Vuelta a la Comunidad de Madrid 2017

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Vuelta a la Comunidad de Madrid 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute30. Vuelta a la Comunidad de Madrid
KonkurrenceUCI Europe Tour 2017 2.1
Etaper3
Datoer5. – 7. maj 2017
Distance393,6 km
LandESP Spanien
StartbyLas Rozas de Madrid
MålbyMadrid
Hold15
Startende ryttere116
Fuldførende ryttere100
Resultater
VinderESP Óscar Sevilla (Medellín–Inder)
ToerESP Raúl Alarcón (W52-FC Porto)
TreerURU Fabricio Ferrari (Caja Rural-Seguros RGA)
PointtrøjeESP Raúl Alarcón (W52-FC Porto)
BjergtrøjeCOL Aldemar Reyes (Manzana Postobón)
SprinttrøjeESP Daniel Sánchez (RP-Boavista)
UngdomstrøjeRUS Dmitrij Strakhov (Lokosphinx)
HoldkonkurrenceESP Caja Rural-Seguros RGA
20162018 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Vuelta a la Comunidad de Madrid 2017 var den 30. udgave af det spanske landevejscykelløb i Madrid-regionen. Løbet foregik i perioden 5. til 7. maj 2017. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2017 og var i kategorien 2.1. Den samlede vinder af løbet blev spanske Óscar Sevilla fra Medellín-Inder

Ryttere og hold[redigér | redigér wikikode]

WorldTeam
  1. ESP Movistar
Professionelle kontinentalhold (2)
  1. ESP Caja Rural-Seguros RGA
  2. COL Manzana Postobón
Kontinentalhold (11)
  1. BOL Bolivia
  2. ESP Burgos BH
  3. SRB Dare Viator Partizan
  4. ESP Euskadi Basque Country-Murias
  5. DOM Inteja-Dominican
  6. KUW Kuwait-Cartucho.es
  7. RUS Lokosphinx
  8. COL Medellín–Inder
  9. POR RP-Boavista
  10. MAS Sapura
  11. POR W52-FC Porto
Landshold
  1. ESP Spanien
Wikidata-logo S.svg

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 5. majLas Rozas de Madrid – Las Rozas de Madrid
middel bjergetape
145,1ESP Raúl AlarcónESP Raúl Alarcón
2. etape 6. majValdemoro – Valdemoro
kuperet etape
148,5ESP Carlos BarberoESP Raúl Alarcón
3. etape 7. majMadridMadrid
flad etape
100GER Jasha SütterlinESP Óscar Sevilla

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ESP Raúl Alarcón W52-FC Porto3t 32' 33"
2. RUS Dmitrij Strakhov Lokosphinx+ 0"
3. ECU Richard Carapaz Movistar+ 0"
4. ESP Óscar Sevilla Medellín–Inder+ 0"
5. URU Fabricio Ferrari Caja Rural-Seguros RGA+ 0"
6. ESP Garikoitz Bravo Euskadi Basque Country-Murias+ 0"
7. COL Aldemar Reyes Manzana Postobón+ 0"
8. ESP Sergio Pardilla Caja Rural-Seguros RGA+ 0"
9. COL Hernán Aguirre Manzana Postobón+ 0"
10. ESP Juan José Lobato Spanien+ 2' 33"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ESP Raúl Alarcón den røde førertrøjeden grønne pointtrøjeW52-FC Porto3t 32' 33"
2. RUS Dmitrij Strakhov Lokosphinx+ 0"
3. ECU Richard Carapaz Movistar+ 0"
4. ESP Óscar Sevilla Medellín–Inder+ 0"
5. URU Fabricio Ferrari den blå sprinttrøjeCaja Rural-Seguros RGA+ 0"
6. ESP Garikoitz Bravo Euskadi Basque Country-Murias+ 0"
7. COL Aldemar Reyes den hvide bjergtrøjeManzana Postobón+ 0"
8. ESP Sergio Pardilla Caja Rural-Seguros RGA+ 0"
9. COL Hernán Aguirre Manzana Postobón+ 0"
10. ESP Juan José Lobato Spanien+ 2' 33"


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ESP Carlos Barbero Movistar3t 22' 18"
2. ESP Óscar Sevilla Medellín–Inder+ 0"
3. ESP Raúl Alarcón den røde førertrøjeden grønne pointtrøjeW52-FC Porto+ 0"
4. POR Samuel Caldeira W52-FC Porto+ 3"
5. COL Weimar Roldán Medellín–Inder+ 3"
6. COL Sergio Higuita Manzana Postobón+ 7"
7. URU Fabricio Ferrari den blå sprinttrøjeCaja Rural-Seguros RGA+ 7"
8. ECU Richard Carapaz Movistar+ 7"
9. RUS Dmitrij Strakhov Lokosphinx+ 7"
10. ESP Fernando Grijalba Kuwait-Cartucho.es+ 7"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ESP Raúl Alarcón den røde førertrøjeden grønne pointtrøjeW52-FC Porto6t 54' 51"
2. ESP Óscar Sevilla Medellín–Inder+ 0"
3. ECU Richard Carapaz Movistar+ 7"
4. RUS Dmitrij Strakhov Lokosphinx+ 7"
5. URU Fabricio Ferrari Caja Rural-Seguros RGA+ 7"
6. COL Aldemar Reyes den hvide bjergtrøjeManzana Postobón+ 7"
7. ESP Garikoitz Bravo Euskadi Basque Country-Murias+ 7"
8. COL Hernán Aguirre Manzana Postobón+ 7"
9. ESP Sergio Pardilla Caja Rural-Seguros RGA+ 7"
10. ESP Carlos Barbero Movistar+ 2' 33"


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. GER Jasha Sütterlin Movistar2t 14' 29"
2. ESP Juan José Lobato Spanien+ 0"
3. ESP Eduard Prades Caja Rural-Seguros RGA+ 0"
4. ESP Carlos Barbero Movistar+ 0"
5. ESP Óscar Sevilla Medellín–Inder+ 0"
6. SUI Dylan Page Caja Rural-Seguros RGA+ 0"
7. ESP Raúl Alarcón den røde førertrøjeden grønne pointtrøjeW52-FC Porto+ 0"
8. COL Sergio Higuita Manzana Postobón+ 0"
9. RUS Mamyr Stasj Lokosphinx+ 0"
10. ESP Albert Torres Inteja-Dominican+ 0"


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. ESP Caja Rural-Seguros RGA 27t 30' 54"
2. COL Manzana Postobón + 0"
3. COL Medellín–Inder + 2' 22"
4. POR W52-FC Porto + 2' 22"
5. ESP Movistar + 2' 26"
6. RUS Lokosphinx + 2' 33"
7. ESP Euskadi Basque Country-Murias + 2' 33"
8. KUW Kuwait-Cartucho.es + 5' 06"
9. POR RP-Boavista + 5' 06"
10. ESP Burgos BH + 5' 06"


Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]