All England

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
National Indoor Arena (Barclaycard Arena) gjort klar til All England turneringen 2012.

All England er en badmintonturnering i Birmingham i England. Den første badmintonturnering blev spillet i 1898, og allerede året efter begyndte All Englandsmesterskaberne. Turneringen blev indtil 1993 afholdt i London-forstaden Wembley. Turneringen var indtil 1977 betegnet som det uofficielle verdensmesterskab.

All England-vindere[redigér | redigér wikikode]

I 2010 havde turneringen jubilæum ved afholdelsen af turnering nr. 100.

Tidligere vindere[redigér | redigér wikikode]

Year Herresingle Damesingle Herredouble Damedouble Mixeddouble
1899 ingen turnering England D. Oakes
England Stewart Marsden Massey
England Meriel Lucas
England Mary Violet Graeme
England D. Oakes
England Daisey St. John
1900 England Sydney H. Smith England Ethel B. Thomson England H. L. Mellersh
England F. S. Collier
England Meriel Lucas
England Mary Violet Graeme
England D. Oakes
England Daisey St. John
1901 England H. W. Davies England Ethel B. Thomson England H. L. Mellersh
England F. S. Collier
England Daisey St. John
England E. Moseley
England F. S. Collier
England Ellen Mary Stawell-Brown
1902 England Ralph Watling England Meriel Lucas England H. L. Mellersh
England F. S. Collier
England Ethel B. Thomson
England Meriel Lucas
England L. U. Ransford
England E. Moseley
1903 England Ralph Watling England Ethel B. Thomson England Stewart Marsden Massey
England E. L. Huson
England Mabel Hardy
England Dorothea K. Douglas
England George Alan Thomas
England Ethel B. Thomson
1904 England Henry Norman Marrett England Ethel Thomson Larcombe England Albert Davis Prebble
England Henry Norman Marrett
England Ethel B. Thomson
England Meriel Lucas
England Henry Norman Marrett
England Dorothea K. Douglass
1905 England Henry Norman Marrett England Meriel Lucas England C. T. J. Barnes
England Stewart Marsden Massey
England Ethel B. Thomson
England Meriel Lucas
England Henry Norman Marrett
England Hazel Hogarth
1906 England Norman Wood England Ethel Thomson Larcombe England Henry Norman Marrett
England George Alan Thomas
England Ethel B. Thomson
England Meriel Lucas
England George Alan Thomas
England Ethel B. Thomson
1907 England Norman Wood England Meriel Lucas England Albert Davis Prebble
England Norman Wood
England G. L. Murray
England Meriel Lucas
England George Alan Thomas
England G. L. Murray
1908 England Henry Norman Marrett England Meriel Lucas England Henry Norman Marrett
England George Alan Thomas
England G. L. Murray
England Meriel Lucas
England Norman Wood
England Meriel Lucas
1909 England Frank Chesterton England Meriel Lucas England Frank Chesterton
England Albert Davis Prebble
England G. L. Murray
England Meriel Lucas
England Albert Davis Prebble
England Penelope Dora Harvey Boothby
1910 England Frank Chesterton England Meriel Lucas England Henry Norman Marrett
England George Alan Thomas
England Mary K. Bateman
England Meriel Lucas
Schweiz Guy Sautter
England Dorothy Cundall
1911 Schweiz Guy Sautter England Margaret Larminie England Percy Douglas Fitton
England Edward Hawthorn
England Alice Gowenlock
England Dorothy Cundall
England George Alan Thomas
England Margaret Larminie
1912 England Frank Chesterton England Margaret Rivers Tragett England Henry Norman Marrett
England George Alan Thomas
England Alice Gowenlock
England Dorothy Cundall
England Edward Hawthorn
England Hazel Hogarth
1913 Schweiz Guy Sautter England Lavinia Clara Radeglia England Frank Chesterton
England George Alan Thomas
England Hazel Hogarth
England Mary K. Bateman
Schweiz Guy Sautter
England M. E. Mayston
1914 Schweiz Guy Sautter England Lavinia Clara Radeglia England Frank Chesterton
England George Alan Thomas
England Margaret L. Rivers Tragett
England Eveline Peterson
England George Alan Thomas
England Hazel Hogarth
1915
1919
no competition
1920 England George Alan Thomas England Kitty McKane England Archibald Frank Engelbach
England Raoul du Roveray
England Lavinia Clara Radeglia
England Violet Elton
England George Alan Thomas
England Hazel Hogarth
1921 England George Alan Thomas England Kitty McKane England George Alan Thomas
England Frank Hodge
England Margaret McKane Stocks
England Kitty McKane
England George Alan Thomas
England Hazel Hogarth
1922 England George Alan Thomas England Kitty McKane Schweiz Guy Sautter
Irland Frank Devlin
England Margaret Rivers Tragett
England Hazel Hogarth
England George Alan Thomas
England Hazel Hogarth
1923 England George Alan Thomas England Lavinia Clara Radeglia Irland Frank Devlin
Irland Gordon Mack
England Margaret Rivers Tragett
England Hazel Hogarth
Irland Gordon Mack
England Margaret Rivers Tragett
1924 Irland Gordon Mack England Kitty McKane England George Alan Thomas
England Frank Hodge
England Margaret McKane Stocks
England Kitty McKane
Irland Frank Devlin
England Kitty McKane
1925 Irland Frank Devlin England Margaret Stocks England Herbert Uber
England A. K. Jones
England Margaret Rivers Tragett
England Hazel Hogarth
Irland Frank Devlin
England Kitty McKane
1926 Irland Frank Devlin England Marjorie Barrett Irland Frank Devlin
Irland Gordon Mack
Irland A. M. Head
England Violet Elton
Irland Frank Devlin
England Eveline Peterson
1927 Irland Frank Devlin England Marjorie Barrett Irland Frank Devlin
Irland Gordon Mack
England Margaret L. Rivers Tragett
England Hazel Hogarth
Irland Frank Devlin
England Eveline Peterson
1928 Irland Frank Devlin England Margaret Rivers Tragett England George Alan Thomas
England Frank Hodge
England Marjorie Barrett
England Violet Elton
England Albert Edward Harbot
England Margaret Rivers Tragett
1929 Irland Frank Devlin England Marjorie Barrett Irland Frank Devlin
Irland Gordon Mack
England Marjorie Barrett
England Violet Elton
Irland Frank Devlin
England Marian Horsley
1930 England Donald C. Hume England Marjorie Barrett Irland Frank Devlin
Irland Gordon Mack
England Marjorie Barrett
England Violet Elton
England Herbert Uber
England Betty Uber
1931 Irland Frank Devlin England Marjorie Barrett Irland Frank Devlin
Irland Gordon Mack
England Marian Horsley
England Betty Uber
England Herbert Uber
England Betty Uber
1932 England Ralph Nichols England Leoni Kingsbury England Donald C. Hume
England Raymond M. White
England Marjorie Barrett
England Leoni Kingsbury
England Herbert Uber
England Betty Uber
1933 England Raymond M. White England Alice Woodroffe England Donald C. Hume
England Raymond M. White
England Marjorie Bell
England Thelma Kingsbury
England Donald C. Hume
England Betty Uber
1934 England Ralph Nichols England Leoni Kingsbury England Donald C. Hume
England Raymond M. White
England Marjorie Henderson
England Thelma Kingsbury
England Donald C. Hume
England Betty Uber
1935 England Raymond M. White England Betty Uber England Donald C. Hume
England Raymond M. White
England Marjorie Henderson
England Thelma Kingsbury
England Donald C. Hume
England Betty Uber
1936 England Ralph Nichols England Thelma Kingsbury England Leslie Nichols
England Ralph Nichols
England Marjorie Henderson
England Thelma Kingsbury
England Donald C. Hume
England Betty Uber
1937 England Ralph Nichols England Thelma Kingsbury England Leslie Nichols
England Ralph Nichols
England Betty Uber
England Diana Doveton
Irland Ian Maconachie
England Thelma Kingsbury
1938 England Ralph Nichols England Daphne Young England Leslie Nichols
England Ralph Nichols
England Betty Uber
England Diana Doveton
England Raymond M. White
England Betty Uber
1939 Danmark Tage Madsen Canada Dorothy Walton Irland Thomas Boyle
Irland James Rankin
Danmark Ruth Dalsgaard
Danmark Tonny Olsen
England Ralph Nichols
England Bessie M. Staples
1940
1946
ingen turnering
1947 Danmark Conny Jepsen Danmark Marie Ussing Danmark Tage Madsen
Danmark Poul Holm
Danmark Tonny Ahm
Danmark Kirsten Thorndahl
Danmark Poul Holm
Danmark Tonny Ahm
1948 Danmark Jørn Skaarup Danmark Kirsten Thorndahl Danmark Preben Dabelsteen
Danmark Børge Frederiksen
Danmark Tonny Ahm
Danmark Kirsten Thorndahl
Danmark Jørn Skaarup
Danmark Kirsten Thorndahl
1949 USA David G. Freeman Danmark Aase Schiøtt Jacobsen Malaysia Ooi Teik Hock
Malaysia Teoh Seng Khoon
England Betty Uber
England Queenie Allen
USA Clinton Stephens
USA Patricia Stephens
1950 Malaysia Wong Peng Soon Danmark Tonny Ahm Danmark Jørn Skaarup
Danmark Preben Dabelsteen
Danmark Tonny Ahm
Danmark Kirsten Thorndahl
Danmark Poul Holm
Danmark Tonny Ahm
1951 Malaysia Wong Peng Soon Danmark Aase Schiøtt Jacobsen Malaysia David Choong
Malaysia Eddy Choong
Danmark Tonny Ahm
Danmark Kirsten Thorndahl
Danmark Poul Holm
Danmark Tonny Ahm
1952 Malaysia Wong Peng Soon Danmark Tonny Ahm Malaysia David Choong
Malaysia Eddy Choong
Danmark Tonny Ahm
Danmark Aase Schiøtt Jacobsen
Danmark Poul Holm
Danmark Tonny Ahm
1953 Malaysia Eddy Choong Danmark Marie Ussing Malaysia David Choong
Malaysia Eddy Choong
England Iris Rogers
England June White
Malaysia David Choong
England June White
1954 Malaysia Eddy Choong USA Judy Devlin Malaysia Ooi Teik Hock
Malaysia Ong Poh Lim
England Sue Devlin
USA Judy Devlin
England John Best
England Iris Cooley
1955 Malaysia Wong Peng Soon USA Margaret Varner Danmark Finn Kobberø
Danmark Jørgen Hammergaard Hansen
England Iris Rogers
England June White
Danmark Finn Kobberø
Danmark Kirsten Thorndahl
1956 Malaysia Eddy Choong USA Margaret Varner Danmark Finn Kobberø
Danmark Jørgen Hammergaard Hansen
England Sue Devlin
USA Judy Devlin
England Tony Jordan
England June Timperley
1957 Malaysia Eddy Choong USA Judy Devlin USA Joe Alston
Malaysia Johnny Heah
Danmark Anni Hammergaard Hansen
Danmark Kirsten Thorndahl
Danmark Finn Kobberø
Danmark Kirsten Thorndahl
1958 Danmark Erland Kops USA Judy Devlin Danmark Erland Kops
Danmark Poul-Erik Nielsen
USA Margaret Varner
England Heather Ward
England Tony Jordan
England June Timperley
1959 Indonesien Tan Joe Hok England Heather Ward Malaysia Lim Say Hup
Malaysia Teh Kew San
England Iris Rogers
England June White Timperley
Danmark Poul-Erik Nielsen
Danmark Inge Birgit Hansen
1960 Danmark Erland Kops USA Judy Devlin Danmark Finn Kobberø
Danmark Poul-Erik Nielsen
England Sue Devlin
USA Judy Devlin
Danmark Finn Kobberø
Danmark Kirsten Granlund
1961 Danmark Erland Kops USA Judy Hashman Danmark Finn Kobberø
Danmark Jørgen Hammergaard Hansen
USA Judy Hashman
Irland Sue Devlin Peard
Danmark Finn Kobberø
Danmark Kirsten Granlund
1962 Danmark Erland Kops USA Judy Hashman Danmark Finn Kobberø
Danmark Jørgen Hammergaard Hansen
USA Judy Hashman
Danmark Tonny Holst-Christensen
Danmark Finn Kobberø
Danmark Ulla Rasmussen
1963 Danmark Erland Kops USA Judy Hashman Danmark Finn Kobberø
Danmark Jørgen Hammergaard Hansen
USA Judy Hashman
Irland Sue Devlin Peard
Danmark Finn Kobberø
Danmark Ulla Rasmussen
1964 Danmark Knud Aage Nielsen USA Judy Hashman Danmark Finn Kobberø
Danmark Jørgen Hammergaard Hansen
Danmark Karin Jørgensen
Danmark Ulla Rasmussen
England Tony Jordan
England Jennifer Pritchard
1965 Danmark Erland Kops England Ursula Smith Malaysia Ng Boon Bee
Malaysia Tan Yee Khan
Danmark Karin Jørgensen
Danmark Ulla Strand
Danmark Finn Kobberø
Danmark Ulla Strand
1966 Malaysia Tan Aik Huang USA Judy Hashman Malaysia Ng Boon Bee
Malaysia Tan Yee Khan
USA Judy Hashman
Irland Sue Devlin Peard
Danmark Finn Kobberø
Danmark Ulla Strand
1967 Danmark Erland Kops USA Judy Hashman Danmark Henning Borch
Danmark Erland Kops
Holland Imre Rietveld
Danmark Ulla Strand
Danmark Svend Pri
Danmark Ulla Strand
1968 Indonesien Rudy Hartono Sverige Eva Twedberg Danmark Henning Borch
Danmark Erland Kops
Indonesien Minarni Sudaryanto
Indonesien Retno Koestijah
England Tony Jordan
England Sue Pound
1969 Indonesien Rudy Hartono Japan Hiroe Yuki Danmark Henning Borch
Danmark Erland Kops
England Margaret Boxall
England Sue Pound Whetnall
England Roger Mills
England Gillian Perrin
1970 Indonesien Rudy Hartono Japan Etsuko Takenaka Danmark Tom Bacher
Danmark Poul Petersen
England Margaret Boxall
England Sue Pound Whetnall
Danmark Per Walsøe
Danmark Pernille Mølgaard Hansen
1971 Indonesien Rudy Hartono Sverige Eva Twedberg Malaysia Ng Boon Bee
Malaysia Punch Gunalan
Japan Noriko Takagi
Japan Hiroe Yuki
Danmark Svend Pri
Danmark Ulla Strand
1972 Indonesien Rudy Hartono Japan Noriko Nakayama Indonesien Christian Hadinata
Indonesien Ade Chandra
Japan Machiko Aizawa
Japan Etsuko Takenaka
Danmark Svend Pri
Danmark Ulla Strand
1973 Indonesien Rudy Hartono England Margaret Beck Indonesien Christian Hadinata
Indonesien Ade Chandra
Japan Machiko Aizawa
Japan Etsuko Takenaka
England Derek Talbot
England Gillian Gilks
1974 Indonesien Rudy Hartono Japan Hiroe Yuki Indonesien Tjun Tjun
Indonesien Johan Wahjudi
England Margaret Beck
England Gillian Gilks
England David Eddy
England Susan Whetnall
1975 Danmark Svend Pri Japan Hiroe Yuki Indonesien Tjun Tjun
Indonesien Johan Wahjudi
Japan Machiko Aizawa
Japan Etsuko Takenaka
England Elliot Stuart
England Nora Gardner
1976 Indonesien Rudy Hartono England Gillian Gilks Sverige Bengt Fröman
Sverige Thomas Kihlström
England Gillian Gilks
England Sue Pound Whetnall
England Derek Talbot
England Gillian Gilks
1977 Danmark Flemming Delfs Japan Hiroe Yuki Indonesien Tjun Tjun
Indonesien Johan Wahjudi
Japan Etsuko Toganoo
Japan Emiko Ueno
England Derek Talbot
England Gillian Gilks
1978 Indonesien Liem Swie King England Gillian Gilks Indonesien Tjun Tjun
Indonesien Johan Wahjudi
Japan Atsuko Tokuda
Japan Mikiko Takada
England Mike Tredgett
England Nora Perry
1979 Indonesien Liem Swie King Danmark Lene Køppen Indonesien Tjun Tjun
Indonesien Johan Wahjudi
Indonesien Verawaty
Indonesien Imelda Wiguna
Indonesien Christian Hadinata
Indonesien Imelda Wiguna
1980 Indien Prakash Padukone Danmark Lene Køppen Indonesien Tjun Tjun
Indonesien Johan Wahjudi
England Gillian Gilks
England Nora Perry
England Mike Tredgett
England Nora Perry
1981 Indonesien Liem Swie King Sydkorea Hwang Sun-ai Indonesien Rudy Heryanto
Indonesien Hariamanto Kartono
England Nora Perry
England Jane Webster
England Mike Tredgett
England Nora Perry
1982 Danmark Morten Frost Kina Zhang Ailing Malaysia Razif Sidek
Malaysia Jalani Sidek
Kina Lin Ying
Kina Wu Dixi
England Martin Dew
England Gillian Gilks
1983 Kina Luan Jin Kina Zhang Ailing Sverige Thomas Kihlström
Sverige Stefan Karlsson
Kina Xu Rong
Kina Wu Jianqiu
Sverige Thomas Kihlström
England Nora Perry
1984 Danmark Morten Frost Kina Li Lingwei Indonesien Rudy Heryanto
Indonesien Hariamanto Kartono
Kina Lin Ying
Kina Wu Dixi
England Martin Dew
England Gillian Gilks
1985 Kina Zhao Jianhua Kina Han Aiping Sydkorea Kim Moon-soo
Sydkorea Park Joo-bong
Kina Han Aiping
Kina Li Lingwei
Skotland Billy Gilliland
England Nora Perry
1986 Danmark Morten Frost Sydkorea Kim Yun-ja Sydkorea Kim Moon-soo
Sydkorea Park Joo-bong
Sydkorea Chung Myung-hee
Sydkorea Hwang Hye-young
Sydkorea Park Joo-bong
Sydkorea Chung Myung-hee
1987 Danmark Morten Frost Danmark Kirsten Larsen Kina Li Yongbo
Kina Tian Bingyi
Sydkorea Chung Myung-hee
Sydkorea Hwang Hye-young
Sydkorea Lee Deuk-choon
Sydkorea Chung Myung-hee
1988 Danmark Ib Frederiksen Kina Gu Jiaming Kina Li Yongbo
Kina Tian Bingyi
Sydkorea Chung So-young
Sydkorea Kim Yun-ja
Kina Wang Pengren
Kina Shi Fangjing
1989 Kina Yang Yang Kina Li Lingwei Sydkorea Lee Sang-bok
Sydkorea Park Joo-bong
Sydkorea Chung Myung-hee
Sydkorea Chung So-young
Sydkorea Park Joo-bong
Sydkorea Chung Myung-hee
1990 Kina Zhao Jianhua Indonesien Susi Susanti Sydkorea Kim Moon-soo
Sydkorea Park Joo-bong
Sydkorea Chung Myung-hee
Sydkorea Hwang Hye-young
Sydkorea Park Joo-bong
Sydkorea Chung Myung-hee
1991 Indonesien Ardy Wiranata Indonesien Susi Susanti Kina Li Yongbo
Kina Tian Bingyi
Sydkorea Chung So-young
Sydkorea Hwang Hye-young
Sydkorea Park Joo-bong
Sydkorea Chung Myung-hee
1992 Kina Liu Jun Kina Tang Jiuhong Indonesien Rudy Gunawan
Indonesien Eddy Hartono
Kina Yao Fen
Kina Lin Yanfen
Danmark Thomas Lund
Danmark Pernille Dupont
1993 Indonesien Heryanto Arbi Indonesien Susi Susanti Danmark Jon Holst-Christensen
Danmark Thomas Lund
Sydkorea Chung So-young
Sydkorea Gil Young-ah
Danmark Jon Holst-Christensen
Danmark Grete Mogensen
1994 Indonesien Heryanto Arbi Indonesien Susi Susanti Indonesien Rudy Gunawan
Indonesien Bambang Suprianto
Sydkorea Chung So-young
Sydkorea Gil Young-ah
England Nick Ponting
England Joanne Wright
1995 Danmark Poul-Erik Høyer Sverige Lim Xiaoqing Indonesien Rexy Mainaky
Indonesien Ricky Subagja
Sydkorea Gil Young-ah
Sydkorea Jang Hye-ock
Danmark Thomas Lund
Danmark Marlene Thomsen
1996 Danmark Poul-Erik Høyer Sydkorea Bang Soo-hyun Indonesien Rexy Mainaky
Indonesien Ricky Subagja
Kina Ge Fei
Kina Gu Jun
Sydkorea Park Joo-bong
Sydkorea Ra Kyung-min
1997 Kina Dong Jiong Kina Ye Zhaoying Sydkorea Ha Tae-kwon
Sydkorea Kang Kyung-jin
Kina Ge Fei
Kina Gu Jun
Kina Liu Yong
Kina Ge Fei
1998 Kina Sun Jun Kina Ye Zhaoying Sydkorea Lee Dong-soo
Sydkorea Yoo Yong-sung
Kina Ge Fei
Kina Gu Jun
Sydkorea Kim Dong-moon
Sydkorea Ra Kyung-min
1999 Danmark Peter Gade Kina Ye Zhaoying Indonesien Tony Gunawan
Indonesien Candra Wijaya
Sydkorea Chung Jae-hee
Sydkorea Ra Kyung-min
England Simon Archer
England Joanne Goode
2000 Kina Xia Xuanze Kina Gong Zhichao Sydkorea Ha Tae-kwon
Sydkorea Kim Dong-moon
Kina Ge Fei
Kina Gu Jun
Sydkorea Kim Dong-moon
Sydkorea Ra Kyung-min
2001 Indien Pullela Gopichand Kina Gong Zhichao Indonesien Tony Gunawan
Indonesien Halim Haryanto
Kina Gao Ling
Kina Huang Sui
Kina Zhang Jun
Kina Gao Ling
2002 Kina Chen Hong Danmark Camilla Martin Sydkorea Ha Tae-kwon
Sydkorea Kim Dong-moon
Sydkorea Kim Dong-moon
Sydkorea Ra Kyung-min
2003 Malaysia Muhammad Hafiz Hashim Kina Zhou Mi Indonesien Sigit Budiarto
Indonesien Candra Wijaya
Kina Zhang Jun
Kina Gao Ling
2004 Kina Lin Dan Kina Gong Ruina Danmark Jens Eriksen
Danmark Martin Lundgaard Hansen
Sydkorea Kim Dong-moon
Sydkorea Ra Kyung-min
2005 Kina Chen Hong Kina Xie Xingfang Kina Cai Yun
Kina Fu Haifeng
England Nathan Robertson
England Gail Emms
2006 Kina Lin Dan Danmark Jens Eriksen
Danmark Martin Lundgaard Hansen
Kina Zhang Jun
Kina Gao Ling
2007 Malaysia Koo Kien Keat
Malaysia Tan Boon Heong
Kina Wei Yili
Kina Zhang Yawen
Kina Zheng Bo
Kina Gao Ling
2008 Kina Chen Jin Danmark Tine Rasmussen Sydkorea Jung Jae-sung
Sydkorea Lee Yong-dae
Sydkorea Lee Hyo-jung
Sydkorea Lee Kyung-won
2009 Kina Lin Dan Kina Wang Yihan Kina Cai Yun
Kina Fu Haifeng
Kina Zhang Yawen
Kina Zhao Tingting
Kina He Hanbin
Kina Yu Yang
2010 Malaysia Lee Chong Wei Danmark Tine Rasmussen Danmark Jonas Rasmussen
Danmark Lars Paaske
Kina Yu Yang
Kina Du Jing
Kina Zhang Nan
Kina Zhao Yunlei
2011 Malaysia Lee Chong Wei Kina Wang Shixian Danmark Mathias Boe
Danmark Carsten Mogensen
Kina Wang Xiaoli
Kina Yu Yang
Kina Xu Chen
Kina Ma Jin
2012 Kina Lin Dan Kina Li Xuerui Sydkorea Jung Jae-sung
Sydkorea Lee Yong-dae
Kina Zhao Yunlei
Kina Tian Qing
Indonesien Tantowi Ahmad
Indonesien Lilyana Natsir
2013 Kina Chen Long Danmark Tine Baun Kina Liu Xiaolong
Kina Qiu Zihan
Kina Wang Xiaoli
Kina Yu Yang
Indonesien Tantowi Ahmad
Indonesien Lilyana Natsir
2014 Malaysia Lee Chong Wei Kina Wang Shixian Indonesien Mohammad Ahsan
Indonesien Hendra Setiawan
Kina Wang Xiaoli
Kina Yu Yang
Indonesien Tantowi Ahmad
Indonesien Lilyana Natsir

Steder for turneringens afholdelse[redigér | redigér wikikode]

Turneringen er vokset fra 8 forskellige sportshaller, og spilles nu på National Indoor Arena (sponsornavn Barclaycard Arena) i Birmingham.[1]

Aktive år Sportshal Sted
1899–1901 Hovedkvarter for London Scottish Rifles Buckingham Gate
1902 Crystal Palace Central Transept Sydenham Hill
1903–1909 London Rifles Brigade's City Headquarters Bunhill Row, Islington
1910–1939 Lindley Hall, Vincent Square Westminster, London
1947–1949 Harringay Arena, North London Stadium North London
1950–1956 Empress Hall Earls Court
1957–1993 Wembley Arena Wembley, London
1994– National Indoor Arena Birmingham

Noter[redigér | redigér wikikode]

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]

Sport Stub
Denne artikel om sport er kun påbegyndt. Hvis du ved mere om emnet, kan du hjælpe Wikipedia ved at udvide den.