Panamerikamesterskabet i håndbold 2018 (mænd)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Panamerikamesterskabet 2018
Arrangement
Arrangør Panamerican Team Handball Federation
Mesterskab nr. 18
Dato(er) 16. - 24. juni 2018
Værtsland(e) Grønland
Værtsby(er) Nuuk
Antal deltagere 11 hold
Resultat
Førsteplads Argentina Argentina  (7. titel)
Andenplads Brasilien Brasilien
Tredjeplads Chile Chile
Statistik
Antal kampe 34
Antal mål 1.874 (55,12 pr. kamp)
Bedste spiller Brasilien Henrique Teixeira
Topscorer Brasilien Fábio Chiuffa

Panamerikamesterskabet i håndbold for mænd 2018 var det 18. panamerikamesterskab i håndbold for mandlige landshold gennem tiden, og slutrunden med deltagelse af tolv hold blev afviklet i arenaen Inussivik i Nuuk, Grønland i perioden 16. - 24. juni 2018. Grønland var vært for mesterskabet for første gang.

Mesterskabet blev vundet af Argentina, som i finalen besejrede de forsvarende mestre fra Brasilien med 29-24, og som dermed vandt panamerikamesterskabet for syvende gang. Bronzemedaljerne gik til Chile, der efter forlænget spilletid vandt 39-36 over værtslandet Grønland i bronzekampen. Det var femte gang i træk, at medaljerne ved mesterskabet blev fordelt mellem de tre lande.

Ud over titlen som panamerikamester spillede holdende endvidere om tre ledige pladser ved VM i håndbold 2019 i Danmark og Tyskland, og de tre VM-pladser gik til Argentina, Brasilien og Chile.

Slutrunde[redigér | redigér wikikode]

Hold[redigér | redigér wikikode]

Slutrunden havde deltagelse af 11 hold, men oprindeligt havde nedenstående tolv hold kvalificeret sig til mesterskabet.

Lodtrækningen til gruppeinddelingen i den indledende runde blev foretaget den 14. april 2018 i hovedkvarteret for Argentinas Olympiske Komite i Buenos Aires og resulterede i følgende grupper.

Gruppe A
Chile Chile
Argentina Argentina
Cuba Cuba
Puerto Rico Puerto Rico
Guatemala Guatemala
Peru Peru
Gruppe B
Brasilien Brasilien
Uruguay Uruguay
Grønland Grønland
Canada Canada
Colombia Colombia
Paraguay Paraguay

Indledende runde[redigér | redigér wikikode]

I hver gruppe spillede holdene en enkeltturnering alle-mod-alle, og de to bedste hold i hver gruppe gik videre til semifinalerne.

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

Dato Kl.[1] Kamp Res. Pause
16. juni 14:00 Argentina - Peru 48–80 24-40
18:00 Chile - Puerto Rico 33–26 18-14
17. juni 14:00 Puerto Rico - Argentina 18–42 11-23
18:00 Guatemala - Chile 14–39 17-17
18. juni 14:00 Puerto Rico - Guatemala 32–21 14-10
18:00 Chile - Peru 36–13 18-61
20. juni 10:00 Argentina - Guatemala 54–10 29-40
14:00 Peru - Puerto Rico 25–30 13-16
21. juni 10:00 Guatemala - Peru 31–26 16-10
18:00 Chile - Argentina 18–24 19-10
Hold Kampe Mål Point
Argentina Argentina 4 168-541 8
Chile Chile 4 126-771 6
Puerto Rico Puerto Rico 4 1106-1210 4
Guatemala Guatemala 4 1176-1510 2
Peru Peru 4 172-145 0
Cuba Cuba Meldte afbud

Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

Dato Kl.[1] Kamp Res. Pause
16. juni 12:00 Uruguay - Paraguay 34–25 18-12
16:00 Brasilien - Canada 42–13 21-61
20:30 Grønland - Colombia 35–24 18-11
17. juni 12:00 Canada - Uruguay 24–26 18-14
16:00 Colombia - Brasilien 22–42 11-18
20:00 Paraguay - Grønland 22–35 13-17
18. juni 12:00 Canada - Colombia 25–24 11-11
16:00 Brasilien - Paraguay 40–14 18-61
20:00 Uruguay - Grønland 29–31 14-17
20. juni 12:00 Paraguay - Canada 21–25 19-12
16:00 Uruguay - Colombia 26–22 13-12
20:00 Grønland - Brasilien 26–36 11-21
21. juni 12:00 Colombia - Paraguay 24–22 11-12
16:00 Brasilien - Uruguay 35–21 20-80
20:00 Grønland - Canada 32–20 15-91
Hold Kampe Mål Point
Brasilien Brasilien 5 195-961 10
Grønland Grønland 5 1159-1310 8
Uruguay Uruguay 5 136-137 6
Canada Canada 5 107-145 4
Colombia Colombia 5 0116-1501 2
Paraguay Paraguay 5 104-158 0

Semifinaler og finaler[redigér | redigér wikikode]

Semifinalerne havde deltagelse af de fire hold, der sluttede på første- eller andenpladserne i grupperne i den indledende runde.

Dato Kl.[1] Kamp Res. Pause
Semifinaler
23. juni 18:00 Chile - Brasilien 24–32 11–14
20:15 Argentina - Grønland 39–17 17–81
Bronzekamp
24. juni 14:00 Grønland - Chile 36–39[2] 16–16
Finale
24. juni 16:00 Argentina - Brasilien 29–24 13–81

Placeringskampe[redigér | redigér wikikode]

Holdene, der sluttede på tredje- eller fjerdepladserne i grupperne i den indledende runde, spillede placeringskampe om 5.- til 8.-pladsen.

Dato Kl.[1] Kamp Res. Pause
Semifinaler
23. juni 14:00 Puerto Rico - Canada 26–30 14–14
16:00 Guatemala - Uruguay 15–36 17–17
Kamp om 7.-pladsen
24. juni 10:00 Puerto Rico - Guatemala 32–20 18–10
Kamp om 5.-pladsen
24. juni 12:00 Canada - Uruguay 29–22 14–91

Holdene, der sluttede på femtepladserne i grupperne i den indledende runde, spillede placeringskamp om 9.- og 10.-pladsen, mens det sidste hold blev placeret på 11.-pladsen.

Dato Kl.[1] Kamp Res. Pause
Kamp om 9.-pladsen
23. juni 12:00 Peru - Colombia 26–33 15–15

Rangering[redigér | redigér wikikode]

Kvalificeret til VM i håndbold 2019
Rank Team
Gold medal icon.svg  Argentina
Silver medal icon.svg  Brasilien
Bronze medal icon.svg  Chile
4  Grønland
5  Canada
6  Uruguay
7  Puerto Rico
8  Guatemala
9  Colombia
10  Peru
11  Paraguay

Hædersbevisninger[redigér | redigér wikikode]

Priser[redigér | redigér wikikode]

Pris Spiller
Bedste spiller Brasilien Henrique Teixeira
Topscorer Brasilien Fábio Chiuffa

All star-hold[redigér | redigér wikikode]

Posistion Spiller
Målmand Grønland Isak Olsen
Venstre fløj Argentina Federico Fernández
Venstre back Brasilien Thiagus Petrus
Playmaker Argentina Sebastián Simonet
Højre back Brasilien Toledo
Højre fløj Brasilien Fábio Chiuffa
Stregspiller Chile Esteban Salinas

Kvalifikation[redigér | redigér wikikode]

Kost Tekst mangler, hjælp os med at skrive teksten

Kilder / eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]

Slutrunde[redigér | redigér wikikode]

Noter[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ a b c d e Vestgrønlandsk sommertid, UTC−2.
  2. ^ Efter forlænget spilletid. Stillingen efter ordinær spilletid var 31-31.