Tour de Suisse 2021

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Tour de Suisse 2021 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute84. Tour de Suisse
KonkurrenceUCI World Tour 2021 2.UWT
Etaper8
Datoer6. – 13. juni 2021
Distance1.025,04 km
LandSUI Schweiz
StartbyFrauenfeld
MålbyAndermatt
Hold23
Startende ryttere160
Fuldførende ryttere124
Gennemsnitlig fart41,443 km/t
Resultater
VinderECU Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)
ToerCOL Rigoberto Urán (EF Education-Nippo)
TreerDEN Jakob Fuglsang (Astana-Premier Tech)
PointtrøjeSUI Stefan Bissegger (EF Education-Nippo)
BjergtrøjeCAN Michael Woods (Israel Start-Up Nation)
UngdomstrøjeIRL Eddie Dunbar (Ineos Grenadiers)
HoldkonkurrenceNED Jumbo-Visma
◀ 2019
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Tour de Suisse 2021 var den 84. udgave af det schweiziske etapeløb Tour de Suisse. Cykelløbets otte etaper blev kørt fra 6. juni med start i Frauenfeld til 13. juni 2021 hvor der var mål i Andermatt. Løbet er 22. arrangement på UCI World Tour 2021. Den oprindelige 84. udgave blev i 2020 aflyst på grund af coronaviruspandemien.[1]

Løbets vinder blev ecuadorianske Richard Carapaz fra Ineos Grenadiers.

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)Elevation (m)EtapevinderFørende rytter
1. etape 6. junFrauenfeldFrauenfeld
enkeltstart
10,8436 mSUI Stefan KüngSUI Stefan Küng
2. etape 7. junNeuhausen am Rheinfall – Lachen
kuperet etape
1732375 mNED Mathieu van der PoelSUI Stefan Küng
3. etape 8. junLachen – Pfaffnau
kuperet etape
1852492 mNED Mathieu van der PoelNED Mathieu van der Poel
4. etape 9. junSt. Urban – Gstaad
kuperet etape
1711940 mSUI Stefan BisseggerNED Mathieu van der Poel
5. etape 10. junGstaad – Leukerbad
bjergetape
1722501 mECU Richard CarapazECU Richard Carapaz
6. etape 11. junAndermatt – Disentis/Mustér
bjergetape
1302715 mDEN Andreas KronECU Richard Carapaz
7. etape 12. junDisentis/Mustér – Andermatt
bjergenkeltstart
23,2654 mCOL Rigoberto UránECU Richard Carapaz
8. etape 13. junAndermattAndermatt
bjergetape
1603517 mSUI Gino MäderECU Richard Carapaz

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Frauenfeld - Frauenfeld
enkeltstart
(10,84 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. SUI Stefan Küng Groupama-FDJ12' 00"
2. SUI Stefan Bissegger EF Education-Nippo+ 4"
3. ITA Mattia Cattaneo Deceuninck-Quick Step+ 12"
4. NZL Thomas Scully EF Education-Nippo+ 15"
5. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 19"
6. GER Jonas Rutsch EF Education-Nippo+ 22"
7. GER Jannik Steimle Deceuninck-Quick Step+ 22"
8. BEL Florian Vermeersch Lotto-Soudal+ 22"
9. DEN Søren Kragh Andersen Team DSM+ 22"
10. AUS Rohan Dennis Ineos Grenadiers+ 23"
Kilde: ProCyclingStats


Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SUI Stefan Küng den gule førertrøjeden sorte pointtrøjeGroupama-FDJ12' 00"
2. SUI Stefan Bissegger den hvide ungdomstrøjeEF Education-Nippo+ 4"
3. ITA Mattia Cattaneo Deceuninck-Quick Step+ 12"
4. NZL Thomas Scully EF Education-Nippo+ 15"
5. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 19"
6. GER Jonas Rutsch EF Education-Nippo+ 22"
7. GER Jannik Steimle Deceuninck-Quick Step+ 22"
8. BEL Florian Vermeersch Lotto-Soudal+ 22"
9. DEN Søren Kragh Andersen Team DSM+ 22"
10. AUS Rohan Dennis Ineos Grenadiers+ 23"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Neuhausen am Rheinfall - Lachen
kuperet etape
(173 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. NED Mathieu van der Poel Alpecin-Fenix4t 12' 30"
2. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 1"
3. NED Wout Poels Bahrain Victorious+ 4"
4. ESP Iván García Cortina Movistar Team+ 4"
5. SUI Marc Hirschi UAE Team Emirates+ 4"
6. ECU Richard Carapaz Ineos Grenadiers+ 4"
7. CAN Michael Woods Israel Start-Up Nation+ 4"
8. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 4"
9. DEN Jakob Fuglsang Astana-Premier Tech+ 4"
10. DEN Andreas Kron Lotto-Soudal+ 9"
Kilde: ProCyclingStats


Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SUI Stefan Küng den gule førertrøjeden sorte pointtrøjeGroupama-FDJ4t 24' 52"
2. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 1"
3. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 2"
4. NED Mathieu van der Poel Alpecin-Fenix+ 6"
5. ESP Iván García Cortina Movistar Team+ 12"
6. ITA Mattia Cattaneo Deceuninck-Quick Step+ 12"
7. ECU Richard Carapaz Ineos Grenadiers+ 13"
8. USA Neilson Powless den hvide ungdomstrøjeEF Education-Nippo+ 25"
9. SUI Gino Mäder Bahrain Victorious+ 30"
10. DEN Andreas Kron Lotto-Soudal+ 33"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Lachen - Pfaffnau
kuperet etape
(185 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. NED Mathieu van der Poel Alpecin-Fenix4t 24' 26"
2. FRA Christophe Laporte Cofidis+ 0"
3. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 0"
4. AUS Michael Matthews Team BikeExchange+ 0"
5. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 0"
6. DEN Alexander Kamp Trek-Segafredo+ 0"
7. BEL Tiesj Benoot Team DSM+ 0"
8. ESP Omar Fraile Astana-Premier Tech+ 0"
9. FRA Anthony Turgis Total Direct Énergie+ 0"
10. CAN Michael Woods Israel Start-Up Nation+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. NED Mathieu van der Poel den gule førertrøjeden sorte pointtrøjeAlpecin-Fenix8t 49' 14"
2. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 1"
3. SUI Stefan Küng Groupama-FDJ+ 4"
4. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 6"
5. ITA Mattia Cattaneo Deceuninck-Quick Step+ 13"
6. ESP Iván García Cortina Movistar Team+ 16"
7. ECU Richard Carapaz Ineos Grenadiers+ 17"
8. USA Neilson Powless den hvide ungdomstrøjeEF Education-Nippo+ 29"
9. DEN Andreas Kron Lotto-Soudal+ 37"
10. COL Rigoberto Urán EF Education-Nippo+ 39"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape[redigér | redigér wikikode]

St. Urban - Gstaad
kuperet etape
(171 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. SUI Stefan Bissegger EF Education-Nippo3t 46' 21"
2. FRA Benjamin Thomas Groupama-FDJ+ 0"
3. USA Joey Rosskopf Rally Cycling+ 0"
4. SUI Joel Suter Schweiz+ 23"
5. BEL Edward Theuns Trek-Segafredo+ 5' 16"
6. COL Sebastián Molano UAE Team Emirates+ 5' 16"
7. ESP Omar Fraile Astana-Premier Tech+ 5' 16"
8. NED Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 5' 16"
9. GBR Fred Wright Bahrain Victorious+ 5' 16"
10. AUS Michael Matthews Team BikeExchange+ 5' 16"
Kilde: ProCyclingStats


Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. NED Mathieu van der Poel den gule førertrøjeden sorte pointtrøjeAlpecin-Fenix12t 40' 51"
2. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 1"
3. SUI Stefan Küng Groupama-FDJ+ 4"
4. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 6"
5. ITA Mattia Cattaneo Deceuninck-Quick Step+ 13"
6. ESP Iván García Cortina Movistar Team+ 16"
7. ECU Richard Carapaz Ineos Grenadiers+ 17"
8. USA Neilson Powless den hvide ungdomstrøjeEF Education-Nippo+ 29"
9. DEN Andreas Kron Lotto-Soudal+ 37"
10. SUI Stefan Bissegger EF Education-Nippo+ 38"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape[redigér | redigér wikikode]

Gstaad - Leukerbad
bjergetape
(172 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ECU Richard Carapaz Ineos Grenadiers4t 01' 52"
2. DEN Jakob Fuglsang Astana-Premier Tech+ 0"
3. CAN Michael Woods Israel Start-Up Nation+ 39"
4. AUS Lucas Hamilton Team BikeExchange+ 39"
5. COL Rigoberto Urán EF Education-Nippo+ 39"
6. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 39"
7. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 39"
8. ITA Domenico Pozzovivo Qhubeka Assos+ 39"
9. COL Esteban Chaves Team BikeExchange+ 49"
10. NED Sam Oomen Jumbo-Visma+ 1' 22"
Kilde: ProCyclingStats


Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ECU Richard Carapaz den gule førertrøjeIneos Grenadiers16t 42' 50"
2. DEN Jakob Fuglsang Astana-Premier Tech+ 26"
3. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 38"
4. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 53"
5. COL Rigoberto Urán EF Education-Nippo+ 1' 11"
6. AUS Lucas Hamilton den hvide ungdomstrøjeTeam BikeExchange+ 1' 31"
7. CAN Michael Woods Israel Start-Up Nation+ 1' 32"
8. NED Sam Oomen Jumbo-Visma+ 2' 19"
9. COL Esteban Chaves den røde bjergtrøjeTeam BikeExchange+ 2' 22"
10. ITA Domenico Pozzovivo Qhubeka Assos+ 3' 10"
Kilde: ProCyclingStats


6. etape[redigér | redigér wikikode]

Andermatt - Disentis/Mustér
bjergetape
(130 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. DEN Andreas Kron Lotto-Soudal3t 14' 52"
2. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 0"
3. AUT Hermann Pernsteiner Bahrain Victorious+ 1"
4. ESP Gonzalo Serrano Movistar Team+ 3"
5. FRA Pierre Latour Total Direct Énergie+ 3"
6. CAN Hugo Houle Astana-Premier Tech+ 3"
7. USA Neilson Powless EF Education-Nippo+ 3"
8. NED Antwan Tolhoek Jumbo-Visma+ 3"
9. ITA Matteo Fabbro Bora-Hansgrohe+ 50"
10. NOR Andreas Leknessund Team DSM+ 1' 00"
Kilde: ProCyclingStats


Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ECU Richard Carapaz den gule førertrøjeIneos Grenadiers20t 00' 31"
2. DEN Jakob Fuglsang Astana-Premier Tech+ 26"
3. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 38"
4. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 53"
5. COL Rigoberto Urán EF Education-Nippo+ 1' 11"
6. CAN Michael Woods Israel Start-Up Nation+ 1' 32"
7. NED Sam Oomen Jumbo-Visma+ 2' 19"
8. COL Esteban Chaves Team BikeExchange+ 2' 22"
9. ITA Domenico Pozzovivo Qhubeka Assos+ 3' 10"
10. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 3' 37"
Kilde: ProCyclingStats


7. etape[redigér | redigér wikikode]

Disentis/Mustér - Andermatt
bjergenkeltstart
(23,2 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. COL Rigoberto Urán EF Education-Nippo36' 02"
2. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 40"
3. SUI Gino Mäder Bahrain Victorious+ 54"
4. ECU Richard Carapaz den gule førertrøjeIneos Grenadiers+ 54"
5. NED Tom Dumoulin Jumbo-Visma+ 56"
6. ITA Mattia Cattaneo Deceuninck-Quick Step+ 58"
7. ITA Domenico Pozzovivo Qhubeka Assos+ 1' 00"
8. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 1' 00"
9. DEN Søren Kragh Andersen Team DSM+ 1' 04"
10. SUI Stefan Küng Groupama-FDJ+ 1' 05"
Kilde: ProCyclingStats


Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ECU Richard Carapaz den gule førertrøjeIneos Grenadiers20t 37' 27"
2. COL Rigoberto Urán EF Education-Nippo+ 17"
3. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 39"
4. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 1' 07"
5. DEN Jakob Fuglsang Astana-Premier Tech+ 1' 15"
6. CAN Michael Woods Israel Start-Up Nation+ 3' 10"
7. ITA Domenico Pozzovivo Qhubeka Assos+ 3' 16"
8. NED Sam Oomen Jumbo-Visma+ 3' 39"
9. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 3' 43"
10. COL Esteban Chaves Team BikeExchange+ 4' 29"
Kilde: ProCyclingStats


8. etape[redigér | redigér wikikode]

Andermatt - Andermatt
bjergetape
(160 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. SUI Gino Mäder Bahrain Victorious4t 06' 25"
2. CAN Michael Woods Israel Start-Up Nation+ 0"
3. ITA Mattia Cattaneo Deceuninck-Quick Step+ 9"
4. IRL Eddie Dunbar Ineos Grenadiers+ 9"
5. ECU Richard Carapaz den gule førertrøjeIneos Grenadiers+ 9"
6. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 9"
7. COL Rigoberto Urán EF Education-Nippo+ 9"
8. ITA Domenico Pozzovivo Qhubeka Assos+ 9"
9. DEN Jakob Fuglsang Astana-Premier Tech+ 9"
10. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 21"
Kilde: ProCyclingStats


Trøjernes fordeling gennem løbet[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeVinder
_
Samlede stilling
den gule førertrøje
Pointtrøje
den sorte pointtrøje
Bjergtrøje
den røde bjergtrøje
Ungdomstrøje
den hvide ungdomstrøje
Holdkonkurrence
_
1. etape
enkeltstart
SUI Stefan KüngSUI Stefan KüngSUI Stefan Küngikke uddeltSUI Stefan BisseggerUSA EF Education-Nippo
2. etape
kuperet etape
NED Mathieu van der PoelSUI Tom BohliUSA Neilson PowlessBEL Deceuninck-Quick Step
3. etape
kuperet etape
NED Mathieu van der PoelNED Mathieu van der PoelNED Mathieu van der PoelCAN Nickolas Zukowsky
4. etape
kuperet etape
SUI Stefan BisseggerUSA EF Education-Nippo
5. etape
bjergetape
ECU Richard CarapazECU Richard CarapazCOL Esteban ChavesAUS Lucas HamiltonBEL Deceuninck-Quick Step
6. etape
bjergetape
DEN Andreas KronSUI Stefan BisseggerITA Antonio NibaliNOR Andreas Leknessund
7. etape
bjergenkeltstart
COL Rigoberto Urán
8. etape
bjergetape
SUI Gino MäderCAN Michael WoodsIRL Eddie DunbarNED Jumbo-Visma
SamletECU Richard CarapazSUI Stefan BisseggerCAN Michael WoodsIRL Eddie DunbarNED Jumbo-Visma

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. NED Jumbo-Visma 62t 00' 10"
2. BRN Bahrain Victorious + 1' 07"
3. KAZ Astana-Premier Tech + 1' 51"
4. GBR Ineos Grenadiers + 3' 16"
5. USA EF Education-Nippo + 11' 31"
6. BEL Deceuninck-Quick Step + 14' 45"
7. UAE UAE Team Emirates + 15' 05"
8. GER Team DSM + 18' 03"
9. FRA Total Direct Énergie + 18' 05"
10. ESP Movistar Team + 18' 47"


Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (19)ProTeams (3)Landshold
  • SUI Schweiz

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Danmark Danske ryttere på startlisten[2]
Rygnummer Rytter Hold Placering
62 Niklas Eg Trek-Segafredo 16
63 Alexander Kamp Trek-Segafredo 91
121 Jakob Fuglsang Astana-Premier Tech 3
127 Jonas Gregaard Astana-Premier Tech 45
157 Andreas Stokbro Team Qhubeka Assos 99
163 Andreas Kron Lotto-Soudal 20
185 Søren Kragh Andersen Team DSM 69

* DNF = gennemførte ikke

Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
1ECU Richard Carapaz (ECU) 1.
2AUS Rohan Dennis (AUS) 37.
3POL Michał Gołaś (POL) 106.
4COL Sebastián Henao (COL) 51.
5RUS Pavel Sivakov (RUS) 46.
6IRL Eddie Dunbar (IRL) 12.
7GBR Luke Rowe (GBR) 107.
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
11FRA Julian Alaphilippe (FRA) DNS-8
12ITA Mattia Cattaneo (ITA) 9.
13BEL Tim Declercq (BEL) 76.
14BEL Dries Devenyns (BEL) 47.
15COL Álvaro Hodeg (COL) DNF-6
16GER Jannik Steimle (GER) 85.
17BEL Mauri Vansevenant (BEL) 64.
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
21NED Tom Dumoulin (NED) 41.
22NED Gijs Leemreize (NED) 28.
23NED Sam Oomen (NED) 8.
24GER Christoph Pfingsten (GER) 75.
25NED Mike Teunissen (NED) 35.
26NED Antwan Tolhoek (NED) 25.
27BEL Nathan Van Hooydonck (BEL) 80.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
31SUI Marc Hirschi (SUI) 36.
32RSA Ryan Gibbons (RSA) 29.
33POR Rui Costa (POR) 7.
34COL Sebastián Molano (COL) DNS-5
35ESP David de la Cruz (ESP) 66.
36COL Cristian Camilo Muñoz (COL) 38.
37ITA Oliviero Troia (ITA) 113.
Alpecin-Fenix
AFC
Nr.RytterPlacering
41NED Mathieu van der Poel (NED) DNS-6
42SUI Silvan Dillier (SUI) 34.
43BEL Xandro Meurisse (BEL) 17.
44BEL Floris De Tier (BEL) 110.
45GBR Ben Tulett (GBR) DNS-7
46CZE Petr Vakoč (CZE) 56.
47BEL Otto Vergaerde (BEL) DNS-7
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
51GER Maximilian Schachmann (GER) 4.
52BEL Jordi Meeus (BEL) 123.
53GER Anton Palzer (GER) 49.
54ITA Matteo Fabbro (ITA) 22.
55GER Marcus Burghardt (GER) 53.
56GBR Matthew Walls (GBR) 119.
57POL Maciej Bodnar (POL) DNF-8
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
61ITA Nicola Conci (ITA) 73.
62DEN Niklas Eg (DEN) 16.
63DEN Alexander Kamp (DEN) 91.
64LUX Alex Kirsch (LUX) 82.
65ITA Antonio Nibali (ITA) 86.
66BEL Edward Theuns (BEL) 95.
67ITA Antonio Tiberi (ITA) DNF-6
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
71SUI Gino Mäder (SUI) 27.
72NED Wout Poels (NED) 31.
73GBR Fred Wright (GBR) 57.
74ITA Eros Capecchi (ITA) 109.
75AUT Hermann Pernsteiner (AUT) 18.
76SLO Domen Novak (SLO) 101.
77GBR Stephen Williams (GBR) 43.
AG2R Citroën
ACT
Nr.RytterPlacering
81SUI Mathias Frank (SUI) 94.
82LUX Bob Jungels (LUX) 19.
83FRA Nans Peters (FRA) 26.
84FRA Benoît Cosnefroy (FRA) 87.
85FRA Marc Sarreau (FRA) 104.
86SUI Michael Schär (SUI) 39.
87FRA Damien Touzé (FRA) 89.
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
91ESP Marc Soler (ESP) 79.
92ESP Héctor Carretero (ESP) 59.
93ESP Iván García Cortina (ESP) 33.
94ESP Sergio Samitier (ESP) 61.
95SUI Johan Jacobs (SUI) 96.
96COL Juan Diego Alba (COL) 120.
97ESP Gonzalo Serrano (ESP) 13.
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
101CAN Guillaume Boivin (CAN) 58.
102CAN James Piccoli (CAN) 63.
103CAN Michael Woods (CAN) 5.
104GER André Greipel (GER) 118.
105FRA Hugo Hofstetter (FRA) 93.
106GER Rick Zabel (GER) 116.
107BEL Sep Vanmarcke (BEL) DNF-8
Team BikeExchange
BEX
Nr.RytterPlacering
111AUS Michael Matthews (AUS) 32.
112COL Esteban Chaves (COL) 10.
113AUS Luke Durbridge (AUS) DNS-6
114AUS Lucas Hamilton (AUS) DNS-6
115NOR Amund Grøndahl Jansen (NOR) DNS-6
116NZL Jack Bauer (NZL) DNS-6
117NZL Dion Smith (NZL) 83.
Astana-Premier Tech
APT
Nr.RytterPlacering
121DEN Jakob Fuglsang (DEN) 3.
122RSA Stefan de Bod (RSA) 24.
123ITA Manuele Boaro (ITA) DNS-8
124KAZ Jevgenij Giditj (KAZ) DNF-8
125CAN Hugo Houle (CAN) 30.
126ESP Omar Fraile (ESP) DNF-8
127DEN Jonas Gregaard (DEN) 45.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
131SUI Stefan Küng (SUI) 40.
132SUI Matteo Badilatti (SUI) 44.
133FRA Alexys Brunel (FRA) DNS-4
134SUI Fabian Lienhard (SUI) DNF-8
135SWE Tobias Ludvigsson (SWE) DNF-8
136GBR Jake Stewart (GBR) 97.
137FRA Benjamin Thomas (FRA) DNF-8
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
141FRA Christophe Laporte (FRA) DNS-7
142SUI Tom Bohli (SUI) 117.
143LUX Jempy Drucker (LUX) 100.
144ESP Rubén Fernández (ESP) 54.
145FRA Rémy Rochas (FRA) 70.
146POL Szymon Sajnok (POL) 121.
147BEL Jelle Wallays (BEL) 105.
Qhubeka Assos
TQA
Nr.RytterPlacering
151ITA Domenico Pozzovivo (ITA) 6.
152AUS Simon Clarke (AUS) 74.
153RSA Nicholas Dlamini (RSA) DNF-8
154SUI Kilian Frankiny (SUI) 60.
155NZL Connor Brown (NZL) 124.
156RSA Reinardt Janse van Rensburg (RSA) DNF-8
157DEN Andreas Stokbro (DEN) 99.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
161GER John Degenkolb (GER) 103.
162ITA Filippo Conca (ITA) DNS-7
163DEN Andreas Kron (DEN) 20.
164BEL Florian Vermeersch (BEL) 88.
165BEL Maxim Van Gils (BEL) 50.
166BEL Viktor Verschaeve (BEL) DNF-8
167BEL Kobe Goossens (BEL) 81.
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
171FRA Pierre Latour (FRA) 11.
172FRA Fabien Doubey (FRA) 72.
173NOR Edvald Boasson Hagen (NOR) DNS-1
174ESP Víctor de la Parte (ESP) 21.
175FRA Julien Simon (FRA) 62.
176FRA Anthony Turgis (FRA) 84.
177FRA Alexis Vuillermoz (FRA) DNF-7
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
181BEL Tiesj Benoot (BEL) 15.
182NED Thymen Arensman (NED) 55.
183FRA Romain Combaud (FRA) 68.
184GBR Mark Donovan (GBR) 48.
185DEN Søren Kragh Andersen (DEN) 69.
186NOR Andreas Leknessund (NOR) 23.
187GER Jasha Sütterlin (GER) 65.
EF Education-Nippo
EFN
Nr.RytterPlacering
191COL Rigoberto Urán (COL) 2.
192SUI Stefan Bissegger (SUI) 90.
193USA Neilson Powless (USA) 14.
194USA Alex Howes (USA) 92.
195NED Sebastian Langeveld (NED) DNF-6
196GER Jonas Rutsch (GER) 108.
197NZL Thomas Scully (NZL) 115.
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
IWG
Nr.RytterPlacering
201CZE Jan Hirt (CZE) DNS-4
202NED Maurits Lammertink (NED) DNS-4
203ITA Simone Petilli (ITA) DNS-4
204BEL Baptiste Planckaert (BEL) DNS-4
205ITA Lorenzo Rota (ITA) DNS-4
206BEL Pieter Vanspeybrouck (BEL) DNS-4
207GER Georg Zimmermann (GER) DNS-4
Rally Cycling
RLY
Nr.RytterPlacering
211USA Ben King (USA) 77.
212CAN Nickolas Zukowsky (CAN) 98.
213CAN Rob Britton (CAN) 78.
214USA Gavin Mannion (USA) 52.
215USA Kyle Murphy (USA) DNF-8
216USA Joey Rosskopf (USA) 67.
217CAN Matteo Dal-Cin (CAN) 122.
Schweiz
SUI
Nr.RytterPlacering
221SUI Simon Pellaud (SUI) DNS-6
222SUI Kevin Kuhn (SUI) 112.
223SUI Claudio Imhof (SUI) 114.
224SUI Lukas Ruegg (SUI) 102.
225SUI Cyrille Thièry (SUI) 111.
226SUI Joel Suter (SUI) 71.
227SUI Roland Thalmann (SUI) 42.

Se også[redigér | redigér wikikode]

Referencer[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ Høj, Mathias (3. april 2020). "Schweiz Rundt er aflyst". Feltet.dk. Hentet 13. november 2020. 
  2. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 6. juni 2021. 

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]