EM i landevejscykling

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

Europamesterskabet i landevejscykling blev arrangeret første gang af Union Européenne de Cyclisme i 1995 i Trutnov, og arrangeres hvert år. Mesterskabet var indtil 2016 kun åbent for ryttere under 23 år. Siden 2005 har der også var et løb for juniorklasserne.

Konkurrencer[redigér | redigér wikikode]

År Land By Kategori
Linjeløb Enkeltstart
1995 Tjekkiet Tjekkiet Trutnov Under-23
1996 Storbritannien Storbritannien Isle of Man Under-23
1997 Østrig Østrig Villach Under-23
1998 Sverige Sverige Uppsala Under-23
1999 Portugal Portugal Lissabon Under-23
2000 Polen Polen Kielce Under-23
2001 Frankrig Frankrig Apremont Under-23
2002 Italien Italien Bergamo Grassobbio Under-23
2003 Grækenland Grækenland Athen Vouliagmeni Under-23
2004 Estland Estland Otepää Under-23
2005 Rusland Rusland Moskva Moskva Under-23, Junior
2006 Holland Holland Valkenburg Heerlen
Valkenburg
Under-23, Junior
2007 Bulgarien Bulgarien Sofia Under-23, Junior
2008 Italien Italien Verbania
Pallanza
Arona
Stresa
Under-23, Junior
2009 Belgien Belgien Hooglede-Gits Under-23, Junior
2010 Tyrkiet Tyrkiet Ankara Under-23, Junior
2011 Italien Italien Offida Under-23, Junior
2012 Holland Holland Goes Under-23, Junior
2013 Tjekkiet Tjekkiet Olomouc Under-23, Junior
2014 Schweiz Schweiz Nyon Under-23, Junior
2015 Estland Estland Tartu Under-23, Junior
2016 Frankrig Frankrig Plumelec Elite, Under-23, Junior
2017 Danmark Danmark Herning Elite, Under-23, Junior
2018 Tjekkiet Tjekkiet Zlín[1] Brno[1] Under-23, Junior
Storbritannien Storbritannien Glasgow[2] Elite
2019 Holland Holland Alkmaar Elite, Under-23, Junior

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Herreelitens konkurrencer[redigér | redigér wikikode]

Linjeløb[redigér | redigér wikikode]

År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
2016 Slovakiet Peter Sagan Frankrig Julian Alaphilippe Spanien Daniel Moreno
2017 Norge Alexander Kristoff Italien Elia Viviani Holland Moreno Hofland
2018 Italien Matteo Trentin Holland Mathieu van der Poel Belgien Wout van Aert
Land Guld Sølv Bronze Totalt
Italien 1 1 2
Slovakiet 1 1
Norge 1 1
Holland 1 1 2
Frankrig 1 1
Spanien 1 1
Belgien 1 1

Enkeltstart[redigér | redigér wikikode]

År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
2016 Spanien Jonathan Castroviejo Belgien Victor Campenaerts Italien Moreno Moser
2017 Belgien Victor Campenaerts Polen Maciej Bodnar Irland Ryan Mullen
2018 Belgien Victor Campenaerts Spanien Jonathan Castroviejo Tyskland Maximilian Schachmann

Dameelitens konkurrencer[redigér | redigér wikikode]

Linjeløb[redigér | redigér wikikode]

År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
2016 Holland Anna van der Breggen Polen Katarzyna Niewiadoma Italien Elisa Longo Borghini
2017 Holland Marianne Vos Italien Giorgia Bronzini Rusland Olga Zabelinskaja
2018 Italien Marta Bastianelli Holland Marianne Vos Tyskland Lisa Brennauer

Enkeltstart[redigér | redigér wikikode]

År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
2016 Holland Ellen Van Dijk Holland Anna van der Breggen Rusland Olga Zabelinskaja
2017 Holland Ellen van Dijk Belgien Ann-Sophie Duyck Holland Anna van der Breggen
2018 Holland Ellen van Dijk Holland Anna van der Breggen Tyskland Trixi Worrack

Herrernes U23 konkurrencer[redigér | redigér wikikode]

Landevejsløb[redigér | redigér wikikode]

År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
1995 Italien Mirko Celestino Letland Romāns Vainšteins Italien Giuliano Figueras
1996 Portugal Cândido Barbosa Italien Daniele Contrini Rusland Sergei Ivanov
1997 Italien Salvatore Commesso Schweiz Sven Montgomery Østrig Gerrit Glomser
1998 Slovenien Zoran Klemenčič Belgien Andy Vidts Tyskland Raphael Schweda
1999 Italien Michele Gobbi Italien Luca Paolini Italien Fabio Bulgarelli
2000 Italien Graziano Gasparre Sverige Stefan Adamsson Italien Lorenzo Bernucci
2001 Italien Giampaolo Caruso Tyskland Eric Baumann Ukraine Roman Luhovyy
2002 Schweiz Michael Albasini Rusland Mikhail Timochine Frankrig Mathieu Sprick
2003 Italien Giovanni Visconti Frankrig Jérémy Roy Slovenien Kristjan Fajt
2004 Letland Kalvis Eisaks Holland Tom Veelers Letland Arturs Ansons
2005 Tjekkiet František Raboň Danmark Anders Lund Belgien Nick Ingels
2006 Frankrig Benoît Sinner Estland René Mandri Italien Francesco Gavazzi
2007 Rusland Andrey Klyuev Litauen Ignatas Konovalovas Letland Normunds Lasis
2008 Frankrig Cyril Gautier Tyskland Paul Voss Rusland Timofey Kritskiy
2009 Belgien Kris Boeckmans Polen Jarosław Marycz Italien Sacha Modolo
2010 Polen Piotr Gawronski Portugal Nelson Oliveira Frankrig Arnaud Démare
2011 Tyskland Julian Kern Hviderusland Siarhei Novikau Hviderusland Konstantin Klimiankou
2012 Slovenien Jan Tratnik Letland Andžs Flaksis Holland Wouter Wippert
2013 Belgien Sean De Bie Tjekkiet Petr Vakoč Letland Toms Skujiņš
2014 Schweiz Stefan Küng Italien Iuri Filosi Frankrig Anthony Turgis
2015 Slovakiet Erik Baška Rusland Mamyr Stash Italien Davide Martinelli
2016 Hviderusland Alexandr Riabushenko Belgien Bjorg Lambrecht Italien Andrea Vendrame
2017 Danmark Casper Pedersen Frankrig Benoît Cosnefroy Schweiz Marc Hirschi
2018 Schweiz Marc Hirschi Frankrig Victor Lafay Spanien Fernando Barceló

Enkeltstart[redigér | redigér wikikode]

År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
1997 Frankrig Guillaume Auger Italien Fabio Malberti Italien Maurizio Caravaggio
1998 Rusland Oleg Joukov Italien Marco Pinotti Ungarn László Bodrogi
1999 Kroatien Martin Cotar Storbritannien Charles Wegelius Frankrig Nicolas Fritsch
2000 Rusland Evgeni Petrov Polen Pawel Zugaj Rusland Dmitri Stemov
2001 Italien Manuel Quinziato Rusland Alexander Bespalov Tyskland Sebastian Lang
2002 Sverige Jonas Olsson Rusland Alexander Bespalov Slovenien Jure Zrimšek
2003 Tyskland Markus Fothen Slovenien Jure Zrimšek Rusland Vladimir Gusev
2004 Tyskland Christian Müller Slovenien Janez Brajkovič Rusland Alexei Esin
2005 Ukraine Dmytro Grabovskyy Belgien Dominique Cornu Slovenien Janez Brajkovič
2006 Ukraine Dmytro Grabovskyy Frankrig Jérôme Coppel Belgien Dominique Cornu
2007 Rusland Maxim Belkov Estland Rein Taaramäe Italien Adriano Malori
2008 Italien Adriano Malori Rusland Timofey Kritskiy Rusland Artem Ovechkin
2009 Tyskland Marcel Kittel Rusland Timofey Kritskiy Danmark Rasmus Quaade
2010 Storbritannien Alex Dowsett Frankrig Geoffrey Soupe Portugal Nelson Oliveira
2011 Frankrig Yoann Paillot Luxembourg Bob Jungels Norge Vegard Laengen
2012 Danmark Rasmus Quaade Luxembourg Bob Jungels Ukraine Oleksandr Golovash
2013 Belgien Victor Campenaerts Ukraine Oleksandr Golovash Tyskland Jasha Sütterlin
2014 Schweiz Stefan Küng Italien Davide Martinelli Rusland Alexander Evtushenko
2015 Holland Steven Lammertink Ukraine Marlen Zmorka Tyskland Maximilian Schachmann
2016 Tyskland Lennard Kamna Italien Filippo Ganna Frankrig Rémi Cavagna
2017 Danmark Kasper Asgreen Danmark Mikkel Bjerg Frankrig Corentin Ermenault
2018 Italien Edoardo Affini Slovenien Izidor Penko Østrig Markus Wildauer

Damernes U23 konkurrencer[redigér | redigér wikikode]

Landevejsløb[redigér | redigér wikikode]

År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
1995 Tyskland Regina Schleicher Tyskland Evi Gensheimer Tyskland Elena Unruh
1996 Tyskland Hanka Kupfernagel Litauen Diana Žiliūtė Frankrig Elisabeth Chevanne-Brunel
1997 Frankrig Elisabeth Chevanne-Brunel Ukraine Tetyana Styazhkina Spanien Izasqun Bengoa
1998 Sverige Susanne Ljungskog Litauen Diana Žiliūtė Holland Mirella van Melis
1999 Ukraine Tetyana Styazhkina Ukraine Oksana Saprykina Schweiz Nicole Brändli
2000 Italien Alessandra D’Ettore Holland Mirella van Melis Italien Vera Carrara
2001 Holland Mirella van Melis Tyskland Angela Hennig-Brodtka Frankrig Sophie Creux
2002 Tyskland Trixi Worrack Belgien Evy Van Damme Frankrig Virginie Moinard
2003 Spanien María Isabel Moreno Tyskland Theresa Senff Holland Vera Koedooder
2004 Sverige Monica Holler Holland Bertine Spijkerman Frankrig Nathalie Tirard Collet
2005 Italien Gessica Turato Sverige Monica Holler Litauen Modesta Vžesniauskaitė
2006 Holland Marianne Vos Italien Tatiana Guderzo Sverige Monica Holler
2007 Holland Marianne Vos Italien Marta Bastianelli Litauen Rasa Leleivytė
2008 Litauen Rasa Leleivytė Ukraine Lesya Kalytovska Italien Marta Bastianelli
2009 Holland Chantal Blaak Storbritannien Katie Colclough Holland Marianne Vos
2010 Holland Noortje Tabak Ukraine Lesya Kalytovska Litauen Aušrinė Trebaitė
2011 Rusland Larisa Pankova Hviderusland Alena Amialiusik Holland Lucinda Brand
2012 Belgien Evelyn Arys Italien Barbara Guarischi Holland Kim de Baat
2013 Italien Susanna Zorzi Italien Francesca Cauz Ukraine Hanna Solovey
2014 Holland Sabrina Stultiens Italien Elena Cecchini Frankrig Annabelle Dreville
2015 Polen Katarzyna Niewiadoma Italien Ilaria Sanguineti Holland Thalita de Jong
2016 Polen Katarzyna Niewiadoma Danmark Cecilie Uttrup Ludwig Frankrig Séverine Eraud
2017 Danmark Pernille Mathiesen Norge Susanne Andersen Storbritannien Alice Barnes
2018 Tjekkiet Nikola Nosková Holland Aafke Soet Italien Letizia Paternoster

Enkeltstart[redigér | redigér wikikode]

Ellen van Dijk vandt damernes enkeltstart igen i 2009, foran Emilia Fahlin og Marianne Vos
År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
1997 Litauen Diana Žiliūtė Spanien Izasqun Bengoa Sverige Jenny Algelid
1998 Litauen Diana Žiliūtė Sverige Susanne Ljungskog Litauen Rasa Mažeikytė
1999 Ukraine Tetyana Styazhkina Schweiz Nicole Brändli Storbritannien Ceris Gilfillan
2000 Tjekkiet Lada Kozlíková Storbritannien Ceris Gilfillan Schweiz Nicole Brändli
2001 Schweiz Nicole Brändli Tjekkiet Lada Kozlíková Rusland Olga Zabelinskaya
2002 Rusland Olga Zabelinskaya Italien Vera Carrara Holland Vera Koedooder
2003 Frankrig Virginie Moinard Tyskland Madeleine Sandig Spanien María Isabel Moreno
2004 Italien Tatiana Guderzo Tyskland Madeleine Sandig Italien Anna Zugno
2005 Tyskland Madeleine Sandig Italien Tatiana Guderzo Italien Anna Zugno
2006 Danmark Linda Villumsen Italien Tatiana Guderzo Tyskland Bianca Knoepfle
2007 Danmark Linda Villumsen Ukraine Svitlana Halyuk Tjekkiet Martina Sáblíková
2008 Holland Ellen van Dijk Ukraine Svitlana Halyuk Ukraine Lesya Kalytovska
2009 Holland Ellen van Dijk Sverige Emilia Fahlin Holland Marianne Vos
2010 Rusland Alexandra Burchenkova Sverige Emilia Fahlin Litauen Katažina Sosna
2011 Frankrig Mélodie Lesueur Rusland Larisa Pankova Litauen Katažina Sosna
2012 Holland Anna van der Breggen Tyskland Mieke Kröger Italien Elisa Longo Borghini
2013 Ukraine Hanna Solovey Italien Rossella Ratto Rusland Ksenia Dobrynina
2014 Tyskland Mieke Kröger Frankrig Séverine Eraud Schweiz Ramona Korchini
2015 Tyskland Mieke Kröger Ukraine Olga Shekel Tyskland Corinna Lechner
2016 Rusland Anastasiia Iakovenko Hviderusland Kseniya Tuhai Tyskland Lisa Klein
2017 Danmark Pernille Mathiesen Danmark Cecilie Uttrup Ludwig Tyskland Lisa Klein
2018 Holland Aafke Soet Tyskland Lisa Klein Tjekkiet Nikola Nosková

Juniorernes konkurrencer[redigér | redigér wikikode]

Drengenes løb[redigér | redigér wikikode]

Linjeløb[redigér | redigér wikikode]
År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
1973 Sverige Claes Svensson Storbritannien Peter Hall Holland Jan Spijker
1974 Sovjetunionen Sergei Chelpakov Sovjetunionen Yuri Zajac Holland John Van Herwerden
2005 Rusland Ivan Rovny Rusland Andrey Solomennikov Italien Federico Masiero
2006 Frankrig Étienne Pieret Italien Thomas Bertolini Holland Ronan van Zandbeek
2007 Polen Michał Kwiatkowski Frankrig Fabien Taillefer Norge Ole Haavardsholm
2008 Frankrig Johan Le Bon Storbritannien Luke Rowe Polen Piotr Gawroński
2009 Italien Luca Wackermann Holland Barry Markus Frankrig Arnaud Démare
2010 Slovenien Blaž Bogataj Frankrig Bryan Coquard Portugal Rafael Reis
2011 Frankrig Pierre-Henri Lecuisinier Frankrig Olivier Le Gac Belgien Loïc Vliegen
2012 Østrig Alexander Wachter Frankrig Anthony Turgis Italien Davide Ballerini
2013 Frankrig Franck Bonnamour Frankrig Élie Gesbert Belgien Mathias Van Gompel
2014 Italien Edoardo Affini Belgien Jordi Warlop Frankrig Pierre Idjouadiène
2015 Polen Alan Banaszek Belgien Stan Dewulf Holland Dennis van der Horst
2016 Frankrig Nicolas Malle Frankrig Émilien Jeannière Slovenien Tadej Pogačar
2017 Italien Michele Gazzoli Norge Søren Wærenskjold Tyskland Niklas Märkl
2018 Belgien Remco Evenepoel Schweiz Alexandre Balmer Spanien Carlos Rodriguez Cano
Enkeltstart[redigér | redigér wikikode]
År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
2005 Rusland Dmitriy Sokolov Ukraine Yevgeniy Nikolenko Italien Manuele Boaro
2006 Rusland Dmitriy Sokolov Frankrig Tony Gallopin Italien Adriano Malori
2007 Rusland Ilnur Zakarin Polen Michał Kwiatkowski Polen Piotr Gawroński
2008 Polen Michał Kwiatkowski Norge Vegard Breen Frankrig Johan Le Bon
2009 Storbritannien Joseph Perrett Luxembourg Bob Jungels Frankrig Kévin Labèque
2010 Rusland Kiril Yatsevich Frankrig Émilien Viennet Ukraine Marlen Zmorka
2011 Italien Alberto Bettiol Frankrig Alexis Gougeard Rusland Alexey Rydakin
2012 Danmark Mathias Krigbaum Irland Ryan Mullen Slovenien Matej Mohorič
2013 Rusland Nikolay Cherkasov Belgien Igor Decraene Frankrig Rémi Cavagna
2014 Tyskland Lennard Kämna Frankrig Corentin Ermenault Norge Tobias Foss
2015 Rusland Nikolai Ilichev Norge Tobias Foss Tyskland Max Singer
2016 Frankrig Alexys Brunel Schweiz Marc Hirschi Norge Iver Knotten
2017 Norge Andreas Leknessund Danmark Julius Johansen Belgien Sébastien Grignard
2018 Belgien Remco Evenepoel Belgien Ilan Van Wilder Italien Antonio Tiberi
Holdenkeltstart[redigér | redigér wikikode]
År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
1974 Sovjetunionen Sovjetunionen
Juri Zajac
Vladimir Chapovalov
Sergei Chelpakov
Alexeï Schevchenko
Danmark Danmark
Gert Frank
Ole Rasmussen
Per Thomsen
Olaf Petersen
Schweiz Schweiz
Henri-Dan Raymond
Serge Demierre
Dan Schwab
Alex Frei

Pigernes løb[redigér | redigér wikikode]

Landevejsløb[redigér | redigér wikikode]
År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
2005 Rusland Alexandra Burchenkova Rusland Ekaterina Novozhilova Italien Marta Bastianelli
2006 Danmark Mie Bekker Lacota Holland Elise Van Hage Frankrig Julie Krasniak
2007 Italien Valentina Scandolara Rusland Daria Gorbatovskaya Italien Gloria Presti
2008 Italien Valentina Scandolara Ukraine Valeriya Kononenko Belgien Jessie Daams
2009 Italien Elena Cecchini Holland Laura van der Kamp Frankrig Pauline Ferrand-Prévot
2010 Italien Anna Trevisi Frankrig Pauline Ferrand-Prévot Italien Rossella Ratto
2011 Italien Rossella Ratto Belgien Jessy Druyts Italien Chiara Vannucci
2012 Storbritannien Lucy Garner Italien Anna Zita Maria Stricker Holland Kirsten Coppens
2013 Frankrig Greta Richioud Frankrig Séverine Eraud Hviderusland Ksenia Tuhai
2014 Italien Sofia Bertizzolo Schweiz Nicole Koller Rusland Daria Egorova
2015 Italien Nadia Quagliotto Italien Rachele Barbieri Rusland Karina Kasenova
2016 Tyskland Liane Lippert Italien Elisa Balsamo Storbritannien Sophie Wright
2017 Holland Lorena Wiebes Danmark Emma Norsgaard Jørgensen Italien Letiza Paternoster
2018 Rusland Aigul Gareeva Italien Vittoria Guazzini Tyskland Hannah Ludwig
Enkeltstart[redigér | redigér wikikode]
År 1 Guldmedalje 2 Sølvmedalje 3 Bronzemedalje
2005 Polen Aleksandra Dawidowicz Litauen Aušrinė Trebaitė Rusland Lesya Kalitovska
2006 Danmark Mie Bekker Lacota Danmark Trine Schmidt Hansen Rusland Alexandra Bourchenkova
2007 Ukraine Valeriya Kononenko Luxembourg Anne-Marie Schmitt Hviderusland Alena Amialiusik
2008 Ukraine Valeriya Kononenko Østrig Jacqueline Hahn Rusland Maria Mishina
2009 Frankrig Pauline Ferrand-Prévot Ukraine Hanna Solovey Danmark Maria Grandt Petersen
2010 Ukraine Hanna Solovey Frankrig Pauline Ferrand-Prévot Frankrig Alexia Muffat
2011 Italien Rossella Ratto Frankrig Mathilde Favre Rusland Svetlana Kashirina
2012 Holland Corine van der Zijden Rusland Ksenija Dobrynina Belgien Lotte Kopecky
2013 Frankrig Séverine Eraud Holland Floortje Mackaij Ukraine Olena Demidova
2014 Holland Aafke Soet Italien Alice Gasparini Frankrig Greta Richioud
2015 Polen Agnieszka Skalniak Rusland Kseniia Tcymbaliuk Holland Yara Kastelijn
2016 Italien Lisa Morzenti Italien Alessia Vigilia Frankrig Juliette Labous
2017 Italien Elena Pirrone Italien Letiza Paternoster Danmark Emma Norsgaard Jørgensen
2018 Italien Vittoria Guazzini Tyskland Hannah Ludwig Polen Marta Jaskulska

Referencer[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ a b Turgis, Dominique (18. april 2018). "Deux villes pour le Championnat d'Europe Espoirs" (på French). DirectVelo (Association Le Peloton). Hentet 1. juli 2018. "Brno accueillera les épreuves contre-la-montre. Zlin recevra les courses en ligne. [Brno will host the time trials. Zlin will receive the road races.]" 
  2. ^ "Sports Programme: 2.–12. august 2018" (PDF). Glasgow 2018 (Culture and Sport Glasgow). Hentet 14. maj 2017. 

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]