Kano og kajak under sommer-OL 2020

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Kano og kajak
under det 32. sommer-OL 2020
Canoeing (flatwater) pictogram.svg
Piktogram
Sted Sea Forest Waterway
Kasai Canoe Slalom Course
Datoer 25.–30. juli 2021 (slalom)
2.–7. august 2021 (sprint)
Antal begivenheder 16
← 2016
2024 →

Kano og kajak under sommer-OL 2020 bliver afviklet på 2 forskellige lokaliteter. I slalom afvikles konkurrencerne på Canoe Slalom Course, mens sprint afvikles på Sea Forest Waterway. Begge afviklingssteder ligger i Tokyo Bay zonen.

Turneringsformat[redigér | rediger kildetekst]

Konkurrencen består af to discipliner i to forskellige bådtyper. Såvel slalom som sprint afvikles i både kano og i kajak og alle disciplinerne er for både damer og herrer.

Tidsplan[redigér | rediger kildetekst]

Konkurrencen i Sprint følger den nedenstående tabel[1].

MO = Morgen, MI = Middag
H Heat K Kvartfinaler S Semifinaler F Finaler
Tidsplan
Måned → august
Dato → Man 3 Tir 4 Ons 5 Tor 6 Fre 7 Lør 8
Konkurrence ↓ MO MI MO MI MO MI MO MI MO MI MO MI
200 meter enerkajak - herrer H K S F
1000 meter enerkajak - herrer H K S F
1000 meter toerkajak - herrer H K S F
500 meter firekajak - herrer H S F
200 meter enerkajak - damer H K S F
500 meter enerkajak - damer H K S F
500 meter toerkajak - damer H K S F
500 meter firekajak - damer H S F
1000 meter enerkano - herrer H K S F
1000 meter toerkano - herrer H K S F
200 meter enerkano - damer H K S F
500 meter toerkano - damer H K S F

Medaljefordeling[redigér | rediger kildetekst]

Medaljetabel[redigér | rediger kildetekst]

Placering Land Guld Sølv Bronze Total
1  Ungarn (HUN) 3 2 1 6
2  New Zealand (NZL) 3 0 0 3
3  Tyskland (GER) 2 1 4 7
4  Australien (AUS) 2 0 1 3
5  Kina (CHN) 1 2 0 3
6  Tjekkiet (CZE) 1 1 1 3
7  Brasilien (BRA) 1 0 0 1
 Cuba (CUB) 1 0 0 1
 Slovenien (SLO) 1 0 0 1
 USA (USA) 1 0 0 1
11  Spanien (ESP) 0 3 0 3
12  Canada (CAN) 0 1 1 2
 Storbritannien (GBR) 0 1 1 2
 Polen (POL) 0 1 1 2
 Slovenien (SLO) 0 1 1 2
 Ukraine (UKR) 0 1 1 2
17  Hviderusland (BLR) 0 1 0 1
 Italien (ITA) 0 1 0 1
19  Danmark (DEN) 0 0 2 2
20  Moldova (MDA) 0 0 1 1
 Portugal (POR) 0 0 1 1
Total 16 16 16 48

Medaljevindere[redigér | rediger kildetekst]

Slalom[redigér | rediger kildetekst]

Event Guld Sølv Bronze
K1 slalom (herrer)
detaljer
 Jiří Prskavec
Tjekkiet (CZE)
 Jakub Grigar
Slovakiet (SVK)
 Hannes Aigner
Tyskland (GER)
C1 slalom (herrer)
detaljer
 Benjamin Savšek
Slovenien (SLO)
 Lukáš Rohan
Tjekkiet (CZE)
 Sideris Tasiadis
Tyskland (GER)
K1 slalom (damer)
detaljer
 Ricarda Funk
Tyskland (GER)
 Maialen Chourraut
Spanien (ESP)
 Jessica Fox
Australien (AUS)
C1 slalom (damer)
detaljer
 Jessica Fox
Australien (AUS)
 Mallory Franklin
Storbritannien (GBR)
 Andrea Herzog
Tyskland (GER)

Sprint[redigér | rediger kildetekst]

Event Guld Sølv Bronze
K1 200 m (herrer)
detaljer
 Sándor Tótka
Ungarn (HUN)
 Manfredi Rizza
Italien (ITA)
 Liam Heath
Storbritannien (GBR)
K1 1000 m (herrer)
detaljer
 Bálint Kopasz
Ungarn (HUN)
 Ádám Varga
Ungarn (HUN)
 Fernando Pimenta
Portugal (POR)
K2 1000 m (herrer)
detaljer
 Australien
Jean van der Westhuyzen
Thomas Green
 Tyskland
Max Hoff
Jacob Schopf
 Tjekkiet
Josef Dostál
Radek Šlouf
K4 500 m (herrer)
detaljer
 Tyskland
Max Rendschmidt
Ronald Rauhe
Tom Liebscher
Max Lemke
 Spanien
Saúl Craviotto
Marcus Walz
Carlos Arévalo
Rodrigo Germade
 Slovakiet
Samuel Baláž
Denis Myšák
Erik Vlček
Adam Botek
K1 200 m (damer)
detaljer
 Lisa Carrington
New Zealand (NZL)
 Teresa Portela
Spanien (ESP)
 Emma Jørgensen
Danmark (DEN)
K1 500 m (damer)
detaljer
 Lisa Carrington
New Zealand (NZL)
 Tamara Csipes
Ungarn (HUN)
 Emma Jørgensen
Danmark (DEN)
K2 500 m (damer)
detaljer
 New Zealand
Lisa Carrington
Caitlin Regal
 Polen
Karolina Naja
Anna Puławska
 Ungarn
Danuta Kozák
Dóra Bodonyi
K4 500 m (damer)
detaljer
 Ungarn
Danuta Kozák
Tamara Csipes
Anna Kárász
Dóra Bodonyi
 Hviderusland
Marharyta Makhneva
Nadzeya Papok
Volha Khudzenka
Maryna Litvinchuk
 Polen
Karolina Naja
Anna Puławska
Justyna Iskrzycka
Helena Wiśniewska
C1 1000 m (herrer)
detaljer
 Isaquias Queiroz
Brasilien (BRA)
 Liu Hao
Kina (CHN)
 Serghei Tarnovschi
Moldova (MDA)
C2 1000 m (herrer)
detaljer
 Cuba
Serguey Torres
Fernando Jorge
 Kina
Liu Hao
Zheng Pengfei
 Tyskland
Sebastian Brendel
Tim Hecker
C1 200 m (damer)
detaljer
 Nevin Harrison
USA (USA)
 Laurence Vincent-Lapointe
Canada (CAN)
 Liudmyla Luzan
Ukraine (UKR)
C2 500 m (damer)
detaljer
 Kina
Xu Shixiao
Sun Mengya
 Ukraine
Liudmyla Luzan
Anastasiia Chetverikova
 Canada
Laurence Vincent Lapointe
Katie Vincent

Referencer[redigér | rediger kildetekst]

  1. ^ "Time schedule of sprint Olympic Games 2020" (PDF). International Canoe Federation. Hentet 2. juni 2019.

Eksterne henvisninger[redigér | rediger kildetekst]