Brisbane International 2012 (damesingle)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Petra Kvitova vandt damesinglerækken ved Brisbane International 2012

Petra Kvitová var den forsvarende mester, men hun besluttede sig for at spille Hopman Cup i stedet for.

Kaia Kanepi vandt turneringen med 6–2, 6–1 mod Daniela Hantuchová i finalen.

Seeding[redigér | redigér wikikode]

Finale[redigér | redigér wikikode]

  Semifinalerne Finale
                         
5  Belgien Kim Clijsters 77 1r  
 Slovakiet Daniela Hantuchová 64 3  
   Slovakiet Daniela Hantuchová 2 1
   Estland Kaia Kanepi 6 6
3  Italien Francesca Schiavone 3 0
 Estland Kaia Kanepi 6 6  


Top Half[redigér | redigér wikikode]

Første runde   Anden runde   Kvartfinalen   Semifinalen
1  Australien S Stosur 6 6    
   Hviderusland A Yakimova 2 3       1  Australien S Stosur 4 2    
   Tjekkiet I Benešová 2 7 7      Tjekkiet I Benešová 6 6    
   Tjekkiet L Šafářová 6 5 5          Tjekkiet I Benešová 3 2    
   Østrig T Paszek 3 3         5  Belgien K Clijsters 6 6    
   Serbien A Ivanović 6 6          Serbien A Ivanović 1 6 3
   Rumænien S Halep 1 4     5  Belgien K Clijsters 6 1 6  
5  Belgien K Clijsters 6 6         5  Belgien K Clijsters 77 1r  
4  USA S Williams 6 6            Slovakiet D Hantuchová 64 3  
   Sydafrika C Scheepers 2 3       4  USA S Williams 6 6    
WC  Australien C Dellacqua 4 2        Serbien B Jovanovski 2 4    
   Serbien B Jovanovski 6 6         4  USA S Williams      
Q  USA V King 6 6            Slovakiet D Hantuchová w/o      
PR  Ungarn M Czink 3 4       Q  USA V King 6 2 3
   Slovakiet D Hantuchová 3 6 6      Slovakiet D Hantuchová 4 6 6  
8  Slovakiet D Cibulková 6 4 3  

Bottom Half[redigér | redigér wikikode]

Første runde   Anden runde   Kvartfinalen   Semifinalen
6  Serbien J Janković 6 6    
   Spanien C Suárez Navarro 4 2       6  Serbien J Janković 6 6    
   Tjekkiet K Zakopalová 6 4 5   Q  Rusland N Bratchikova 3 2    
Q  Rusland N Bratchikova 1 6 7       6  Serbien J Janković 7 62 3  
   Kasakhstan G Voskobojeva 6 6         3  Italien F Schiavone 5 77 6  
Q  Rusland V Dushevina 0 0          Kasakhstan G Voskobojeva 4 4  
   Kasakhstan K Pervak 4r       3  Italien F Schiavone 6 6    
3  Italien F Schiavone 4           3  Italien F Schiavone 3 0  
7  Rusland A Pavlyuchenkova 6 4            Estland K Kanepi 6 6  
   Slovenien P Hercog 1 1r       7  Rusland A Pavlyuchenkova 0 3    
Q  Rusland A Panova 5 6 2      Estland K Kanepi 6 6    
   Estland K Kanepi 7 3 6          Estland K Kanepi 6 79  
WC  Australien O Rogowska 2 6 4       2  Tyskland A Petkovic 1 67    
   Tjekkiet B Záhlavová-Strýcová 6 4 6        Tjekkiet B Záhlavová-Strýcová 62 0  
   Israel S Pe'er 62 6 3   2  Tyskland A Petkovic 77 6    
2  Tyskland A Petkovic 77 1 6  

Kvalifikation[redigér | redigér wikikode]

Seeding[redigér | redigér wikikode]

Kvalificerede[redigér | redigér wikikode]

Første kvalifikation[redigér | redigér wikikode]

  Første runde Anden runde Kvalifikationsfinalen
                                       
  1  USA Vania King 6 6  
WC  Australien Ashleigh Barty 1 2  
  1  USA Vania King 77 6    
     Australien Anastasia Rodionova 61 1    
   Australien Anastasia Rodionova 6 6  
   Ungarn Réka-Luca Jani 3 4    
    1  USA Vania King 7 4 6
     Schweiz Stefanie Vögele 5 6 0
     Schweiz Stefanie Vögele 6 6    
WC  Australien Sally Peers 4 2    
   Schweiz Stefanie Vögele 6 0
   Usbekistan Akgul Amanmuradova 2 0r  
   Usbekistan Akgul Amanmuradova 6 6
  8  Østrig Patricia Mayr-Achleitner 3 2    

Anden kvalifikation[redigér | redigér wikikode]

  Første runde Anden runde Kvalifikationsfinalen
                                       
  2  Holland Arantxa Rus 6 65 4  
   Spanien Arantxa Parra Santonja 2 77 6  
   Spanien Arantxa Parra Santonja 4 7 1  
     Luxembourg Mandy Minella 6 5 6  
   Luxembourg Mandy Minella 6 6  
  Alt  Colombia Mariana Duque Mariño 2 3    
       Luxembourg Mandy Minella 6 4 1
     Rusland Nina Bratchikova 2 6 6
  WC  Australien Bojana Bobusic 1 65    
   Rusland Nina Bratchikova 6 77    
   Rusland Nina Bratchikova 6 66 6
  5  Grækenland Eleni Daniilidou 2 78 1  
   Rusland Anastasia Pivovarova 67 7 3
  5  Grækenland Eleni Daniilidou 79 5 6  

Tredje kvailifiaktion[redigér | redigér wikikode]

  Første runde Anden runde Kvalifikationsfinalen
                                       
  3  Rusland Vera Dushevina 6 6  
WC  Australien Isabella Holland 3 4  
  3  Rusland Vera Dushevina 6 6    
     Italien Karin Knapp 3 4    
   Japan Misaki Doi 6 5 2
   Italien Karin Knapp 3 7 6  
    3  Rusland Vera Dushevina 6 5 6
     Ukraine Lesia Tsurenko 4 7 2
     Kroatien Mirjana Lucic 6 3 0  
   Ukraine Lesia Tsurenko 4 6 6  
   Ukraine Lesia Tsurenko 4 7 78
   Frankrig Kristina Mladenovic 6 5 66  
   Frankrig Kristina Mladenovic 7 68 6
  6  Holland Michaëlla Krajicek 5 710 2  

Fjerde kvalifikation[redigér | redigér wikikode]

  Første runde Anden runde Kvalifikationsfinalen
                                       
  4  Georgien Anna Tatishvili 77 2 7  
   Australien Monique Adamczak 65 6 5  
  4  Georgien Anna Tatishvili 77 4 77  
     Kasakhstan Sesil Karatantcheva 62 6 62  
   Kinesiske Taipei Chang Kai-chen 4 2  
   Kasakhstan Sesil Karatantcheva 6 6    
    4  Georgien Anna Tatishvili 0 1  
     Rusland Alexandra Panova 6 6  
     USA Chichi Scholl 5 3    
   Rusland Alexandra Panova 7 6    
   Rusland Alexandra Panova 6 6
   Østrig Yvonne Meusburger 3 4  
   Østrig Yvonne Meusburger 77 6
  7  USA Sloane Stephens 63 3    

References[redigér | redigér wikikode]