Circuit des Ardennes 2017

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Circuit des Ardennes 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute44. Circuit des Ardennes
KonkurrenceUCI Europe Tour 2017 2.2
Etaper4
Datoer7. – 9. april 2017
Distance540,4 km
LandFRA Frankrig
StartbyAcy-Romance
MålbyCharleville-Mézières
Hold24
Startende ryttere141
Fuldførende ryttere105
Gennemsnitlig fart40,31 km/t
Resultater
VinderECU Jhonatan Narváez (Axeon-Hagens Berman)
ToerBEL Maxime Vantomme (WB-Veranclassic-Aqua Protect)
TreerFRA Julien Antomarchi (Roubaix Lille Métropole)
PointtrøjeAUT Riccardo Zoidl (Felbermayr Simplon Wels)
BjergtrøjeFRA Jérôme Mainard (Armée de terre)
SprinttrøjeGBR Scott Davies (Team Wiggins)
UngdomstrøjeECU Jhonatan Narváez (Axeon-Hagens Berman)
KombinationstrøjeAUT Riccardo Zoidl (Felbermayr Simplon Wels)
HoldkonkurrenceUSA Axeon-Hagens Berman
2016
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Circuit des Ardennes 2017 var den 44. udgave af det franske landevejscykelløb i Ardennerne. Løbet foregik i perioden 7. til 9. april 2017. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2017 og var i kategorien 2.2. Den samlede vinder af løbet blev ecuadorianske Jhonatan Narváez fra Axeon-Hagens Berman.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

Professionelle kontinentalhold (2)
  1. ISR Israel Cycling Academy
  2. BEL WB-Veranclassic-Aqua Protect
Kontinentalhold (14)
  1. SLO Adria Mobil
  2. BEL AGO-Aqua Service
  3. FRA Armée de terre
  4. USA Axeon-Hagens Berman
  5. AUT Felbermayr Simplon Wels
  6. FRA HP BTP-Auber 93
  7. NOR Joker Icopal
  8. LUX Leopard
  9. SUI Roth-Akros
  10. FRA Roubaix Lille Métropole
  11. NED SEG Racing Academy
  12. DEN VéloCONCEPT
  13. POL Wibatech 7R Fuji
  14. GBR Wiggins
Landshold
  1. GER Tyskland
Regional- og klubhold (6)
  1. FRA CC Étupes
  2. FRA CC Nogent-sur-Oise
  3. FRA CC Villeneuve Saint-Germain
  4. ITA Colpack
  5. BEL Lotto-Soudal U23
  6. FRA VC Rouen 76
Amatørhold
  1. ESP Caja Rural-Seguros RGA amateur
Wikidata-logo S.svg

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 7. aprAcy-Romance – Acy-Romance184,5NOR Markus HoelgaardNOR Markus Hoelgaard
2. etape 8. aprRochehaut – Rochehaut174,8DEN Rasmus GuldhammerDEN Rasmus Guldhammer
3. etape 9. aprNouvion-sur-Meuse – Floing78,1BEL Maxime VantommeECU Jhonatan Narváez
4. etape 9. aprCharleville-MézièresCharleville-Mézières103AUT Riccardo ZoidlECU Jhonatan Narváez

Løbet[redigér | redigér wikikode]

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. NOR Markus Hoelgaard Joker Icopal4t 33' 11"
2. NOR Kristoffer Skjerping Joker Icopal+ 0"
3. AUT Markus Eibegger Felbermayr Simplon Wels+ 0"
4. GBR Stephen Williams SEG Racing Academy+ 0"
5. BEL Julien Mortier AGO-Aqua Service+ 0"
6. ITA Nicolas Dalla Valle Colpack+ 0"
7. FRA Julien Loubet Armée de terre+ 0"
8. GER Patrick Haller Tyskland+ 0"
9. FRA Arnaud Pfrimmer CC Étupes+ 0"
10. ITA Andrea Garosio Colpack+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. NOR Markus Hoelgaard den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeJoker Icopal4t 33' 01"
2. NOR Kristoffer Skjerping Joker Icopal+ 4"
3. FRA Fabien Canal Armée de terre+ 5"
4. AUT Markus Eibegger Felbermayr Simplon Wels+ 6"
5. EST Risto Raid VC Rouen 76+ 7"
6. BEL Kevyn Ista WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 8"
7. FRA Arnaud Pfrimmer den hvide ungdomstrøjeCC Étupes+ 9"
8. FRA Quentin Simon CC Étupes+ 9"
9. GBR Stephen Williams SEG Racing Academy+ 10"
10. BEL Julien Mortier AGO-Aqua Service+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. DEN Rasmus Guldhammer VéloCONCEPT4t 33' 39"
2. ECU Jhonatan Narváez Axeon-Hagens Berman+ 0"
3. AUT Riccardo Zoidl Felbermayr Simplon Wels+ 2"
4. BEL Kevyn Ista WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 2"
5. BEL Bjorg Lambrecht Lotto-Soudal U23+ 18"
6. FRA Julien Loubet Armée de terre+ 18"
7. BEL Maxime Vantomme WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 18"
8. FRA Paul Sauvage CC Étupes+ 18"
9. NOR Bjørn Tore Hoem Joker Icopal+ 18"
10. ITA Andrea Garosio Colpack+ 18"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Rasmus Guldhammer den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeVéloCONCEPT9t 06' 40"
2. ECU Jhonatan Narváez den hvide ungdomstrøjeAxeon-Hagens Berman+ 4"
3. AUT Riccardo Zoidl Felbermayr Simplon Wels+ 8"
4. BEL Kevyn Ista WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 8"
5. NOR Markus Hoelgaard Joker Icopal+ 18"
6. AUT Markus Eibegger Felbermayr Simplon Wels+ 24"
7. FRA Julien Loubet Armée de terre+ 25"
8. EST Risto Raid VC Rouen 76+ 25"
9. NOR Carl Fredrik Hagen Joker Icopal+ 26"
10. FRA Arnaud Pfrimmer CC Étupes+ 27"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Maxime Vantomme WB-Veranclassic-Aqua Protect1t 54' 01"
2. ECU Jhonatan Narváez den hvide ungdomstrøjeAxeon-Hagens Berman+ 0"
3. FRA Romain Seigle CC Étupes+ 1"
4. FRA Julien Antomarchi Roubaix Lille Métropole+ 1"
5. NOR Markus Hoelgaard Joker Icopal+ 55"
6. USA William Barta Axeon-Hagens Berman+ 55"
7. GER Alexander Krieger Leopard+ 55"
8. GBR Gabriel Cullaigh SEG Racing Academy+ 55"
9. AUS Michael Rice Axeon-Hagens Berman+ 55"
10. FRA Rémi Aubert CC Étupes+ 55"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ECU Jhonatan Narváez den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeden hvide ungdomstrøjeAxeon-Hagens Berman11t 00' 41"
2. BEL Maxime Vantomme WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 20"
3. FRA Julien Antomarchi Roubaix Lille Métropole+ 26"
4. FRA Romain Seigle CC Étupes+ 26"
5. DEN Rasmus Guldhammer VéloCONCEPT+ 55"
6. AUT Riccardo Zoidl Felbermayr Simplon Wels+ 1' 03"
7. BEL Kevyn Ista WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 1' 03"
8. NOR Markus Hoelgaard Joker Icopal+ 1' 13"
9. AUT Markus Eibegger Felbermayr Simplon Wels+ 1' 19"
10. FRA Julien Loubet Armée de terre+ 1' 20"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. AUT Riccardo Zoidl Felbermayr Simplon Wels2t 23' 36"
2. NOR Kristoffer Skjerping Joker Icopal+ 4"
3. ITA Leonardo Bonifazio Colpack+ 4"
4. DEN Alexander Kamp VéloCONCEPT+ 4"
5. FRA Fabien Canal Armée de terre+ 4"
6. AUT Daniel Auer Felbermayr Simplon Wels+ 4"
7. POL Sylwester Janiszewski Wibatech 7R Fuji+ 4"
8. FRA Kévin Le Cunff HP BTP-Auber 93+ 4"
9. FRA Julien Antomarchi Roubaix Lille Métropole+ 4"
10. SUI Roland Thalmann Roth-Akros+ 4"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. USA Axeon-Hagens Berman 40t 15' 59"
2. AUT Felbermayr Simplon Wels + 59"
3. NOR Joker Icopal + 1' 13"
4. BEL Lotto-Soudal U23 + 1' 19"
5. FRA Armée de terre + 2' 21"
6. BEL WB-Veranclassic-Aqua Protect + 3' 40"
7. SLO Adria Mobil + 6' 15"
8. SUI Roth-Akros + 7' 52"
9. DEN VéloCONCEPT + 9' 52"
10. ESP Caja Rural-Seguros RGA amateur + 11' 23"


Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]