Flyulykken i Superga

Flyulykken i Superga skete onsdag den 4. maj 1949, hvor et fly med næsten hele Grande Torino-holdet (18 spillere) plus ledelse, journalister og besætning om bord styrtede ned i Superga-bakkerne i nærheden af Torino. Alle 31 personer om bord blev dræbt.
Det italienske fodboldhold var på vej hjem fra José Ferreiras afskedskamp i Lissabon, da ulykken skete. Det var den største tragedie i italiensk sportshistorie, eftersom den kostede livet for et legendarisk hold, der havde vundet det italienske Serie A-mesterskab de seneste fire år i træk (plus den sidste titel inden udbruddet af anden verdenskrig).
Efter ulykken vandt Torino Calcio ikke titlen igen før i sæsonen 1975/76
Kun én spiller fra holdets trup overlevede. Det var Sauro Tomà, der ikke var taget med på turen, fordi han var skadet. FC Barcelona-spilleren Ladislao Kubala skulle også have været med på flyveturen, men i sidste øjeblik ombestemte han sig for at blive hjemme hos sin syge søn.
Ofre
[redigér | rediger kildetekst]Spillere
[redigér | rediger kildetekst]Klubofficials
[redigér | rediger kildetekst]- Arnaldo Agnisetta, manager
- Ippolito Civalleri, manager
- Egri Erbstein, træner
- Leslie Lievesley, coach
- Ottavio Corina, massør
Journalister
[redigér | rediger kildetekst]- Renato Casalbore, (Tuttosport)
- Luigi Cavallero, (La Stampa)
- Renato Tosatti, (Gazzetta del Popolo)
Flybesætning
[redigér | rediger kildetekst]- Pierluigi Meroni, luftkaptajn
- Antonio Pangrazi
- Celestino D'Inca
- Cesare Biancardi
Andre
[redigér | rediger kildetekst]- Andrea Bonaiuti, arrangør
Se også
[redigér | rediger kildetekst]- Flykatastrofen ved Kastrup 16. juli 1960 var en ulykke, hvor otte danske fodboldspillere omkom ved et flystyrt.
- München-ulykken, 1958, der dræbte mange fra det daværende Manchester United-hold.
- Zambias fodboldlandshold blev dræbt i en flyulykke i 1993.