Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 200 m (herrer)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Herrernes 200 meter enerkajak
under det 32. sommer-OL 2020
Canoeing pictogram.svg
Canoeing pictogram
Sted Sea Forest Waterway
Datoer 4. august 2021 (heats og kvartfinale)
5. august 2021 (semifinaler & finale)
Atleter 25 fra 20 nationer
Vindertid 35.035
Medaljevindere
1 Sándor Tótka  Ungarn
2Manfredi Rizza Italien
3Liam Heath Storbritannien
← 2016
2024 →

Herrernes 200 meter enerkajak under sommer-OL 2020 finder sted den 5. august - 6. august 2020Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.

Medaljefordeling[redigér | rediger kildetekst]

Medaljetagere
Guld Sølv Bronze
 Sándor Tótka
Ungarn (HUN)
 Manfredi Rizza
Italien (ITA)
 Liam Heath
Storbritannien (GBR)

Format[redigér | rediger kildetekst]

Konkurrencen bliver indledt med fire indledende heats. De to bedste fra hvert heat går til semifinalerne, mens de øvrige mødes i de tre kvartfinaler. Her går de to bedste i hver kvartfinale videre til semifinalerne. I semifinalerne går de fire bedste til finalen mens de resterende får mulighed for at konkurrere om placeringerne fra 9 - 16 i B finalen.

Kvalifikation[redigér | rediger kildetekst]

Hver NOC kan kvalificere én båd i klassen.

Kvalifikation Dato Vært Pladser Kvalificeret
2019 ICF Verdensmesterskab 21. – 25. august 2019 Ungarn Ungarn 5  Storbritannien
 Serbien
 Frankrig
 Italien
2019 African Games 26. – 31. august 2019 Marokko Marokko 1  Egypten
Oceanien Kvalifikationsturnering 2020 14. – 16. februar 2020 Australien Australien 1
Asiatiske Mesterskaber 2020 26. – 29. marts 2020 Thailand Thailand 1
Europæisk Kvalifikationsturnering 2020 6. – 7. maj 2020 Tjekkiet Tjekkiet 2
Pan Am Kvalifikationsturnering 2020 7. – 10. maj 2020 Chile Chile 1
2020 ICF World Cup 2 23.–25. maj 2020 Tyskland Tyskland 1
Total 12

Tidsplan[redigér | rediger kildetekst]

Nedenstående tabel viser tidsplanen for afvikling af konkurrencen:

Dato Tid Runde
5. august 09:30 Heat 1
5. august 09:36 Heat 2
5. august 09:42 Heat 3
5. august 09:48 Heat 4
5. august 12:00 Kvartfinale 1
5. august 12:06 Kvartfinale 2
5. august 12:12 Kvartfinale 3
6. august 09:30 Semifinale 1
6. august 09:38 Semifinale 2
6. august 12:25 B Finale
6. august 12:35 Finale

Resultater[redigér | rediger kildetekst]

Heat 1[redigér | rediger kildetekst]

Placering Bane Atlet Nation Tid Note
1 5 Petter Menning  Sverige 34.698 SF
2 4 Saúl Craviotto  Spanien 35.002 SF
3 3 Evgenii Lukantsov  ROC 35.157 QF
4 2 Kohl Horton  Cookøerne 40.061 QF
5 6 Rudolf Williams  Samoa 42.083 QF

Heat 2[redigér | rediger kildetekst]

Placering Bane Atlet Nation Tid Note
1 3 Kolos Csizmadia  Ungarn 34.442 SF
2 4 Carlos Arévalo  Spanien 34.452 SF
3 5 Liam Heath  Storbritannien 34.582 QF
4 6 Nicholas Matveev  Canada 36.190 QF
5 2 Momen Mahran  Egypten 38.850 QF

Heat 3[redigér | rediger kildetekst]

Placering Bane Atlet Nation Tid Note
1 4 Sándor Tótka  Ungarn 35.070 SF
2 5 Roberts Akmens  Letland 35.448 SF
3 3 Cho Gwang-hee  Sydkorea 35.738 QF
4 2 Mark de Jonge  Canada 36.110 QF
5 6 Momotaro Matsushita  Japan 36.110 QF

Heat 4[redigér | rediger kildetekst]

Placering Bane Atlet Nation Tid Note
1 5 Manfredi Rizza  Italien 34.867 SF
2 4 Maxime Beaumont  Frankrig 35.259 SF
3 2 Oleg Gusev  ROC 35.928 QF
4 3 Yang Xiaoxu  Kina 36.561 QF
5 6 Bojan Zdelar  Serbien 37.092 QF

Heat 5[redigér | rediger kildetekst]

Placering Bane Atlet Nation Tid Note
1 4 Strahinja Stefanović  Serbien 34.996 SF
2 3 Rubén Rézola  Argentina 35.059 SF
3 5 Mindaugas Maldonis  Litauen 35.650 QF
4 2 Tuva'a Clifton  Samoa 38.363 QF
5 6 Amado Cruz  Belize 39.645 QF

Kvartfinale 1[redigér | rediger kildetekst]

Placering Bane Atlet Nation Tid Note
1 5 Mindaugas Maldonis  Litauen 35.466 SF
2 2 Momotaro Matsushita  Japan 35.540 SF
3 4 Yang Xiaoxu  Kina 35.852
4 6 Momen Mahran  Egypten 37.836
3 Kohl Horton  Cookøerne DNF

Kvartfinale 2[redigér | rediger kildetekst]

Placering Bane Atlet Nation Tid Note
1 5 Liam Heath  Storbritannien 33.985 OB, SF
2 4 Evgenii Lukantsov  ROC 35.184 SF
3 3 Mark de Jonge  Canada 35.462
4 7 Bojan Zdelar  Serbien 36.531
5 6 Rudolf Williams  Samoa 41.950

Kvartfinale 3[redigér | rediger kildetekst]

Placering Bane Atlet Nation Tid Note
1 5 Cho Gwang-hee  Sydkorea 35.048 SF
2 6 Nicholas Matveev  Canada 35.181 SF
3 4 Oleg Gusev  ROC 35.581
4 3 Tuva'a Clifton  Samoa 38.287
5 7 Amado Cruz  Belize 39.333

Semifinale 1[redigér | rediger kildetekst]

Placering Bane Atlet Nation Tid Note
1 5 Kolos Csizmadia  Ungarn 35.099 FA
2 7 Liam Heath  Storbritannien 35.108 FA
3 4 Petter Menning  Sverige 35.149 FA
4 2 Roberts Akmens  Letland 35.688 FA
5 3 Strahinja Stefanović  Serbien 35.855 FB
6 6 Maxime Beaumont  Frankrig 36.072 FB
7 8 Nicholas Matveev  Canada 36.584 FB
8 1 Momotaro Matsushita  Japan 37.096 FB

Semifinale 2[redigér | rediger kildetekst]

Placering Bane Atlet Nation Tid Note
1 5 Sándor Tótka  Ungarn 35.114 FA
2 4 Manfredi Rizza  Italien 35.171 FA
3 6 Carlos Arévalo  Spanien 35.207 FA
4 3 Saúl Craviotto  Spanien 35.934 FA
5 8 Evgenii Lukantsov  ROC 36.036 FB
6 1 Cho Gwang-hee  Sydkorea 36.094 FB
7 2 Rubén Rézola  Argentina 36.552 FB
8 7 Mindaugas Maldonis  Litauen 36.637 FB

B Finale[redigér | rediger kildetekst]

Placering Bane Atlet Nation Tid Note
9 3 Maxime Beaumont  Frankrig 35.998
10 8 Mindaugas Maldonis  Litauen 36.257
11 5 Strahinja Stefanović  Serbien 36.329
12 4 Evgenii Lukantsov  ROC 36.369
13 6 Cho Gwang-hee  Sydkorea 36.440
14 7 Nicholas Matveev  Canada 36.625
15 2 Rubén Rézola  Argentina 36.775
16 1 Momotaro Matsushita  Japan 37.250

Finale[redigér | rediger kildetekst]

Placering Bane Atlet Nation Tid Note
1 4 Sándor Tótka  Ungarn 35.035
2. plads, sølvmedaljemodtager(e) 6 Manfredi Rizza  Italien 35.080
3 3 Liam Heath  Storbritannien 35.202
4 5 Kolos Csizmadia  Ungarn 35.317
5 2 Carlos Arévalo  Spanien 35.391
6 7 Petter Menning  Sverige 35.562
7 8 Saúl Craviotto  Spanien 35.568
8 1 Roberts Akmens  Letland 36.014

Referencer[redigér | rediger kildetekst]

Eksterne henvisninger[redigér | rediger kildetekst]