Federation Cup 1972

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Federation Cup 1972
Arrangement
Arrangør International Tennis Federation
Mesterskab nr. 10
Dato(er) 20. - 25. marts 1972
Værtsland(e) Sydafrika
Værtsby(er) Johannesburg
Antal deltagere 31 hold
Resultat
Førsteplads Sydafrika Sydafrika  (1. titel)
Andenplads Storbritannien Storbritannien
Tredjeplads USA USA
Australien Australien

Federation Cup 1972 var den tiende udgave af Fed Cup, den kvindelige pendant til mændenes Davis Cup, arrangeret af International Tennis Federation. Turneringen havde deltagelse af 31 nationer, og alle kampene blev spillet på hardcourt i Ellis Park i Johannesburg, Sydafrika i perioden 20. - 25. marts 1972. Det var første gang, at mesterskabet blev spillet i Afrika, og det var ligeledes første gang, at turneringen blev spillet på hardcourt.

Turneringen blev vundet af værtslandet Sydafrika, som i finalen besejrede Storbritannien med 2-1, og som dermed vandt Fed Cup-titlen for første gang. Det var også første gang, at mesterskabet ikke blev vundet af Australien eller USA. Sydafrikas hold bestod af Brenda Kirk og Patricia Walkden, mens Storbritannien blev repræsenteret af Virginia Wade og Joyce Williams.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Alle holdkampe bestod af tre kampe, to singler og en double, og alle kampe blev spillet bedst af tre sæt.

Hovedrunde[redigér | redigér wikikode]

Første runde
20. marts
  Anden runde
21. marts
  Kvartfinaler
23. marts
  Semifinaler
24. marts
  Finale
25. marts
                                   
 Australien Australien  
 link= Bye      Australien Australien 2  
 Israel Israel 0    Canada Canada 0  
 Canada Canada 3        Australien Australien 3  
 Norge Norge 2        Italien Italien 0  
 Taiwan Taiwan 1      Norge Norge 0
 Spanien Spanien 1    Italien Italien 2  
 Italien Italien 2        Australien Australien 1  
 Vesttyskland Vesttyskland 3        Storbritannien Storbritannien 2  
 Grækenland Grækenland 0      Vesttyskland Vesttyskland 2  
 Irland Irland 3    Irland Irland 1  
 Danmark Danmark 0        Vesttyskland Vesttyskland 1
 Finland Finland 1        Storbritannien Storbritannien 2  
 Argentina Argentina 2      Argentina Argentina 1
 Japan Japan 0    Storbritannien Storbritannien 2  
 Storbritannien Storbritannien 3        Storbritannien Storbritannien 1
 Frankrig Frankrig 3        Sydafrika Sydafrika 2
 Østrig Østrig 0      Frankrig Frankrig 2  
 Iran Iran 0    Ecuador Ecuador 0  
 Ecuador Ecuador 3        Frankrig Frankrig 1  
 Brasilien Brasilien 2        Sydafrika Sydafrika 2  
 Schweiz Schweiz 1      Brasilien Brasilien 0
 Belgien Belgien 0    Sydafrika Sydafrika 2  
 Sydafrika Sydafrika 3        Sydafrika Sydafrika 2
 Holland Holland 2        USA USA 1  
 New Zealand New Zealand 1      Holland Holland 2  
 Colombia Colombia 3    Colombia Colombia 1  
 Luxembourg Luxembourg 0        Holland Holland 0
 Uruguay Uruguay 2        USA USA 3  
 Mexico Mexico 1      Uruguay Uruguay 0
 Rhodesia Rhodesia 0    USA USA 2  
 USA USA 3  

Trøstrunde[redigér | redigér wikikode]

De 23 hold, der tabte i første eller anden runde, spillede i trøstrunden sammen med Folkerepublikken Kina.

Første runde   Anden runde   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
                                   
 Colombia Colombia  
 link= Bye      Colombia Colombia 2  
 Kina Kina    Kina Kina 1  
 link= Bye        Colombia Colombia 2  
 Finland Finland        New Zealand New Zealand 0  
 link= Bye      Finland Finland 0
 New Zealand New Zealand    New Zealand New Zealand 3  
 link= Bye        Colombia Colombia 2  
 Uruguay Uruguay 2        Mexico Mexico 1  
 Østrig Østrig 1      Uruguay Uruguay 2  
 Luxembourg Luxembourg 0    Brasilien Brasilien 1  
 Brasilien Brasilien 2        Uruguay Uruguay 1
 Canada Canada 2        Mexico Mexico 2  
 Spanien Spanien 0      Canada Canada 0
 Grækenland Grækenland 0    Mexico Mexico 2  
 Mexico Mexico 2        Colombia Colombia 0
 Norge Norge 0        Japan Japan 3
 Rhodesia Rhodesia 3      Rhodesia Rhodesia 1  
 Iran Iran 0    Japan Japan 2  
 Japan Japan 3        Japan Japan 2  
 Taiwan Taiwan 0        Danmark Danmark 0  
 Danmark Danmark 3      Danmark Danmark w.o.
 link= Bye    Argentina Argentina  
 Argentina Argentina        Japan Japan 2
 link= Bye        Belgien Belgien 1  
 Irland Irland      Irland Irland 1  
 link= Bye    Ecuador Ecuador 2  
 Ecuador Ecuador        Ecuador Ecuador 0
 link= Bye        Belgien Belgien 3  
 Israel Israel      Israel Israel 0
 link= Bye    Belgien Belgien 3  
 Belgien Belgien  

Kilder[redigér | redigér wikikode]