Roning under sommer-OL 2000

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
(Omdirigeret fra Roning under Sommer-OL 2000)
Gå til: navigation, søg
De olympiske ringe

Roning var med på det olympiske program for 23. gang under Sommer-OL i 2000 i Sydney. Der blev konkurreret i totalt fjorten roøvelser, otte for mænd og seks for kvinder. Rumænien blev bedste nation med tre guldmedaljer.

Medaljer[redigér | redigér wikikode]

Roning
De olympiske ringe Roning under sommer-OL 2000 Roning
Placering Land Guld Sølv Bronze totalt
1. Rumænien Rumænien 3 0 0 3
2. Tyskland Tyskland 2 1 3 6
3. Storbritannien Storbritannien 2 1 0 3
4. Frankrig Frankrig 2 0 1 3
5. Italien Italien 1 2 1 4
6. New Zealand New Zealand 1 0 0 1
Polen Polen 1 0 0 1
Slovenien Slovenien 1 0 0 1
Hviderusland Hviderusland 1 0 0 1
10 Australien Australien 0 3 2 5
11. Holland Holland 0 3 0 3
12. USA USA 0 1 2 3
13 Bulgarien Bulgarien 0 1 0 1
Norge NOR Norge 0 1 0 1
Schweiz Schweiz 0 1 0 1
16 Canada Canada 0 0 1 1
Danmark Danmark 0 0 1 1
Kroatien Kroatien 0 0 1 1
Litauen Litauen 0 0 1 1
Rusland Rusland 0 0 1 1
Sum antal medaljer 14 14 14 42

Menn[redigér | redigér wikikode]

Singelsculler[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Robert Waddell New Zealand NZL 6:48.90
2. Xeno Müller Schweiz SUI 6:50.55
3. Marcel Hacker Tyskland GER 6:50.83
4. Derek Porter Canada CAN 6:51.10
5. Ivo Janakijev Bulgarien BUL 6:57.32
6. Jüri Jaanson Estland EST 6:59.15
7. Gerard Egelmeers Holland NED 6:55.29
8. Don Smith USA USA 6:59.82


Dobbeltsculler[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Luka Špik
Iztok Čop
Slovenien SLO 6:16.63
2. Olaf Tufte
Fredrik Bekken
Norge NOR 6:17.98
3. Giovanni Calabrese
Nicola Sartori
Italien ITA 6:20.49
4. Sebastian Mayer
Stefan Röhnert
Tyskland GER 6:23.58
5. Tibor Pető
Ákos Haller
Ungarn HUN 6:27.04
6. Adam Korol
Marek Kolbowicz
Polen POL 6:32.11
7. Frédéric Kowal
Adrien Hardy
Frankrig FRA 6:20.72
8. Henry Nuzum
Mike Ferry
USA USA 6:21.71


Dobbeltsculler, letvægt[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Tomasz Kucharski
Robert Sycz
Polen POL 6:21.75
2. Elia Luini
Leonardo Pettinari
Italien ITA 6:23.47
3. Pascal Touron
Thibaud Chapelle
Frankrig FRA 6:24.85
4. Ingo Euler
Bernhard Rühling
Tyskland GER 6:26.54
5. Markus Gier
Michael Gier
Schweiz SUI 6:28.52
6. Hitoshi Hase
Daisaku Takeda
Japan JPN 6:29.74
7. Haimish Karrasch
Bruce Hick
Australien AUS 6:26.21
8. Vasileios Polymeros
Panagiotis Miliotis
Grækenland GRE 6:27.79


Toer uden styrmand[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Michel Andrieux
Jean-Christophe Rolland
Frankrig FRA 6:33.97
2. Ted Murphy
Sebastian Bea
USA USA 6:33.80
3. Matthew Long
James Tomkins
Australien AUS 6:34.26
4. Edward Coode
Gregory Searle
Storbritannien GBR 6:34.38
5. Đorđe Višacki
Nikola Stojić
Jugoslavien YUG 6:38.70
6. Ramon di Clemente
Donovan Cech
Sydafrika RSA 6:43.10
7. Phil Graham
Henry Hering
Canada CAN 6:33.60
8. Oliver Martinov
Ninoslav Saraga
Kroatien CRO 6:35.18


Dobbeltfirer[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Agostino Abbagnale
Alessio Sartori
Rossano Galtarossa
Simone Raineri
Italien ITA 5:45.56
2. Jochem Verberne
Dirk Lippits
Diederik Simon
Michiel Bartman
Holland NED 5:47.91
3. Marco Geisler
Andreas Hajek
Stephan Volkert
André Willms
Tyskland GER 5:48.64
4. Peter Hardcastle
Jason Day
Stuart Reside
Duncan Free
Australien AUS 5:50.32
5. Simon Stürm
Christian Stofer
Michael Erdlen
André Vonarburg
Schweiz SUI 5:54.88
6. Aleksandr Martsjenko
Oleg Lykov
Aleksandr Zaskalo
Leonid Sjaposjnikov
Ukraine UKR 5:55.12
7. Michael Hall
Nicholaas Peterson
Ian McGowan
Jacob Wetzel
USA USA 5:49.76
8. Karol Łazar
Sławomir Kruszkowski
Adam Bronikowski
Michał Wojciechowski
Polen POL 5:51.79


Firer uden styrmand[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. James Cracknell
Steve Redgrave
Timothy Foster
Matthew Pinsent
Storbritannien GBR 5:56.24
2. Walter Molea
Riccardo Dei Rossi
Lorenzo Carboncini
Carlo Mornati
Italien ITA 5:56.62
3. James Stewart
Ben Dodwell
Geoffrey Stewart
Bo Hanson
Australien AUS 5:57.61
4. Jani Klemenčič
Milan Janša
Rok Kolander
Matej Prelog
Slovenien SLO 5:58.34
5. Michael Wherley
Eric Mueller
James Koven
Wolfgang Moser
USA USA 6:02.34
6. David Schaper
Scott Brownlee
Toni Dunlop
Rob Hellstrom
New Zealand NZL 6:09.13
7. Daniel Fauché
Antoine Beghin
Laurent Beghin
Gilles Bosquet
Frankrig FRA 6:01.29
8. Filip Filipić
Ivan Smiljanić
Boban Ranković
Mladen Stegić
Jugoslavien YUG 6:01.54


Firer uden styrmand, letvægt[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Laurent Porchier
Jean-Christophe Bette
Yves Hocdé
Xavier Dorfman
Frankrig FRA 6:01.68
2. Simon Burgess
Anthony Edwards
Darren Balmforth
Robert Richards
Australien AUS 6:02.09
3. Søren Madsen
Thomas Ebert
Eskild Ebbesen
Victor Feddersen
Danmark DEN 6:03.51
4. Salvatore Amitrano
Franco Sancassani
Catello Amarante
Carlo Gaddi
Italien ITA 6:03.77
5. Mark Rowand
Ross Hawkins
Roger Tobler
Michael Hasselbach
Sydafrika RSA 6:07.67
6. Marcus Schneider
Gregory Ruckman
Paul Teti
Thomas Auch
USA USA 6:10.09
7. Iain Brambell
Chris Davidson
Gavin Hassett
Jon Baere
Canada CAN 6:04.31
8. Joris Trooster
Jeroen Spaans
Simon Kolkman
Robert van der Vooren
Holland NED 6:05.96


Otter[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Andrew Lindsay
Ben Hunt-Davis
Simon Dennis
Louis Attrill
Luka Grubor
Kieran West
Fred Scarlett
Steve Trapmore
Rowley Douglas
(styrmand)
Storbritannien GBR 5:33.08
2. Christian Ryan
Alastair Gordon
Nicholas Porzig
Robert Jährling
Mike McKay
Stuart Welch
Daniel Burke
Jaime Fernandez
Brett Hayman
(styrmand)
Australien AUS 5:33.88
3. Igor Francetić
Tihomir Franković
Tomislav Smoljanović
Nikša Skelin
Siniša Skelin
Krešimir Čuljak
Igor Boraska
Branimir Vujević
Silvijo Petriško
(styrmand)
Kroatien CRO 5:34.85
4. Gioacchino Cascone
Franco Berra
Mario Palmisano
Marco Penna
Valerio Pinton
Raffaello Leonardo
Alessandro Corona
Luca Ghezzi
Gaetano Iannuzzi (styrmand)
Italien ITA 5:35.37
5. Bryan Volpenhein
Robert Kaehler
Porter Collins
Thomas Welsh
David Simon
Christian Ahrens
Garrett Miller
Jeffrey Klepacki
Pete Cipollone (styrmand)
USA USA 5:39.16
6. Costel Mutescu
Vasile Măstăcan
Cornel Nemţoc
Florian Tudor
Viorel Talapan
Andrei Bănică
Gheorghe Pârvan
Dorin Alupei
Dumitru Răducanu (styrmand)
Rumænien ROM 5:43.89
7. Michael Belenkie
Bryan Donnelly
Matt Swick
Tom Herschmiller
Lawrence Varga
Morgan Crooks
David Calder
Adam Parfitt
Chris Taylor (styrmand)
Canada CAN 5:36.30
8. Adri Middag
Peter van der Noort
Niels van der Zwan
Gerritjan Eggenkamp
Geert Jan Derksen
Gijs Kind
Geert Cirkel
Nico Rienks
Merijn van Oijen (styrmand)
Holland NED 5:36.63


Kvinder[redigér | redigér wikikode]

Singelsculler[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Jekaterina Karsten Hviderusland BLR 7:28.14
2. Roemjana Nejkova Bulgarien BUL 7:28.15
3. Katrin Rutschow-Stomporowski Tyskland GER 7:28.99
4. Julia Aleksandrova Rusland RUS 7:36.57
5. Georgina Douglas Australien AUS 7:37.88
6. Sonia Waddell New Zealand NZL 7:43.71
7. Mayra González Cuba CUB 7:32.29
8. Agnieszka Tomczak Polen POL 7:33.20


Dobbeltsculler[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Jana Thieme
Kathrin Boron
Tyskland GER 6:55.44
2. Pieta van Dishoeck
Eeke van Nes
Holland NED 7:00.36
3. Birutė Šakickienė
Kristina Poplavskaja
Litauen LTU 7:01.71
4. Carol Skricki
Ruth Davidon
USA USA 7:02.61
5. Elisabeta Lipă
Veronica Cochelea
Rumænien ROM 7:05.05
6. Marina Hatzakis
Bronwyn Roye
Australien AUS 7:05.35
7. Carolina Lüthi
Bernadette Wicki
Schweiz SUI 7:02.35
8. Céline Garcia
Gaëlle Buniet
Frankrig FRA 7:04.73


Dobbeltsculler, letvægt[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Constanţa Burcică
Angela Alupei
Rumænien ROM 7:02.64
2. Valerie Viehoff
Claudia Blasberg
Tyskland GER 7:02.95
3. Christine Collins
Sarah Garner
USA USA 7:06.37
4. Sally Newmarch
Virginia Lee
Australien AUS 7:12.04
5. Kim Plugge
Pia Vogel
Schweiz SUI 7:15.57
6. Kirsten van der Kolk
Marit van Eupen
Holland NED 7:17.89
7. Bénédicte Luzuy
Christelle Fernandez-Schulte
Frankrig FRA 7:10.70
8. Elżbieta Kuncewicz
Ilona Mokronowska
Polen POL 7:12.76


Toer uden styrmand[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Georgeta Damian
Doina Ignat
Rumænien ROM 7:11.00
2. Rachael Taylor
Kate Slatter
Australien AUS 7:12.56
3. Missy Ryan
Karen Kraft
USA USA 7:13.00
4. Emma Robinson
Theresa Luke
Canada CAN 7:15.48
5. Helen Margaret Fleming
Colleen Jill Orsmond
Sydafrika RSA 7:16.84
6. Lenka Wech
Claudia Barth
Tyskland GER 7:20.08
7. Albina Ligatsjova
Vera Potsjitajeva
Rusland RUS 7:17.87
8. Nina Proskoera
Jevgenija Andriejeva
Ukraine UKR 7:20.82


Dobbeltfirer[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Manja Kowalski
Meike Evers
Manuela Lutze
Kerstin Kowalski
Tyskland GER 6:19.58
2. Guin Batten
Gillian Lindsay
Katherine Grainger
Miriam Batten
Storbritannien GBR 6:21.64
3. Oksana Dorodnova
Irina Fedotova
Joelia Levina
Larisa Merk
Rusland RUS 6:21.65
4. Diana Miftachoetdinova
Tatjana Oestjoezjanina
Svetlana Mazij
Jelena Ronzjina
Ukraine UKR 6:25.71
5. Hilary Gehman
Jennifer Dore
Laurel Korholz
Kelly Salchow
USA USA 6:30.26
6. Bianca Carstensen
Katrin Gleie
Sarah Lauritzen
Dorthe Pedersen
Danmark DEN 6:31.30
7. Kerry Knowler
Monique Heinke
Julia Wilson
Sally Robbins
Australien AUS 6:37.22
8. Liu Lijuan
Han Jing
Sun Guangxia
Liu Lin
Kina CHN 6:39.51


Otter[redigér | redigér wikikode]

Placering Udøvere Land Tid
1. Georgeta Damian
Viorica Susanu
Ioana Olteanu
Veronica Cochelea
Maria Magdalena Dumitrache
Elisabeta Lipă
Liliana Gafencu
Doina Ignat
Elena Georgescu
(styrmand)
Rumænien ROM 6:06.44
2. Anneke Venema
Carin ter Beek
Nelleke Penninx
Pieta van Dishoeck
Eeke van Nes
Tessa Appeldoorn
Marieke Westerhof
Elien Meijer
Martijntje Quik
(styrmand)
Holland NED 6:09.39
3. Heather McDermid
Heather Davis
Dorota Urbaniak
Theresa Luke
Emma Robinson
Alison Korn
Laryssa Biesenthal
Buffy Alexander
Lesley Thompson
(styrmand)
Canada CAN 6:11.58
4. Irina Bazilevskaja
Marina Koezmar
Olga Bereznjeva
Marina Znak
Joelia Bitsjik
Inessa Zacharevskaja
Natalja Gelach
Olga Tratsevskaja
Valentina Chochlova (styrmand)
Hviderusland BLR 6:13.57
5. Victoria Roberts
Alison Davies
Jodi Winter
Bronwyn Thompson
Rachael Kininmonth
Kristina Larsen
Emily Martin
Jane Robinson
Katie Foulkes (styrmand)
Australien AUS 6:15.16
6. Katherine Maloney
Linda Miller
Amy Martin
Betsy McCagg
Torrey Folk
Amy Fuller
Sarah Jones
Lianne Nelson
Rajanya Shah (styrmand)
USA USA 6:16.87
7. Alison Sanders
Rowan Carroll
Elise Laverick
Francesca Zino
Alison Trickey
Alexandra Beever
Kate MacKenzie
Lisa Eyre
Charlotte Miller (styrmand)
Storbritannien GBR