Tour du Haut-Var 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Tour du Haut-Var 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute51. Tour du Haut-Var
KonkurrenceUCI Europe Tour 2019 2.1
Etaper3
Datoer22. – 24. februar 2019
Distance491,9 km
LandFRA Frankrig
StartbyVence
MålbyMont Faron
Hold18
Gennemsnitlig fart38,847 km/t
Resultater
VinderFRA Thibaut Pinot (Groupama-FDJ)
ToerFRA Romain Bardet (AG2R La Mondiale)
TreerGBR Hugh Carthy (EF Education First Pro Cycling)
◀ 20182020
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Tour du Haut-Var 2019 var den 51. udgave af det franske landevejscykelløb. Løbet foregik i perioden 22. til 24. februar 2019. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2019 og var i kategorien 2.1. Den samlede vinder af løbet blev franske Thibaut Pinot fra Groupama-FDJ.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (4)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. FRA Groupama-FDJ
  3. USA Trek-Segafredo
  4. USA EF Education First
Professionelle kontinentalhold (11)
  1. FRA Arkéa-Samsic
  2. FRA Cofidis, Solutions Crédits
  3. FRA Delko-Marseille Provence
  4. FRA Direct Énergie
  5. FRA Vital Concept-B&B Hotels
  6. ITA Androni Giocattoli-Sidermec
  7. BEL Wallonie Bruxelles
  8. ESP Burgos-BH
  9. ISR Israel Cycling Academy
  10. DEN Riwal Readynez
  11. ESP Euskadi Basque Country-Murias
Kontinentalhold (3)
  1. FRA Saint Michel-Auber 93
  2. FRA Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole
  3. ALG Sovac

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 22. febVence – Mandelieu-la-Napoule
flad etape
154,5BEL Sep VanmarckeBEL Sep Vanmarcke
2. etape 23. febVidauban – Mons
kuperet etape
201,4ITA Giulio CicconeITA Giulio Ciccone
3. etape 24. febLa Londe – Mont Faron
middel bjergetape
136FRA Thibaut PinotFRA Thibaut Pinot

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Sep Vanmarcke EF Education First Pro Cycling4t 00' 22"
2. FRA Julien El Fares Delko Marseille Provence+ 0"
3. ITA Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 0"
4. FRA Rudy Molard Groupama-FDJ+ 0"
5. FRA Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale+ 0"
6. SWE Lucas Eriksson Riwal Readynez+ 0"
7. LAT Krists Neilands Israel Cycling Academy+ 0"
8. FRA Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 0"
9. COL Miguel Flórez López Androni Giocattoli-Sidermec+ 0"
10. BEL Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Sep Vanmarcke den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeEF Education First Pro Cycling4t 00' 22"
2. FRA Julien El Fares Delko Marseille Provence+ 0"
3. ITA Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 0"
4. FRA Rudy Molard Groupama-FDJ+ 0"
5. FRA Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale+ 0"
6. SWE Lucas Eriksson den hvide ungdomstrøjeRiwal Readynez+ 0"
7. LAT Krists Neilands Israel Cycling Academy+ 0"
8. FRA Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 0"
9. COL Miguel Flórez López Androni Giocattoli-Sidermec+ 0"
10. BEL Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ITA Giulio Ciccone Trek-Segafredo5t 19' 30"
2. FRA Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 0"
3. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 0"
4. FRA Lilian Calmejane Direct Énergie+ 0"
5. FRA Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale+ 0"
6. FRA Julien El Fares Delko Marseille Provence+ 0"
7. FRA Nicolas Edet Cofidis+ 0"
8. GBR Hugh Carthy EF Education First Pro Cycling+ 0"
9. SUI Kilian Frankiny Groupama-FDJ+ 0"
10. FRA Romain Combaud Delko Marseille Provence+ 10"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ITA Giulio Ciccone den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeTrek-Segafredo9t 19' 52"
2. FRA Julien El Fares Delko Marseille Provence+ 0"
3. FRA Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 0"
4. FRA Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale+ 0"
5. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 0"
6. FRA Nicolas Edet Cofidis+ 0"
7. GBR Hugh Carthy EF Education First Pro Cycling+ 0"
8. FRA Rudy Molard Groupama-FDJ+ 10"
9. SUI Kilian Frankiny Groupama-FDJ+ 14"
10. FRA Mathias Le Turnier den hvide ungdomstrøjeCofidis+ 45"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Thibaut Pinot den grønne pointtrøjeden gule førertrøjeGroupama-FDJ3t 19' 52"
2. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 3"
3. GBR Hugh Carthy EF Education First Pro Cycling+ 5"
4. FRA Lilian Calmejane Direct Énergie+ 11"
5. FRA Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale+ 11"
6. SUI Kilian Frankiny Groupama-FDJ+ 13"
7. FRA Nicolas Edet Cofidis+ 13"
8. FRA Alexandre Geniez AG2R La Mondiale+ 51"
9. FRA Julien El Fares Delko Marseille Provence+ 51"
10. FRA Nans Peters AG2R La Mondiale+ 56"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. FRA Groupama-FDJ den orange førertrøje38t 01' 33"
2. FRA Cofidis 2' 40"
3. FRA AG2R La Mondiale 4' 04"
4. USA Trek-Segafredo 11' 09"
5. DEN Riwal Readynez 12' 56"
6. USA EF Education First Pro Cycling 13' 47"
7. FRA Direct Énergie 13' 48"
8. FRA Delko Marseille Provence 15' 34"
9. FRA Arkéa-Samsic 15' 46"
10. ITA Androni Giocattoli-Sidermec 19' 17"


Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]