USA ved vinter-OL 1952

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
USA ved de olympiske lege

USAs flag
IOC-kode USA
National komité United States Olympic Committee
eksternt link
Ved vinter-OL 1952 i Oslo
Deltagere 65 (55 mænd, 10 kvinder) deltagere i 8 sportsgrene
Fanebærer James John Bickford (bobslæde)
Medaljer

Guld
4
Sølv
6
Bronze
1
Total
11

Placering
2
USA ved sommer-OL
USA ved vinter-OL
  • 1924
  • 1928
  • 1932
  • 1936
  • 1948
  • 1952
  • 1956
  • 1960
  • 1964
  • 1968
  • 1972
  • 1976
  • 1980
  • 1984
  • 1988
  • 1992
  • 1994
  • 1998
  • 2002
  • 2006
  • 2010
  • 2014
  • 2018
  • USA deltog ved Vinter-OL 1952 i Oslo med 63 sportsudøvere. De deltog i otte sportsgrene, alpint, bobslæde, langrend, kunstskøjeløb, skihop, skøjter, ishockey og nordisk kombineret. Deres resultater betød, at USA blev næstbedste nation ved at vinde fire guld-, seks sølv- og en bronzemedalje.

    Medaljer[redigér | redigér wikikode]

    De olympiske ringe 1952 Oslo   Guld     Sølv   Bronze   Total  
    USA USA 4 6 1 11

    Medaljevindere[redigér | redigér wikikode]

    De amerikanske medaljevindere var:

    USA USA USA ved vinter-OL 1952 i Oslo De olympiske ringe
    Medaljer Deltager Sport Øvelse Resultater
    Guld Richard Button Kunstskøjteløb Kunstskøjteløb mænd, single
    Guld Kenneth Henry Skøjter hurtigløb Skøjter 500 meter 43,2
    Guld Andrea Mead-Lawrence Alpint Alpint slalom, damer
    Guld Andrea Mead-Lawrence Alpint Alpint storslalom, damer
    Sølv Tenley Albright Kunstskøjteløb Kunstskøjteløb damer, single
    Sølv Donald McDermott Skøjter hurtigløb Skøjter 500 meter 43,9
    Sølv Karol Kennedy og Michael Kennedy Kunstskøjteløb Kunstskøjteløb parløb
    Sølv «USA I»
    Stanley Benham
    Patrick Martin
    Bobslæde Bobslæde toerbob 5.26,89
    Sølv «USA I»
    Stanley Benham
    Patrick Martin
    Howard Crossett
    James Atkinson
    Bobslæde Bobslæde firerbob 5.10,84
    Sølv Ruben Bjorkman
    Leonard Ceglarski
    Joseph Czarnota
    Richard Desmond
    André Gambucci
    Clifford Harrison
    Gerald Kilmartin
    John Mulhern
    John Noah
    Arnold Oss
    Robert Rompre
    James Sedin
    Alfred Van Allen
    Donald Whiston
    Ken Yackel
    Ishockey Ishockey Ishockey

    USA USA:
      3-2 Norge Norge NOR
      8-2 Tyskland Tyskland GER
      8-2 Finland Finland FIN
      8-2 Schweiz Schweiz SUI
      2-4 Sverige Sverige SWE
      5-3 Polen Polen POL
      6-3 Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet TCH
      3-3 Canada Canada CAN

    Bronze James Grogan Kunstskøjteløb Kunstskøjteløb mænd, single

    Kilder[redigér | redigér wikikode]