Wyschejschaja Liha

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
Broom icon.svg Der er ingen kildehenvisninger i denne artikel, hvilket muligvis er et problem.
Du kan hjælpe ved at angive kilder til de påstande, der fremføres i artiklen.
Question book-4.svg
Wyschejschaja Liha
Land(e) Hviderusland Hviderusland
Konføderation UEFA
Etableret 1992
Division(er) 1
Antal hold 12
Nedrykning til Hvideruslands andendivision i fodbold
Pokalturnering Hviderusland Cup
International turnering Champions League
Europa League
Nuværende mestre BATE Borisov
Flest mesterskaber BATE Borisov (9)
Wyschejschaja Liha 2013-14

Wyschejschaja Liha (hviderussisk: Вышэйшая ліга) er den bedste, hviderussiske fodboldrække for herrer. Den bliver styret af Hvideruslands fodboldforbund. Hvor mange deltagende hold har varieret meget. Fra høje 17 til lave 12. Hvert hold spiller mod hinanden tre gange hvert år.

Efter sæsonen er færdig rykker et hold ned i Hvideruslands andendivision i fodbold, mens vinderen af den rykker op.

BATE Borisov er den forsvarende mester.

Vindere og topscorere[redigér | redigér wikikode]

Sæson Vinder 2. plads 3. plads Topscorer
1992 Dinamo Minsk Dnepr Mogilev Dinamo Brest Hviderusland Andrey Skorobogatko (Dnepr Mogilev) (11)
1992–93 Dinamo Minsk KIM Vitebsk Belarus Minsk Hviderusland Sergey Baranovsky (Dinamo Minsk) (19)
1993–94 Dinamo Minsk Dinamo-93 Minsk KIM Vitebsk Hviderusland Pyotr Kachuro (Dinamo-93 Minsk / Dinamo Minsk) (21)
1994–95 Dinamo Minsk Dvina Vitebsk Dinamo-93 Minsk Hviderusland Pavel Stavrov (Dinamo-93 Minsk) (19)
1995 Dinamo Minsk MPKC Mozyr Dinamo-93 Minsk Hviderusland Sergey Yaromko (MPKC Mozyr) (16)
1996 MPKC Mozyr Dinamo Minsk Belshina Bobruisk Hviderusland Andrey Khlebosolov (Belshina Bobruisk) (34)
1997 Dinamo Minsk Belshina Bobruisk Lokomotiv-96 Vitebsk Hviderusland Andrey Khlebosolov (Belshina Bobruisk) (19)
1998 Dnepr-Transmash Mogilev BATE Borisov Belshina Bobruisk Hviderusland Sergey Yaromko (Torpedo Minsk) (19)
1999 BATE Borisov Slavia Mozyr Gomel Hviderusland Valery Strypeykis (Slavia Mozyr) (21)
2000 Slavia Mozyr BATE Borisov Dinamo Minsk Hviderusland Raman Vasilyuk (Slavia Mozyr) (31)
2001 Belshina Bobruisk Dinamo Minsk BATE Borisov Rusland Sergei Davydov (Neman-Belcard Grodno) (25)
2002 BATE Borisov Neman Grodno Shakhtyor Soligorsk Hviderusland Valery Strypeykis (Belshina Bobruisk) (18)
2003 Gomel BATE Borisov Dinamo Minsk Hviderusland Gennadi Bliznyuk (Gomel) (18)
Hviderusland Sergei Kornilenko (Dinamo Minsk) (18)
2004 Dinamo Minsk BATE Borisov Shakhtyor Soligorsk Hviderusland Valery Strypeykis (Naftan Novopolotsk) (18)
2005 Shakhtyor Soligorsk Dinamo Minsk MTZ-RIPO Minsk Hviderusland Valery Strypeykis (Naftan Novopolotsk) (16)
2006 BATE Borisov Dinamo Minsk Shakhtyor Soligorsk Hviderusland Alyaksandr Klimenka (Shakhtyor Soligorsk) (17)
2007 BATE Borisov Gomel Shakhtyor Soligorsk Hviderusland Raman Vasilyuk (Gomel) (24)
2008 BATE Borisov Dinamo Minsk MTZ-RIPO Minsk Hviderusland Gennadi Bliznyuk (BATE Borisov) (16)
Hviderusland Vitali Rodionov (BATE Borisov) (16)
2009 BATE Borisov Dinamo Minsk Dnepr Mogilev Brasilien Maycon (Gomel) (15)
2010 BATE Borisov Shakhtyor Soligorsk Minsk Brasilien Renan Bressan (BATE Borisov) (15)
2011 BATE Borisov Shakhtyor Soligorsk Gomel Brasilien Renan Bressan (BATE Borisov) (13)
2012 BATE Borisov Shakhtyor Soligorsk Dinamo Minsk Hviderusland Dzmitry Asipenka (Shakhtyor Soligorsk) (14)