EM i håndbold 2006 (kvinder)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg

Europamesterskabet i håndbold 2006 for kvinder var det 7. kvinde-EM i håndbold. Slutrunden blev afviklet i Sverige i perioden 7.17. december 2006.

Mesterskabet blev det første EM i kvindehåndbold uden deltagelse af Rumænien, der blev slået i kvalifikationen af Serbien og Montenegro.

Kvalifikation[redigér | redigér wikikode]

Kvalifikationsrunde[redigér | redigér wikikode]

De 12 lavest rangerede hold spillede om syv pladser i playoff-kampene. Holdene blev inddelt i to grupper med 6 hold, hvorfra de fire/tre bedste hold i hver grupper gik videre til playoff.


Gruppe 1 Kampe Mål Point
Bulgarien Bulgarien 5 161-138 9
Italien Italien 5 151-140 6
Tyrkiet Tyrkiet 5 164-145 6
Island Island 5 137-129 5
Schweiz  Schweiz 5 137-136 4
Belgien Belgien 5 105-167 0
Gruppe 2 Kampe Mål Point
Slovakiet Slovakiet 5 187-113 9
Portugal Portugal 5 154-117 9
Litauen Litauen 5 151-143 6
Aserbajdsjan Aserbajdsjan 5 145-156 4
Grækenland Grækenland 5 125-157 2
Finland Finland 5 100-176 0

Play-off[redigér | redigér wikikode]

De syv hold fra kvalifikationsrunden spillede sammen med de 13 seedede hold om 10 pladser ved EM-slutrunden. De tyve hold blev parret to og to, og de ti samlede vindere kvalificerede sig til EM-slutrunden sammen med de seks direkte kvalificerede hold: Danmark, Norge, Rusland, Sverige, Tyskland og Ungarn.

Kamp Samlet 1.kamp 2.kamp
Island - Makedonien 47-55 23-28 24-27
Kroatien - Portugal 51-48 31-29 20-19
Frankrig - Tyrkiet 64-53 29-29 35-24
Slovenien - Bulgarien 60-52 32-22 28-30
Litauen - Polen 44-53 18-28 26-25
Ukraine - Slovakiet 54-46 27-24 27-22
Østrig - Italien 74-46 41-23 33-23
Holland - Hviderusland 56-51 33-24 23-27
Rumænien - Serbien-Montenegro 47-51 21-25 26-26
Spanien - Tjekkiet 51-49 31-24 20-25

Slutrunde[redigér | redigér wikikode]

Indledende runde[redigér | redigér wikikode]

De 16 lande var ved lodtrækning blevet inddelt i fire grupper á fire hold. De tre bedste fra hver gruppe gik videre til mellemrunden.


GRUPPE A i Arena Skövde, Skövde

Dato Kamp Res.
7.12. Serbien - Makedonien 23-25
7.12. Ungarn - Østrig 42-23
8.12. Østrig - Serbien 32-27
8.12. Makedonien - Ungarn 22-30
10.12. Østrig - Makedonien 28-25
10.12. Ungarn - Serbien 35-27
Gruppe A Kampe Mål Point
Ungarn Ungarn 3 107-72   6
Østrig Østrig 3 83-94 4
Makedonien Makedonien 3 72-81 2
Serbien Serbien 3 77-92 0

GRUPPE B i Scandinavium, Göteborg

Dato Kamp Res.
7.12. Tyskland - Polen 30-20
7.12. Norge - Slovenien 41-20
8.12. Slovenien - Tyskland 30-31
8.12. Polen - Norge 21-32
10.12. Slovenien - Polen 30-34
10.12. Norge - Tyskland 27-22
Gruppe B Kampe Mål Point
Norge Norge 3 102-63   6
Tyskland Tyskland 3 83-77 4
Polen Polen 3 75-92 2
Slovenien Slovenien 3   80-108 0

GRUPPE C i Hovet, Stockholm

Dato Kamp Res.
7.12. Rusland - Kroatien 27-22
7.12. Ukraine - Sverige 18-22
9.12. Kroatien - Ukraine 24-23
9.12. Sverige - Rusland 15-30
10.12. Rusland - Ukraine 40-32
10.12. Kroatien - Sverige 21-20
Gruppe C Kampe Mål Point
Rusland Rusland 3 97-69 6
Kroatien Kroatien 3 67-70 4
Sverige Sverige 3 57-69 2
Ukraine Ukraine 3 73-86 0

GRUPPE D i Baltiska Hallen, Malmö

Dato Kamp Res.
7.12. Spanien - Holland 26-16
7.12. Danmark - Frankrig 20-24
9.12. Frankrig - Spanien 24-28
9.12. Holland - Danmark 23-30
10.12. Danmark - Spanien 27-24
10.12. Frankrig - Holland 28-26
Gruppe D Kampe Mål Point
Spanien Spanien 3 78-67 4
Frankrig Frankrig 3 76-74 4
Danmark Danmark 3 77-71 4
Holland Holland 3 65-84 0

Mellemrunde[redigér | redigér wikikode]

De tre bedste fra hver indledende gruppe gik videre til mellemrunden, hvor holdene fra gruppe A og B samledes i gruppe I, mens holdene fra gruppe C og D samledes i gruppe II. Resultaterne fra indbyrdes kampe mellem hold fra samme indledende gruppe blev ført med over til mellemrunden. De to bedste hold i hver gruppe gik videre til semifinalerne, mens treerne gik videre til kampen om 5.pladsen.


GRUPPE I i Scandinavium, Göteborg

Dato Kamp Res.
12.12. Makedonien - Polen 33-35
12.12. Ungarn - Tyskland 27-34
12.12. Østrig - Norge 24-39
13.12. Ungarn - Polen 37-21
13.12. Østrig - Tyskland 22-34
13.12. Makedonien - Norge 13-28
14.12. Østrig - Polen 24-33
14.12. Makedonien - Tyskland 20-23
14.12. Ungarn - Norge 31-34
Gruppe I Kampe Mål Point
Norge Norge 5 160-111 10
Tyskland Tyskland 5 143-116 8
Ungarn Ungarn 5 167-134 6
Polen Polen 5 130-156 4
Østrig Østrig 5 121-173 2
Makedonien Makedonien 5 113-144 0

GRUPPE II i Hovet, Stockholm

Dato Kamp Res.
12.12. Kroatien - Spanien 27-29
12.12. Rusland - Frankrig 25-24
12.12. Sverige - Danmark 27-22
13.12. Kroatien - Frankrig 21-22
13.12. Sverige - Spanien 24-19
13.12. Rusland - Danmark 32-27
14.12. Sverige - Frankrig 23-28
14.12. Kroatien - Danmark 26-22
14.12. Rusland - Spanien 31-24
Gruppe II Kampe Mål Point
Rusland Rusland 5 145-112 10
Frankrig Frankrig 5 122-117 6
Sverige Sverige 5 109-120 4
Kroatien Kroatien 5 117-120 4
Spanien Spanien 5 124-133 4
Danmark Danmark 5 118-133 2

Slutspil[redigér | redigér wikikode]

Slutspilskampene spilles i Hovet, Stockholm.

Dato Kamp Res.
Kamp om 5.pladsen
16.12. Ungarn - Sverige 32-25
Semifinaler
16.12. Tyskland - Rusland 29-33
16.12. Norge - Frankrig 28-24
Bronzekamp
17.12. Frankrig - Tyskland 29-25
Finale
17.12. Norge - Rusland 27-24

Medaljevindere[redigér | redigér wikikode]

Guld Sølv Bronze
Norge Norge Rusland Rusland Frankrig Frankrig
Kari Grimsbø
Anette Hovind Johansen
Katja Nyberg
Ragnhild Aamodt
Goril Snorroeggen
Else-Marte Sørlie Lybekk
Tonje Nostvold
Karoline Dyhre Breivang
Kristine Lunde
Gro Hammerseng
Kari Mette Johansen
Terese Pedersen
Marit Malm Frafjord
Anne Kjersti Suvdal
Katrine Lunde
Linn-Kristin Riegelhuth
Marianne Rokne
Inna Suslina
Polina Vyakhireva
Irina Poltoratskaya
Oxana Romenskaya
Liudmila Postnova
Anna Kareeva
Liudmila Bodnieva
Ekaterina Andryushina
Elena Polenova
Emilia Turey
Natalia Shipilova
Maria Sidorova
Ekaterina Marennikova
Olga Levina
Zhanna Yakovleva
Irina Bliznova
Stéphanie Lambert
Nina Kamto Njitam
Angélique Spincer
Véronique Pecqueux-Rolland
Paule Baudoin
Sophie Herbrecht
Stéphanie Cano
Linda Pradel
Isabelle Wendling
Ludivine Jacquinot
Valérie Nicolas
Siraba Dembele
Christine Vanparys-Torres
Raphaelle Tervel
Maakan Tounkara
Katty Piejos
Alexandra Lacrabere

Samlet rangering[redigér | redigér wikikode]

De fem bedste hold kvalificerede sig direkte til VM 2007 i Frankrig og EM 2008 i Makedonien.


EM 2006
Guld Norge Norge
Sølv Rusland Rusland
Bronze Frankrig Frankrig
4. Tyskland Tyskland
5. Ungarn Ungarn
6. Sverige Sverige
7. Kroatien Kroatien
8. Polen Polen
EM 2006
9. Spanien Spanien
10. Østrig Østrig
11. Danmark Danmark
12. Makedonien Makedonien
13. Ukraine Ukraine
14. Serbien Serbien
15. Holland Holland
16. Slovenien Slovenien

Kilde / ekstern henvisning[redigér | redigér wikikode]