Dansk Film-Avis nr. 692
Udseende
| Dansk Film-Avis nr. 692 | |
|---|---|
| Overblik | |
| Anden titel | UFA journal 692, Danish Film Journal no. 692 |
| Udgivelsesdato | 1945 |
| Længde | 8 min. |
| Oprindelsesland | Danmark |
| Links | |
| i DFI's filmdatabase | |
| Information med symbolet | |
Dansk Film-Avis nr. 692 er en dansk Ugerevy med dokumentariske optagelser fra 1945. Filmene blev produceret af UFA film A/S, der var ejet af det tyske UFA, der var ejet af den tyske stat.
Den dansk producerede Dansk Film-Avis var en nazistisk ugerevy og udkom i årene 1941-1945. Den bestod typisk af tre dele: dansk stof, optaget af danske kameramænd, tysk stof fra Tyskland og reportager fra fronten, produceret af Deutsche Wochenschau.
Handling
[redigér | rediger kildetekst]- Sportsfolk træner indendørs om vinteren med gymnastiske øvelser.
- Vandpolokamp i Prag mellem tjekkiske seniorer og et juniorhold.
- De spanske bjergjægere holder øvelse for nyuddannede bjergtropper.
- Vlasov taler ved et møde i Berlin for russiske arbejdere.
- På Vestfronten er kampene blevet endnu voldsommere. Englænderne og amerikanerne støder på stærk tysk modstand. Kamphandlinger.
- Tyske sikringsstyrker ved den schweiziske grænse i Vogeserne.[1]
Referencer
[redigér | rediger kildetekst]- ↑ Denne beskrivelse stammer fra Det Danske Filminstituts Filmdatabase.
Eksterne henvisninger
[redigér | rediger kildetekst]| Spire Denne artikel om tysk film er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den. |