A-bus (Aarhus): Forskelle mellem versioner
Content deleted Content added
m bot: indsæt defaultsort |
Sarrus (diskussion | bidrag) m Flertydige WL: Lystrup → Lystrup (Århus Kommune), Banegårdspladsen → Banegårdspladsen (Århus) (3) |
||
Linje 14: | Linje 14: | ||
| '''{{Rød linje|1A}}''' |
| '''{{Rød linje|1A}}''' |
||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
||
| [[Kolt]] – [[Skejby Sygehus]] - [[Trige]]/[[Lystrup]] |
| [[Kolt]] – [[Skejby Sygehus]] - [[Trige]]/[[Lystrup (Århus Kommune)|Lystrup]] |
||
| Endestationen på de nordgående busser skifter mellem hhv. Trige og Lystrup, hvilket betyder at der kun er 20 minuttersdrift efter fællesstrækningen ophører ved Randersvej. |
| Endestationen på de nordgående busser skifter mellem hhv. Trige og Lystrup, hvilket betyder at der kun er 20 minuttersdrift efter fællesstrækningen ophører ved Randersvej. |
||
|- |
|- |
||
| '''{{Rød linje|2A}}''' |
| '''{{Rød linje|2A}}''' |
||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
||
| [[Holme]] - [[Harald Jensens Plads]] - [[Banegårdspladsen]] - [[Skejby Sygehus]] |
| [[Holme]] - [[Harald Jensens Plads]] - [[Banegårdspladsen (Århus)|Banegårdspladsen]] - [[Skejby Sygehus]] |
||
| |
| |
||
|- |
|- |
||
| '''{{Rød linje|3A}}''' |
| '''{{Rød linje|3A}}''' |
||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
||
| [[Tilst]] - [[Skjoldhøjskolen]] - [[Hasle Torv]] - [[Vesterbro Torv]] - [[Banegårdspladsen]] - Rutebilstationen |
| [[Tilst]] - [[Skjoldhøjskolen]] - [[Hasle Torv]] - [[Vesterbro Torv]] - [[Banegårdspladsen (Århus)|Banegårdspladsen]] - Rutebilstationen |
||
| |
| |
||
|- |
|- |
||
| '''{{Rød linje|4A}}''' |
| '''{{Rød linje|4A}}''' |
||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
||
| [[Brabrand]] Nord - [[City Vest]] - [[Banegårdspladsen]] - Tingskov Alle - Østerby ([[Tranbjerg]]) |
| [[Brabrand]] Nord - [[City Vest]] - [[Banegårdspladsen (Århus)|Banegårdspladsen]] - Tingskov Alle - Østerby ([[Tranbjerg]]) |
||
| Endestationen på de sydgående busser skifter mellem hhv. Tranbjerg Øst og Tranbjerg Vest, hvilket betyder, at der kun er 14/20 minuttersdrift efter fællesstrækningen ophører i Tranbjerg. |
| Endestationen på de sydgående busser skifter mellem hhv. Tranbjerg Øst og Tranbjerg Vest, hvilket betyder, at der kun er 14/20 minuttersdrift efter fællesstrækningen ophører i Tranbjerg. |
||
|- |
|- |
Versionen fra 17. aug. 2013, 11:44
Denne artikel omhandler A-busser i Aarhus, ikke at forveksle med Movias A-busser på Sjælland.
A-busser er et grundlæggende net af bybusser i Aarhus bestående af seks linjer, 1A-6A, der blev etableret ved en total omlægning af bybusnettet i Aarhus 8. august 2011. A-busserne er underlagt trafikselskabet Midttrafik, der også står for et antal supplerende bybuslinier.
Som ved A-busserne der etableredes i København fra 2002 og fremefter er der tale om linjer med hyppig drift, her med 7-10 minutters interval i dagtimerne og 15 minutters interval i aftentimerne. Også den røde farve på højre hjørne foran og venstre hjørne bagpå er arvet fra hovedstaden. Til gengæld stopper de aarhusianske A-busser kun ved visse stoppesteder, hvor de københavnske ligesom de almindelige bybusser begge steder stopper alle steder undervejs.
Linjenet
Linje | Oprettet | Linieføring | Bemærkninger |
---|---|---|---|
1A | 8. august 2011 | Kolt – Skejby Sygehus - Trige/Lystrup | Endestationen på de nordgående busser skifter mellem hhv. Trige og Lystrup, hvilket betyder at der kun er 20 minuttersdrift efter fællesstrækningen ophører ved Randersvej. |
2A | 8. august 2011 | Holme - Harald Jensens Plads - Banegårdspladsen - Skejby Sygehus | |
3A | 8. august 2011 | Tilst - Skjoldhøjskolen - Hasle Torv - Vesterbro Torv - Banegårdspladsen - Rutebilstationen | |
4A | 8. august 2011 | Brabrand Nord - City Vest - Banegårdspladsen - Tingskov Alle - Østerby (Tranbjerg) | Endestationen på de sydgående busser skifter mellem hhv. Tranbjerg Øst og Tranbjerg Vest, hvilket betyder, at der kun er 14/20 minuttersdrift efter fællesstrækningen ophører i Tranbjerg. |
5A | 8. august 2011 | Tangkrogen - Stadion Alle - Viborgvej - Marienlund | Kører ad Ringgaden. |
6A | 8. august 2011 | Skåde/Holme - Axel Gruhnsvej - Ringvejen - Risskov | Kører ad Ringvejen. |
Se også
Eksterne henvisninger
- Busrevolution i Århus af Poul Gunder Nielsen. Udvidet udgave af artikel bragt i BYtrafik 5/2011.
- Midttrafik
Spire Denne trafikartikel er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den. |