Federation Cup 1983

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Federation Cup 1983
Arrangement
Arrangør International Tennis Federation
Mesterskab nr. 21
Dato(er) 17. - 24. juli 1983
Værtsland(e) Schweiz
Værtsby(er) Zürich
Antal deltagere 38 hold
Resultat
Førsteplads Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet  (2. titel)
Andenplads Vesttyskland Vesttyskland
Tredjeplads USA USA
Schweiz Schweiz

Federation Cup 1983 var den 21. udgave af Fed Cup, den kvindelige pendant til mændenes Davis Cup, arrangeret af International Tennis Federation. Turneringen blev spillet udendørs på grusbaner i Albisgüetli Tennis Club i Zürich, Schweiz i perioden 17. - 24. juli 1983. Schweiz var Fed Cup-værtsland for første gang.

Turneringen blev vundet af Tjekkoslovakiet, som besejrede Vesttyskland med 2-1 i finalen, og som dermed vandt mesterskabet for anden gang. Vesttyskland var i finalen for fjerde gang, og det var også fjerde gang, at holdet måtte rejse hjem med sølvmedaljerne. Det vindende tjekkoslovakiske hold bestod af Hana Mandlíková, Helena Suková, Iva Budařová og Marcela Skuherská, mens Vesttyskland blev repræsenteret af Claudia Kohde-Kilsch, Eva Pfaff og Bettina Bunge.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Alle holdkampe bestod af tre kampe, to singler og en double, og alle kampe blev spillet bedst af tre sæt.

Kvalifikationsrunde[redigér | redigér wikikode]

I kvalifikationsrunden spillede 14 hold om de sidste syv ledige pladser i hovedrunden. Vinderne af de syv playoff-opgør gik videre til hovedrunden, mens de syv tabere spillede videre i trøstrunden sammen med de 16 tabere fra første runde i hovedrunden.

Kamp Res. Ref.
Jamaica Jamaica Sydkorea Sydkorea 0−3 [1]
Israel Israel Taiwan Taiwan 3−0 [2]
Luxembourg Luxembourg Danmark Danmark 0−3 [3]
Mexico Mexico Irland Irland 3−0 [4]
Portugal Portugal Norge Norge 0−3 [5]
Kina Kina Indonesien Indonesien 2−1 [6]
Zimbabwe Zimbabwe Filippinerne Filippinerne 2−1 [7]

Følgende hold kvalificerede sig til hovedrunden:

Følgende hold gik videre til hovedrunden som lucky loser:

Hovedrunde[redigér | redigér wikikode]

Hovedrunden havde deltagelse af 32 hold:

  • 24 direkte kvalificerede hold.
  • 8 hold fra kvalifikationsrunden.
Første runde   Anden runde   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
                                   
 USA USA 3  
 Norge Norge 0      USA USA 3  
 Sverige Sverige 3    Sverige Sverige 0  
 Belgien Belgien 0        USA USA 2  
 Jugoslavien Jugoslavien 2        Jugoslavien Jugoslavien 1  
 Sydkorea Sydkorea 1      Jugoslavien Jugoslavien 3
 Kina Kina 2    Kina Kina 0  
 Holland Holland 1        USA USA 0  
 Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet 3        Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet 2  
 Peru Peru 0      Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet 2  
 Italien Italien 2    Italien Italien 1  
 Østrig Østrig 1        Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet 2
 Zimbabwe Zimbabwe 0        Argentina Argentina 0  
 Ungarn Ungarn 3      Ungarn Ungarn 0
 Argentina Argentina 2    Argentina Argentina 3  
 Frankrig Frankrig 1        Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet 2
 Schweiz Schweiz 3        Vesttyskland Vesttyskland 1
 Bulgarien Bulgarien 0      Schweiz Schweiz 2  
 Rumænien Rumænien 3    Rumænien Rumænien 1  
 Canada Canada 0        Schweiz Schweiz 2  
 Grækenland Grækenland 1        Australien Australien 1  
 Mexico Mexico 2      Mexico Mexico 0
 Sovjetunionen Sovjetunionen 0    Australien Australien 3  
 Australien Australien 3        Schweiz Schweiz 0
 Storbritannien Storbritannien 3        Vesttyskland Vesttyskland 3  
 Luxembourg Luxembourg 0      Storbritannien Storbritannien 3  
 Israel Israel 1    Brasilien Brasilien 0  
 Brasilien Brasilien 2        Storbritannien Storbritannien 1
 Japan Japan 2        Vesttyskland Vesttyskland 2  
 Danmark Danmark 1      Japan Japan 0
 Spanien Spanien 0    Vesttyskland Vesttyskland 3  
 Vesttyskland Vesttyskland 3  

Trøstrunde[redigér | redigér wikikode]

Trøstrunden havde deltagelse af 22 hold:

  • 6 hold, der havde tabt i kvalifikationsrunden.
  • 16 hold, der havde tabt i første runde af hovedrunden.
Første runde   Anden runde   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
                                   
 Danmark Danmark  
 link= Bye      Danmark Danmark 1  
 Israel Israel    Israel Israel 2  
 link= Bye        Israel Israel 1  
 Holland Holland        Holland Holland 2  
 link= Bye      Holland Holland 3
 Jamaica Jamaica 2    Jamaica Jamaica 0  
 Indonesien Indonesien 0        Holland Holland 1  
 Sovjetunionen Sovjetunionen        Sovjetunionen Sovjetunionen 2  
 link= Bye      Sovjetunionen Sovjetunionen 2  
 Bulgarien Bulgarien 3    Bulgarien Bulgarien 1  
 Zimbabwe Zimbabwe 0        Sovjetunionen Sovjetunionen 2
 Canada Canada        Canada Canada 1  
 link= Bye      Canada Canada 3
 Luxembourg Luxembourg 1    Taiwan Taiwan 0  
 Taiwan Taiwan 2        Sovjetunionen Sovjetunionen 2
 Norge Norge 1        Peru Peru 1
 Belgien Belgien 2      Belgien Belgien 1  
 link= Bye    Østrig Østrig 2  
 Østrig Østrig        Østrig Østrig 0  
 Grækenland Grækenland 3        Peru Peru 2  
 Filippinerne Filippinerne 0      Grækenland Grækenland 0
 link= Bye    Peru Peru 3  
 Peru Peru        Peru Peru 2
 Irland Irland 0        Sydkorea Sydkorea 1  
 Sydkorea Sydkorea 3      Sydkorea Sydkorea 2  
 link= Bye    Frankrig Frankrig 1  
 Frankrig Frankrig        Sydkorea Sydkorea 2
 link= Bye        Spanien Spanien 1  
 Spanien Spanien      Spanien Spanien 3
 link= Bye    Portugal Portugal 0  
 Portugal Portugal  

Kilder[redigér | redigér wikikode]

Noter[redigér | redigér wikikode]