PostNord Danmark Rundt 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
PostNord Danmark Rundt 2019 Cycling (road) pictogram.svg
PostNord Danmark Rundt 2019 in Frederiksberg 06.jpg
Løbsdetaljer
Rute29. Danmark Rundt
KonkurrenceUCI Europe Tour 2019 2.HC
Etaper5
Datoer21. – 25. august 2019
Distance727,2 km
LandDEN Danmark
StartbySilkeborg
MålbyFrederiksberg
Hold20
Startende ryttere120
Fuldførende ryttere109
Resultater
VinderDEN Niklas Larsen (ColoQuick)
ToerDEN Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)
TreerDEN Rasmus Quaade (Riwal Readynez)
PointtrøjeBEL Jasper De Buyst (Lotto-Soudal)
BjergtrøjeNOR Fridtjof Røinås (Joker Fuel of Norway)
UngdomstrøjeDEN Niklas Larsen (ColoQuick)
Mest angrebsivrigeNOR Torstein Træen (Uno-X Norwegian Development)
HoldkonkurrenceBEL Lotto-Soudal
2019 Tour of Denmark map.svg
◀ 20182020 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Danmark Rundt 2019 (eller PostNord Danmark Rundt 2019 af sponsorårsager) er den 29. udgave af cykelløbet Danmark Rundt, der blev kørt fra 21. til 25. august 2019.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (3)
  1. NED Jumbo-Visma
  2. BEL Lotto Soudal
  3. GER Team Sunweb
Professionelle kontinentalhold (10)
  1. ITA Bardiani CSF
  2. BEL Corendon-Circus
  3. USA Hagens Berman Axeon
  4. ISR Israel Cycling Academy
  5. USA Team Novo Nordisk
  6. DEN Riwal Readynez
  7. NED Roompot-Charles
  8. BEL Sport Vlaanderen-Baloise
  9. FRA Vital Concept-B&B Hotels
  10. POR W52-FC Porto
Kontinentalhold (6)
  1. DEN BHS-Almeborg Bornholm
  2. DEN ColoQuick
  3. POL Hurom BDC Development
  4. NOR Joker Fuel of Norway
  5. NOR Uno-X Norwegian Development
  6. DEN Waoo
Landshold
  1. DEN Danmark
Nationer Antal ryttere
Danmark Danmark 36
Belgien Belgien 17
Holland Holland 14
Norge Norge 13
Italien Italien 8
Portugal Portugal, Polen Polen 6
Frankrig Frankrig 5
Tyskland Tyskland 4
Israel Israel, USA USA 2
Australien Australien, Finland Finland, Irland Irland, Letland Letland, Spanien Spanien, Ungarn Ungarn, Østrig Østrig 1
Totalt 120

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 21. augSilkeborgSilkeborg
kuperet etape
169,7BEL Tiesj BenootBEL Tiesj Benoot
2. etape 22. augGrindstedGrindsted
enkeltstart
17DEN Martin Toft MadsenDEN Mads Würtz Schmidt
3. etape 23. augHolstebroKiddesvej, Vejle
kuperet etape
199,7DEN Lasse Norman HansenDEN Niklas Larsen
4. etape 24. augKorsørAsnæs Indelukke
kuperet etape
175,2BEL Jasper De BuystDEN Niklas Larsen
5. etape 25. augRoskildeFrederiksberg Allé, Frederiksberg
flad etape
165,6BEL Tim MerlierDEN Niklas Larsen

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Silkeborg - Silkeborg
kuperet etape
(169,7 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Tiesj Benoot Lotto-Soudal3t 54' 48"
2. BEL Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 0"
3. BEL Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
4. DEN Niklas Larsen ColoQuick+ 0"
5. LAT Krists Neilands Israel Cycling Academy+ 0"
6. NOR Amund Grøndahl Jansen Jumbo-Visma+ 0"
7. DEN Mads Würtz Schmidt Danmark+ 0"
8. BEL Tim Merlier Corendon-Circus+ 3"
9. FRA Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 3"
10. NOR Herman Dahl Joker Fuel of Norway+ 3"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Tiesj Benoot den lyseblå førertrøjeden grønne pointtrøjeLotto-Soudal3t 54' 38"
2. BEL Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 4"
3. BEL Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 6"
4. DEN Niklas Larsen den hvide ungdomstrøjeColoQuick+ 10"
5. LAT Krists Neilands Israel Cycling Academy+ 10"
6. NOR Amund Grøndahl Jansen Jumbo-Visma+ 10"
7. DEN Mads Würtz Schmidt Danmark+ 10"
8. NOR Torstein Træen Uno-X Norwegian Development+ 10"
9. NOR Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian Development+ 11"
10. BEL Tim Merlier Corendon-Circus+ 13"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Grindsted - Grindsted
enkeltstart
(17 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. DEN Martin Toft Madsen BHS-Almeborg Bornholm19' 35"
2. DEN Rasmus Quaade Riwal Readynez+ 11"
3. DEN Mads Würtz Schmidt Danmark+ 11"
4. DEN Niklas Larsen den hvide ungdomstrøjeColoQuick+ 11"
5. DEN Mikkel Bjerg Hagens Berman Axeon+ 12"
6. BEL Brent Van Moer Lotto-Soudal+ 19"
7. DEN Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 19"
8. DEN Lasse Norman Hansen Corendon-Circus+ 20"
9. AUT Matthias Brändle Israel Cycling Academy+ 24"
10. NED Koen Bouwman Jumbo-Visma+ 27"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Mads Würtz Schmidt den lyseblå førertrøjeDanmark4t 14' 34"
2. DEN Niklas Larsen den grønne pointtrøjeden hvide ungdomstrøjeColoQuick+ 0"
3. DEN Rasmus Quaade Riwal Readynez+ 3"
4. DEN Mikkel Bjerg Hagens Berman Axeon+ 4"
5. DEN Martin Toft Madsen BHS-Almeborg Bornholm+ 10"
6. BEL Brent Van Moer Lotto-Soudal+ 11"
7. DEN Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 11"
8. DEN Lasse Norman Hansen Corendon-Circus+ 12"
9. BEL Tiesj Benoot Lotto-Soudal+ 14"
10. AUT Matthias Brändle Israel Cycling Academy+ 16"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Holstebro - Vejle
kuperet etape
(199,7 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. DEN Lasse Norman Hansen Corendon-Circus4t 46' 45"
2. DEN Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 0"
3. DEN Niklas Larsen den grønne pointtrøjeden hvide ungdomstrøjeColoQuick+ 0"
4. DEN Rasmus Quaade Riwal Readynez+ 0"
5. NOR Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian Development+ 7"
6. BEL Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 13"
7. BEL Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 15"
8. NOR Amund Grøndahl Jansen Jumbo-Visma+ 15"
9. BEL Tiesj Benoot Lotto-Soudal+ 15"
10. BEL Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise+ 15"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Niklas Larsen den lyseblå førertrøjeden grønne pointtrøjeden hvide ungdomstrøjeColoQuick9t 01' 15"
2. DEN Lasse Norman Hansen Corendon-Circus+ 6"
3. DEN Rasmus Quaade Riwal Readynez+ 7"
4. DEN Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 9"
5. DEN Mikkel Bjerg Hagens Berman Axeon+ 32"
6. BEL Tiesj Benoot Lotto-Soudal+ 33"
7. BEL Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 36"
8. NED Koen Bouwman Jumbo-Visma+ 53"
9. BEL Brent Van Moer Lotto-Soudal+ 55"
10. DEN Christoffer Lisson BHS-Almeborg Bornholm+ 1' 08"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Korsør - Asnæs Indelukke
kuperet etape
(175,2 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Jasper De Buyst Lotto-Soudal4t 09' 38"
2. BEL Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
3. NED Huub Duyn Roompot-Charles+ 0"
4. DEN Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 3"
5. DEN Rasmus Quaade Riwal Readynez+ 3"
6. DEN Alexander Kamp Riwal Readynez+ 3"
7. DEN Niklas Larsen den lyseblå førertrøjeden grønne pointtrøjeden hvide ungdomstrøjeColoQuick+ 3"
8. ISR Roy Goldstein Israel Cycling Academy+ 5"
9. ESP Gustavo César Veloso W52-FC Porto+ 5"
10. FRA Charles Planet Novo Nordisk+ 5"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Niklas Larsen den lyseblå førertrøjeden hvide ungdomstrøjeColoQuick13t 10' 56"
2. DEN Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 6"
3. DEN Rasmus Quaade Riwal Readynez+ 7"
4. DEN Lasse Norman Hansen Corendon-Circus+ 12"
5. BEL Jasper De Buyst den grønne pointtrøjeLotto-Soudal+ 23"
6. DEN Mikkel Bjerg Hagens Berman Axeon+ 34"
7. BEL Brent Van Moer Lotto-Soudal+ 1' 05"
8. NED Koen Bouwman Jumbo-Visma+ 1' 08"
9. DEN Christoffer Lisson BHS-Almeborg Bornholm+ 1' 16"
10. FRA Johan Le Bon Vital Concept-B&B Hotels+ 1' 19"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape[redigér | redigér wikikode]

Roskilde - Frederiksberg
flad etape
(165,6 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Tim Merlier Corendon-Circus
2. FRA Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels
3. BEL Jasper De Buyst Lotto-Soudal
4. BEL Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise
5. NOR Amund Grøndahl Jansen Jumbo-Visma
6. DEN Louis Bendixen Danmark
7. DEN Christoffer Lisson BHS-Almeborg Bornholm
8. NED Joris Nieuwenhuis Sunweb
9. NED Dennis van Winden Israel Cycling Academy
10. NOR Herman Dahl Joker Fuel of Norway
Kilde: ProCyclingStats


Trøjernes fordeling gennem løbet[redigér | redigér wikikode]

Klassementsfordelingen efter etape
Etape Vinder Førertrøjen
En lyseblå trøje
Pointtrøjen
En grøn trøje
Bakketrøjen
En en blå trøje med lyseblå prikker
Ungdomstrøjen
En hvid trøje
Holdkonkurrencen
Jersey yellow number.svg
Fightertrøjen
En rød trøje
1 Tiesj Benoot Tiesj Benoot Tiesj Benoot Sasha Weemaes Niklas Larsen Lotto-Soudal Aksel Bech Skot-Hansen
2 Martin Toft Madsen Mads Würtz Schmidt Niklas Larsen Ikke uddelt
3 Lasse Norman Hansen Niklas Larsen Fridtjof Røinås Team Jumbo-Visma Torstein Træen
4 Jasper De Buyst Jasper De Buyst Lotto-Soudal
5 Tim Merlier Martin Salmon
Samlet Niklas Larsen Jasper De Buyst Fridtjof Røinås Niklas Larsen Lotto-Soudal Torstein Træen

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. BEL Lotto-Soudal
2. NED Jumbo-Visma
3. POR W52-FC Porto
4. DEN BHS-Almeborg Bornholm
5. GER Sunweb
6. BEL Sport Vlaanderen-Baloise
7. USA Hagens Berman Axeon
8. NED Roompot-Charles
9. ISR Israel Cycling Academy
10. NOR Joker Fuel of Norway


Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
1DEN Jonas Vingegaard (DEN)
2NED Koen Bouwman (NED)
3NED Pascal Eenkhoorn (NED)
4NOR Amund Grøndahl Jansen (NOR) Norske mesterskaber i landevejscykling
5NED Tom Leezer (NED)
6NED Antwan Tolhoek (NED)
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
11BEL Tiesj Benoot (BEL)
12BEL Brent Van Moer (BEL)
13BEL Gerben Thijssen (BEL)
14BEL Jasper De Buyst (BEL)
15BEL Jelle Vanendert (BEL)
16DEN Rasmus Byriel Iversen (DEN)
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
21DEN Asbjørn Kragh Andersen (DEN)
22GER Martin Salmon (GER)
23NED Joris Nieuwenhuis (NED)
24GER Florian Stork (GER)
25BEL Louis Vervaeke (BEL)
26NED Marten Kooistra (NED)
Riwal Readynez
RIW
Nr.RytterPlacering
31DEN Alexander Kamp (DEN)
32DEN Emil Vinjebo (DEN)
33DEN Jonas Aaen Jørgensen (DEN)
34DEN Nicolai Brøchner (DEN)
35DEN Rasmus Quaade (DEN)
36DEN Torkil Veyhe (DEN)
Corendon-Circus
COC
Nr.RytterPlacering
41DEN Lasse Norman Hansen (DEN)
42BEL Tim Merlier (BEL) Belgiske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej)
43NED David van der Poel (NED)
44BEL Jonas Rickaert (BEL)
45GER Marcel Meisen (GER)
46GER Philipp Walsleben (GER)
Vital Concept-B&B Hotels
VCB
Nr.RytterPlacering
51FRA Bryan Coquard (FRA)
52BEL Bert De Backer (BEL)
53FRA Corentin Ermenault (FRA)
54FRA Johan Le Bon (FRA)
55FRA Kévin Réza (FRA)
56BEL Kris Boeckmans (BEL)
W52-FC Porto
W52
Nr.RytterPlacering
61POR António Carvalho (POR) DNF-4
62POR Edgar Pinto (POR)
63ESP Gustavo César Veloso (ESP)
64POR João Rodrigues (POR)
65POR Ricardo Mestre (POR)
66POR Samuel Caldeira (POR)
Hagens Berman Axeon
HBA
Nr.RytterPlacering
71DEN Mikkel Bjerg (DEN)
72POR André Carvalho (POR)
73USA Ian Garrison (USA)
74DEN Jakob Egholm (DEN)
75USA Jonathan Brown (USA)
76NED Maikel Zijlaard (NED)
Bardiani CSF
BRD
Nr.RytterPlacering
81ITA Alessandro Pessot (ITA)
82ITA Marco Maronese (ITA)
83ITA Michael Bresciani (ITA)
84ITA Mirco Maestri (ITA)
85ITA Paolo Simion (ITA)
86ITA Umberto Orsini (ITA)
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
91BEL Milan Menten (BEL) DNS-2
92BEL Edward Planckaert (BEL)
93BEL Amaury Capiot (BEL)
94BEL Aaron Verwilst (BEL)
95BEL Thomas Sprengers (BEL)
96BEL Sasha Weemaes (BEL)
Novo Nordisk
TNN
Nr.RytterPlacering
101FRA Charles Planet (FRA)
102ITA Andrea Peron (ITA)
103AUS Declan Irvine (AUS)
104FIN Joonas Henttala (FIN)
105HUN Péter Kusztor (HUN)
106ITA Umberto Poli (ITA)
Roompot-Charles
ROC
Nr.RytterPlacering
111NED Pieter Weening (NED)
112NED Elmar Reinders (NED)
113NED Sjoerd van Ginneken (NED)
114NED Huub Duyn (NED)
115BEL Arjen Livyns (BEL)
116NED Justin Timmermans (NED)
Israel Cycling Academy
ICA
Nr.RytterPlacering
121LAT Krists Neilands (LAT)
122IRL Conor Dunne (IRL)
123NED Dennis van Winden (NED)
124ISR Itamar Einhorn (ISR) HD-2
125AUT Matthias Brändle (AUT)
126ISR Roy Goldstein (ISR)
Hurom BDC Development
THU
Nr.RytterPlacering
131POL Adrian Kurek (POL)
132POL Jakub Kaczmarek (POL)
133POL Norbert Banaszek (POL)
134POL Tobiasz Pawlak (POL)
135POL Kamil Zieliński (POL) DNF-3
136POL Marcin Budziński (POL)
Uno-X Norwegian Development
UXT
Nr.RytterPlacering
141NOR Kristoffer Skjerping (NOR)
142NOR Jonas Abrahamsen (NOR)
143NOR Markus Hoelgaard (NOR)
144NOR Erik Nordsæter Resell (NOR)
145NOR Torstein Træen (NOR)
146NOR Anders Skaarseth (NOR) DNF-4
Joker Fuel of Norway
JFN
Nr.RytterPlacering
151NOR Bjørn Tore Hoem (NOR)
152NOR Andreas Vangstad (NOR)
153NOR Fridtjof Røinås (NOR)
154NOR Øivind Lukkedal (NOR)
155NOR Herman Dahl (NOR)
156NOR Ole Forfang (NOR)
Waoo
WAO
Nr.RytterPlacering
161DEN Rasmus Guldhammer (DEN)
162DEN Michael Carbel (DEN)
163DEN Silas Zacharias Clemmensen (DEN)
164DEN Andreas Hyldgaard Jeppesen (DEN) DNF-4
165DEN Martin Mortensen (DEN)
166DEN Jesper Schultz (DEN)
BHS-Almeborg Bornholm
ABB
Nr.RytterPlacering
171DEN Christoffer Lisson (DEN)
172DEN Emil Toudal (DEN)
173DEN Mads Rahbek (DEN)
174DEN Martin Toft Madsen (DEN)
175DEN Mathias Bregnhøj (DEN)
176DEN Nicklas Amdi Pedersen (DEN)
ColoQuick
TCQ
Nr.RytterPlacering
181DEN Niklas Larsen (DEN)
182DEN Aksel Bech Skot-Hansen (DEN)
183DEN Frederik Rodenberg (DEN)
184DEN Jeppe Aaskov Pallesen (DEN)
185DEN Julius Johansen (DEN)
186DEN Steffen Christiansen (DEN)
Danmark
DEN
Nr.RytterPlacering
191DEN Mads Würtz Schmidt (DEN)
192DEN Frederik Irgens Jensen (DEN)
193DEN Frederik Muff (DEN)
194DEN Louis Bendixen (DEN)
195DEN Matias Malmberg (DEN) DNF-4
196DEN Mads Østergaard Kristensen (DEN)

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]

CyklingSpire
Denne artikel om cykling er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den.