HK Krylja Sovjetov Moskva

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Preferences-system.svgDer arbejdes på denne tekst i øjeblikket!
Vent venligst med at redigere den, eller kontakt den bruger som satte denne skabelon på siden. Med venlig hilsen Henrik Hansen (diskussion) 27. okt 2019, 16:46 (CET)
HK "Krylja Sovjetov" Moskva
ХК «Крылья Советов» Москва
Klubdetaljer
Fuldt navn Хоккейный клуб «Крылья Советов» Москва
tr. Khokkejnyj Klub "Krylja Sovjetov" Moskva
dansk: Hockeyklub "Sovjetiske Vinger" Moskva
Kælenavn Vinger, Rotter
Grundlagt 1947
Opløst 2011
Hjemmebane Universalsportspalads Krylja Sovjetov
MoskvaRusland
Kapacitet: 5.670
Klubfarver               
Historiske bedrifter
Nationalt Sovjetisk mester: 1957, 1974
Sovjetisk pokalvinder 1951, 1974, 1989
Internationalt Europa Cup-vinder 1975
Spengler Cup-vinder 1979, 1987
Infoboks sidst opdateret: 3. oktober 2019

Hockeyklubben "Krylja Sovjetov" Moskva (russisk: Хоккейный клуб «Крылья Советов» Москва) er en russik ishockeyklub, der var blandt Sovjetunionens bedste klubber, og som vandt to sovjetiske mesterskaber i ishockey.

Klubben spillede 52 sæsoner i træk i den bedste sovjetiske/russiske række fra 1947 til 1999, og opnåede yderligere to sæsoner fra 2001 til 2003, samt en enkelt sæson i 2006-07.

Historie[redigér | redigér wikikode]

Klubben blev dannet i 1947 som en del af sportssammenslutningen Krylja Sovjetov, der repræsenterede den sovjetiske flyindustri.


Titler og bedrifter[redigér | redigér wikikode]

Nationale resultater[redigér | redigér wikikode]

Sovjetisk mesterskab[redigér | redigér wikikode]

Sovjetisk pokalturnering[redigér | redigér wikikode]

Internationale Hockey-Liga[redigér | redigér wikikode]

Øverste Liga (niveau 2)[redigér | redigér wikikode]

Internationale resultater[redigér | redigér wikikode]

Europa Cup[redigér | redigér wikikode]

Spengler Cup[redigér | redigér wikikode]

  • Gold medal icon.svg Vinder (2): 1979, 1987.

Sæsoner[redigér | redigér wikikode]

Sovjetunionen Sovjetisk mesterskab[redigér | redigér wikikode]

Krylja Sovjetov deltog ikke i det første sovjetiske mesterskab i ishockey i sæsonen 1946-47, da det blev afviklet inden klubbens stiftelse. Men allerede fra mesterskabets anden sæson i 1947-48, deltog klubben i den bedste række, Klasse A.

Sæson Division Niveau Fase Plac. K V U T Mål P Kommentar
1947-48 Klasse A, 1. gruppe 1 Mesterskab 6/10 18 7 2 9 49−62 16
1948-49 Klasse A, 1. gruppe 1 Mesterskab 4/10 18 10 3 5 62−40 23
1949-50 Klasse A, 1. gruppe 1 Mesterskab 3/12 22 16 2 4 93−37 34 Bronze medal icon.svg Første bronzemedalje
1950-51 Klasse A 1 Grundspil, gruppe A 2/6 5 4 0 1 31−91 8 Bronze medal icon.svg Anden bronzemedalje
Mesterskabsslutspil 3/6 10 6 1 3 41−23 7
1951-52 Klasse A 1 Grundspil, gruppe A 1/4 6 5 1 0 37−13 11
Mesterskabsslutspil 4/6 10 4 1 5 40−31 9
1952-53 Klasse A 1 Grundspil, gruppe B 1/6 5 5 0 0 53−90 10
Mesterskabsslutspil 4/9 16 10 4 2 102−321 24
1953-54 Klasse A 1 Mesterskab 3/9 16 10 3 3 93−41 23 Bronze medal icon.svg Tredje bronzemedalje
1954-55 Klasse A 1 Mesterskab 2/10 18 15 0 3 143−261 30 Silver medal icon.svg Første sølvmedalje
1955-56 Klasse A 1 Mesterskab 2/15 28 25 1 2 207−460 51 Silver medal icon.svg Anden sølvmedalje
1956-57 Klasse A 1 Mesterskab 1/16 30 29 0 1 186−471 48 Gold medal icon.svg Første guldmedalje
1957-58 Klasse A 1 Grundspil, gruppe D 1/4 4 3 1 0 28−90 7 Silver medal icon.svg Tredje sølvmedalje
Mesterskabsslutspil 2/8 28 24 1 3 168−741 49
1958-59 Klasse A 1 Mesterskab 3/10 27 18 4 5 107−631 40 Bronze medal icon.svg Fjerde bronzemedalje
1959-60 Klasse A 1 Grundspil, gruppe A 2/6 25 14 3 8 00111−87111 31 Bronze medal icon.svg Femte bronzemedalje
Slutspil, 1/8-finale 1/2 2 2 0 0 17−71 4
Slutspil, kvartfinale 1/2 2 2 0 0 15−41 4
Slutspil, semifinale 2/2 2 0 0 2 01−12 0
Slutspil, bronzekamp 1/2 2 2 0 0 15−71 4
1960-61 Klasse A 1 Grundspil, gruppe A 1/10 18 13 4 1 98−39 30
Mesterskabsslutspil 4/6 15 7 0 8 48−45 14
1961-62 Klasse A 1 Mesterskab 5/20 38 27 3 8 190−921 57
1962-63 Klasse A 1 Grundspil 8/20 19 11 1 7 73−70 23
Mesterskabsslutspil 8/10 18 3 4 11 42−72 10
1963-64 Klasse A, 1. gruppe 1 Mesterskab 7/10 36 11 4 21 105−147 26
1964-65 Klasse A, 1. gruppe 1 Mesterskab 6/10 36 14 4 18 107−119 32
1965-66 Klasse A, 1. gruppe 1 Mesterskab 6/10 36 13 8 15 120−143 34
1966-67 Klasse A, 1. gruppe 1 Mesterskab 5/12 44 23 4 17 164−142 50
1967-68 Klasse A, 1. gruppe 1 Mesterskab 8/12 44 16 6 22 139−173 38
1968-69 Første gruppe 1 Grundspil 6/12 22 10 3 9 82−83 23
Mesterskabsslutspil 6/6 30 3 4 23 189−181 10
1969-70 Første undergruppe 1 Mesterskab 8/12 44 14 7 23 126−182 35
1970-71 Øverste Liga 1 Mesterskab 6/9 40 16 4 20 125−153 36
1971-72 Øverste Liga 1 Mesterskab 4/9 32 15 2 15 112−121 32
1972-73 Øverste Liga 1 Mesterskab 3/9 32 18 4 10 137−106 40 Bronze medal icon.svg Sjette bronzemedalje
1973-74 Øverste Liga 1 Mesterskab 1/9 32 24 3 5 162−871 51 Gold medal icon.svg Anden guldmedalje
1974-75 Øverste Liga 1 Mesterskab 2/10 36 21 3 12 185−134 45 Silver medal icon.svg Fjerde sølvmedalje
1975-76 Øverste Liga 1 Mesterskab 4/10 36 20 0 16 163−145 40
1976-77 Øverste Liga 1 Mesterskab 7/10 36 14 5 17 120−137 33
1977-78 Øverste Liga 1 Mesterskab 3/10 36 17 6 13 146−138 40 Bronze medal icon.svg Syvende bronzemedalje
1978-79 Øverste Liga 1 Mesterskab 4/12 44 20 7 17 166−151 47
1979-80 Øverste Liga 1 Mesterskab 4/12 44 22 5 17 172−149 49
1980-81 Øverste Liga 1 Grundspil 7/12 44 19 7 18 143−146 45
Nedrykningsrunde[1] 3/6 56 24 7 25 203−203 55
1981-82 Øverste Liga 1 Grundspil 9/12 44 13 4 27 140−215 30
Nedrykningsrunde[1] 2/4 60 24 4 32 224−272 52
1982-83 Øverste Liga 1 Grundspil 7/12 44 15 6 23 113−145 36
Kamp om 5.-pladsen[1] 3/4 56 23 7 26 167−184 53
1983-84 Øverste Liga 1 Mesterskab 7/12 44 19 5 20 142−141 43
1984-85 Øverste Liga 1 Grundspil 11/12 22 6 4 12 73−96 16
Nedrykningsspil[1] 2/4 50 26 6 18 179−167 58
1985-86 Øverste Liga 1 Grundspil 9/12 22 7 4 11 64−74 18
Mesterskabsspil[1] 7/10 40 15 8 17 123−132 38
1986-87 Øverste Liga 1 Grundspil 3/12 22 11 4 7 75−60 26
Mesterskabsspil[1] 4/10 40 17 8 15 126−118 42
1987-88 Øverste Liga 1 Grundspil 2/14 26 16 1 9 102−801 33
Mellemspil 4/10 18 9 5 4 63−43 23
Semifinale 2/2 3 0 3 0 10−10 3
Bronzekamp 2/2 2 0 0 2 118−110 0
1988-89 Øverste Liga 1 Grundspil 3/14 26 14 5 7 90−74 33 Bronze medal icon.svg Ottende bronzemedalje
Mesterskabsspil 3/10 36 18 9 9 0113−8411 45
1989-90 Øverste Liga 1 Grundspil 5/16 30 13 8 9 98−90 34
Mesterskabsspil[1] 6/10 48 19 12 17 143−153 50
1990-91 Øverste Liga 1 Grundspil 4/15 28 17 3 8 103−781 37 Bronze medal icon.svg Niende bronzemedalje
Mesterskabsspil[1] 3/10 46 28 5 13 170−124 61
1991-92 Øverste Liga 1 Grundspil 3/16 30 18 2 10 0113−8611 38
Mellemspil, gruppe B 4/4 6 0 1 5 09−20 1
Placeringskampe 2/2 4 1 0 3 7−9 2
Kamp om 7.-pladsen 1/2 3 2 0 1 9−8 4

SNG Internationale Hockey-Liga[redigér | redigér wikikode]

Efter Sovjetunionens sammenbrud blev det nationale mesterskab erstattet af den Internationale Hockey-Liga med deltagelse af hold fra Rusland, Letland, Kasakhstan, Hviderusland og Ukraine.

Sæson Fase Plac. K V U T Mål P Slutspil
1992-93 Grundspil, gruppe 1 2/6 20 11 3 6 53−38 25 Vandt 1/8-finale over Avtomobilist Jekaterinburg (2−1 i kampe)
Vandt kvartfinale over Avangard Omsk (2−0 i kampe)
Tabte semifinale til Lada Toljatti (0−2 i kampe)
Mellemspil, vest-konference[1] 2/12 42 25 4 13 127−931 54
1993-94 Grundspil 10/24 46 22 5 19 140−110 49 Tabte 1/8-finale til Spartak Moskva (1−2 i kampe)
1994-95 Grundspil, vest-konference 2/14 52 30 8 14 173−120 68 Vandt 1/8-finale over Torpedo Ust-Kamenogorsk (2−0 i kampe)
Tabte kvartfinale til Metallurg Magnitogorsk (0−2 i kampe)
1995-96 Grundspil, vest-konference 8/14 26 14 2 10 82−62 30 Ikke kvalificeret
Kvalifikationsspil 3/14 26 18 0 8 89−41 43[2]

Rusland Rusland[redigér | redigér wikikode]

I 1996 blev den Internationale Hockey-Liga nedlagt og erstattet af Ruslands Superliga, der i modsætning til IHL kun havde deltagelse af russiske hold. HK "Krylja Sovjetov" Moskvas æra i den bedste sovjetiske/russiske ishockeyrække endte i 1999 efter 52 sæsoner i træk på højeste niveau, og holdet rykkede ned i den Øverste Liga (russisk: Высшая лига, tr. Vyssjaja Liga), der på trods af navnet var den næstbedste række i russisk ishockey.

Sæson Division Niveau Fase Plac. K V U T Mål P Slutspil
1996-97 Ruslands Superliga 1 Grundspil, Zone vest 4/13 26 12 3 9 83−61 27 Tabte 1/8-finale til Rubin Tjumen (0−2 i kampe)
Mellemspil[1] 9/20 38 17 4 17 112−105 38
1997-98 Ruslands Superliga 1 Grundspil, Zone vest 9/14 26 11 1 14 57−67 23 Ikke kvalificeret
Mellemspil[1] 18/20 46 17 2 27 199−132 36
1998-99 Ruslands Superliga 1 Grundspil 17/22 42 12 10 20 1183−1140 34 Ikke kvalificeret
Decrease.svg Nedrykning til Øverste Liga
Nedrykningsspil 12/12 22 3 2 17 38−77 8
Sæson Division Niveau Fase Plac. K V VO U TO T Mål P Slutspil
1999-2000 Øverste Liga 2 Grundspil, Vest-pulje 7/12 44 17 0 4 1 22 120−121 56 Vandt Forbundscup-kvartfinale over HK Lipetsk (5−1 over to kampe)
Vandt Forbundscup-semifinale over HK Voronezj (5−4 over to kampe)
Vandt Forbundscup-finale over Nosta-Juzjnyj Ural Novotroitsk-Orsk (8−7 over to kampe)
Forbunds-cup, Vest-pulje 2/5 8 4 0 1 1 2 112−105 38
2000-01 Øverste Liga 2 Grundspil, Vest-pulje 2/12 44 30 3 5 0 6 198−881 101 Intet slutspil
Increase.svg Oprykning til Ruslands Superliga
Finalepulje 2/8 14 11 0 2 0 1 58−25 35
2001-02 Ruslands Superliga 1 Grundspil 8/18 51 26 1 3 3 18 128−113 86 Tabte kvartfinale til Lokomotiv Jaroslavl (0−3 i kampe)
2002-03 Ruslands Superliga 1 Grundspil 18/18 51 8 2 8 4 29 178−147 40 Ikke kvalificeret. Decrease.svg Nedrykning til Øverste Liga.
2003-04 Øverste Liga 2 Grundspil, Zone vest 6/16 60 25 6 2 2 25 138−133 91 Tabte 1/8-finale til Traktor Tjeljabinsk (1−3 i kampe)
2004-05 Øverste Liga 2 Grundspil, Zone vest 7/14 52 25 1 7 1 18 150−123 85 Tabte 1/8-finale til Amur Khabarovsk (0−3 i kampe)
2005-06 Øverste Liga 2 Grundspil, Zone vest 1/15 56 37 3 3 0 13 198−118 120 Vandt 1/8-finale over Metallurg Serov (3−2 i kampe)
Vandt kvartfinale over Torpedo Nizjnij Novgorod (3−1 i kampe)
Vandt semifinale over Amur Khabarovsk (3−0 i kampe)
Tabte finale til Traktor Tjejabinsk (2−3 i kampe)
Increase.svg Oprykning til Ruslands Superliga
2006-07 Ruslands Superliga 1 Grundspil 19/19 54 5 1 4 5 39 104−247 26 Ikke kvalificeret. Decrease.svg Nedrykning til Øverste Liga
Sæson Division Niveau Fase Plac. K V VO TO T Mål P Slutspil
2007-08 Øverste Liga 2 Grundspil, Zone vest 8/16 60 22 9 7 22 232−214 91 Tabte 1/8-finale til Avtomobilist Jekaterinburg (0−3 i kampe)
2008-09 Øverste Liga 2 Grundspil, Zone vest 4/12 66 33 6 11 16 184−159 122 Vandt 1/16-finale over HK Belgorod (3−0 i kampe)
Vandt 1/8-finale over Rys Podolsk (3−0 i kampe)
Vandt kvartfinale over Avtomobilist Jekaterinburg (3−0 i kampe)
Vandt semifinale over Neftjanik Almetjevsk (3−0 i kampe)
Tabte finale til Jugra Khanty-Mansijsk (0−3 i kampe)
2009-10 Øverste Liga 2 Grundspil, Zone vest 2/10 54 27 8 5 14 187−143 102 Tabte 1/8-finale til Titan Klin (2−3 i kampe)
2010-11 VHL 2 Grundspil, Vest-konference 5/10 56 19 10 1 26 163−174 78 Tabte 1/8-finale til VMF Sankt Petersborg (2−3 i kampe)

Trænere[redigér | redigér wikikode]

Træner Start Slut Meritter
Sovjetunionen Vladimir Gorokhov 1947 1948
Sovjetunionen Vladimir Jegorov 1948 1961 Sovjetisk mesterskab i ishockey 1957
SM-sølvmedaljer 1955, 1956, 1958
SM-bronzemedaljer 1950, 1951, 1959, 1960
Sovjetisk pokalmester 1951
Sovjetisk pokalfinalist 1952, 1954
Sovjetunionen Sergej Mitin 1961 1964
Sovjetunionen Aleksandr Vinogradov 1964 1967
Sovjetunionen Vladimir Jegorov 1967 1970
Sovjetunionen Aleksandr Priljepskij 1970 1971
Sovjetunionen Boris Kulagin 01.04.1971 04.04.1976 Sovjetisk mesterskab i ishockey 1974
SM-sølvmedaljer 1975
SM-bronzemedaljer 1973
Sovjetisk pokalmester 1974
Sovjetunionen Igor Tuzik 04.04.1976 27.05.1981 Europa Cup-vinder 1974-75[3]
SM-bronzemedaljer 1978
Sovjetunionen Valentin Grigorjev 01.06.1981 30.03.1982
Sovjetunionen Vladimir Igosjin 01.04.1982 15.07.1982
SovjetunionenRusland Igor Dmitrijev 15.07.1982 30.06.1996 Ligapokalmester 1989
SM-bronzemedaljer 1989, 1991
IHF-semifinalist 1993.
Rusland Aleksandr Zarubin 30.06.1996 17.09.1996
Rusland Sergej Kotov 17.09.1996 22.10.1997
Rusland Igor Jesmantovitj 22.10.1997 01.11.1997
Rusland Vasilij Spiridonov 01.11.1997 10.04.1998
Rusland Sergej Kotov 1.06.1998 09.10.1998
Rusland Fjordor Kanarjejkin 09.10.1998 16.12.1998
Rusland Vasilij Spiridonov 16.12.1998 25.06.1999
Rusland Vjatjeslav Anisin 25.06.1999 09.02.2000
Rusland Viktor Vakhrusjov 09.02.2000 15.02.2000
Rusland Fjodor Kanarjejkin 15.02.2000 26.12.2000 Forbundspokalvinder 2000
Rusland Viktor Vakhrusjov 26.12.2000 05.10.2001 Nr. 2 i Øverste Liga 2001
Rusland Sergej Kotov 05.10.2001 27.03.2003
Rusland Vjatjeslev Anisin 27.03.2003 14.10.2003
Rusland Andrej Pjatjanov 14.10.2003 03.05.2005
Rusland Jurij Novikov 03.05.2005 22.01.2007 Finalist i Øverste Liga 2006
Rusland Vjatjeslav Anisin 22.01.2007 28.02.2007
Rusland Aleksej Tkatjuk 28.02.2007 17.06.2007
Rusland Vjatjeslv Anisin 17.06.2007 08.10.2007
Rusland Ilja Bjakin 08.10.2007 22.10.2008
Rusland Aleksandr Semjak 22.10.2008 13.11.2008
Rusland Vladimir Krjutjkov 13.11.2008 24.11.2008
Rusland Jurij Lebedev 24.11.2008 20.05.2009
Rusland Dmitrij Jegofejev
MHK Krylja Sovjetov
15.07.2008 25.02.2009
Rusland Aleksandr Savtjenkov
MHK Krylja Sovjetov
25.02.2009 01.07.2009 Finalist i Øverste Liga 2009
Rusland Aleksej Kasatonov
PHK Krylja Sovjetov
20.05.2009 30.03.2010
Rusland Andrej Kirdjasjov 01.07.2010 08.11.2010
Rusland Aleksandr Svilin 08.11.2010 19.01.2011
Rusland Dmitrij Gogoljev 19.01.2011 30.06.2011

Kilder[redigér | redigér wikikode]

Noter[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ a b c d e f g h i j k Inkl. resultater fra grundspillet.
  2. ^ Inkl. 7 bonuspoint for placeringen i grundspillet.
  3. ^ Finalen i Europa Cup i ishockey 1974-75 blev først spillet i 1977.