EHF Champions League 2015-16 (kvinder)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
EHF Champions League 2015-16 for kvinder
Arrangement
Dato(er) 12. sep 2015 - 8. maj 2016
Antal deltagere 22
Resultat
Førsteplads Rumænien CSM Bucuresti
Andenplads Ungarn Győri ETO
Tredjeplads Makedonien ŽRK Vardar
Statistik
Antal kampe 96
Antal mål 5.017 (52,26 pr. kamp)
Antal tilskuere 281.616 (2.934 pr. kamp)
Topscorer Sverige Isabelle Gulldén
(108 mål)

Kvindernes EHF Champions League 2015-16 var den 23. udgave af EHF Champions League, turneringen for de bedste af Europas håndboldklubber hos kvinderne. Den organiseredes af European Handball Federation. Turneringen blev spillet fra 12. september 2015 til 8. maj 2016.

Kvalificerede hold[redigér | redigér wikikode]

14 hold var direkte kvalificeret til gruppespillet.[1]

Gruppekampe
Østrig Hypo Niederösterreich Kroatien Podravka Kovprivnica Danmark FC Midtjylland Frankrig Fleury Loiret HB
Tyskland Thüringer HC Ungarn FTC-Rail Cargo Hungaria Makedonien ŽRK Vardar Montenegro Budućnost
Norge Larvik HK Polen MKS Selgros Lublin Rumænien CSM Bucuresti Rusland Rostov-Don
Slovenien Krim Ljubljana Sverige IK Sävehof Ungarn Györi ETO KC Rumænien HCM Baia Mare
Kvailfikationsturnering
Hviderusland BNTU Minsk Danmark Team Esbjerg Ungarn Györi ETO KC Holland SERCODAK Dalfsen
Norge Glassverket IF Rumænien HCM Baia Mare Serbien RK Radnički Kragujevac Tyrkiet Yenimahalle Belediyesi

Runde og lodtrækningsdage[redigér | redigér wikikode]

Alle lodtrækninger blev foretaget hos European Handball Federations hovedkontor i Østrigs hovedstad Wien.[2]

Fase Lodtrækningsdato
Kvalifikation 26. juni 2015
Grupper
Knockoutfase
Final Four 12. april 2016


Kvalifikationskampe[redigér | redigér wikikode]

Holdene blev delt op i to turneringer og spillede en semifinale og en eventuel finale, for at finde de to sidste deltagere. Kampene blev spillet den 12. og 13. september 2015.[2][3]

Seedinger[redigér | redigér wikikode]

Seedningen blev annonceret den 23. juni 2015.[4]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
Ungarn Györi ETO KC Flag of Norway.svg Glassverket IF Hviderusland BNTU Minsk Serbien RK Radnički Kragujevac
Danmark Team Esbjerg Rumænien HCM Baia Mare Holland SERCODAK Dalfsen Tyrkiet Yenimahalle Belediyesi

Kvalifikationsturnering 1[redigér | redigér wikikode]

 
SemifinalerFinale
 
      
 
12 september
 
 
Ungarn Győri ETO42
 
13 september
 
Serbien Kragujevac13
 
Ungarn Győri ETO30
 
12 september
 
Norge Glassverket IF21
 
Norge Glassverket IF26
 
 
Holland SERCODAK Dalfsen21
 
Tredjeplads
 
 
13 september
 
 
Serbien Kragujevac17
 
 
Holland SERCODAK Dalfsen23

Kvalifikationsturnering 2[redigér | redigér wikikode]

 
SemifinalerFinale
 
      
 
12 september
 
 
Danmark Team Esbjerg32
 
13 september
 
Tyrkiet Yenimahalle28
 
Danmark Team Esbjerg21
 
12 september
 
Rumænien HCM Baia Mare32
 
Rumænien HCM Baia Mare31
 
 
Hviderusland BNTU Minsk21
 
Tredjeplads
 
 
13 september
 
 
Tyrkiet Yenimahalle27
 
 
Hviderusland BNTU Minsk31

Gruppespil[redigér | redigér wikikode]

Lodtrækningen blev foretaget den 26. juni 2015.[2][5]

De tre bedste hold fra hver gruppe gik videre til mellemrunden, mens det sidste hold forlod turneringen.

Seedninger[redigér | redigér wikikode]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
Ungarn FTC-Rail Cargo Hungaria Makedonien ŽRK Vardar Sverige IK Sävehof Frankrig Fleury Loiret HB
Montenegro Budućnost Slovenien Krim Ljubljana Rusland Rostov-Don Polen MKS Selgros Lublin
Norge Larvik HK Rumænien CSM Bucuresti Østrig Hypo Niederösterreich Rumænien HCM Baia Mare
Danmark FC Midtjylland Tyskland Thüringer HC Kroatien Podravka Kovprivnica Ungarn Györi ETO KC

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P
1 Rusland Rostov-Don 6 6 0 0 173 148 +25 12
2 Norge Larvik HK 6 4 0 2 173 153 +20 8
3 Rumænien HCM Baia Mare 6 2 0 4 165 162 +3 4
4 Slovenien RK Krim Mercator 6 0 0 6 160 208 -48 0
LHK KRI ROS HCM
LHK - 32-28 21-27 27-22
KRI 21-37 - 31-36 27-33
ROS 26-25 32-25 - 27-26
HCM 29-31 35-28 20-22 -

Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P
1 Ungarn FTC-Rail Cargo Hungaria 6 5 1 0 181 146 +35 11
2 Frankrig Fleury Loiret HB 6 3 1 2 144 149 -5 7
3 Tyskland Thüringer HC 6 1 3 2 159 156 +3 5
4 Kroatien Podravka Kovprivnica 6 0 1 5 117 150 -33 1
FTC THC POD FLE
FTC - 32-28 28-16 36-23
THC 27-30 - 29-19 27-27
POD 24-27 21-27 - 20-20
FLE 28-28 27-21 19-17 -

Gruppe C[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P
1 Ungarn Györi ETO KC 6 4 1 1 164 134 +30 9
2 Makedonien ŽRK Vardar 6 4 0 2 182 144 +38 8
3 Danmark FC Midtjylland 6 3 1 2 153 149 +4 7
4 Østrig Hypo Niederösterreich 6 0 0 6 135 207 -72 0
FCM VAR HNÖ GYÖ
FCM - 15-25 33-21 22-22
VAR 33-24 - 37-25 22-27
HNÖ 27-33 25-38 - 21-29
GYÖ 21-26 28-27 37-16 -

Gruppe D[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P
1 Montenegro Budućnost 6 5 1 0 169 131 +38 11
2 Rumænien CSM Bucuresti 6 4 1 1 163 138 +25 9
3 Sverige IK Sävehof 6 2 0 4 138 158 -20 4
4 Polen MKS Selgros Lublin 6 0 0 6 141 184 -43 0
BUD CSM IKS MKS
BUD - 23-23 33-20 29-25
CSM 22-28 - 27-22 33-21
IKS 18-25 17-28 - 27-24
MKS 23-31 27-30 21-34 -

Mellemrunde[redigér | redigér wikikode]

Gruppe 1[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P
1 Rusland Rostov-Don 10 9 1 0 281 237 +44 19
2 Norge Larvik HK 10 6 0 4 281 263 +18 12
3 Ungarn FTC-Rail Cargo Hungaria 10 5 2 3 281 272 +10 12
4 Rumænien HCM Baia Mare 10 5 0 5 259 247 +12 10
5 Frankrig Fleury Loiret HB 10 2 2 6 252 283 -31 6
6 Tyskland Thüringer HC 10 0 1 9 244 297 -53 1
ROS FTC LAR FLE THC HCM
ROS - 23-21 26-25 38-21 30-24 27-26
FTC 29-29 - 30-27 36-23 32-28 21-18
LAR 21-27 37-31 - 26-31 28-19 27-22
FLE 22-27 28-28 28-31 - 27-21 17-18
THC 28-32 27-30 20-28 27-27 - 23-25
HCM 20-22 32-24 29-31 31-28 38-27 -

Gruppe 2[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P
1 Montenegro Budućnost 10 7 1 2 264 211 +53 15
2 UngarnGyöri ETO KC 10 7 1 2 252 230 +22 15
3 Makedonien ŽRK Vardar 10 7 0 3 270 249 +24 14
4 Rumænien CSM Bucuresti 10 4 1 5 242 239 3 9
5 Danmark FC Midtjylland 10 2 1 7 220 261 -41 5
6 Sverige IK Sävehof 10 1 0 9 225 286 -61 2
BUD CSM GYÖ VAR FCM IKS
BUD - 23-23 25-22 31-19 27-21 33-20
CSM 22-28 - 22-24 25-30 24-22 27-22
GYÖ 22-20 28-22 - 28-27 21-26 32-26
VAR 26-24 22-21 22-27 - 33-24 37-25
FCM 18-28 23-28 22-22 15-25 - 25-21
IKS 18-25 17-28 18-26 26-29 32-24 -

Knock-Out[redigér | redigér wikikode]

Kvartfinaler[redigér | redigér wikikode]

Hjemmehold i 1. kamp Hjemmehold i 2. kamp Resultat
Samlet 1. kamp 2. kamp
Rumænien CSM Bucuresti Rusland Rostov-Don 55-53 26-25 29-28
Rumænien HCM Baia Mare Montenegro Budućnost 49-61 24-29 25-32
Makedonien ŽRK Vardar Norge Larvik HK 60-48 34-20 26-28
Ungarn FTC-Rail Cargo Hungaria UngarnGyöri ETO KC 41-71 18-31 23-40

Final 4[redigér | redigér wikikode]

Semifinaler[redigér | redigér wikikode]

Dato Hold Hold Resultat Pause
7/5 Rumænien CSM Bucuresti MakedonienŽRK Vardar 27-21 14-9
7/5 Montenegro Budućnost UngarnGyöri ETO KC 20-21 8-11

Kamp om 3.-pladsen[redigér | redigér wikikode]

Dato Hold Hold Resultat Pause
8/5 MakedonienŽRK Vardar Montenegro Budućnost 30-28 14-16

Finale[redigér | redigér wikikode]

Dato Hold Hold Resultat Ordinær

kamp

Forlænget

spilletid

Straffekast Pause
8/5 Rumænien CSM Bucuresti UngarnGyöri ETO KC 29-26 22-22 25-25 4-1 13-12

Statistik[redigér | redigér wikikode]

Topscorere[redigér | redigér wikikode]

Nr. Navn Klub Mål
1 Sverige Isabelle Gulldén Rumænien CSM Bucuresti 108
2 Rusland Ekaterina Ilina Rusland Rostov-Don 97
3 Rumænien Cristina Neagu Montenegro Budućnost 94
4 Norge Nora Mørk Norge Larvik HK 93
5 Frankrig Allison Pineau Rumænien HCM Baia Mare 89
6 Montenegro Katarina Bulatović Montenegro Budućnost 87
7 Kroatien Andrea Penezić MakedonienŽRK Vardar 79
8 RuslandIulia Managarova Rusland Rostov-Don 72
9 Serbien Andrea Lekić MakedonienŽRK Vardar 70
10 Norge Heidi Løke UngarnGyöri ETO KC 69

All-star hold[redigér | redigér wikikode]

Målmand: Norge Kari Aalvik Grimsbø, UngarnGyöri ETO KC

Venstre fløj: Ungarn Anikó Kovacsics, UngarnGyöri ETO KC

Venstre back: Rumænien Cristina Neagu, Montenegro Budućnost

Playmaker: Holland Nycke Groot, UngarnGyöri ETO KC

Højre back: Norge Nora Mørk, Norge Larvik HK

Højre fløj: Montenegro Jovanka Radicević, Montenegro Budućnost

Stregspiller: Norge Heidi Løke, UngarnGyöri ETO KC

Forsvarsspiller:Brasilien Eduarda Amorim, UngarnGyöri ETO KC

Unge spiller: Ungarn Luca Szekerczes, Ungarn FTC-Rail Cargo Hungaria

Træner: Spanien Ambros Martin, UngarnGyöri ETO KC

Referencer[redigér | redigér wikikode]

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]