Fire dage ved Dunkerque 2018

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Fire dage ved Dunkerque 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute64. sportskonkurrence
KonkurrenceUCI Europe Tour 2018 2.HC
Etaper6
Datoer8. – 13. maj 2018
Distance1.037,1 km
LandFRA Frankrig
StartbyDunkerque
MålbyDunkerque
Hold19
Startende ryttere133
Fuldførende ryttere100
Resultater
VinderBEL Dimitri Claeys (Cofidis)
ToerGER André Greipel (Lotto-Soudal)
TreerNED Oscar Riesebeek (Roompot-Nederlandse Loterij)
PointtrøjeBEL Timothy Dupont (Wanty-Groupe Gobert)
BjergtrøjeFRA Pierre Idjouadiène (Roubaix Lille Métropole)
UngdomstrøjeDEN Casper Pedersen (Aqua Blue Sport)
HoldkonkurrenceFRA Groupama-FDJ
◀ 20172019
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Fire dage ved Dunkerque 2018 var den 64. udgave af det franske etapeløb Fire dage ved Dunkerque. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2018 og var i kategorien 2.HC. Det blev arrangeret mellem 8. og 13. maj 2018. Den samlede vinder af løbet blev belgiske Dimitri Claeys fra Cofidis.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (3)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. FRA Groupama-FDJ
  3. BEL Lotto Soudal
Professionelle kontinentalhold (14)
  1. IRL Aqua Blue Sport
  2. FRA Cofidis, Solutions Crédits
  3. FRA Delko-Marseille Provence-KTM
  4. FRA Direct Énergie
  5. ESP Euskadi Basque Country-Murias
  6. FRA Fortuneo-Samsic
  7. RUS Gazprom-RusVelo
  8. ITA Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
  9. NED Roompot-Nederlandse Loterij
  10. BEL Sport Vlaanderen-Baloise
  11. BEL Vérandas Willems-Crelan
  12. FRA Vital Concept Cycling Club
  13. BEL Wanty-Groupe Gobert
  14. BEL WB-Aqua Protect-Veranclassic
Kontinentalhold (2)
  1. FRA Roubaix Lille Métropole
  2. FRA Saint Michel-Auber 93
Wikidata-logo S.svg

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 8. majDunkerque – La Bassée165,3FRA Marc SarreauFRA Marc Sarreau
2. etape 9. majLe Quesnoy – Soissons173,3GER André GreipelFRA Bryan Coquard
3. etape 10. majFort-Mahon-Plage – Ecques172,2FRA Nacer BouhanniBEL Timothy Dupont
4. etape 11. majDainville – Mont-Saint-Éloi172,7FRA Bryan CoquardFRA Bryan Coquard
5. etape 12. majWormhout – Cassel
middel bjergetape
178,7GER André GreipelBEL Dimitri Claeys
6. etape 13. majCoulogne – Dunkerque
kuperet etape
174,9FRA Olivier Le GacBEL Dimitri Claeys

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Marc Sarreau Groupama-FDJ3t 56' 19"
2. FRA Bryan Coquard Vital Concept+ 0"
3. FRA Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 0"
4. NED Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
5. BEL Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 0"
6. BEL Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
7. FRA Damien Touzé Saint Michel-Auber 93+ 0"
8. BEL Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 0"
9. FRA Nacer Bouhanni Cofidis+ 0"
10. NED Coen Vermeltfoort Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Marc Sarreau den lyserøde førertrøjeden grønne pointtrøjeden hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ3t 56' 09"
2. FRA Jérémy Lecroq Vital Concept+ 1"
3. FRA Bryan Coquard Vital Concept+ 4"
4. FRA Romain Combaud Delko-Marseille Provence-KTM+ 5"
5. FRA Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 6"
6. NED Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 10"
7. BEL Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 10"
8. BEL Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 10"
9. FRA Damien Touzé Saint Michel-Auber 93+ 10"
10. BEL Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 10"


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. GER André Greipel Lotto-Soudal4t 18' 15"
2. BEL Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 0"
3. FRA Bryan Coquard Vital Concept+ 0"
4. NED Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
5. FRA Marc Sarreau den lyserøde førertrøjeden grønne pointtrøjeden hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ+ 0"
6. BEL Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
7. FRA Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 0"
8. FRA Damien Touzé Saint Michel-Auber 93+ 0"
9. LTU Evaldas Šiškevicius Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
10. BEL Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Bryan Coquard den lyserøde førertrøjeden grønne pointtrøjeVital Concept8t 14' 22"
2. FRA Marc Sarreau den hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ+ 2"
3. FRA Jérémy Lecroq Vital Concept+ 3"
4. FRA Brice Feillu Fortuneo-Samsic+ 3"
5. BEL Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 6"
6. FRA Romain Combaud Delko-Marseille Provence-KTM+ 7"
7. FRA Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 8"
8. ESP Juan José Lobato Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini+ 11"
9. NED Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 12"
10. FRA Damien Touzé Saint Michel-Auber 93+ 12"


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Nacer Bouhanni Cofidis4t 10' 38"
2. BEL Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 0"
3. NED Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
4. ROU Eduard-Michael Grosu Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini+ 0"
5. BEL Piet Allegaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
6. LTU Evaldas Šiškevicius Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
7. ESP Mikel Aristi Euskadi-Murias+ 0"
8. FRA Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 0"
9. NED Bram Welten Fortuneo-Samsic+ 0"
10. BEL Edward Planckaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Timothy Dupont den lyserøde førertrøjeden grønne pointtrøjeWanty-Groupe Gobert12t 25' 00"
2. FRA Bryan Coquard Vital Concept+ 0"
3. FRA Marc Sarreau den hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ+ 2"
4. FRA Nacer Bouhanni Cofidis+ 2"
5. FRA Jérémy Lecroq Vital Concept+ 3"
6. FRA Brice Feillu Fortuneo-Samsic+ 3"
7. FRA Jérémy Leveau Delko-Marseille Provence-KTM+ 4"
8. NED Jan-Willem van Schip Roompot-Nederlandse Loterij+ 5"
9. FRA Romain Combaud Delko-Marseille Provence-KTM+ 7"
10. NED Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 8"


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Bryan Coquard Vital Concept4t 08' 46"
2. BEL Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 0"
3. NED Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
4. FRA Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale+ 0"
5. BEL Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 0"
6. FRA Jérémy Lecroq Vital Concept+ 0"
7. ESP Mikel Aristi Euskadi-Murias+ 0"
8. FRA Julien Simon Cofidis+ 0"
9. FRA Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 0"
10. FRA Romain Cardis Direct Énergie+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Bryan Coquard den lyserøde førertrøjeVital Concept16t 33' 36"
2. BEL Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 10"
3. FRA Marc Sarreau den hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ+ 12"
4. FRA Nacer Bouhanni Cofidis+ 12"
5. FRA Jérémy Lecroq Vital Concept+ 13"
6. FRA Brice Feillu Fortuneo-Samsic+ 13"
7. DEN Lasse Norman Hansen Aqua Blue Sport+ 13"
8. NED Wouter Wippert den grønne pointtrøjeRoompot-Nederlandse Loterij+ 14"
9. FRA Jérémy Leveau Delko-Marseille Provence-KTM+ 14"
10. NED Jan-Willem van Schip Roompot-Nederlandse Loterij+ 15"


5. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. GER André Greipel Lotto-Soudal4t 27' 55"
2. BEL Dimitri Claeys Cofidis+ 0"
3. NED Oscar Riesebeek Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
4. FRA Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 19"
5. FRA Alexis Gougeard AG2R La Mondiale+ 19"
6. ROU Eduard-Michael Grosu Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini+ 1' 04"
7. BEL Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 1' 04"
8. BEL Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 1' 04"
9. DEN Casper Pedersen Aqua Blue Sport+ 1' 04"
10. LTU Evaldas Šiškevicius Delko-Marseille Provence-KTM+ 1' 04"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Dimitri Claeys den lyserøde førertrøjeCofidis21t 01' 53"
2. NED Oscar Riesebeek Roompot-Nederlandse Loterij+ 2"
3. GER André Greipel Lotto-Soudal+ 4"
4. FRA Alexis Gougeard AG2R La Mondiale+ 19"
5. FRA Valentin Madouas den hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ+ 50"
6. BEL Timothy Dupont den grønne pointtrøjeWanty-Groupe Gobert+ 52"
7. FRA Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 57"
8. FRA Brice Feillu Fortuneo-Samsic+ 58"
9. LTU Evaldas Šiškevicius Delko-Marseille Provence-KTM+ 1' 04"
10. BEL Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 1' 04"


6. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Olivier Le Gac Groupama-FDJ3t 50' 50"
2. DEN Casper Pedersen Aqua Blue Sport+ 0"
3. BEL Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 0"
4. BEL Aimé De Gendt Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
5. FRA Paul Ourselin Direct Énergie+ 0"
6. ITA Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
7. ESP Héctor Sáez Euskadi-Murias+ 0"
8. FRA Julien Antomarchi Roubaix Lille Métropole+ 0"
9. FRA Florian Vachon Fortuneo-Samsic+ 0"
10. RUS Nikolaj Trusov Gazprom-RusVelo+ 0"


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. FRA Groupama-FDJ 74t 41' 14"
2. IRL Aqua Blue Sport + 53"
3. FRA Delko-Marseille Provence-KTM + 1' 24"
4. BEL Wanty-Groupe Gobert + 1' 39"
5. FRA Cofidis + 2' 01"
6. FRA Fortuneo-Samsic + 2' 24"
7. FRA Direct Énergie + 3' 00"
8. FRA Saint Michel-Auber 93 + 3' 01"
9. NED Roompot-Nederlandse Loterij + 3' 03"
10. BEL Lotto-Soudal + 3' 10"


Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]