Post Danmark Rundt 2008

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Jump to navigation Jump to search
6. etape: Fire udbrydere (Lars Bak, John Devine, Daniel Holm Foder og Morten Reckweg) passerer Vestvolden mellem Glostrup og Brøndbyøster ad Roskildevej på vej mod etapemålet på Frederiksberg, ca. 2 minutter foran hovedfeltet.

Post Danmark Rundt 2008 var den 18. udgave af det danske cykeletapeløb Post Danmark Rundt, som blev kørt i perioden 30. juli3. august.

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Etaper Dato Strækning km Etapevinder Dagens Fighter
1. etape 30. juli Holstebro – Holstebro 175 Argentina Guillermo Bongiorno Danmark Martin Mortensen
2. etape 31. juli SkjernSønderborg 220 Danmark Matti Breschel Danmark Jacob Nielsen
3. etape 1. august PadborgVejle 200 Danmark Matti Breschel Danmark Thomas Riber-Sellebjerg
4. etape 2. august RingeOdense 115 Argentina Guillermo Bongiorno Danmark Thomas Vedel Kvist
5. etape 2. august Kerteminde (ITT) 14,5 Sverige Gustav Larsson Ikke uddelt
6. etape 3. august SlagelseFrederiksberg 165 Argentina Juan José Haedo Danmark Lars Bak
Totalt 889,5

Klassementerne og trøjernes fordeling gennem løbet[redigér | redigér wikikode]

Dette er en oversigt over stillinge i de forskellige klassementer gennem løbet. Point- (spurter), bakke- og figtherkonkurrencen blev alle tildelt den rytter, der havde flest point i den pågældende konkurrence. De sidste tre (gul, ungdom og hold) blev tildelt efter rytternes tider.

Etape Gule førertrøje Pointtrøje Bakketrøje Ungdomstrøje Holdkonkurrence Fighterkonkurrence
1 Guillermo Bongiorno Guillermo Bongiorno Martin Mortensen Martin Mortensen Team Columbia Martin Mortensen
2 Matti Breschel Matti Breschel Matti Breschel
3 Team Gerolsteiner
4
5 Jakob Fuglsang Jakob Fuglsang Team CSC-Saxo Bank
6 Kristoffer Gudmund Nielsen
Samlet Jakob Fuglsang Matti Breschel Kristoffer Gudmund Nielsen Jakob Fuglsang Team CSC-Saxo Bank Martin Mortensen

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Sammenlagt[redigér | redigér wikikode]

Navn Land Hold Tid
1 Jakob Fuglsang Danmark Danmark Team Designa Køkken 20:42.40
2 Steven Cummings Storbritannien Storbritannien Barloworld + 0.09
3 Tom Stamsnijder Holland Holland Team Gerolsteiner + 0.15
4 Gustav Larsson Sverige Sverige Team CSC-Saxo Bank + 0.17
5 Matti Breschel Danmark Danmark Team CSC-Saxo Bank + 0.21
6 Frantisek Rabon Tjekkiet Tjekkiet Team Columbia + 0.28
7 Michael Blaudzun Danmark Danmark Team CSC-Saxo Bank + 0.34
8 Jason McCartney USA USA Team CSC-Saxo Bank + 0.44
9 Marco Pinotti Italien Italien Team Columbia + 0.44
10 Enrico Gasparotto Italien Italien Barloworld + 0.46

Pointkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Navn Land Hold Point
1 Matti Breschel Danmark Danmark Team CSC-Saxo Bank 65
2 Guillermo Bongiorno Argentina Argentina CSF Group-Navigare 30
3 Markus Zberg Schweiz Schweiz Team Gerolsteiner 30
4 Enrico Gasparotto Italien Italien Barloworld 30
5 Jurgen Roelandts Belgien Belgien Silence-Lotto 27

Bakkekonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Navn Land Hold Point
1 Kristoffer Gudmund Nielsen Danmark Danmark Team GLS Pakke Shop 36
2 Martin Mortensen Danmark Danmark Team Designa Køkken 34
3 Thomas Vedel Kvist Danmark Danmark Team Post Danmark 32
4 Michael Reihs Danmark Danmark Team Designa Køkken 30
5 Thomas Riber-Sellebjerg Danmark Danmark Team GLS Pakke Shop 30

Ungdomskonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Navn Land Hold Tid
1 Jakob Fuglsang Danmark Danmark Team Designa Køkken 20:42.40
2 Tom Stamsnijder Holland Holland Team Gerolsteiner + 0.15
3 Matti Breschel Danmark Danmark Team CSC-Saxo Bank + 0.21
4 Frantisek Rabon Tjekkiet Tjekkiet Team Columbia + 0.28
5 Johannes Fröhlinger Tyskland Tyskland Team Gerolsteiner + 0.50

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Hold Land Tid
1 Team CSC-Saxo Bank Danmark Danmark 62:08.59
2 Team Columbia USA USA 62:10.22
3 Team Gerolsteiner Tyskland Tyskland 62:10.24
4 Barloworld Storbritannien Storbritannien 62:10.26
5 Team Designa Køkken Danmark Danmark 62:11.07

Fighterkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Navn Land Hold Point
1 Martin Mortensen Danmark Danmark Team Designa Køkken 16
2 Jacob Nielsen Danmark Danmark Glud & Marstrand Horsens 12
3 Lars Bak Danmark Danmark Team CSC-Saxo Bank 10
4 Thomas Vedel Kvist Danmark Danmark Team Post Danmark 10
5 Thomas Riber-Sellebjerg Danmark Danmark Team GLS Pakke Shop 10

Udgåede ryttere[redigér | redigér wikikode]

Ryttere der trak sig, blev diskvalificerede eller skadede.

Type Etape Rytter Hold Årsag
DNS 1 Argentina Mauro Richeze CSF Group-Navigare
DNF 1 Portugal Hugo Sabido Barloworld Maveproblemer
DNF 2 Belgien Dries Devenyns Silence-Lotto Styrtede og brækkede håndledet
DNF 2 Tyskland Sven Krauß Team Gerolsteiner
DNS 3 Østrig Harald Totschnig Elk Haus-Simplon Alvorlig sygdom i den nærmeste familie
DNF 3 Belgien Preben Van Hecke Topsport Vlaanderen
DNF 4 Italien Paride Grillo CSF Group-Navigare
DNF 6 Danmark Mads Christensen Team Post Danmark
DNF 6 Danmark Kalle Corneliussen Team Post Danmark
DNF 6 Danmark Rasmus Guldhammer Team Designa Køkken
DNF 6 Frankrig Christophe Laurent Team Garmin
DNF 6 Italien Tiziano Dall'Antonia CSF Group-Navigare
  • DNS (did not start) = Startede ikke på etapen
  • DNF (did not finish) = Fuldførte ikke etapen

Hold[redigér | redigér wikikode]

 
  • Østrig Elk Haus
    • Østrig Herald Totschnig
    • Østrig Harald Starzengruber
    • Østrig Stefan Rucker
    • Østrig Jochen Summer
    • Østrig Markus Eibegger
    • Østrig Clemens Fankhauser
    • Østrig Daniel Schorn
  • Belgien Topsport Vlaanderen
    • Belgien Niko Eeckhout
    • Belgien Bart Vanheule
    • Belgien Kenny Dehaes
    • Belgien Sven Renders
    • Belgien Frederiek Nolf
    • Belgien Maarten Neyens
    • Belgien Nikolas Maes
    • Belgien Preben Van Hecke
 
  • Danmark Glud & Marstrand Horsens
    • Danmark Kim Marius Nielsen
    • Danmark Jacob Nielsen
    • Danmark Morten Voss Christiansen
    • Danmark Michael Berling
    • Danmark Christopher Juul Jensen
    • Danmark Jesper Odgaard Nielsen
    • Danmark Nicolaj Olesen
    • Sydafrika Luthando Kaka
  • Danmark Team Løgstør
    • Danmark Daniel Holm Foder
    • Danmark Jacob Kollerup
    • Danmark Morten Høberg Nielsen
    • Danmark Philip N. F. Nielsen
    • Danmark Kristian Sobota
    • Danmark Simon Lerbech
    • Danmark Thomas Bendixen
    • Danmark Mads Bugge Andersen

Eksterne kilder/henvisninger[redigér | redigér wikikode]