jørgen B Jørgensen
1958 1. John Grønvald
2. Johan Johansen
3. Jørgen Mikkelsen
1957 1. Eluf Dalgaard
2. Niels Baunsøe
3. Svend Pedersen
1956 1. Fritz Ravn
2. Palle Lykke Jensen
3. Eluf Dalgaard
1955 1. Hans E Andresen
2. Eluf Dalgaard
3. Fritz Ravn
1954 1. Eluf Dalgaard
2. Hans E Andresen
3. Helge Hansen
1953 1. Christian Pedersen
2. Eluf Dalgaard
3. Fritz Ravn
1952 1. Max Jørgensen
2. Wedell Østergaard
3. Hans E Andresen
1951 Løbet annulleret
1950 1. Hans E Andresen
2. Wedell Østergaard
3. Christian Pedersen
1949 1. Wedell Østergaard
2. Christian Pedersen
3. Willy Emborg
1948 1. Knud E Andersen
2. Freddy Ammentorp
3. Rudolf Rasmussen
1947 1. Børge S Nielsen
2. Willy Emborg
3. Rudolf Rasmussen
1946 1. Christian Pedersen
2. Børge Rasmussen
3. Willy Emborg
1945 1. Christian Pedersen
2. Børge S Nielsen
3. Rudolf Rasmussen
1944 1. Christian Pedersen
2. Rudolf Rasmussen
3. Børge Hansen
1943 1. Christian Pedersen
2. Rudolf Rasmussen
3. Wenzel Jørgensen
1942 1. Rudolf Rasmussen
2. Wenzel Jørgensen
3. Børge S Nielsen
1941 1. Rudolf Rasmussen
2. Christian Christiansen
3. Georg Sørensen
1940 1. Rudolf Rasmussen
2. Herbert Staun
3. Wenzel Jørgensen
1939 1. Wenzel Jørgensen
2. Børge S Nielsen
3. Frode Sørensen
1938 1. Frode Sørensen
2. Rud Rasmussen
3. Georg Nielsen
1937 1. Georg Nielsen
2. Georg Sørensen
3. Christian Christiansen
1936 1. Frode Sørensen
2. Arne Petersen
3. Alex Jensen
1901 1. Vilhelm Møller
2. P. From
3. Mads Holm
1900 1. O. Meyland Schmidt
2. Hjersing Petersen
3. Niels Frandsen
1897 1. Jens Olsen
2. Charles Hansen
3. V. Bastrup

Kilde med mindre andet er angivet: Cyklingworld.dk[15]

Enkeltstart[redigér | redigér wikikode]

Den danske mester i enkeltstart, Kasper Asgreen.
År Herre Elite Herre U23 Herre Junior Dame Elite Dame Junior
2020 Kasper Asgreen Julius Johansen Gustav Wang Amalie Dideriksen Victoria Lund
2019 Johan Price-Pejtersen Louise Norman Hansen Mie Saabye
2018 Martin Toft Madsen Mathias Norsgaard Jørgensen Jacob Hindsgaul Madsen Cecilie Uttrup Ludwig
2017 Kasper Asgreen[16] Julius Johansen Emma Norsgaard Jørgensen
2016 Mads Würtz Schmidt[17] Mikkel Bjerg[18] Simone Eg
2015 Christopher Juul-Jensen[19] Anthon Charmig Rikke Lønne[20] Pernille Mathiesen
2014 Rasmus Quaade Søren Kragh Andersen[21] Niklas Larsen[22] Julie Leth[23] Simone Eg[24]
2013[25] Brian Vandborg Lasse Norman Hansen[26] Emil Wang Annika Langvad Pernille Mathiesen
2012 Jakob Fuglsang Rasmus Quaade Mathias Krigbaum Cathrine Grage Cecilie Uttrup Ludwig
2011 Rasmus Quaade Casper Folsach Annika Langvad Kamilla Sofie Vallin
2010 Jakob Fuglsang Lasse Norman Hansen Julie Leth
2009 Lars Bak Jimmi Sørensen Linda Villumsen Serup Maria Grandt Petersen
2008 Michael Færk Christensen Jimmi Sørensen
2007 André Steensen Søren Kirkegaard Madsen Trine Hansen
2006 Brian Vandborg Alex Rasmussen Morten Reckweg Linda Villumsen Serup Mie Bekker Lacota
2005 Michael Blaudzun Martin Mortensen Kasper Thustrup Dorte Lohse
2004 Michael Sandstød Mads Christensen Anders Berendt Hansen Mette Andersen Trine Schmidt
2003 Michael Blaudzun Brian Vandborg Rasmus Fjordside Lehrmann Lisbeth Simper Sisse Hermansen
2002 Michael Sandstød Martin Mortensen Pi Ellebæk Knudsen
2001 Michael Blaudzun Thue Houlberg Hansen Anders Hansen Mette F. Andreasen
2000 Michael Sandstød Mads Christensen
1999 Ikke afholdt Jacob Filipowicz Ikke afholdt
1998 Thue Houlberg Hansen Melina Rasmussen
1997 Helle Sørensen
1996 Bjarne Riis Gøran Jensen Lotte Schmidt
1995
1994 1. Jan Bo Petersen
2. Henrik Jacobsen
3. Tom Dalkvist
1. Brian Larsen
2. Bjarke Nielsen
3. Jacob Nielsen
1. Lone Larsen
2. Melina Rasmussen
3. Helle Jensen

Holdløb[redigér | redigér wikikode]

År Herre Elite Herre Junior Dame Elite
2019 Riwal Readynez Cycling Team Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior Team Virtu Cycling Women
2018 BHS-Almeborg Bornholm Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior Team Virtu Cycling Women
2017 Team Giant-Castelli Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior Team VéloCONCEPT Women
2016 Team TreFor[27] Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior Team BMS BIRN 1
2015 Team TreFor-Blue Water Team Kel-berg Roskilde Junior Team BMS BIRN
2014 Team TreFor-Blue Water Team Kel-berg Roskilde Junior Team Rytger 2
2013 Blue Water Cycling Team Roskilde Junior Ikke afholdt
2012 Glud & Marstrand-LRØ Team Roskilde Junior 1 Ikke afholdt
2011 Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning Team RCR Odense Junior Odder CK 1
2010 Ikke afholdt Team Designa Køkken-Blue Water Odder CK
2009 Team Capinordic Ikke afholdt Team High End Sport 1
2008 Team GLS Team RCR Junior Ikke afholdt
2007 Team Designa Køkken Team Festina Vejle Cykle Klubben Aarhus
2006 Team Herning Elite Team Festina Vejle Team Mermaid
2005 Team GLS Vejle CK Team SATS
2004 Glud & Marstrand Horsens Team PH Ikke afholdt
2003 Herning CK Team PH Ikke afholdt
2002 Team CSC Tiscali Team Herning 1 Ikke afholdt
2001 Team Fakta CK Fix Rødovre Ikke afholdt
2000 Memory Card Jack & Jones Køge CR Ikke afholdt
1999 Team Home Jack & Jones Amager CR Ikke afholdt
1998 Herning CK Brøndby CC Ikke afholdt
1997 Værløse-Farum CK Herning CK Ikke afholdt
1996 Værløse-Farum CK Ordrup CC Ikke afholdt
1995 Værløse-Farum CK Vejle BL Ikke afholdt
1994 1. Næstved BC
2. Værløse-Farum CK
3. Herning CK
1. Værløse-Farum CK
2. Herning CK
3. Næstved BC
1. Odense CK
2. Randers CR
3. Silkeborg CR
1993 Herning CK Brøndby CC Odense CK
1992 Ordrup CC Fyens Bicycle Club Amager CR
1991 Herning A Herning A Amager CR
1990 Næstved BC Brøndby CC Amager CR
1989 Vejle BL DCR-Ballerup FBL
1988 Vejle BL ABC Ikke afholdt
1987 DCR ABC Ikke afholdt
1986 DCR-Ballerup DCR-Ballerup Ikke afholdt
1985 Herning CK Hillerød CK Ikke afholdt
1984 Næstved BC Herning CK Ikke afholdt
1983 Esbjerg Hvidovre Ikke afholdt
1982 Amager CR Herning CK Ikke afholdt
1981 Lyngby Herning CK Ikke afholdt
1980 Hvidovre CK Amager CR Ikke afholdt
1979 Hvidovre CK Hillerød CK Ikke afholdt
1978 Roskilde Randers Ikke afholdt
1977 Herning CK Dansk Cykle Ring Ikke afholdt
1976 Herning CK Hillerød CK Ikke afholdt
1975 CC Gladsaxe Hillerød CK Ikke afholdt
1974 Herning CK Randers Ikke afholdt
1973 Roskilde CR Århus AC Ikke afholdt
1972 CC Gladsaxe Roskilde CR Ikke afholdt
1971
1970 1. Hillerød CC
2. Randers CR
3. Herning CK
Roskilde CR Ikke afholdt

Referencer[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ "Alexander Kamp vinder DM på landevej". Danmarks Radio. 26. juni 2016. Hentet 25. juli 2016. 
  2. ^ feltet.dk - Würtz tager dobbelt dansk mesterskab
  3. ^ feltet.dk - Rodenberg vinder DM for juniorerne
  4. ^ "Chris Anker Sørensen spurter sig til DM-titlen". Danmarks Radio. 28. juni 2015. Hentet 25. juli 2016. 
  5. ^ "Jonas Gregaard Wilsly er ny dansk U23-mester". cyklingdanmark.dk. 7. juni 2015. Hentet 28. juni 2015. 
  6. ^ "Lund og Charmig sikrede Kel-berg succes". feltet.dk. 28. juni 2015. Hentet 28. juni 2015. 
  7. ^ "Dideriksen gentager triumfen". feltet.dk. 28. juni 2015. Hentet 28. juni 2015. 
  8. ^ "Michael Valgren vinder DM-guld på landevej". tv3sport.dk. 29. juni 2016. Hentet 25. juli 2016. 
  9. ^ "Emil Bækhøj dansk U23 mester 2014". cyklingdanmark.dk. 1. juni 2014. Hentet 1. juni 2014. 
  10. ^ - 2014 » National Championships Denmark MJ - Road Race (NC) Junior Men
  11. ^ procyclingstats.com - 2014 » National Championships Denmark WE - Road Race (NC) Women Elite
  12. ^ "Top-3 fra DM på landevej 2013". Børsen. 23. juni 2013. Hentet 25. juli 2016. 
  13. ^ "Lasse Norman nu dobbelt dansk U23 mester". cyklingdanmark.dk. 2. juni 2013. Hentet 2. juni 2013. 
  14. ^ "DM på Bornholm 1966" (PDF). Bornholms Cycle Club. 6. august 2017. Hentet 16. september 2020. 
  15. ^ "Danmarksmestre". Danmarks Cykle Union. Hentet 14. september 2020. 
  16. ^ "U23 DM (Enkeltstart) 2017". Feltet.dk. Hentet 23. juni 2017. 
  17. ^ ny.cyklingdanmark.dk - Resultater: U23- og Veteran-DM enkeltstart
  18. ^ cykelmagasinet.dk - Mikkel Bjerg vinder junior-DM i enkeltstart, 23. juni 2016
  19. ^ tv2.dk - Ung dansker overraskende DM-vinder i enkeltstart, 25. juni 2015
  20. ^ Penning, Sasse Wededge (23. juni 2016). "Optakt: DM i enkeltstart 2016". Feltet.dk. Hentet 5. november 2016. 
  21. ^ "Søren Kragh Andersen blev dansk U23 mester på enkeltstart 2014". cyklingdanmark.dk. 1. juni 2014. Hentet 1. juni 2014. 
  22. ^ Benjamin Lillelund (26. juni 2014). "Niklas Larsen levede op til favoritværdigheden". feltet.dk. Hentet 26. juni 2014. 
  23. ^ Frederik Palle Pedersen (26. juni 2014). "Leth lykkelig for de 29 hundrededele". feltet.dk. Hentet 26. juni 2014. 
  24. ^ Jesper Johannesen (26. juni 2014). "Ny dansk mester: Overraskende, men det skal fejres". feltet.dk. Hentet 26. juni 2014. 
  25. ^ "Opsamling dag 1 ved DM 2013 i Vordingborg". CycklingDanmark. 20. juni 2013. Hentet 21. juni 2013. 
  26. ^ "Lasse Norman dansk U23 enkeltstartsmester 2013". CycklingDanmark. 31. maj 2013. Hentet 31. maj 2013. 
  27. ^ "Team TreFor vinder af DM holdløb 2016". Cyclingworld.dk. 20. juni 2016. Hentet 17. juni 2017. 

Ekstern henvisning[redigér | redigér wikikode]