United Counties League

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
United Counties League
United Counties Leagues område er markeret med brunt
Land(e) England England
Konføderation UEFA
Etableret 1895
(som Northamptonshire Junior League)
Første sæson 1895-96
Division(er) Premier Division (21 hold)
Division One (19 hold)
Antal hold 40
Niveauer på pyramide Niveau 9-10
Oprykning til Southern League
Nedrykning til Bedfordshire Football League
Northampton Town League
Northamptonshire Combination
Peterborough & District League
Pokalturnering FA Cup
FA Vase
Ligapokalturnering United Counties League Cup
Nuværende mestre Long Buckby AFC (Premier Division)
Huntingdon Town FC (Division One)
(2011-12)
Flest mesterskaber Rushden Town FC (10)
Hjemmeside United Counties League
United Counties League 2012-13

United Counties League (som pr. 2013 også er kendt under det sponsorerede navn ChromaSport & Trophies United Counties League) er en engelsk fodboldliga, der dækker Northamptonshire og Bedfordshire samt dele af Buckinghamshire, Cambridgeshire, Leicestershire, Lincolnshire og Norfolk.

Ligaen blev oprettet i 1895 under navnet Northamptonshire Junior League. Allerede efter én sæson skiftede navnet til Northamptonshire League, og det navn blev bibeholdt indtil 1934, hvor ligaen skiftede navn til det nuværende.

Ligaen har fire divisioner, to til førstehold og to til reservehold. Klubber i Premier Division kan deltage i FA Cup i de indledende runde. Ligaens klubber med lysanlæg kan deltage i FA Vase. Premier Division befinder sig på niveau 9 i det engelske ligasystem, og holdene i divisionen spiller om oprykning til Southern League Division One Midlands. Pr. 2013 er der 21 hold i divisionen, hvilket er ét hold færre end andre divisioner på samme niveau i ligasystemet. Division One har deltagelse af 19 hold og tilhører niveau 10 ligasystemet. Under denne division finder man fire mindre lokale ligaer, hvis vindere kan søge om oprykning til United Counties League:

De to reserveholdsdivisioner består primært af reserveholdene for klubberne i de to førsteholdsdivisioner.

Mestre[edit | edit source]

Northamptonshire Junior League
Sæson Mestre
1895-96 Wellingborough Reserves (1)
Northamptonshire League
Sæson Division One Division Two Tredjebedste række
ikke afviklet
1896-97 Kettering Reserves (1) Finedon Revellers Reserves
1897-98 Kettering Reserves (2) Irthlingborough Town
1898-99 Northampton Town (1) Irthlingborough Town Reserves
1899-1900 Rothwell Town Swifts (1) Rothwell Town Swifts Reserves
1900-01 Desborough Town (1) Kettering St. Mary's
1901-02 Desborough Town (2) Raunds Town Reserves
1902-03 Rushden Town (1) Walgrave Amber
1903-04 Northampton Town Reserves (1) Peterborough GN Locos
1904-05 Kettering Town (1) ?
1905-06 Irthlingborough Town (1) Wellingborough Redwell
1906-07 Desborough Town (3) Kettering St. Mary's
1907-08 Peterborough City (1) Kettering Reserves
1908-09 Northampton Town Reserves (2) Kettering Reserves
1909-10 Northampton Town Reserves (3) Corby Stars
1910-11 Wellingborough Redwell (1) Desborough Town Reserves
Sæson Mestre Næstbedste række
ikke afviklet
1911-12 Stamford Town (1)
1912-13 Luton Clarence (1)
1913-14 Wolverton Town (1)
1914-15 Northampton Town Reserves (4)
Ingen turneringer i perioden 1915-19
pga. første verdenskrig
1919-20 Peterborough Brotherhood (1)
1920-21 Desborough Town (4)
1921-22 Higham Town (1)
1922-23 Higham Town (2)
1923-24 Desborough Town (5)
1924-25 Desborough Town (6)
Sæson Division One Division Two
1925-26 Northampton Town Reserves (5) Walgrave Amber
1926-27 Rushden Town (2) Rushden Town Reserves
1927-28 Desborough Town (7) Rushden Town Reserves
1928-29 Northampton Town Reserves (6) Desborough Town Reserves
1929-30 Rushden Town (3) Rushden Town Reserves
1930-31 Bedford Town (1) Irchester United
1931-32 Rushden Town (4) Irchester United
1932-33 Bedford Town (2) Kettering Town Reserves
Sæson Mestre Ikke afviklet
1933-34 Bedford Town (3)
United Counties League
Sæson Mestre Næst- og tredjebedste række
ikke afviklet
1934-35 Rushden Town (5)
1935-36 Rushden Town (6)
1936-37 Rushden Town (7)
1937-38 Rushden Town (8)
1938-39 Kettering Town (2)
1939-40 Bedford Town (4)
1940-41 Kettering Town (3)
Ingen turneringer i perioden 1941-45 pga. anden verdenskrig
Sæson Mestre Næst- og tredjebedste række
ikke afviklet
1945-46 Bedford Avenue (1)
1946-47 Wisbech Town (1)
1947-48 Wisbech Town (2)
1948-49 Desborough Town (8)
1949-50 Wisbech Town (3)
Sæson Division One Division Two Tredjebedste række
ikke afviklet
1950-51 Corby Town (1) Corby Town Reserves
1951-52 Corby Town (2) Symingtons Reserves
1952-53 Bedford Town Reserves (1) Rothwell Town
1953-54 March Town United (1) Rothwell Town
1954-55 Spalding United (1) British Timken Duston Reserves
1955-56 Kettering Town Reserves (3) Kempston Rovers
1956-57 St Neots Town Reserves (1) Næstbedste række
ikke afviklet
1957-58 Kempston Rovers (1)
1958-59 Dunstable Town Reserves (1)
1959-60 Dunstable Town Reserves (2)
1960-61 Shefford Town (1)
1961-62 Wisbech Town Reserves (1) Bedford Avenue
1962-63 Wellingborough Town (1) British Timken Athletic
1963-64 Rushden Town (9) Wellingborough Town Reserves
1964-65 Wellingborough Town (2) Kettering Town "A"
1965-66 Boston United (1) Wellingborough Town Reserves
1966-67 Desborough Town (9) Irthlingborough Diamonds
1967-68 St Neots Town (1) Wootton Blue Cross
1968-69 Bourne Town (1) Bletchley Town Reserves
1969-70 Bourne Town (2) Wootton Blue Cross
Sæson Division One Division Two Division Three
1970-71 Irthlingborough Diamonds (1) Long Buckby Deanshanger Athletic
1971-72 Bourne Town (3) Long Buckby Deanshanger Athletic
Sæson Premier Division Division One Division Two
1972-73 Rushden Town (10) Olney Town Belsize
1973-74 Kempston Rovers (2) Stewart & Lloyds Corby Woodford United
1974-75 Spalding United (2) Stewart & Lloyds Corby Geddington Montrose
1975-76 Stamford (2) Geddington Montrose Wootton Blue Cross Reserves
1976-77 Irthlingborough Diamonds (2) Eynesbury Rovers Stewart & Lloyds Corby Reserves
1977-78 Stamford (3) O N Chenecks Northampton Spencer Reserves
1978-79 Irthlingborough Diamonds (3) Milton Keynes Borough British Timken Duston
1979-80 Stamford (4) O N Chenecks Cottingham
1980–81 Stamford (5) Stevenage Borough Tredjebedste række
ikke afviklet
1981–82 Stamford (6) Newport Pagnell Town
1982–83 Irthlingborough Diamonds (4) Raunds Town
1983–84 Buckingham Town (1) Brackley Town
1984–85 Arlesey Town (1) Northampton Spencer
1985–86 Buckingham Town (2) Kempston Rovers
1986–87 Potton United (1) Baker Perkins
1987–88 Spalding United (3) British Timken Duston
1988–89 Potton United (2) Ramsey Town
1989–90 Holbeach United (1) Daventry Town
1990–91 Bourne Town (4) Daventry Town
1991–92 Northampton Spencer (1) Harrowby United
1992–93 Rothwell Town (1) Ford Sports Daventry
1993–94 Rothwell Town (2) Northampton Vanaid
1994–95 Boston Town (1) St Neots Town
1995–96 Raunds Town (1) Ford Sports Daventry
1996–97 Stamford (7) Yaxley
1997–98 Stamford (8) Higham Town
1998–99 Spalding United (4) Bugbrooke St Michaels
1999–00 Ford Sports Daventry (1) Cottingham
2000–01 Boston Town (2) Daventry Town
2001–02 Ford Sports Daventry (2) Newport Pagnell Town
2002–03 Holbeach United (2) Northampton Sileby Rangers
2003–04 Spalding United (5) Potton United
2004–05 Cogenhoe United (1) Northampton Sileby Rangers
2005–06 Woodford United (1) Sleaford Town
2006–07 Deeping Rangers (1) Whitworths
2007–08 Stotfold (1) Daventry Town
2008–09 Stewarts & Lloyds Corby (1) Peterborough Northern Star
2009–10 Daventry Town (1) Irchester United
2010–11 St. Neots Town (2) AFC Kempston Rovers
2011–12 Long Buckby (1) Bugbrooke St Michaels

Kilder / eksterne henvisninger[edit | edit source]