Triptyque des Monts et Châteaux 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Triptyque des Monts et Châteaux 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute24. Triptyque des Monts et Châteaux
KonkurrenceUCI Europe Tour 2019 2.2U
Etaper4
Datoer5. – 7. april 2019
Distance428,6 km
LandBEL Belgien
StartbyFrasnes-lez-Buissenal
MålbyTournai
Hold18
Gennemsnitlig fart43,004 km/t
Resultater
VinderDEN Mikkel Bjerg (Hagens Berman-Axeon)
ToerUSA Ian Garrison (Hagens Berman-Axeon)
TreerGBR Thomas Pidcock (Team Wiggins Le Col)
◀ 2018
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Den 24. udgave af Triptyque des Monts et Châteaux blev afholdt fra den 5. til den 7. april 2019. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2019-kalenderen og var klassificeret i kategori 2.2U. Den samlede vinder af løbet blev danske Mikkel Bjerg fra Hagens Berman Axeon.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

Professionelt kontinentalhold
  1. USA Hagens Berman Axeon
Kontinentalhold (9)
  1. GER Sunweb Development
  2. NED SEG Racing Academy
  3. LUX Leopard
  4. FRA Groupama-FDJ Continental
  5. NED Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
  6. GBR Team Wiggins Le Col
  7. NOR Uno-X Norwegian Development
  8. BEL Wallonie-Bruxelles Development
  9. BEL Prorace
Landshold
  1. SUI Schweiz
Regional- og klubhold (7)
  1. FRA Vendée U
  2. GBR Zappi Racing Team
  3. BEL EFC-L&R-Vulsteke
  4. BEL Lotto-Soudal U23
  5. BEL Home Solution-Anmapa-Soenens
  6. BEL Baguet-MIBA Poorten-Indulek-Derito
  7. BEL Meubelen Gaverzicht-Glascentra
Wikidata-logo S.svg

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 5. aprFrasnes-lez-Buissenal – Chièvres
kuperet etape
147,1AUS Kaden GrovesAUS Kaden Groves
2. a etape 6. aprCelles – Celles
enkeltstart
11,4BEL Brent Van MoerDEN Mikkel Bjerg
2. b etape 6. aprWodecq – Celles
kuperet etape
112,7GBR Thomas PidcockDEN Mikkel Bjerg
3. etape 7. aprAth – Tournai
kuperet etape
157,4AUS Kaden GrovesDEN Mikkel Bjerg

Løbet[redigér | redigér wikikode]

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. AUS Kaden Groves SEG Racing Academy3t 27' 18"
2. GBR Jake Stewart Groupama-FDJ Continental+ 0"
3. USA Ian Garrison Hagens Berman-Axeon+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. AUS Kaden Groves den gule førertrøjeSEG Racing Academy3t 27' 08"
2. GBR Jake Stewart Groupama-FDJ Continental+ 4"
3. USA Ian Garrison Hagens Berman-Axeon+ 6"
Kilde: ProCyclingStats


2a. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Brent Van Moer Lotto-Soudal U2313' 51"
2. DEN Mikkel Bjerg Hagens Berman-Axeon+ 2"
3. USA Ian Garrison Hagens Berman-Axeon+ 10"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Mikkel Bjerg den gule førertrøjeHagens Berman-Axeon3t 41' 11"
2. USA Ian Garrison Hagens Berman-Axeon+ 4"
3. NOR Tobias Foss Uno-X Norwegian Development+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2b. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. GBR Thomas Pidcock Team Wiggins Le Col2t 33' 04"
2. NED Maikel Zijlaard Hagens Berman-Axeon+ 0"
3. GBR Jake Stewart Groupama-FDJ Continental+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Mikkel Bjerg den gule førertrøjeHagens Berman-Axeon6t 14' 15"
2. USA Ian Garrison Hagens Berman-Axeon+ 4"
3. NOR Tobias Foss Uno-X Norwegian Development+ 9"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. AUS Kaden Groves SEG Racing Academy3t 43' 44"
2. GBR Thomas Pidcock Team Wiggins Le Col+ 0"
3. GBR Jake Stewart Groupama-FDJ Continental+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]