Danske mesterskaber i atletik 1972: Forskelle mellem versioner
No edit summary |
Fjerner version 4332111 af 217.209.201.116 (diskussion) |
||
Linje 1: | Linje 1: | ||
'''Danske mesterskaber i atletik |
'''Danske mesterskaber i atletik 1972''' var det 79. danske mesterskab i atletik. |
||
== Mænd == |
== Mænd == |
||
Linje 9: | Linje 9: | ||
|- |
|- |
||
|[[100 meter]] |
|[[100 meter]] |
||
|[[Søren Viggo Petersen]] |
|||
| |
|||
[[KTA]] |
|||
| |
|||
10.9 |
|||
| |
|||
|[[Axel Mathiesen]] |
|||
[[Trongårdens IF]] |
|||
11.0 |
|||
|[[Jørgen Marcussen (atlet)|Jørgen Marcussen]] |
|||
[[Frederiksberg IF]] |
|||
11.0 |
|||
|- |
|- |
||
|[[200 meter]] |
|[[200 meter]] |
||
|Søren Viggo Petersen |
|||
| |
|||
KTA |
|||
22.2 |
|||
| |
|||
|[[Frank Foli Andersen]] |
|||
KTA |
|||
22.2 |
|||
|Jørgen Marcussen |
|||
Frederiksberg IF |
|||
22.7 |
|||
|- |
|- |
||
|[[400 meter]] |
|[[400 meter]] |
||
|Frank Foli Andersen |
|||
| |
|||
KTA |
|||
47.9 |
|||
| |
|||
|[[Erik Jørgensen (atlet-AGF)|Erik Jørgensen]] |
|||
[[AGF]] |
|||
48.8 |
|||
|[[Henning Andreasen]] |
|||
[[IF Gullfoss]] |
|||
49.2 |
|||
|- |
|- |
||
|[[800 meter]] |
|[[800 meter]] |
||
|[[Tom B. Hansen]] |
|||
| |
|||
[[Skovbakken]] |
|||
| |
|||
1:51.8 |
|||
|[[Niels Kahlke]] |
|||
[[Ben Hur (atletikklub)|Ben Hur]] |
|||
[[Gerd Larsen]] |
|||
[[Haderslev IF]] |
|||
1:52.4 |
|||
| |
| |
||
|- |
|- |
||
|[[1500 meter]] |
|[[1500 meter]] |
||
|Tom B. Hansen |
|||
| |
|||
Skovbakken |
|||
| |
|||
3:44.4 |
|||
| |
|||
|Gerd Larsen |
|||
Haderslev IF |
|||
3:45.1 |
|||
|[[Gert Kærlin]] |
|||
[[Københavns IF]] |
|||
3:46.1 |
|||
|- |
|- |
||
|[[5000 meter]] |
|[[5000 meter]] |
||
|Gert Kærlin |
|||
| |
|||
Københavns IF |
|||
| |
|||
14:38.2 |
|||
| |
|||
|[[Wigmar Pedersen]] |
|||
AGF |
|||
14:39.4 |
|||
|[[Ole Hjorth]] |
|||
[[Freja Odense]] |
|||
14:43.8 |
|||
|- |
|- |
||
|[[10.000 meter]] |
|[[10.000 meter]] |
||
|[[Jørn Lauenborg]] |
|||
| |
|||
Freja Odense |
|||
| |
|||
29:57.0 |
|||
| |
|||
|[[Jørgen Jensen (atlet)|Jørgen Jensen]] |
|||
AGF |
|||
30:07.0 |
|||
|[[Torben Rasmussen]] |
|||
[[Holte IF]] |
|||
30:19.8 |
|||
|- |
|- |
||
|[[Maraton]] |
|[[Maraton]] |
||
|[[Mogens Findal]] |
|||
| |
|||
[[Rødovre AC]] |
|||
| |
|||
2:21.52 |
|||
| |
|||
|? |
|||
|? |
|||
|- |
|- |
||
|[[110 meter hæk]] |
|[[110 meter hæk]] |
||
|[[Steen Smidt-Jensen]] |
|||
| |
|||
Ben Hur |
|||
| |
|||
14.1 |
|||
| |
|||
|[[Jesper Tørring]] |
|||
Skovbakken |
|||
14.2 |
|||
|[[Rune Pedersen]] |
|||
[[IF Hjorten]] |
|||
15.4 |
|||
|- |
|- |
||
|[[400 meter hæk]] |
|[[400 meter hæk]] |
||
|[[Erik Jarlnæs]] |
|||
| |
|||
Holte IF |
|||
| |
|||
52.8 |
|||
| |
|||
|[[Ejvind Thorup Nielsen]] |
|||
[[Viborg AF]] |
|||
53.1 |
|||
|[[Lars Ingemann Nielsen]] |
|||
Trongårdens IF |
|||
55.1 |
|||
|- |
|- |
||
|[[3000 meter forhindring]] |
|[[3000 meter forhindring]] |
||
|Wigmar Pedersen |
|||
| |
|||
AGF |
|||
8:49.0 |
|||
| |
|||
|[[Karl Åge Søltoft]] |
|||
[[Herlufsholm Gymnastikforening]] |
|||
8:52.4 |
|||
|[[Arne Stigsen]] |
|||
[[Viborg AF]] |
|||
9:14.6 |
|||
|- |
|- |
||
|[[Højdespring]] |
|[[Højdespring]] |
||
|Jesper Tørring |
|||
| |
|||
Skovbakken |
|||
| |
|||
2,06 |
|||
| |
|||
|[[Svend Breum]] |
|||
[[Hvidovre IF]] |
|||
2,03 |
|||
|[[Niels Henrik Linnet]] |
|||
AGF |
|||
2,00 |
|||
|- |
|- |
||
|[[Stangspring]] |
|[[Stangspring]] |
||
|[[Flemming Johansen]] |
|||
| |
|||
Hvidovre IF |
|||
| |
|||
4,90 |
|||
| |
|||
|Steen Smidt-Jensen |
|||
Ben Hur |
|||
4,70 |
|||
|[[Jørgen Jensen (atlet-stangspringer)|Jørgen Jensen]] |
|||
Holte IF |
|||
4,50 |
|||
|- |
|- |
||
|[[Længdespring]] |
|[[Længdespring]] |
||
|Jesper Tørring |
|||
| |
|||
Skovbakken |
|||
| |
|||
7,39 |
|||
| |
|||
|[[Jens Pedersen (længdespringer)|Jens Pedersen]] |
|||
[[Randers Freja]] |
|||
7,08 |
|||
|[[Hans Krøyer Christensen]] |
|||
Holte IF |
|||
7,02 |
|||
|- |
|- |
||
|[[Trespring]] |
|[[Trespring]] |
||
|[[John Andersen]] |
|||
| |
|||
AGF |
|||
14,65 |
|||
| |
|||
|[[Kaj Pedersen]] |
|||
Københavns IF |
|||
13,76 |
|||
|[[Svend Oluf Schinck]] |
|||
[[Vidar Sønderborg]] |
|||
13,75 |
|||
|- |
|- |
||
|[[Kuglestød]] |
|[[Kuglestød]] |
||
|[[Ole Lindskjold]] |
|||
| |
|||
[[Vejle IF]] |
|||
| |
|||
16,81 |
|||
| |
|||
|[[Kaj Andersen]] |
|||
AGF |
|||
16,19 |
|||
|[[Jan Thisted]] |
|||
Ben Hur |
|||
15,69 |
|||
|- |
|- |
||
|[[Diskoskast]] |
|[[Diskoskast]] |
||
|Kaj Andersen |
|||
| |
|||
AGF |
|||
56,74 |
|||
| |
|||
|[[Steen Hedegård]] |
|||
[[Sparta Atletik|IF Sparta]] |
|||
52,08 |
|||
|[[Kjeld Andresen]] |
|||
[[Haderslev IF]] |
|||
46,12 |
|||
|- |
|- |
||
|[[Hammerkast]] |
|[[Hammerkast]] |
||
|[[Erik Fisker]] |
|||
| |
|||
AGF |
|||
60,73 |
|||
| |
|||
|[[Flemming Fisker]] |
|||
AGF |
|||
57,24 |
|||
|Ole Lindskjold |
|||
Vejle IF |
|||
55,94 |
|||
|- |
|- |
||
|[[Spydkast]] |
|[[Spydkast]] |
||
|[[Kurt Bradal]] |
|||
| |
|||
Skovbakken |
|||
| |
|||
69,02 |
|||
| |
|||
|[[Glenn Gretlund]] |
|||
KTA |
|||
67,84 |
|||
|[[Poul Søby]] |
|||
KTA |
|||
67,16 |
|||
|- |
|- |
||
|[[4 x 100 meterløb|4 x 100 meter]] |
|[[4 x 100 meterløb|4 x 100 meter]] |
||
| |
|KTA |
||
41.9 |
|||
| |
|||
|Trongårdens IF |
|||
| |
|||
42.5 |
|||
|Frederiksberg IF |
|||
42.7 |
|||
|- |
|- |
||
|[[4 x 400 meterløb|4 x 400 meter]] |
|[[4 x 400 meterløb|4 x 400 meter]] |
||
|Skovbakken |
|||
| |
|||
3:19.5 |
|||
| |
|||
| |
|KTA |
||
3:23.8 |
|||
|[[Århus 1900]] |
|||
3:26.5 |
|||
|- |
|- |
||
|[[30km gang]] |
|[[30km gang]] |
||
|[[Stanislaw Barburzynski]] |
|||
| |
|||
[[Phønix]] |
|||
| |
|||
2.43.19 |
|||
| |
|||
|[[Leif Christensen (atlet)|Leif Christensen]] |
|||
Phønix |
|||
2.43.59 |
|||
|[[Kai Thomsen]] |
|||
[[Sdr. Omme IF]] |
|||
2.47.20 |
|||
|- |
|- |
||
|8km [[cross country|cross]] |
|8km [[cross country|cross]] |
||
|Jørn Lauenborg |
|||
| |
|||
Freja Odense |
|||
| |
|||
24.12 |
|||
| |
|||
|? |
|||
|? |
|||
|- |
|- |
||
|8km cross hold |
|8km cross hold |
||
|Haderslev IF |
|||
| |
|||
15 |
|||
| |
|? |
||
|? |
|||
|- |
|- |
||
|[[Danmarksturneringen i atletik|Danmarksturneringen]] |
|[[Danmarksturneringen i atletik|Danmarksturneringen]] |
||
| |
|AGF |
||
| |
|? |
||
| |
|? |
||
|} |
|} |
||
Linje 145: | Linje 270: | ||
|- |
|- |
||
|100 meter |
|100 meter |
||
|[[Inge Voigt]] |
|||
| |
|||
Frederiksberg IF |
|||
| |
|||
11.8 |
|||
| |
|||
|[[Lis Jensen (atlet)|Lis Jensen]] |
|||
[[NA80|Nike]] |
|||
12.1 |
|||
|[[Laila Søndergaard]] |
|||
[[Herlev IF]] |
|||
12.2 |
|||
|- |
|- |
||
|200 meter |
|200 meter |
||
|Inge Jensen |
|||
| |
|||
Frederiksberg IF |
|||
| |
|||
24.6 |
|||
| |
|||
|[[Tove Kyhn]] |
|||
Hvidovre IF |
|||
25.0 |
|||
|[[Alice Wiese]] |
|||
Frederiksberg IF |
|||
25.2 |
|||
|- |
|- |
||
|400 meter |
|400 meter |
||
|[[Annelise Damm Olesen]] |
|||
| |
|||
Hvidovre IF |
|||
| |
|||
55.3 |
|||
| |
|||
|[[Gitte Mathiasen]] |
|||
Hvidovre IF |
|||
56.0 |
|||
|[[Bente Lorentzen]] |
|||
[[Amager IF]] |
|||
56.6 |
|||
|- |
|- |
||
|800 meter |
|800 meter |
||
|Annelise Damm Olesen |
|||
| |
|||
Hvidovre IF |
|||
| |
|||
2:11.6 |
|||
| |
|||
|[[Karna Bjarup]] |
|||
[[Grenå IF]] |
|||
2:13.7 |
|||
|[[Pia Andersen]] |
|||
Københavns IF |
|||
2:14.2 |
|||
|- |
|- |
||
|1500 meter |
|1500 meter |
||
|Karna Bjarup |
|||
| |
|||
Grenå IF |
|||
| |
|||
4:32.6 |
|||
| |
|||
|[[Louise Jakobsen]] |
|||
[[IFK Aalborg]] |
|||
4:33.0 |
|||
|Pia Andersen |
|||
Københavns IF |
|||
4:37.3 |
|||
|- |
|- |
||
|[[100 meter hæk]] |
|[[100 meter hæk]] |
||
|Inge Voigt |
|||
| |
|||
Frederiksberg IF |
|||
| |
|||
14.7 |
|||
| |
|||
|[[Pia Lund Hansen]] |
|||
Skovbakken |
|||
14.8 |
|||
|[[Susana Flensborg]] |
|||
Trongårdens IF |
|||
15.1 |
|||
|- |
|- |
||
|Højdespring |
|Højdespring |
||
|[[Grith Ejstrup]] |
|||
| |
|||
Skovbakken |
|||
| |
|||
1,85 |
|||
| |
|||
|[[Solveig Langkilde]] |
|||
[[Helsingør IF]] |
|||
1,78 |
|||
|[[Lisbeth Aasted]] |
|||
Hvidovre IF |
|||
1,60 |
|||
|- |
|- |
||
|Længdespring |
|Længdespring |
||
|Lis Jensen |
|||
| |
|||
Nike |
|||
| |
|||
5,79 |
|||
| |
|||
|[[Susanne Pedersen (atlet)|Susanne Pedersen]] |
|||
Trongårdens IF |
|||
5,67 |
|||
|[[Liselotte Hansen]] |
|||
Nike |
|||
5,58 |
|||
|- |
|- |
||
|Kuglestød |
|Kuglestød |
||
|[[Karen Inge Halkier]] |
|||
| |
|||
Skovbakken |
|||
| |
|||
13,11 |
|||
| |
|||
|[[Tove Albertsen]] |
|||
[[Skive IK]] |
|||
12,22 |
|||
|[[Susanne Jensen]] |
|||
Skovbakken |
|||
12,21 |
|||
|- |
|- |
||
|Diskoskast |
|Diskoskast |
||
|Karen Inge Halkier |
|||
| |
|||
Skovbakken |
|||
| |
|||
43,70 |
|||
| |
|||
|[[Åse Jensen]] |
|||
[[Fjeldsted Harndrup IF]] |
|||
42,73 |
|||
|[[Birthe Clausen]] |
|||
KTA |
|||
41,71 |
|||
|- |
|- |
||
|Spydkast |
|Spydkast |
||
|Susanne Jensen |
|||
| |
|||
Skovbakken |
|||
| |
|||
45,18 |
|||
| |
|||
|[[Nina Carstensen]] |
|||
Trongårdens IF |
|||
45,18 |
|||
|[[Lone Jørgensen]] |
|||
Skovbakken |
|||
43,23 |
|||
|- |
|- |
||
|4 x 100 meter |
|4 x 100 meter |
||
|Hvidovre IF |
|||
| |
|||
47.8 |
|||
| |
|||
|Frederiksberg IF |
|||
| |
|||
48.0 |
|||
|Amager IF |
|||
48.7 |
|||
|- |
|- |
||
|4 x 400 meter |
|4 x 400 meter |
||
|Hvidovre IF |
|||
| |
|||
3:47.4 |
|||
| |
|||
|Amager IF |
|||
| |
|||
3:52.9 |
|||
|Nike |
|||
4:02.5 |
|||
|- |
|- |
||
| |
|1,5km cross |
||
|[[Birgitte Jennes]] |
|||
| |
|||
Trongårdens IF |
|||
| |
|||
5.56 |
|||
| |
|||
|? |
|||
|? |
|||
|- |
|- |
||
|Danmarksturneringen |
|Danmarksturneringen |
||
|Skovbakken |
|||
| |
|||
| |
| |
||
| |
| |
||
Linje 221: | Linje 420: | ||
== Kilde == |
== Kilde == |
||
*[http://www.dafital.dk/ DAF i tal] |
|||
{{sportstub}} |
|||
[[Kategori:Danske mesterskaber i atletik| |
[[Kategori:Danske mesterskaber i atletik|1972]] |
||
[[Kategori:Sport i |
[[Kategori:Sport i 1972]] |
Versionen fra 7. aug. 2010, 16:16
Danske mesterskaber i atletik 1972 var det 79. danske mesterskab i atletik.
Mænd
Kvinder
Disciplin Guld Sølv Bronze 100 meter Inge Voigt Frederiksberg IF 11.8
Lis Jensen Nike 12.1
Laila Søndergaard Herlev IF 12.2
200 meter Inge Jensen Frederiksberg IF 24.6
Tove Kyhn Hvidovre IF 25.0
Alice Wiese Frederiksberg IF 25.2
400 meter Annelise Damm Olesen Hvidovre IF 55.3
Gitte Mathiasen Hvidovre IF 56.0
Bente Lorentzen Amager IF 56.6
800 meter Annelise Damm Olesen Hvidovre IF 2:11.6
Karna Bjarup Grenå IF 2:13.7
Pia Andersen Københavns IF 2:14.2
1500 meter Karna Bjarup Grenå IF 4:32.6
Louise Jakobsen IFK Aalborg 4:33.0
Pia Andersen Københavns IF 4:37.3
100 meter hæk Inge Voigt Frederiksberg IF 14.7
Pia Lund Hansen Skovbakken 14.8
Susana Flensborg Trongårdens IF 15.1
Højdespring Grith Ejstrup Skovbakken 1,85
Solveig Langkilde Helsingør IF 1,78
Lisbeth Aasted Hvidovre IF 1,60
Længdespring Lis Jensen Nike 5,79
Susanne Pedersen Trongårdens IF 5,67
Liselotte Hansen Nike 5,58
Kuglestød Karen Inge Halkier Skovbakken 13,11
Tove Albertsen Skive IK 12,22
Susanne Jensen Skovbakken 12,21
Diskoskast Karen Inge Halkier Skovbakken 43,70
Åse Jensen Fjeldsted Harndrup IF 42,73
Birthe Clausen KTA 41,71
Spydkast Susanne Jensen Skovbakken 45,18
Nina Carstensen Trongårdens IF 45,18
Lone Jørgensen Skovbakken 43,23
4 x 100 meter Hvidovre IF 47.8
Frederiksberg IF 48.0
Amager IF 48.7
4 x 400 meter Hvidovre IF 3:47.4
Amager IF 3:52.9
Nike 4:02.5
1,5km cross Birgitte Jennes Trongårdens IF 5.56
? ? Danmarksturneringen Skovbakken
Kilde
Spire Denne artikel om sport er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den. |