Triptyque des Monts et Châteaux 2017

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Triptyque des Monts et Châteaux 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute22. Triptyque des Monts et Châteaux
KonkurrenceUCI Europe Tour 2017 2.2
Etaper4
Datoer31. marts – 2. april 2017
Distance423,4 km
LandBEL Belgien
StartbyFlobecq
MålbyChièvres
Startende ryttere158
Fuldførende ryttere93
Gennemsnitlig fart43,018 km/t
Resultater
VinderBEL Jasper Philipsen (BMC Development)
ToerIRL Edward Dunbar (Axeon-Hagens Berman)
TreerUSA Neilson Powless (Axeon-Hagens Berman)
PointtrøjeBEL Jasper Philipsen (BMC Development)
BjergtrøjeSUI Marc Hirschi (BMC Development)
SprinttrøjeGBR Christopher Lawless (Axeon-Hagens Berman)
UngdomstrøjeBEL Jasper Philipsen (BMC Development)
HoldkonkurrenceUSA Axeon-Hagens Berman
◀ 20162018 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Den 22. udgave af Triptyque des Monts et Châteaux blev afholdt fra den 31. marts til den 2. april 2017. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2017-kalenderen og var klassificeret i kategori 2.2. Den samlede vinder af løbet blev belgiske Jasper Philipsen fra BMC Development.

Hold[redigér | redigér wikikode]

Kontinentalhold
Holdets navn Land Kode
AGO-Aqua Service Belgien Belgien AAS
An Post-ChainReaction Irland Irland SKT
Axeon-Hagens Berman USA USA AHB
Christina Jewelry-Kuma p/b Officine Mattio Danmark Danmark CPH
Differdange-Losch Luxembourg Luxembourg CCD
Felbermayr Simplon Wels Østrig Østrig RSW
Leopard Luxembourg Luxembourg LPC
Metec-TKH-Mantel Holland Holland MET
SEG Racing Academy Holland Holland SEG
Sunweb Development Tyskland Tyskland DSU
T.Palm-Pôle Continental Wallon Belgien Belgien PCW
Tarteletto-Isorex Belgien Belgien TIS
Team VéloCONCEPT Danmark Danmark TVC
Wiggins Storbritannien Storbritannien WGN

Regionale og klubhold
Holdets navn Land Kode
Baguet-MIBA Poorten-Indulek-Derito Belgien Belgien -
BMC Development USA USA -
EFC-L&R-Vulsteke Belgien Belgien -
Home Solutions-Anmapa-Soenens Belgien Belgien -
Lotto-Soudal U23 Belgien Belgien -
Meubelen Gaverzicht-Glascentra Belgien Belgien -
NaturaBlue Belgien Belgien -
United Cycling Sint-Truiden Belgien Belgien -
VL Technics-Experza-Abutriek Belgien Belgien -


Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 31. marFlobecq – WarcoingAUT Daniel AuerGBR Christopher Lawless
2. etape 1. aprFrasnes-lez-Buissenal – Péronnes-lez-AntoingBEL Jasper PhilipsenGBR Christopher Lawless
3. a etape 2. aprChièvres – Chièvres
enkeltstart
USA Neilson PowlessBEL Jasper Philipsen
3. b etape 2. aprAth – ChièvresEST Aksel NõmmelaBEL Jasper Philipsen

Løbet[redigér | redigér wikikode]

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. AUT Daniel Auer Felbermayr Simplon Wels3t 55' 44"
2. GBR Christopher Lawless Axeon-Hagens Berman+ 0"
3. BEL Mathias Van Gompel Lotto-Soudal U23+ 0"
4. BEL Cedric Beullens EFC-L&R-Vulsteke+ 0"
5. BEL Maximilien Picoux T.Palm-Pôle Continental Wallon+ 0"
6. GER Alexander Krieger Leopard+ 0"
7. USA Neilson Powless Axeon-Hagens Berman+ 0"
8. BEL Milan Menten Lotto-Soudal U23+ 0"
9. GER Ruben Zepuntke Sunweb Development+ 0"
10. BEL Maxime De Poorter EFC-L&R-Vulsteke+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. GBR Christopher Lawless den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeden røde sprinttrøjeAxeon-Hagens Berman3t 55' 32"
2. AUT Daniel Auer Felbermayr Simplon Wels+ 2"
3. BEL Mathias Van Gompel Lotto-Soudal U23+ 6"
4. BEL Lionel Taminiaux AGO-Aqua Service+ 9"
5. AUT Lukas Schlemmer Felbermayr Simplon Wels+ 10"
6. NED Nils Eekhoff den hvide ungdomstrøjeSunweb Development+ 11"
7. FRA Tanguy Turgis BMC Development+ 11"
8. SUI Patrick Müller BMC Development+ 11"
9. BEL Cedric Beullens EFC-L&R-Vulsteke+ 12"
10. BEL Maximilien Picoux T.Palm-Pôle Continental Wallon+ 12"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Jasper Philipsen BMC Development3t 28' 44"
2. BEL Milan Menten Lotto-Soudal U23+ 0"
3. NED Maarten van Trijp Metec-TKH-Mantel+ 0"
4. BEL Lionel Taminiaux AGO-Aqua Service+ 0"
5. BEL Franklin Six AGO-Aqua Service+ 0"
6. SUI Patrick Müller BMC Development+ 0"
7. IRL Edward Dunbar Axeon-Hagens Berman+ 0"
8. BEL Jordi Warlop EFC-L&R-Vulsteke+ 0"
9. NED Jim Lindenburg Metec-TKH-Mantel+ 0"
10. BEL Maximilien Picoux T.Palm-Pôle Continental Wallon+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. GBR Christopher Lawless den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeden røde sprinttrøjeAxeon-Hagens Berman7t 24' 10"
2. BEL Jasper Philipsen den hvide ungdomstrøjeBMC Development+ 2"
3. BEL Milan Menten Lotto-Soudal U23+ 12"
4. FRA Tanguy Turgis BMC Development+ 14"
5. BEL Lionel Taminiaux AGO-Aqua Service+ 15"
6. AUS Callum Scotson BMC Development+ 16"
7. SUI Patrick Müller BMC Development+ 17"
8. BEL Maximilien Picoux T.Palm-Pôle Continental Wallon+ 18"
9. USA Neilson Powless Axeon-Hagens Berman+ 18"
10. BEL Jordi Warlop EFC-L&R-Vulsteke+ 18"
Kilde: ProCyclingStats


3a. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. USA Neilson Powless Axeon-Hagens Berman12' 55"
2. IRL Edward Dunbar Axeon-Hagens Berman+ 0"
3. LUX Tom Wirtgen Leopard+ 1"
4. USA William Barta Axeon-Hagens Berman+ 2"
5. BEL Jasper Philipsen den hvide ungdomstrøjeBMC Development+ 3"
6. GER Leon Rohde Sunweb Development+ 5"
7. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 5"
8. ITA Edoardo Affini SEG Racing Academy+ 6"
9. AUS Callum Scotson BMC Development+ 7"
10. GER Jan Brockhoff Leopard+ 8"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Jasper Philipsen den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeden hvide ungdomstrøjeBMC Development7t 37' 10"
2. USA Neilson Powless Axeon-Hagens Berman+ 13"
3. IRL Edward Dunbar Axeon-Hagens Berman+ 13"
4. AUS Callum Scotson BMC Development+ 18"
5. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 18"
6. GBR Christopher Lawless den røde sprinttrøjeAxeon-Hagens Berman+ 22"
7. LUX Tom Wirtgen Leopard+ 27"
8. USA William Barta Axeon-Hagens Berman+ 28"
9. GER Leon Rohde Sunweb Development+ 31"
10. GER Jan Brockhoff Leopard+ 34"
Kilde: ProCyclingStats


3b. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. EST Aksel Nõmmela Leopard2t 13' 22"
2. GER Leon Rohde Sunweb Development+ 0"
3. GBR Christopher Lawless den røde sprinttrøjeAxeon-Hagens Berman+ 0"
4. BEL Jasper Philipsen den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeden hvide ungdomstrøjeBMC Development+ 0"
5. GER Alexander Krieger Leopard+ 0"
6. AUT Daniel Auer Felbermayr Simplon Wels+ 0"
7. BEL Milan Menten Lotto-Soudal U23+ 0"
8. BEL Jordi Warlop EFC-L&R-Vulsteke+ 0"
9. NED Dennis van der Horst Metec-TKH-Mantel+ 0"
10. NED Bob Olieslagers Metec-TKH-Mantel+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. USA Axeon-Hagens Berman 29t 32' 17"
2. USA BMC Development + 38"
3. BEL Lotto-Soudal U23 + 1' 09"
4. LUX Leopard + 1' 20"
5. NED SEG Racing Academy + 1' 22"
6. BEL EFC-L&R-Vulsteke + 2' 04"
7. LUX Differdange-Losch + 2' 06"
8. GER Sunweb Development + 2' 08"
9. GBR Team Wiggins + 2' 34"
10. BEL AGO-Aqua Service + 2' 38"


Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]