Diamond League 2012

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg

Diamond League 2012 var den tredje sæson af Diamond League og arrangeredes i sommeren 2012.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Mænd[redigér | redigér wikikode]

Løbeøvelser
# Stævne 100 meter 200 meter 400 meter 800 meter 1500 meter 5000 meter 110 meter hæk 400 meter hæk 3000 meter forhindring
1 Qatar Doha USA Justin Gatlin (USA)
9.87
USA Walter Dix (USA)
20.02 MR
USA LaShawn Merritt (USA)
44.19 MR
Kenya David Rudisha (KEN)
1:43.10 WL
Kenya Silas Kiplagat (KEN)
3:29.63 MR
Kenya Augustine Kiprono Choge (KEN)
7:30.42 WL
Kenya Paul Kipsiele Koech (KEN)
7:56.58 MR
2 Kina Shanghai Jamaica Asafa Powell (JAM)
10.02
Kenya Leonard Kirwa Kosencha (KEN)
1:46.04
Etiopien Hagos Gebrhiwet (ETH)
13:11.00 MR
Kina Liu Xiang (CHN)
12.97 MR
USA Angelo Taylor (USA)
48.98 MR
3 Italien Rome Jamaica Usain Bolt (JAM)
9.76 MR
Kenya Leonard Kirwa Kosencha (KEN)
1:44.42
Puerto Rico Javier Culson (PUR)
48.14
Kenya Paul Kipsiele Koech (KEN)
7:54.31 MR
4 USA Eugene USA Justin Gatlin (USA)
9.90
USA Wallace Spearmon (USA)
20.27
USA LaShawn Merritt (USA)
44.91
Sudan Abubaker Kaki Khamis (SUD)
1:43.71
Kenya Asbel Kiprop (KEN)
3:49.40 WL
Storbritannien Mo Farah (GBR)
12:56.98 MR
Kina Liu Xiang (CHN)
12.87w
5 Norge Oslo Jamaica Usain Bolt (JAM)
9.79 MR
Kenya Asbel Kiprop (KEN)
3:49.22 WL
Etiopien Dejen Gebremeskel (ETH)
12:58.92
Puerto Rico Javier Culson (PUR)
47.92 WL
6 USA New York Jamaica Yohan Blake (JAM)
9.90
Holland Churandy Martina (NED)
19.94 NR
Dominikanske Republik Luguelín Santos (DOM)
45.24
Kenya David Rudisha (KEN)
1:41.74 WL, MR
USA Bernard Lagat (USA)
3:34.63
USA Jason Richardson (USA)
13.18
7 Frankrig Paris USA Tyson Gay (USA)
9.99
Kenya David Rudisha (KEN)
1:41.54
Etiopien Dejen Gebremeskel (ETH)
12:46.81
Puerto Rico Javier Culson (PUR)
47.78 WL
Kenya Paul Kipsiele Koech (KEN)
8:00.57
8 Storbritannien London USA Tyson Gay (USA)
10.03
Frankrig Christophe Lemaitre (FRA)
19.91 SB
Grenada Kirani James (GRN)
44.85
Polen Adam Kszczot (POL)
1:44.49
Storbritannien Mo Farah (GBR)
13:06.04
USA Aries Merritt (USA)
12.93 =WL, MR
Puerto Rico Javier Culson (PUR)
47.78 =WL
9 Monaco Monaco Jamaica Nickel Ashmeade (JAM)
20.02
Belgien Jonathan Borlée (BEL)
44.74 SB
Kenya Abraham Kipchirchir Rotich (KEN)
1:43.13 PB
Kenya Asbel Kiprop (KEN)
3:28.88 WL
USA Aries Merritt (USA)
12.93 =WL, MR
Kenya Conselus Kipruto (KEN)
8:03.49 PB
10 Sverige Stockholm USA Ryan Bailey (USA)
9.93
Etiopien Mohammed Aman (ETH)
1:43.56
Kenya Isaiah Kiplangat Koech (KEN)
7:30.43 PB
USA Michael Tinsley (USA)
48.50
11 Schweiz Lausanne Jamaica Yohan Blake (JAM)
9.69
MR, PB
Jamaica Usain Bolt (JAM)
19.58
MR
Grenada Kirani James (GRN)
44.37
Kenya Silas Kiplagat (KEN)
3:31.78
USA Jason Richardson (USA)
13.08
Kenya Paul Kipsiele Koech (KEN)
8:05.80
12 Storbritannien Birmingham Jamaica Nickel Ashmeade (JAM)
20.12
USA Angelo Taylor (USA)
44.93 SB
Etiopien Mekonnen Gebremedhin (ETH)
3:34.80
USA Aries Merritt (USA)
12.95 MR
Kenya Jairus Kipchoge Birech (KEN)
8:20.27
13 Schweiz Zürich Jamaica Yohan Blake (JAM)
9.76
MR
Jamaica Usain Bolt (JAM)
19.66
MR
Etiopien Mohammed Aman (ETH)
1:42.53
NR, PB
Kenya Isiah Kiplangat Koech (KEN)
12:58.98
USA Angelo Taylor (USA)
48.29
14 Belgien Brussels Jamaica Usain Bolt (JAM)
9.86
Jamaica Yohan Blake (JAM)
19.54
Belgien Kevin Borlée (BEL)
44.75
Kenya Silas Kiplagat (KEN)
3.31.98
USA Aries Merritt (USA)
12.80 WR
Kenya Brimin Kiprop Kipruto (KEN)
8:03.11
Samlet vinder Jamaica Usain Bolt (JAM) Jamaica Nickel Ashmeade (JAM) Belgien Kevin Borlée (BEL) Etiopien Mohammed Aman (ETH) Kenya Silas Kiplagat (KEN) Kenya Isaiah Kiplangat Koech (KEN) USA Aries Merritt (USA) Puerto Rico Javier Culson (PUR) Kenya Paul Kipsiele Koech (KEN)
  • I Eugene, Oslo, og London, mile løbet talte i Diamond League stillingen som 1500 meterløb.
  • I Doha og Stockholm, 3000m talte ie Diamond League stillingen som 5000 meterløb.
Teknikøvelser
# Stævne Længdespring Trespring Højdespring Stangspring Kuglestød Diskoskast Spydkast
1 Qatar Doha Rusland Aleksandr Menkov (RUS)
8.22
Grækenland Dimitrios Chondrokoukis (GRE)
2.32
Polen Piotr Małachowski (POL)
67.53
2 Kina Shanghai Storbritannien Phillips Idowu (GBR)
17.24 MR
Kina Yang Yansheng (CHN)
5.65
USA Reese Hoffa (USA)
20.98
Tjekkiet Vítězslav Veselý (CZE)
85.40
3 Italien Rome Storbritannien Greg Rutherford (GBR)
8.32
Storbritannien Robert Grabarz (GBR)
2.33 WL
Frankrig Renaud Lavillenie (FRA)
5.82
Iran Ehsan Haddadi (IRI)
66.73
4 USA Eugene USA Christian Taylor (USA)
17.62 MR
USA Reese Hoffa (USA)
21.81 WL
Letland Vadims Vasiļevskis (LAT)
84.65 MR
5 Norge Oslo Rusland Lyukman Adams (RUS)
17.09
Frankrig Renaud Lavillenie (FRA)
5.82
Polen Tomasz Majewski (POL)
21.36
Tjekkiet Vítězslav Veselý (CZE)
88.11 WL
6 USA New York Australien Mitchell Watt (AUS)
8.16 SB MR
USA Jesse Williams (USA)
2.36 MR
Ungarn Zoltán Kővágó (HUN)
66.36
7 Frankrig Paris Bahamas Leevan Sands (BAH)
17.23
Frankrig Renaud Lavillenie (FRA)
5.77
Canada Dylan Armstrong (CAN)
20.54
Ukraine Oleksandr Pyatnytsya (UKR)
85.67
8 Storbritannien London Australien Mitchell Watt (AUS)
8.28
USA Christian Taylor (USA)
17.41
Canada Derek Drouin (CAN)
2.26
Tyskland Björn Otto (GER)
5.74
USA Reese Hoffa (USA)
21.34
Estland Gerd Kanter (EST)
64.85
9 Monaco Monaco Panama Irving Saladino (PAN)
8.16 SB
USA Jesse Williams (USA)
2.33
Ukraine Oleksandr Pyatnytsya (UKR)
82.85
10 Sverige Stockholm USA Christian Taylor (USA)
17.11
USA Reese Hoffa (USA)
21.24
Finland Tero Pitkämäki (FIN)
86.98
11 Schweiz Lausanne Qatar Mutaz Essa Barshim (QAT)
2.39
=AR, =WL, MR
Frankrig Renaud Lavillenie (FRA)
5.80
Estland Gerd Kanter (EST)
65.79
12 Storbritannien Birmingham Rusland Aleksandr Menkov (RUS)
8.18
Storbritannien Robert Grabarz (GBR)
2.32
Tyskland Robert Harting (GER)
66.64
13 Schweiz Zürich Italien Fabrizio Donato (ITA)
17.29
Rusland Ivan Ukhov (RUS)
2.31
Frankrig Renaud Lavillenie (FRA)
5.70
USA Reese Hoffa (USA)
21.64
Finland Tero Pitkämäki (FIN)
85.27
14 Belgien Brussels Rusland Aleksandr Menkov (RUS)
8.29
- Estland Gerd Kanter (EST)
66.84
Samlet vinder Rusland Aleksandr Menkov (RUS) USA Christian Taylor (USA) Storbritannien Robert Grabarz (GBR) Frankrig Renaud Lavillenie (FRA) USA Reese Hoffa (USA) Estland Gerd Kanter (EST) Tjekkiet Vítězslav Veselý (CZE)

Kvinder[redigér | redigér wikikode]

Løbeøvelser
# Stævne 100 meter 200 meter 400 meter 800 meter 1500 meter 5000 meter 100 meter hæk 400 meter hæk 3000 meter forhindring
1 Qatar Doha USA Allyson Felix (USA)
10.92
Kenya Pamela Jelimo (KEN)
1:56.94
Kenya Vivian Cheruiyot (KEN)
8:46.44
Jamaica Brigitte Foster-Hylton (JAM)
12.60
Jamaica Melaine Walker (JAM)
54.62
2 Kina Shanghai Jamaica Veronica Campbell-Brown (JAM)
22.50w
Jamaica Novlene Williams-Mills (JAM)
50.00
Etiopien Genzebe Dibaba (ETH)
3:57.77
Kenya Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:15.81
3 Italien Rome Elfenbenskysten Murielle Ahouré (CIV)
11.00 NR
Etiopien Fantu Magiso (ETH)
1:57.56 NR
Etiopien Abeba Aregawi (ETH)
3:56.54 WL, MR, NR
Kenya Vivian Cheruiyot (KEN)
14:35.62 WL
USA Dawn Harper (USA)
12.66
Jamaica Kaliese Spencer (JAM)
54.39 SB
4 USA Eugene USA Allyson Felix (USA)
22.23
USA Sanya Richards-Ross (USA)
49.39 WL
USA Alysia Montaño (USA)
1:57.37
USA Alice Schmidt (USA)
4:05.64 PB
Kenya Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:13.69 WL, MR
5 Norge Oslo Norge Ezinne Okparaebo (NOR)
11.31
Elfenbenskysten Murielle Ahouré (CIV)
22.42 NR
Botswana Amantle Montsho (BOT)
49.68
Etiopien Abeba Aregawi (ETH)
4:02.42
Australien Sally Pearson (AUS)
12.49 MR
Kenya Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:07.14 AR, MR
6 USA New York Jamaica Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)
10.92
USA Sanya Richards-Ross (USA)
22.09 WL
Etiopien Fantu Magiso (ETH)
1:57.48 MR, NR
Etiopien Tirunesh Dibaba (ETH)
14:50.80
USA Ti'erra Brown (USA)
54.85 MR
7 Frankrig Paris Elfenbenskysten Murielle Ahouré (CIV)
22.55
Botswana Amantle Montsho (BOT)
49.77
Marokko Mariem Selsouli (MAR)
3:56.15
Australien Sally Pearson (AUS)
12.40
Tunesien Habiba Ghribi (TUN)
9:28.81
8 Storbritannien London Nigeria Blessing Okagbare (NGR)
11.01
USA Charonda Williams (USA)
22.75
Storbritannien Christine Ohuruogu (GBR)
50.42
USA Molly Beckwith (USA)
2:00.68
Skabelon:Lande data BHN Maryam Yusuf Jamal ([[Skabelon:Lande data BHN|BHN]])
4:06.78
Kenya Vivian Cheruiyot (KEN)
14:48.86
USA Kellie Wells (USA)
12.57
Storbritannien Perri Shakes-Drayton (GBR)
53.77 PB
Rumænien Ancuţa Bobocel (ROM)
9:27.24 PB
9 Monaco Monaco Nigeria Blessing Okagbare (NGR)
10.96 PB
Rusland Elena Kofanova (RUS)
1:58.41
Kenya Mercy Cherono (KEN)
8:38.51
Tjekkiet Zuzana Hejnová (CZE)
54.12 SB
10 Sverige Stockholm USA ChaRonda Williams (USA)
22.82
USA Sanya Richards-Ross (USA)
49.89
Skabelon:Lande data BHN Maryam Yusuf Jamal ([[Skabelon:Lande data BHN|BHN]])
4:01.19
USA Dawn Harper (USA)
12.65
Rusland Yuliya Zaripova (RUS)
9:05.02
11 Schweiz Lausanne USA Carmelita Jeter (USA)
10.86
Kenya Pamela Jelimo (KEN)
1:57.59
Kenya Mercy Cherono (KEN)
8:40.59
USA Dawn Harper (USA)
12.43
Jamaica Kaliese Spencer (JAM)
53.49 SB
12 Storbritannien Birmingham USA Carmelita Jeter (USA)
10.81 MR
Jamaica Rosemarie Whyte (JAM)
50.20 SB
Rusland Mariya Savinova (RUS)
2:00.40
USA Anna Pierce (USA)
4:11.33
Kenya Mercy Cherono (KEN)
8:41.21
Jamaica Kaliese Spencer (JAM)
53.78 MR
13 Schweiz Zürich Jamaica Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)
10.83
USA Sanya Richards-Ross (USA)
50.21
Etiopien Abeba Aregawi (ETH)
4:05.29
USA Dawn Harper (USA)
12.59
Etiopien Etenesh Diro Neda (ETH)
9:24.97 MR
14 Belgien Brussels Frankrig Myriam Soumaré (FRA)
22.63
Burundi Francine Niyonsaba (BDI)
1:56.59 NR
Kenya Vivian Cheruiyot (KEN)
14:46.01
Jamaica Kaliese Spencer (JAM)
53.69
Overall winner Jamaica Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) USA ChaRonda Williams (USA) Botswana Amantle Montsho (BOT) Kenya Pamela Jelimo (KEN) Etiopien Abeba Aregawi (ETH) Kenya Vivian Cheruiyot (KEN) USA Dawn Harper (USA) Jamaica Kaliese Spencer (JAM) Kenya Milcah Chemos Cheywa (KEN)
Teknikøvelser
# Stævne Længdespring Trespring Højdespring Stangspring Kuglestød Diskoskast Spydkast
1 Qatar Doha Kasakhstan Olga Rypakova (KAZ)
14.33
Rusland Anastasia Savchenko (RUS)
4.57
Hviderusland Nadzeya Astapchuk (BLR)
20.53
- Rusland Mariya Abakumova (RUS)
66.86
2 Kina Shanghai USA Janay DeLoach (USA)
6.73
USA Chaunté Lowe (USA)
1.92
Kroatien Sandra Perković (CRO)
68.24
3 Italien Rome Ukraine Olha Saladukha (UKR)
14.75
New Zealand Valerie Adams (NZL)
21.03 WL, MR
Tjekkiet Barbora Špotáková (CZE)
68.65 WL
4 USA Eugene Storbritannien Shara Proctor (GBR)
6.84
Rusland Anna Chicherova (RUS)
2.02 WL, MR
Brasilien Fabiana Murer (BRA)
4.63
Kroatien Sandra Perković (CRO)
66.92 MR
5 Norge Oslo Rusland Olga Kucherenko (RUS)
6.96
USA Chaunté Lowe (USA)
1.97
Kroatien Sandra Perković (CRO)
64.89
6 USA New York Kasakhstan Olga Rypakova (KAZ)
14.71 MR
Brasilien Fabiana Murer (BRA)
4.77 WL
New Zealand Valerie Adams (NZL)
20.60 MR
Sydafrika Sunette Viljoen (RSA)
69.35 AR, MR
7 Frankrig Paris Rusland Elena Sokolova (RUS)
6.70
USA Chaunté Lowe (USA)
1.97
Australien Dani Samuels (AUS)
61.81
8 Storbritannien London Colombia Caterine Ibarguen (COL)
14.66
USA Chaunté Lowe (USA)
2.00
Storbritannien Goldie Sayers (GBR)
66.17 NR
9 Monaco Monaco Colombia Caterine Ibarguen (COL)
14.85
Tyskland Silke Spiegelburg (GER)
4.82 WL, NR
Kroatien Sandra Perković (CRO)
65.29
10 Sverige Stockholm Rusland Elena Sokolova (RUS)
6.82
Rusland Anna Chicherova (RUS)
2.00
Cuba Yarisley Silva (CUB)
4.70
New Zealand Valerie Adams (NZL)
20.26
Kroatien Sandra Perkovic (CRO)
68.77
11 Schweiz Lausanne Rusland Elena Sokolova (RUS)
6.89
Kasakhstan Olga Rypakova (KAZ)
14.68
New Zealand Valerie Adams (NZL)
20.95 MR
Tjekkiet Barbora Špotáková (CZE)
67.19
12 Storbritannien Birmingham Ukraine Olha Saladukha (UKR)
14.40
USA Jennifer Suhr (USA)
4.65
New Zealand Valerie Adams (NZL)
20.52
Tjekkiet Barbora Špotáková (CZE)
66.08 MR
13 Schweiz Zürich Rusland Elena Sokolova (RUS)
6.92
New Zealand Valerie Adams (NZL)
20.81 MR
Kroatien Sandra Perković (CRO)
63.97
14 Belgien Brussels Kasakhstan Olga Rypakova (KAZ)
14.72
Rusland Svetlana Shkolina (RUS)
2.00
Tyskland Silke Spiegelburg (GER)
4.75
Tjekkiet Barbora Špotáková (CZE)
66.91
Overall winner Rusland Elena Sokolova (RUS) Kasakhstan Olga Rypakova (KAZ) USA Chaunté Lowe (USA) Tyskland Silke Spiegelburg (GER) New Zealand Valerie Adams (NZL) Kroatien Sandra Perković (CRO) Tjekkiet Barbora Špotáková (CZE)

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]