Tour de Bretagne 2017

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Tour de Bretagne 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute51. Tour de Bretagne
KonkurrenceUCI Europe Tour 2017 2.2
Etaper7
Datoer25. april – 1. maj 2017
Distance1.179,2 km
LandFRA Frankrig
StartbyRennes
MålbyFougères
Hold25
Startende ryttere148
Fuldførende ryttere75
Gennemsnitlig fart41,831 km/t
Resultater
VinderFRA Flavien Dassonville (HP BTP-Auber 93)
ToerNOR Anders Skaarseth (Joker Icopal)
TreerBEL Stan Dewulf (Lotto-Soudal U23)
PointtrøjeNOR Anders Skaarseth (Joker Icopal)
BjergtrøjeUSA Sean Bennett (USA U23)
SprinttrøjeGER Ruben Zepuntke (Sunweb Development)
UngdomstrøjeNOR Anders Skaarseth (Joker Icopal)
KombinationstrøjeNOR Kristoffer Skjerping (Joker Icopal)
HoldkonkurrenceBEL Lotto-Soudal U23
20162018
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Tour de Bretagne 2017 er den 51. udgave af det franske landevejscykelløb i Bretagne. Løbet foregår i perioden 25. april til 1. maj 2017. Løbet er en del af UCI Europe Tour 2017 og er i kategorien 2.2.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

Professionelle kontinentalhold (3)
  1. FRA Fortuneo-Vital Concept
  2. ITA Androni Giocattoli
  3. ITA Wilier Triestina-Selle Italia
Kontinentalhold (14)
  1. RSA Dimension Data-Qhubeka
  2. SWE Tre Berg-PostNord
  3. IRL An Post-ChainReaction
  4. SUI Roth-Akros
  5. NOR Joker Icopal
  6. NOR Sparebanken Sør
  7. ESP Euskadi Basque Country-Murias
  8. NED SEG Racing Academy
  9. FRA Roubaix Lille Métropole
  10. FRA HP BTP-Auber 93
  11. FRA Armée de terre
  12. GER Sunweb Development
  13. LUX Leopard
  14. TPE Attaque Gusto
Landshold
  1. USA USA U23
Regional- og klubhold (6)
  1. USA BMC Development
  2. BEL Lotto-Soudal U23
  3. FRA VC Pays de Loudéac
  4. FRA Sojasun espoir-ACNC
  5. FRA Côtes d'Armor-Marie Morin
  6. FRA UC Nantes Atlantique
regional team
  1. FRA Brittany regional road cycling team
Wikidata-logo S.svg

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 25. aprRennes – Merdrignac
flad etape
153,2NED Bram WeltenNED Bram Welten
2. etape 26. aprSaint-Launeuc – Saint-Pol-de-Léon
flad etape
202,7FRA Flavien DassonvilleFRA Flavien Dassonville
3. etape 27. aprSaint-Pol-de-Léon – Scaër
flad etape
166,1ITA Jakub MareczkoFRA Flavien Dassonville
4. etape 28. aprScaër – Saint-Gildas-des-Bois
kuperet etape
198,5FRA Damien GaudinFRA Flavien Dassonville
5. etape 29. aprSaint-Gildas-des-Bois – Saint-Pern
flad etape
152,4POL Przemysław KasperkiewiczFRA Maxime Cam
6. etape 30. aprMontauban-de-Bretagne – Pontivy
kuperet etape
160,9FRA Élie GesbertFRA Maxime Cam
7. etape 1. majSaint-Brice-en-Coglès – Fougères
kuperet etape
145,4ITA Andrea VendrameFRA Flavien Dassonville

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. NED Bram Welten BMC Development3t 41' 12"
2. ITA Matteo Malucelli Androni-Sidermec-Bottecchia+ 0"
3. ITA Jakub Mareczko Wilier Triestina-Selle Italia+ 0"
4. EST Aksel Nõmmela Leopard+ 0"
5. GER Max Kanter Sunweb Development+ 0"
6. NOR Anders Skaarseth Joker Icopal+ 0"
7. FRA Erwann Corbel Fortuneo-Vital Concept+ 0"
8. NED Nils Eekhoff Sunweb Development+ 0"
9. FRA Frédéric Guillemot Côtes d'Armor-Marie Morin+ 0"
10. GER Alexander Krieger Leopard+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. NED Bram Welten den hvide førertrøjeden grønne pointtrøjeBMC Development3t 41' 02"
2. GER Ruben Zepuntke den blå sprinttrøjeSunweb Development+ 1"
3. ITA Matteo Malucelli Androni-Sidermec-Bottecchia+ 4"
4. IRL Damien Shaw den prikkede bjergtrøjeAn Post-ChainReaction+ 4"
5. ITA Jakub Mareczko Wilier Triestina-Selle Italia+ 6"
6. GER Alexander Krieger Leopard+ 9"
7. ITA Giuseppe Fonzi Wilier Triestina-Selle Italia+ 9"
8. EST Aksel Nõmmela Leopard+ 10"
9. GER Max Kanter Sunweb Development+ 10"
10. NOR Anders Skaarseth Joker Icopal+ 10"


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Flavien Dassonville HP BTP-Auber 935t 03' 55"
2. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 29"
3. FRA Maxime Cam Côtes d'Armor-Marie Morin+ 29"
4. FRA Justin Mottier VC Pays de Loudéac+ 29"
5. CAN Sean Mackinnon An Post-ChainReaction+ 29"
6. FRA Tanguy Turgis BMC Development+ 1' 36"
7. GER Alexander Krieger Leopard+ 1' 44"
8. NOR Anders Skaarseth Joker Icopal+ 1' 44"
9. FRA Maxime Daniel Fortuneo-Vital Concept+ 1' 44"
10. FRA Cyrille Patoux VC Pays de Loudéac+ 1' 44"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Flavien Dassonville den hvide førertrøjeHP BTP-Auber 938t 44' 54"
2. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 36"
3. FRA Maxime Cam Côtes d'Armor-Marie Morin+ 36"
4. FRA Justin Mottier VC Pays de Loudéac+ 39"
5. CAN Sean Mackinnon An Post-ChainReaction+ 42"
6. FRA Tanguy Turgis BMC Development+ 1' 48"
7. GER Ruben Zepuntke den blå sprinttrøjeSunweb Development+ 1' 48"
8. IRL Damien Shaw An Post-ChainReaction+ 1' 51"
9. ITA Jakub Mareczko den grønne pointtrøjeWilier Triestina-Selle Italia+ 1' 53"
10. NOR Kristoffer Skjerping Joker Icopal+ 1' 54"


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ITA Jakub Mareczko den grønne pointtrøjeWilier Triestina-Selle Italia3t 53' 35"
2. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 0"
3. FRA Yannis Yssaad Armée de terre+ 0"
4. ITA Matteo Malucelli Androni-Sidermec-Bottecchia+ 0"
5. BEL Emiel Planckaert Lotto-Soudal U23+ 0"
6. NOR Anders Skaarseth Joker Icopal+ 0"
7. GER Alexander Krieger Leopard+ 0"
8. ESP Adrian González Velasco Euskadi Basque Country-Murias+ 0"
9. MAR El Mehdi Chokri Dimension Data for Qhubeka+ 0"
10. GBR Jacob Scott An Post-ChainReaction+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Flavien Dassonville den hvide førertrøjeHP BTP-Auber 9312t 38' 29"
2. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 29"
3. FRA Maxime Cam Côtes d'Armor-Marie Morin+ 36"
4. FRA Justin Mottier VC Pays de Loudéac+ 39"
5. CAN Sean Mackinnon An Post-ChainReaction+ 42"
6. ITA Jakub Mareczko den grønne pointtrøjeWilier Triestina-Selle Italia+ 1' 43"
7. FRA Tanguy Turgis BMC Development+ 1' 48"
8. GER Ruben Zepuntke den blå sprinttrøjeSunweb Development+ 1' 48"
9. NOR Kristoffer Skjerping Joker Icopal+ 1' 51"
10. IRL Damien Shaw An Post-ChainReaction+ 1' 51"


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Damien Gaudin Armée de terre4t 45' 40"
2. FRA Kévin Perret UC Nantes Atlantique+ 8"
3. ITA Andrea Vendrame Androni-Sidermec-Bottecchia+ 37"
4. FRA Élie Gesbert Fortuneo-Vital Concept+ 37"
5. FRA Cyrille Patoux VC Pays de Loudéac+ 37"
6. ITA Alex Turrin Wilier Triestina-Selle Italia+ 37"
7. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 37"
8. NOR Kristoffer Skjerping Joker Icopal+ 37"
9. GER Alexander Krieger Leopard+ 37"
10. ITA Jakub Mareczko den grønne pointtrøjeWilier Triestina-Selle Italia+ 37"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Flavien Dassonville den hvide førertrøjeHP BTP-Auber 9317t 24' 46"
2. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 29"
3. FRA Maxime Cam Côtes d'Armor-Marie Morin+ 36"
4. FRA Justin Mottier VC Pays de Loudéac+ 39"
5. CAN Sean Mackinnon An Post-ChainReaction+ 42"
6. ITA Jakub Mareczko den grønne pointtrøjeWilier Triestina-Selle Italia+ 1' 43"
7. FRA Tanguy Turgis BMC Development+ 1' 48"
8. GER Ruben Zepuntke den blå sprinttrøjeSunweb Development+ 1' 48"
9. NOR Kristoffer Skjerping Joker Icopal+ 1' 51"
10. IRL Damien Shaw An Post-ChainReaction+ 1' 51"


5. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. POL Przemysław Kasperkiewicz An Post-ChainReaction3t 18' 13"
2. NOR Anders Skaarseth Joker Icopal+ 1"
3. FRA Maxime Cam Côtes d'Armor-Marie Morin+ 4"
4. FRA Jérémy Cabot Roubaix Lille Métropole+ 4"
5. IRL Damien Shaw An Post-ChainReaction+ 11"
6. FRA Florian Cam Brittany regional road cycling team+ 15"
7. GER Alexander Krieger Leopard+ 1' 40"
8. ITA Andrea Vendrame Androni-Sidermec-Bottecchia+ 1' 40"
9. FRA Élie Gesbert Fortuneo-Vital Concept+ 1' 40"
10. ITA Luca Pacioni Androni-Sidermec-Bottecchia+ 1' 44"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Maxime Cam den hvide førertrøjeCôtes d'Armor-Marie Morin20t 43' 34"
2. FRA Flavien Dassonville HP BTP-Auber 93+ 1' 09"
3. POL Przemysław Kasperkiewicz An Post-ChainReaction+ 1' 12"
4. NOR Anders Skaarseth den grønne pointtrøjeJoker Icopal+ 1' 15"
5. IRL Damien Shaw An Post-ChainReaction+ 1' 24"
6. FRA Florian Cam Brittany regional road cycling team+ 1' 37"
7. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 1' 38"
8. FRA Justin Mottier VC Pays de Loudéac+ 1' 48"
9. CAN Sean Mackinnon An Post-ChainReaction+ 1' 51"
10. FRA Tanguy Turgis BMC Development+ 2' 57"


6. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Élie Gesbert Fortuneo-Vital Concept3t 55' 28"
2. ALB Eugert Zhupa Wilier Triestina-Selle Italia+ 6"
3. USA Logan Owen USA U23+ 6"
4. SWE Alexander Wetterhall Tre Berg-PostNord+ 6"
5. BEL Emiel Planckaert Lotto-Soudal U23+ 6"
6. NED Julius van den Berg SEG Racing Academy+ 6"
7. FRA Julien Guay Sojasun espoir-ACNC+ 6"
8. USA Neilson Powless USA U23+ 10"
9. ITA Andrea Vendrame Androni-Sidermec-Bottecchia+ 16"
10. ITA Alex Turrin Wilier Triestina-Selle Italia+ 18"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Maxime Cam den hvide førertrøjeCôtes d'Armor-Marie Morin24t 39' 27"
2. FRA Flavien Dassonville HP BTP-Auber 93+ 1' 09"
3. NOR Anders Skaarseth den grønne pointtrøjeJoker Icopal+ 1' 15"
4. POL Przemysław Kasperkiewicz An Post-ChainReaction+ 1' 32"
5. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 1' 38"
6. FRA Élie Gesbert Fortuneo-Vital Concept+ 2' 24"
7. FRA Florian Cam Brittany regional road cycling team+ 2' 35"
8. ALB Eugert Zhupa Wilier Triestina-Selle Italia+ 2' 41"
9. NED Julius van den Berg SEG Racing Academy+ 2' 44"
10. BEL Emiel Planckaert Lotto-Soudal U23+ 2' 47"


7. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ITA Andrea Vendrame Androni-Sidermec-Bottecchia3t 30' 45"
2. FRA Élie Gesbert Fortuneo-Vital Concept+ 0"
3. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 2"
4. NOR Anders Skaarseth den grønne pointtrøjeJoker Icopal+ 2"
5. DEN Mikkel Frølich Honoré Lotto-Soudal U23+ 2"
6. FRA Flavien Dassonville HP BTP-Auber 93+ 2"
7. USA William Barta USA U23+ 2"
8. NOR Kristoffer Skjerping Joker Icopal+ 2"
9. ITA Alex Turrin Wilier Triestina-Selle Italia+ 7"
10. FRA Julien Guay Sojasun espoir-ACNC+ 11"


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Flavien Dassonville den hvide førertrøjeHP BTP-Auber 9328t 11' 22"
2. NOR Anders Skaarseth den grønne pointtrøjeJoker Icopal+ 7"
3. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 26"
4. FRA Élie Gesbert Fortuneo-Vital Concept+ 1' 08"
5. FRA Maxime Cam Côtes d'Armor-Marie Morin+ 1' 09"
6. ITA Andrea Vendrame Androni-Sidermec-Bottecchia+ 1' 29"
7. NOR Kristoffer Skjerping Joker Icopal+ 1' 48"
8. FRA Julien Guay Sojasun espoir-ACNC+ 1' 48"
9. BEL Emiel Planckaert Lotto-Soudal U23+ 1' 51"
10. USA William Barta USA U23+ 1' 55"
Kilde: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]