EuroFloorball Cup-kvalifikation 2008 for herrer

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Confusion colour.svg Ikke at forveksle med EuroFloorball Cup-finale 2008 for herrer.
EuroFloorball Cup 2008
Kvalifikationsturnering
Turneringsdetaljer
Værtsnation(er) Danmark Danmark
Slovakiet Slovakiet
Finland Finland
Datoer 13. august-31. august 2008
Hold 18 (fra 18 lande)
Arena(er) (i 3 værtsbyer)
Vindere Norge Sarpsborg IBK
Finland Tapanilan Erä
Letland SK Latvijas Avīze

Infoboks sidst opdateret: 22:23, 2. juli 2008.

EuroFloorball Cup-kvalifikation 2008 for herrer vil finde sted i perioden fra den 13. august til den 31. august 2008 i tre forskellige værtslande. Vinderen af hver gruppe avancerer til EuroFloorball Cup-finale 2008 for herrer, hvor de har chancen for at vinde EuroFloorball Cuppen for 2008. Alt i alt vil 18 hold deltage i kvalifikationen – alle fra forskellige lande.

EuroFloorball Cup 2008 markerer det andet år hvor turneringen har været spillet under dette navn (tidligere European Cup). Turneringen vil desuden markere dens 16. år.

IFF besluttede, at turneringen skulle spilles i dens originale format og dermed finde sted i et kalenderår i stedet for to.

Kvalifikationsformat[redigér | redigér wikikode]

Eftersom top 4-landene fra EuroFloorball Cup 2007-08 var fra Sverige, Finland, Schweiz og Tjekkiet er topholdet fra hvert af de lande automatisk kvalificeret, så vel som den regerende mester. 5 hold vil altså automatisk være kvalificeret.

Eftersom 5 ud af 8 pladser er fyldt skal de andre tre bestemmes ved regionale kvalifikationer. I Gruppe C spiller de andet bedste hold fra Sverige, Finland, Schweiz og Tjekkiet om en plads i finalen. I EuroFloorball Cup 2007-08 kvalificerede både nr. 1 og 2 i Sverige sig til turneringen og derfor består gruppe C kun af 3 hold i stedet for 4. I Gruppe A og Gruppe B er holdene inddelt i regioner: Vesteuropa og Østeuropa. Det vindende hold i hver gruppe avancerer til finalen, hvorved alle 8 hold er fundet.

For at være berettiget til at deltage i EuroFloorball Cup 2008 skal holdene have fået mesterskabstitlen i deres respektive lande. Hvis ikke mestrene registrerer sig kan nummer to stille op og så videre.

Kvalifikationsrunder[redigér | redigér wikikode]

Gruppe A-kvalifikationerne for det vestlige Europa finder sted i Frederikshavn, Danmark fra 13. august til 17. august 2008.
Gruppe B-kvalifikationerne for det østlige Europa finder sted i Bratislava, Slovakiet fra 27. august til 31. august 2008.
Gruppe C-kvalifikationerne finder sted i Helsinki, Finland fra 22. august til 24. august 2008.

Frederikshavn, Danmark[redigér | redigér wikikode]

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

Conference A[redigér | redigér wikikode]

Hold K V U T M P
Norge Sarpsborg IBK 2 2 0 0 17-8 4
Spanien CUF Leganes 2 0 1 1 7-10 1
Tyskland Sparkasse Weissenfels    2 0 1 1 11-17 1

Tyskland Sparkasse Weissenfels 6:12 Norge Sarpsborg IBK
Lasse Heiskanen – 14.00
Sebastian Bernieck – 24.17
Sebastian Bernieck – 33.32
Lasse Heiskanen – 35.43
Tim Böttcher – 53.49
Paavo Haimila – 59.19
06.23 – Daniel Holmberg
08.17 – Klas Nordin
26.55 – Kristian Antonsen
29.08 – Benny Vestin
29.30 – Jon Skaug
36.24 – Jon Skaug
40.07 – Ketil Kristiansen
40.20 – Klas Nordin
40.40 – Ketil Kristiansen
42.55 – Jon Skaug
50.15 – Jan Karlsson
52.12 – Johan Larsson



Spanien CUF Leganes 5:5 Tyskland Sparkasse Weissenfels
Magnus Olson – 19.13
Ville Litmanen – 35.29
Magnus Olson – 38.56
Teppo Haakana – 40.13
Peter Skiden – 59.33
13.56 – Thomas Händler
22.30 – Robert Brückner
31.45 – Sebastian Bernieck
40.37 – Aki Koskinen
41.16 – Thomas Händler



Norge Sarpsborg IBK 5:2 Spanien CUF Leganes
Ketil Kristiansen – 09.48
Klas Nordin – 12.24
Benny Vestin – 14.10
Benny Vestin – 17.21
Ketil Kristiansen – 26.29
04.45 – Miguel Prieto Gomez
18.39 – Teppo Haakana



Conference B[redigér | redigér wikikode]

Hold K V U T MF MI F Pts
Danmark Hafnia FC 3 3 0 0 54 5 +49 6
Holland HDM 3 2 0 1 22 15 +7 4
Frankrig Paris UC 3 1 0 2 22 21 +1 2
Island Bandýfélag Kópavogs    3 0 0 3 4 61 -57 0

Island Bandýfélag Kópavogs 1:11 Holland HDM
Pavol Cekan – 26.23 08.22 – Johan Lim
19.42 – Tomas Wahlgren
23.28 – Yannick Gouby
27.41 – Johan Lim
30.10 – Johan Lim
31.04 – Ossi Karjalainen
34.02 – Ossi Karjalainen
47.25 – Ossi Karjalainen
48.28 – Ossi Karjalainen
53.18 – Gustav Le Juge
55.47 – Ossi Karjalainen



 
Frankrig Paris UC 1:11 Danmark Hafnia FC
Henri Kähönen – 27.09 06.16 – Tomi Tarpio
19.44 – Tore Kvaslerud
42.00 – Tore Kvaslerud
45.39 – Ilias Mahamadou Nielsen
47.06 – Tore Kvaslerud
48.21 – Kasper Kennedy
49.41 – Bo Kanstrup Jensen
53.47 – Ilias Mahamadou Nielsen
55.15 – Tore Kvaslerud
56.42 – Tore Kvaslerud
58.20 – Tomi Tarpio



Island Bandýfélag Kópavogs 1:17 Frankrig Paris UC
Pavol Cekan – 10.36 01.18 – Own Goal
03.57 – Henrik Ewetz
04.50 – Stian Langsholt
10.49 – Jean-Thomas Briere
10.59 – Henrik Ewetz
11.50 – Gabriel Forss
12.34 – Mathieu Plamondon
13.09 – Jean-Thomas Briere
19.47 – Sandro Rinaldi
23.04 – Jean-Thomas Briere
27.12 – Michel Ferrero
29.42 – Henrik Ewetz
38.57 – André Nadeau
39.03 – Stian Langsholt
41.10 – Simen Langsholt
55.33 – Nick Kanievsky
57.19 – Simen Langsholt



 
Holland HDM 2:10 Danmark Hafnia FC
Johan Lim – 19.49
Jacques Fournier – 53.52
00.32 – Tore Kvaslerud
03.17 – Tore Kvaslerud
13.15 – Own Goal
15.01 – Kasper Kennedy
18.14 – Kasper Kennedy
37.25 – Tomi Tarpio
39.02 – Tore Kvaslerud
43.08 – Rasmus Irming Jolck
50.31 – Tomi Tarpio
59.46 – Tore Kvaslerud



Holland HDM 9:4 Frankrig Paris UC
Roland Velu – 02.08
Benjamin Frey – 12.28
Johan Lim – 18.50
Tomas Wahlgren – 34.49
Benjamin Frey – 36.01
Ossi Karjalainen – 49.16
Björn van Wieringen – 50.25
Francois Boudreault – 51.02
Johan Lim- 57.09
02.39 – Stian Langsholt
13.33 – Henri Kähönen
21.53 – Mathieu Plamondon
54.05 – Henri Kähönen



 
Danmark Hafnia FC 33:2 Island Bandýfélag Kópavogs
Kasper Kennedy – 01.31
Tore Kvaslerud – 04.20
Rasmus Irming Jolck – 05.02
Sebastian Knudsen – 08.56
Kasper Kennedy – 09.48
Jesper Christensen – 11.41
Bo Kanstrup Jensen – 13.30
Sebastian Knudsen – 13.47
Jesper Christensen – 16.44
Jesper Schow Petersen – 18.11
Tore Kvaslerud – 22.26
Tore Kvaslerud – 25.46
Tore Kvaslerud – 27.19
Kasper Kennedy – 28.26
Ilias Mahamadou Nielsen – 34.55
Jesper Schow Petersen 35.41
Sebastian Knudsen – 37.43
Bo Kanstrup Jensen – 38.56
Stig Thorsteinsson – 39.39
Bo Kanstrup Jensen – 42.13
Stig Thorsteinsson – 45.05
Tore Kvaslerud – 47.57
Stig Thorsteinsson – 48.39
Ilias Mahamadou Nielsen – 49.37
Jesper Schow Petersen – 50.34
Bo Kanstrup Jensen – 50.45
Ilias Mahamadou Nielsen – 53.43
Jakob Rune Westh Andersen – 55.30
Jesper Schow Petersen – 56.03
Tore Kvaslerud – 56.17
Stig Thorsteinsson – 56.33
Bo Kanstrup Jensen – 56.46
Stig Thorsteinsson – 59.21
38.01 – Gunnar Gils Kristinsson
48.57 – Bryngeir Arnar Bryngeirsson



Playoff[redigér | redigér wikikode]

  Semifinaler Finale
                 
 A1   Norge Sarpsborg IBK 20  
 B2   Holland HDM 2  
     A1   Norge Sarpsborg IBK 8
   B1   Danmark Hafnia FC 5
 B1   Danmark Hafnia FC 5
 A2   Spanien CUF Leganes 3  
Semifinaler[redigér | redigér wikikode]

Norge Sarpsborg IBK 20:2 Holland HDM
Ketil Kristiansen – 01.01
Benny Vestin – 04.23
Johan Larsson – 05.44
Tormod Hoydal – 07.07
Jon Skaug – 08.02
Daniel Holmberg – 15.01
Morten Olsen – 18.29
Ketil Kristiansen – 19.03
Klas Nordin – 19.13
Ketil Kristiansen – 28.47
Klas Nordin – 31.51
Ketil Kristiansen – 37.53
Klas Nordin – 38.04
Klas Nordin – 40.17
Johan Larsson – 45.20
Klas Nordin – 45.54
Ketil Kristiansen – 50.28
Klas Nordin – 50.33
Christer Sotorp – 57.03
Jon Skaug – 58.28
31.15 – Ossi Karjalainen
33.00 – Jacques Fournier



 
Danmark Hafnia FC 0:0 Spanien CUF Leganes
Bo Kanstrup Jensen – 12.21
Jesper Schow Petersen – 21.15
Tore Kvaslerud – 48.49
Tore Kvaslerud – 57.24
Jesper Schow Petersen – 59.37
11.53 – Peter Skiden
16.30 – Peter Skiden
44.01 – Ricardo Sanchez Murillo



Broncemedaljekamp[redigér | redigér wikikode]

Holland HDM 2:7 Spanien CUF Leganes
Johan Lim – 42.48
Benjamin Frey – 52.05
19.06 – Teppo Haakana
22.22 – Peter Skiden
43.10 – Javier Robledo Zarco
48.29 – Javier Robledo Zarco
52.45 – Teppo Haakana
59.32 – Teppo Haakana
59.55 – Ricardo Sanchez Murillo



Mesterskabskamp[redigér | redigér wikikode]

Norge Sarpsborg IBK 8:5 Danmark Hafnia FC
Daniel Holmberg – 26.11
Benny Vestin – 27.12
Ketil Kristiansen – 27.52
Benny Vestin – 32.00
Jon Skaug – 33.42
Benny Vestin – 42.59
Johan Larsson – 46.49
Jon Skaug – 57.17
10.24 – Kasper Kennedy
26.41 – Kasper Kennedy
51.20 – Tore Kvaslerud
58.15 – Kasper Kennedy
59.03 – Tore Kvaslerud



Placeringskampe[redigér | redigér wikikode]

5. plads-kamp[redigér | redigér wikikode]

Tyskland Sparkasse Weissenfels 15:1 Frankrig Paris UC
Lasse Heiskanen – 07.11
Paavo Haimila – 10.00
Lasse Heiskanen – 15.01
Robert Blanke – 15.42
Lasse Heiskanen – 16.07
Sebastian Bernieck – 23.10
Lasse Heiskanen – 26.06
Thomas Händler – 26.20
Thomas Händler – 26.42
Thomas Händler – 29.38
Lasse Heiskanen – 30.51
Thomas Finaske – 32.54
Johannes Tauchlitz – 46.31
Johannes Tauchlitz – 50.16
Lasse Heiskanen – 48.57
42.31 – Henri Kähönen



Bratislava, Slovakiet[redigér | redigér wikikode]

Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

Conference A[redigér | redigér wikikode]

Hold K V U T M M F P
Rusland Nizhegorodets 3 3 0 0 44 11 +33 6
Slovakiet FTVS Bratislava 3 2 0 1 19 8 +11 4
Østrig TVZ Wikings 3 1 0 2 28 19 +9 2
Georgien Locomotive Kutaisi    3 0 0 3 6 59 -53 0

Østrig TVZ Wikings 3:7 Rusland Nizhegorodets
Paul Rachelsperger – 10.18
Florian Haslinger – 20.10
Paul Rachelsperger – 24.49
05.41 – Ilya Nikolaev
08.07 – Konstantin Kosolapov
09.33 – Evgeny Yudin
17.02 – Alexander Latukhin
29.14 – Evgeny Yudin
35.52 – Denis Raytsyn
49.10 – Ilya Nikolaev



 
Slovakiet UK Bratislava 5:0 Georgien Locomotive Kutaisi



Rusland Nizhegorodets 31:3 Georgien Locomotive Kutaisi
Alexander Latukhin – 00.42
Evgeny Yudin – 02.57
Alexander Latukhin – 03.26
Dmitry Sudakov – 04.18
Alexander Shutihin – 05.23
Evgeny Yudin – 08.57
Ilya Nikolaev – 09.42
Evgeny Yudin – 13.35
Ilya Nikolaev – 14.12
Alexander Latukhin – 16.47
Ilya Nikolaev – 18.36
Ilya Nikolaev – 20.25
Alexander Shutihin – 24.34
Ilya Nikolaev – 25.24
Evgeny Yudin – 26.43
Ilya Nikolaev – 27.18
Evgeny Yudin – 27.40
Ilya Nikolaev – 30.08
Denis Raytsyn – 31.46
Ilya Nikolaev – 40.44
Alexander Latukhin – 43.16
Konstantin Kosolapov – 44.18
Alexander Latukhin – 44.51
Alexander Latukhin – 47.58
Ilya Nikolaev – 48.40
Evgeny Yudin – 49.25
Evgeny Yudin – 52.56
Alexander Latukhin – 54.32
Ilya Nikolaev – 56.04
Mikhail Bukin – 56.39
Alexander Shutihin – 57.41
23.03 – Nikoloz Anjafaridze
55.25 – Bachana Kobalia
57.22 – Nikoloz Anjafaridze



 
Østrig TVZ Wikings 2:9 Slovakiet UK Bratislava
Roland Herzog – 03.02
Marcus Jonsson – 46.05
07.23 – Juraj Svábek
19.49 – Michal Zalibera
23.13 – Ján Purc
31.54 – Marek Kabát
38.01 – Michal Zalibera
38.58 – Ján Purc
41.28 – Frantisek Krajcovic
47.46 – Róbert Dolník
58.06 – Michal Zalibera



Georgien Locomotive Kutaisi 3:23 Østrig TVZ Wikings
Shota Giorkhelidze – 25.43
Nikoloz Anjafaridze – 27.43
Shota Giorkhelidze – 52.20
06.42 – Roland Herzog
07.42 – Lukas Millinger
09.28 – Marcus Jonsson
09.41 – Paul Rachelsperger
10.12 – Patrick Kellner
12.27 – Christoph Hausegger
13.21 – Stefan Sendlhofer
13.43 – Patrick Kellner
16.20 – Siegfried Sendlhofer
16.51 – Marcus Jonsson
17.05 – Paul Rachelsperger
21.27 – Roland Herzog
26.35 – Paul Rachelsperger
32.16 – Andreas Sendlhofer
32.34 – Stefan Sendlhofer
36.53 – Marcus Jonsson
41.23 – Claus Schichl
41.46 – Andreas Sendlhofer
42.14 – Stefan Sendlhofer
49.46 – Paul Rachelsperger
50.51 – Lukas Millinger
58.11 – Andreas Sendlhofer
58.25 – Lukas Millinger



 
Rusland Nizhegorodets 6:5 Slovakiet UK Bratislava
Ilya Nikolaev – 04.35
Dmitry Sudakov – 07.40
Konstantin Kosolapov – 11.53
Konstantin Kosolapov – 21.34
Evgeny Yudin – 35.51
Alexander Latukhin – 59.46
01.34 – Marek Vlásek
02.59 – Dominik Hancík
10.19 – Michal Zalibera
32.20 – Michal Liszkay
56.42 – Frantisek Krajcovic



Conference B[redigér | redigér wikikode]

Hold K V U T M M F P
Letland SK Latvijas Avīze    3 3 0 0 25 7 +18 6
Polen KS Nowy Targ 3 2 0 1 19 9 +10 4
Estland TTÜ SK 3 1 0 2 7 15 -8 2
Ungarn Ares HC 94 3 0 0 3 3 23 -20 0

Ungarn Ares HC 94 1:3 Estland TTÜ SK
Ádám Kupó – 09.57 07.52 – Madis Kass
14.12 – Anre Vooremaa
29.40 – Anre Vooremaa



 
Letland Latvijas Avīze 6:4 Polen KS Nowy Targ
Krisjanis Zeps – 02.52
Janis Anis – 14.18
Edgars Dzeguze – 29.52
Kristaps Vaicis – 44.21
Matiss Kligins – 45.19
Pavels Semjonovs – 58.33
25.22 – Bartłomiej Kułesza
33.15 – Lesław Ossowski
53.01 – Bartłomiej Kułesza
59.15 – Artur Kasperek



Estland TTÜ SK 2:7 Polen KS Nowy Targ
Marek Ulman – 19.49
Marek Ulman – 27.50
01.31 – Jarosław Lech
03.41 – Bartłomiej Augustyn
33.28 – Bartłomiej Kułesza
36.28 – Michał Dziurdzik
37.59 – Michał Dziurdzik
39.09 – Bartłomiej Kułesza
48.47 – Bartłomiej Kułesza



 
Ungarn Ares HC 94 1:12 Letland Latvijas Avīze
Krisztián Nádor – 56.57 05.03 – Edgars Dzeguze
10.50 – Jurijs Ivenkovs
21.42 – Renars Berzins
23.19 – Edgars Dzeguze
24.22 – Krisjanis Zeps
29.11 – Maris Zicmanis
30.41 – Krisjanis Zeps
35.30 – Matiss Kligins
43.54 – Kristaps Vaicis
47.04 – Maris Zicmanis
51.35 – Jurijs Ivenkovs
55.29 – Matiss Kligins



Polen KS Nowy Targ 8:1 Ungarn Ares HC 94
Adrian Bocheński – 22.57
Łukasz Zubek – 15.56
Amadeusz Wojtak – 24.58
Łukasz Chlebda – 26.05
Michał Dziurdzik – 32.52
Artur Kasperek – 34.00
Sebastian Kwak – 49.47
Lesław Ossowski – 53.42
20.18 – Peter Szabo



 
Estland TTÜ SK 2:7 Letland Latvijas Avīze
Armen Kasparov – 16.13
Marko Opikov – 48.51
07.40 – Pavels Semjonovs
10.12 – Pavels Semjonovs
16.41 – Krisjanis Zeps
22.23 – Matiss Kligins
24.19 – Pavels Semjonovs
38.38 – Pavels Semjonovs
40.51 – Maris Zicmanis



Playoff[redigér | redigér wikikode]

  Semifinaler Finale
                 
 A1   Rusland Nizhegorodets 4  
 B2   Polen KS Nowy Targ 5  
     B2   Polen KS Nowy Targ 2
   B1   Letland SK Latvijas Avīze 3
 B1   Letland SK Latvijas Avīze 7
 A2   Slovakiet FTVS Bratislava 5  
Semifinaler[redigér | redigér wikikode]

Rusland Nizhegorodets 4:5 Polen KS Nowy Targ
Mikhail Bukin – 03.14
Ilya Nikolaev – 11.02
Ilya Nikolaev – 51.34
Ilya Nikolaev – 58.03
19.12 – Jarosław Lech
36.31 – Łukasz Chlebda
40.29 – Łukasz Zubek
48.31 – Michał Dziurdzik
62.21 – Lesław Ossowski



 
Letland SK Latvijas Avīze 7:5 Slovakiet FTVS Bratislava
Maris Zicmanis – 27.45
Ivo Preiss – 30.06
Matiss Kligins – 33.39
Pavels Semjonovs – 39.00
Jurijs Ivenkovs – 46.18
Edgars Dzeguze – 49.42
Pavels Semjonovs – 50.11
11.45 – Marek Vlásek
14.15 – Marek Kabát
27.16 – Marek Kabát
41.08 – Dominik Hancík
53.49 – Adam Kalcok



Mesterskabskamp[redigér | redigér wikikode]

Polen KS Nowy Targ 2:3 Letland SK Latvijas Avīze
Jarosław Lech – 18.15
Artur Kasperek – 37.35



Placeringskampe[redigér | redigér wikikode]

7. plads-kamp[redigér | redigér wikikode]

Georgien Locomotive Kutaisi 0:25 Ungarn Ares HC 94
09.30 – Krisztián Nádor
10.31 – Marton Eder
11.56 – Flórián Geri
12.48 – Peter Szabo
16.47 – Peter Toth
17.53 – Krisztián Nádor
19.06 – Krisztián Nádor
19.54 – Amartaiwan Bajaszgalan
20.22 – Flórián Geri
21.22 – Bence Vadócz
21.42 – Attila Mujahid
22.10 – Attila Dosa
22.26 – Bence Vadócz
22.49 – Krisztian Ban
23.40 – Krisztián Nádor
27.46 – Krisztián Nádor
30.01 – Amartaiwan Bajaszgalan
35.05 – Peter Szabo
36.41 – Attila Hangai
42.52 – Attila Dosa
43.09 – Flórián Geri
43.46 – Bence Vadócz
47.15 – Krisztián Nádor
55.00 – Attila Hangai
56.21 – Peter Toth



5. plads-kamp[redigér | redigér wikikode]

Østrig TVZ Wikings 5:10 Estland TTÜ SK
Roland Herzog – 18.05
Paul Rachelsperger – 20.51
Paul Rachelsperger – 41.59
Paul Rachelsperger – 53.46
Paul Rachelsperger – 54.02
08.18 – Richard Eesmaa
22.44 – Erlin Rand
24.26 – Erlin Rand
35.25 – Marek Ulman
38.10 – Marek Ulman
42.56 – Erlin Rand
48.53 – Erlin Rand
49.06 – Anre Vooremaa
49.52 – Anre Vooremaa
54.37 – Viljar Paulus



  • Bemærk: Der blev ikke spillet en bronzemedaljekamp grundet en konflikt med planlægningen

Helsinki, Finland[redigér | redigér wikikode]

Gruppe C[redigér | redigér wikikode]

Hold K V U T M M F P
Finland Tapanilan Erä 2 2 0 0 10 5 +5 4
Tjekkiet SSK Vitkovice 2 1 0 1 6 9 -3 2
Schweiz Floorball Köniz    2 0 0 2 8 10 -2 0

Schweiz Floorball Köniz 4:5 Finland Tapanilan Erä
Samuel Dunkel – 05.56
Emanuel Antener – 13.07
Daniel Calebsson – 30.18
Emanuel Antener – 33.20
11.53 – Pasi Laitila
13.35 – Lauri Kapanen
21.59 – Sami Lehtinen
32.58 – Pasi Laitila
53.07 – Sami Lehtinen