Post Danmark Rundt 2014

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
0 Post Danmark Rundt 2014 0
UCI Europe Tour 2014
Post Danmark Rundt 2014 i Hadsund.
Post Danmark Rundt 2014 i Hadsund.
Detaljer
Udgave: 24. udgave siden 1985
Dato: 6. august – 10. august 2014
Land: Danmark Danmark
Etaper: 6
Længde: 815 km
Deltagere: 108 ryttere på 14 hold
Klassement
Vinder af Post Danmark Rundt 2014 Danmark Michael Valgren (SAX) 18:52.22
2. Danmark Lars Bak (LTS) +0.15
3. Italien Manuele Boaro (SAX) +0.17
Vinder af pointkonkurrencen i Post Danmark Rundt 2014 Kasakhstan Alexey Lutsenko (AST) Point
Vinder af bakkekonkurrencen i Post Danmark Rundt 2014 USA John Murphy Bakke
Vinder af ungdomskonkurrencen i Post Danmark Rundt 2014 Danmark Michael Valgren (SAX) Ungdom
Rusland Team Tinkoff-Saxo Hold
Vinder af fighterkonkurrencen i Post Danmark Rundt 2014 Danmark Rasmus Quaade Fighter
Seneste vinder
0Vinder af løbet i forrige udgave 02014 Danmark Michael Valgren
Portal  Portal   Cykling

Post Danmark Rundt 2014 var den 24. udgave af det danske cykeletapeløb Post Danmark Rundt. Løbet blev vundet af Michael Valgren fra Team Tinkoff-Saxo.

Løbet var over seks etaper og startede 6. august 2014 i Hobro, og sluttede søndag den 10. august med opløb på Frederiksberg AlléFrederiksberg i København.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

ProTeams (3)
  1. BEL Lotto-Belisol
  2. DEN Tinkoff-Saxo
  3. KAZ Astana
Professionelle kontinentalhold (7)
  1. GER NetApp-Endura
  2. USA UnitedHealthcare
  3. BEL Wanty-Groupe Gobert
  4. RSA MTN-Qhubeka
  5. ITA Bardiani CSF
  6. BEL Topsport Vlaanderen-Baloise
  7. USA Novo Nordisk
Kontinentalhold (3)
  1. DEN Cult Energy Vital Water
  2. DEN Trefor-Blue Water
  3. DEN Riwal Platform
Landshold
  1. DEN Danmark
Wikidata-logo S.svg

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Etape Dato Strækning Distance Etapevinder Den gule trøje
1. etape 6. august HobroMariager 155 km Danmark Magnus Cort Nielsen (GLU) Danmark Magnus Cort Nielsen (GLU)
2. etape 7. august SkiveAarhus 195 km Italien Andrea Guardini (AST) Danmark Magnus Cort Nielsen (GLU)
3. etape 8. august SkanderborgVejle 175 km Italien Manuele Boaro (SAX) Italien Manuele Boaro (SAX)
4. etape 9. august NyborgOdense 100 km Italien Andrea Guardini (AST) Italien Manuele Boaro (SAX)
5. etape 9. august Middelfart (enkeltstart) 15 km Kasakhstan Alexey Lutsenko (AST) Italien Manuele Boaro (SAX)
6. etape 10. august KalundborgFrederiksberg 175 km Italien Nicola Boem (BAR) Danmark Michael Valgren (SAX)

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. DEN Magnus Cort Cult Energy Vital Water4t 33' 39"
2. BEL Jasper De Buyst Topsport Vlaanderen-Baloise+ 0"
3. ITA Valerio Agnoli Astana+ 0"
4. BEL Tom Van Asbroeck Topsport Vlaanderen-Baloise+ 0"
5. ITA Nicola Ruffoni Bardiani CSF+ 0"
6. BEL Sean De Bie Lotto-Belisol+ 0"
7. ITA Andrea Piechele + 0"
8. SLO Marko Kump Tinkoff-Saxo+ 0"
9. BEL Tosh Van der Sande Lotto-Belisol+ 0"
10. DEN Nicolai Brøchner Bissell Development+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Magnus Cort den gule førertrøjeden blå pointtrøjeden hvide ungdomstrøjeCult Energy Vital Water4t 33' 29"
2. BEL Jasper De Buyst Topsport Vlaanderen-Baloise+ 2"
3. ITA Valerio Agnoli Astana+ 6"
4. BEL Tom Van Asbroeck Topsport Vlaanderen-Baloise+ 7"
5. DEN Lars Bak Lotto-Belisol+ 9"
6. ITA Nicola Ruffoni Bardiani CSF+ 10"
7. BEL Sean De Bie Lotto-Belisol+ 10"
8. ITA Andrea Piechele + 10"
9. SLO Marko Kump Tinkoff-Saxo+ 10"
10. BEL Tosh Van der Sande Lotto-Belisol+ 10"


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ITA Andrea Guardini Astana4t 42' 57"
2. GER Gerald Ciolek MTN-Qhubeka+ 0"
3. DEN Matti Breschel Tinkoff-Saxo+ 0"
4. AUT Daniel Schorn NetApp-Endura+ 0"
5. DEN Morten Øllegaard Riwal Platform+ 0"
6. ITA Nicola Ruffoni Bardiani CSF+ 0"
7. ITA Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert+ 0"
8. BEL Tom Van Asbroeck Topsport Vlaanderen-Baloise+ 0"
9. ITA Filippo Fortin Bardiani CSF+ 0"
10. BEL Tosh Van der Sande Lotto-Belisol+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Magnus Cort den gule førertrøjeden hvide førertrøjeCult Energy Vital Water8t 16' 25"
2. BEL Jasper De Buyst den gule førertrøjeden hvide ungdomstrøjeTopsport Vlaanderen-Baloise+ 3"
3. GER Gerald Ciolek MTN-Qhubeka+ 5"
4. ITA Valerio Agnoli Astana+ 7"
5. BEL Tom Van Asbroeck Topsport Vlaanderen-Baloise+ 8"
6. BEL Sean De Bie Lotto-Belisol+ 8"
7. DEN Lars Bak Lotto-Belisol+ 10"
8. ITA Nicola Ruffoni Bardiani CSF+ 11"
9. AUT Daniel Schorn NetApp-Endura+ 11"
10. BEL Tosh Van der Sande Lotto-Belisol+ 11"


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ITA Manuele Boaro Tinkoff-Saxo4t 18' 33"
2. DEN Matti Breschel Tinkoff-Saxo+ 12"
3. BEL Tiesj Benoot Lotto-Belisol U23+ 12"
4. DEN Jonas Aaen Jørgensen Riwal Platform+ 12"
5. DEN Rasmus Guldhammer Trefor-Blue Water+ 14"
6. DEN Lars Bak Lotto-Belisol+ 14"
7. AUT Daniel Schorn NetApp-Endura+ 14"
8. BEL Sean De Bie Lotto-Belisol+ 14"
9. ITA Valerio Agnoli Astana+ 14"
10. DEN Christopher Juul-Jensen Tinkoff-Saxo+ 14"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ITA Manuele Boaro den gule førertrøjeTinkoff-Saxo12t 34' 59"
2. BEL Tiesj Benoot den hvide ungdomstrøjeLotto-Belisol U23+ 18"
3. ITA Valerio Agnoli Astana+ 20"
4. BEL Sean De Bie Lotto-Belisol+ 21"
5. BEL Jasper De Buyst Topsport Vlaanderen-Baloise+ 22"
6. DEN Jonas Aaen Jørgensen Riwal Platform+ 22"
7. DEN Lars Bak Lotto-Belisol+ 23"
8. AUT Daniel Schorn NetApp-Endura+ 24"
9. DEN Rasmus Guldhammer Trefor-Blue Water+ 24"
10. BEL Tim De Troyer Wanty-Groupe Gobert+ 24"


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ITA Andrea Guardini Astana2t 08' 27"
2. BEL Tom Van Asbroeck Topsport Vlaanderen-Baloise+ 0"
3. ITA Filippo Fortin Bardiani CSF+ 0"
4. BEL Jasper De Buyst Topsport Vlaanderen-Baloise+ 0"
5. ITA Alessandro Bazzana UnitedHealthcare+ 0"
6. ITA Nicola Ruffoni Bardiani CSF+ 0"
7. KAZ Aleksej Lutsenko Astana+ 0"
8. ITA Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert+ 0"
9. ITA Andrea Piechele + 0"
10. DEN Daniel Foder Trefor-Blue Water+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ITA Manuele Boaro den gule førertrøjeTinkoff-Saxo14t 43' 26"
2. BEL Tiesj Benoot den hvide ungdomstrøjeLotto-Belisol U23+ 18"
3. BEL Sean De Bie Lotto-Belisol+ 21"
4. BEL Jasper De Buyst Topsport Vlaanderen-Baloise+ 22"
5. DEN Jonas Aaen Jørgensen Riwal Platform+ 22"
6. BEL Tom Van Asbroeck den blå pointtrøjeTopsport Vlaanderen-Baloise+ 23"
7. DEN Lars Bak Lotto-Belisol+ 23"
8. DEN Rasmus Guldhammer Trefor-Blue Water+ 24"
9. AUT Daniel Schorn NetApp-Endura+ 24"
24. DEN Christopher Juul-Jensen Tinkoff-Saxo+


5. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. KAZ Aleksej Lutsenko Astana18' 37"
2. DEN Rasmus Quaade Trefor-Blue Water+ 1"
3. DEN Christopher Juul-Jensen Tinkoff-Saxo+ 9"
4. DEN Søren Kragh Andersen Trefor-Blue Water+ 12"
5. BEL Sean De Bie Lotto-Belisol+ 14"
6. DEN Michael Valgren Tinkoff-Saxo+ 17"
7. DEN Alex Rasmussen Riwal Platform+ 20"
8. ITA Manuele Boaro den gule førertrøjeTinkoff-Saxo+ 20"
9. LTU Ignatas Konovalovas MTN-Qhubeka+ 23"
10. DEN Mads Pedersen Cult Energy Vital Water+ 31"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ITA Manuele Boaro den gule førertrøjeTinkoff-Saxo15t 02' 23"
2. KAZ Aleksej Lutsenko den hvide ungdomstrøjeAstana+ 10"
3. DEN Christopher Juul-Jensen Tinkoff-Saxo+ 13"
4. BEL Sean De Bie Lotto-Belisol+ 15"
5. DEN Michael Valgren Tinkoff-Saxo+ 27"
6. DEN Lars Bak Lotto-Belisol+ 40"
7. BEL Tiesj Benoot Lotto-Belisol U23+ 44"
8. BEL Jasper De Buyst Topsport Vlaanderen-Baloise+ 46"
9. BEL Victor Campenaerts Topsport Vlaanderen-Baloise+ 52"
10. DEN Rasmus Guldhammer Trefor-Blue Water+ 54"


6. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ITA Nicola Boem Bardiani CSF3t 49' 34"
2. ITA Valerio Agnoli Astana+ 0"
3. DEN Martin Mortensen Cult Energy Vital Water+ 0"
4. DEN Troels Vinther Cult Energy Vital Water+ 0"
5. DEN Lars Bak Lotto-Belisol+ 0"
6. ITA Alessandro Bazzana UnitedHealthcare+ 0"
7. LTU Ignatas Konovalovas MTN-Qhubeka+ 0"
8. ITA Cesare Benedetti NetApp-Endura+ 0"
9. DEN Rasmus Quaade Trefor-Blue Water+ 0"
10. DEN Mark Sehested Pedersen Trefor-Blue Water+ 0"


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Michael Valgren den gule førertrøjeden hvide ungdomstrøjeTinkoff-Saxo18t 52' 22"
2. DEN Lars Bak Lotto-Belisol+ 15"
3. ITA Manuele Boaro Tinkoff-Saxo+ 17"
4. KAZ Aleksej Lutsenko den blå pointtrøjeAstana+ 21"
5. DEN Christopher Juul-Jensen Tinkoff-Saxo+ 30"
6. BEL Sean De Bie Lotto-Belisol+ 31"
7. BEL Jelle Wallays Topsport Vlaanderen-Baloise+ 35"
8. ITA Valerio Agnoli Astana+ 40"
9. DEN Troels Vinther Cult Energy Vital Water+ 56"
10. BEL Tiesj Benoot Lotto-Belisol U23+ 1' 01"


Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]

Referencer[redigér | redigér wikikode]