Étoile de Bessèges 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Étoile de Bessèges 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute49. Étoile de Bessèges
KonkurrencerUCI Europe Tour 2019 2.1
Franske cup i landevejscykling
Etaper4
Datoer7. – 10. februar 2019
Distance484,7 km
LandFRA Frankrig
StartbyBellegarde
MålbyAlès
Hold22
Startende ryttere151
Fuldførende ryttere135
Gennemsnitlig fart46,192 km/t
Resultater
VinderFRA Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits)
ToerSWE Tobias Ludvigsson (Groupama-FDJ)
TreerBEL Jimmy Janssens (Corendon-Circus)
PointtrøjeFRA Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits)
BjergtrøjeBEL Edward Planckaert (Sport Vlaanderen-Baloise)
UngdomstrøjeFRA Valentin Madouas (Groupama-FDJ)
HoldkonkurrenceFRA Groupama-FDJ
◀ 20182020 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Étoile de Bessèges 2019 var den 49. udgave af det franske landevejscykelløb. Løbet foregik i perioden 7. til 10. februar 2019. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2019 og var i kategorien 2.1. Den samlede vinder af løbet blev franske Christophe Laporte fra Cofidis.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (5)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. FRA Groupama-FDJ
  3. BEL Lotto Soudal
  4. USA Trek-Segafredo
  5. USA EF Education First
Professionelle kontinentalhold (12)
  1. FRA Vital Concept-B&B Hotels
  2. FRA Delko-Marseille Provence
  3. FRA Direct Énergie
  4. FRA Cofidis, Solutions Crédits
  5. FRA Arkéa-Samsic
  6. BEL Wanty-Groupe Gobert
  7. BEL Wallonie Bruxelles
  8. BEL Sport Vlaanderen-Baloise
  9. RUS Gazprom-RusVelo
  10. ESP Euskadi Basque Country-Murias
  11. ISR Israel Cycling Academy
  12. BEL Corendon-Circus
Kontinentalhold (5)
  1. FRA Saint Michel-Auber 93
  2. FRA Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole
  3. LAT Amore & Vita-Prodir
  4. ALG Sovac
  5. ITA Team Colpack

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 7. febBellegarde – Beaucaire
flad etape
162FRA Bryan CoquardFRA Bryan Coquard
2. etape 8. febSaint-Geniès-de-Malgoirès – La Calmette
flad etape
154FRA Christophe LaporteFRA Christophe Laporte
3. etape 9. febBessèges – Bessèges
kuperet etape
158FRA Marc SarreauFRA Christophe Laporte
4. etape 10. febAlès – Alès
enkeltstart
10,7FRA Christophe LaporteFRA Christophe Laporte

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels3t 16' 42"
2. ITA Sacha Modolo EF Education First Pro Cycling+ 0"
3. FRA Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 0"
4. FRA Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 0"
5. FRA Christophe Laporte Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
6. BEL Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy+ 0"
7. BEL Kenny Dehaes Wallonie Bruxelles+ 0"
8. BEL Roy Jans Corendon-Circus+ 0"
9. FRA Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 0"
10. BEL Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Bryan Coquard den orange førertrøjeden gule pointtrøjeVital Concept-B&B Hotels3t 16' 32"
2. ITA Sacha Modolo EF Education First Pro Cycling+ 4"
3. FRA Pierre Barbier den hvide ungdomstrøjeNatura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 6"
4. FRA Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 7"
5. FRA Maxime Daniel Arkéa-Samsic+ 8"
6. FRA Julien Trarieux Delko Marseille Provence+ 9"
7. FRA Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 10"
8. FRA Christophe Laporte Cofidis, Solutions Crédits+ 10"
9. BEL Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy+ 10"
10. BEL Kenny Dehaes Wallonie Bruxelles+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Christophe Laporte Cofidis, Solutions Crédits3t 30' 59"
2. FRA Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 0"
3. BEL Enzo Wouters Lotto-Soudal+ 0"
4. ITA Niccolò Bonifazio Direct Énergie+ 0"
5. BEL Roy Jans Corendon-Circus+ 0"
6. FRA Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 0"
7. BEL Kenny Dehaes Wallonie Bruxelles+ 0"
8. NED Bram Welten Arkéa-Samsic+ 0"
9. NOR August Jensen Israel Cycling Academy+ 0"
10. FRA Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Christophe Laporte den orange førertrøjeden gule pointtrøjeCofidis, Solutions Crédits6t 47' 31"
2. FRA Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 0"
3. FRA Jérôme Cousin Direct Énergie+ 3"
4. FRA Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 4"
5. ITA Sacha Modolo EF Education First Pro Cycling+ 4"
6. FRA Pierre Barbier den hvide ungdomstrøjeNatura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 6"
7. BEL Enzo Wouters Lotto-Soudal+ 6"
8. BEL Amaury Capiot den blå bjergtrøjeSport Vlaanderen-Baloise+ 6"
9. FRA Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 7"
10. FRA Pierre-Luc Périchon Cofidis, Solutions Crédits+ 7"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Marc Sarreau Groupama-FDJ3t 26' 31"
2. FRA Christophe Laporte Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
3. ESP Mikel Aristi Euskadi Basque Country-Murias+ 0"
4. ITA Niccolò Bonifazio Direct Énergie+ 0"
5. FRA Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 0"
6. BEL Milan Menten Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
7. BEL Roy Jans Corendon-Circus+ 0"
8. FRA Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 0"
9. BEL Baptiste Planckaert Wallonie Bruxelles+ 0"
10. NOR August Jensen Israel Cycling Academy+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Christophe Laporte den orange førertrøjeden gule pointtrøjeCofidis, Solutions Crédits10t 13' 56"
2. FRA Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 5"
3. FRA Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 6"
4. FRA Jérôme Cousin Direct Énergie+ 9"
5. FRA Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 10"
6. ESP Mikel Aristi Euskadi Basque Country-Murias+ 12"
7. BEL Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 12"
8. FRA Valentin Madouas den hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ+ 13"
9. FRA Anthony Turgis Direct Énergie+ 13"
10. FRA Yoann Paillot Saint Michel-Auber 93+ 13"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Christophe Laporte Cofidis, Solutions Crédits15' 39"
2. SWE Tobias Ludvigsson Groupama-FDJ+ 0"
3. BEL Jimmy Janssens Corendon-Circus+ 13"
4. NED Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 13"
5. BEL Sep Vanmarcke EF Education First Pro Cycling+ 18"
6. NED Sebastian Langeveld EF Education First Pro Cycling+ 20"
7. FRA Yoann Paillot Saint Michel-Auber 93+ 23"
8. ITA Fabio Felline den hvide ungdomstrøjeTrek-Segafredo+ 30"
9. FRA Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 30"
10. BEL Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles+ 32"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. FRA Groupama-FDJ 31t 30' 38"
2. USA Trek-Segafredo 20"
3. USA EF Education First Pro Cycling 30"
4. BEL Corendon-Circus 56"
5. FRA Direct Énergie 57"
6. FRA Vital Concept-B&B Hotels 1' 13"
7. FRA AG2R La Mondiale 1' 18"
8. BEL Wallonie Bruxelles 1' 21"
9. BEL Wanty-Gobert 1' 24"
10. FRA Saint Michel-Auber 93 1' 36"


Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
1FRA Alexandre Geniez (FRA)
2FRA François Bidard (FRA)
3FRA Axel Domont (FRA)
4LUX Ben Gastauer (LUX)
5FRA Clément Venturini (FRA)
6USA Larry Warbasse (USA)
7FRA Quentin Jauregui (FRA)
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
11FRA Christophe Laporte (FRA) 1.
12FRA Loïc Chetout (FRA)
13GER Marco Mathis (GER)
14FRA Pierre-Luc Périchon (FRA)
15FRA Geoffrey Soupe (FRA)
16BEL Bert Van Lerberghe (BEL)
17BEL Zico Waeytens (BEL)
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
21FRA Julien Bernard (FRA)
22ITA Fabio Felline (ITA)
23LUX Alex Kirsch (LUX)
24NED Bauke Mollema (NED)
25DEN Mads Pedersen (DEN)
26BEL Jasper Stuyven (BEL)
27BEL Edward Theuns (BEL)
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
31FRA Bruno Armirail (FRA)
32FRA Valentin Madouas (FRA)
33SWE Tobias Ludvigsson (SWE)
34FRA Marc Sarreau (FRA)
35FRA Mickaël Delage (FRA)
36CAN Antoine Duchesne (CAN)
37FRA Romain Seigle (FRA)
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
41USA Sean Bennett (USA)
42DEN Matti Breschel (DEN)
43USA Joe Dombrowski (USA)
44NED Sebastian Langeveld (NED)
45ITA Sacha Modolo (ITA)
46NED Julius van den Berg (NED)
47BEL Sep Vanmarcke (BEL)
Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
51ITA Niccolò Bonifazio (ITA)
52FRA Jérôme Cousin (FRA)
53FRA Jonathan Hivert (FRA)
54FRA Paul Ourselin (FRA)
55FRA Alexandre Pichot (FRA)
56FRA Angélo Tulik (FRA)
57FRA Anthony Turgis (FRA)
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
62BEL Sander Armée (BEL)
63BEL Rémy Mertz (BEL)
64BEL Maxime Monfort (BEL)
65BEL Lawrence Naesen (BEL)
66NED Brian van Goethem (NED)
67BEL Enzo Wouters (BEL)
Vital Concept-B&B Hotels
VCB
Nr.RytterPlacering
71FRA Bryan Coquard (FRA)
72FRA Julien Morice (FRA)
73BEL Jonas Vangenechten (BEL)
74FRA Cyril Gautier (FRA)
75FRA Quentin Pacher (FRA)
76FRA Kévin Réza (FRA)
77FRA Pierre Rolland (FRA)
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
81BEL Amaury Capiot (BEL)
82BEL Piet Allegaert (BEL)
83BEL Benjamin Declercq (BEL)
84BEL Edward Planckaert (BEL)
85BEL Dries Van Gestel (BEL)
86BEL Jordi Warlop (BEL)
87BEL Milan Menten (BEL)
Delko Marseille Provence
DMP
Nr.RytterPlacering
91FRA Romain Combaud (FRA)
92ROU Eduard-Michael Grosu (ROU)
93FRA Alexis Guérin (FRA)
94POL Przemysław Kasperkiewicz (POL)
95LTU Ramūnas Navardauskas (LTU)
96LTU Evaldas Šiškevicius (LTU)
97FRA Julien Trarieux (FRA)
Wallonie Bruxelles
WVA
Nr.RytterPlacering
101BEL Kenny Dehaes (BEL)
102BEL Eliot Lietaer (BEL)
103LUX Tom Wirtgen (LUX)
104BEL Julien Mortier (BEL)
105BEL Baptiste Planckaert (BEL)
106BEL Franklin Six (BEL)
107SUI Lukas Spengler (SUI)
Arkéa-Samsic
PCB
Nr.RytterPlacering
111FRA Brice Feillu (FRA)
112FRA Élie Gesbert (FRA)
113FRA Romain Hardy (FRA)
114FRA Kévin Ledanois (FRA)
115FRA Thibault Guernalec (FRA)
116NED Bram Welten (NED)
117FRA Maxime Daniel (FRA)
Wanty-Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
121BEL Alfdan De Decker (BEL)
122BEL Aimé De Gendt (BEL)
123BEL Thomas Degand (BEL)
124BEL Tom Devriendt (BEL)
125BEL Loïc Vliegen (BEL)
126FRA Yoann Offredo (FRA)
127BEL Pieter Vanspeybrouck (BEL)
Corendon-Circus
COC
Nr.RytterPlacering
131BEL Dries De Bondt (BEL)
132BEL Stijn Devolder (BEL)
133BEL Joeri Stallaert (BEL)
134BEL Roy Jans (BEL)
135BEL Jimmy Janssens (BEL)
136BEL Jonas Rickaert (BEL)
137BEL Otto Vergaerde (BEL)
Gazprom-RusVelo
GAZ
Nr.RytterPlacering
141RUS Artjom Nytj (RUS)
142RUS Igor Bojev (RUS)
143RUS Jevgenij Sjalunov (RUS)
144RUS Ivan Rovnyj (RUS)
145RUS Aleksandr Porsev (RUS)
146RUS Stepan Kurianov (RUS)
147RUS Anton Vorobjov (RUS)
Israel Cycling Academy
ICA
Nr.RytterPlacering
151CAN Alexander Cataford (CAN)
152AUS Zakkari Dempster (AUS)
153NOR August Jensen (NOR)
154ISR Guy Niv (ISR)
155CAN Benjamin Perry (CAN)
156ITA Kristian Sbaragli (ITA)
157BEL Tom Van Asbroeck (BEL)
Saint Michel-Auber 93
AUB
Nr.RytterPlacering
161FRA Nicolas Baldo (FRA)
162FRA Kévin Le Cunff (FRA)
163EST Alo Jakin (EST)
164FRA Tony Hurel (FRA)
165FRA Anthony Maldonado (FRA)
166FRA Yoann Paillot (FRA)
167RSA Morne van Niekerk (RSA)
Euskadi Basque Country-Murias
EUS
Nr.RytterPlacering
171ESP Aritz Bagües (ESP)
172ESP Mikel Aristi (ESP)
173ESP Juan Antonio López-Cózar (ESP)
174ESP Sergio Rodríguez Reche (ESP)
175ESP Julen Irizar (ESP)
176ESP Ander Barrenetxea (ESP)
177ESP Urko Berrade (ESP)
Amore & Vita-Prodir
AMO
Nr.RytterPlacering
181ITA Pierpaolo Ficara (ITA)
182FRA Maxence Moncassin (FRA)
183ITA Marco Bernardinetti (ITA)
184ALB Iltjan Nika (ALB)
185ITA Danilo Celano (ITA)
186LAT Viesturs Lukševics (LAT)
187SUI Jan-André Freuler (SUI)
Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole
NRL
Nr.RytterPlacering
191FRA Christophe Masson (FRA)
192FRA Pierre Barbier (FRA)
193BEL Tom Dernies (BEL)
194FRA Thomas Vaubourzeix (FRA)
195BEL Emiel Vermeulen (BEL)
196FRA Pierre Idjouadiène (FRA)
197FRA Samuel Leroux (FRA)
Colpack
CPK
Nr.RytterPlacering
201ITA Paolo Baccio (ITA)
202ITA Alessandro Covi (ITA)
203ITA Jalel Duranti (ITA)
204ITA Luca Colnaghi (ITA)
206ITA Andrea Toniatti (ITA)
Sovac
CCS
Nr.RytterPlacering
211ITA Davide Rebellin (ITA) 63.
212ALG Abderrahmane Hamza (ALG)
213ALG Nassim Saidi (ALG)
214ALG Boualem Belmoukhtar (ALG)
215BEL Laurent Évrard (BEL)
216ALG Mohamed Bouzidi (ALG)

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]