Bradford City A.F.C.
| Bradford City A.F.C | |||
|---|---|---|---|
Valley Parade | |||
| Klubdetaljer | |||
| Fulde navn | Bradford City Association Football Club | ||
| Kaldenavn(e) | The Bantams | ||
| Grundlagt | 1903 | ||
| Hjemmebane | Valley Parade | ||
| Kapacitet | 25.136 tilskuere | ||
| Formand | Stefan Rupp | ||
| Manager | Graham Alexander | ||
| Liga 2025-26 | League Two | ||
| Liga 2023-24 | League Two, 9. | ||
|
| |||
Bradford City er en engelsk fodboldklub fra Bradford i Yorkshire, der spiller i League One, men som så sent som 2001 var i Premier League.
Klubben var med i toppen i starten af 1900-tallet men rykkede ud af den bedste række i 1922. Først i 1999 kom klubben tilbage til den bedste række. I de 77 år uden for den bedste række, var der kun fokus på klubben i forbindelse med Bradford City-katastrofen i 1985, hvor 56 tilskuere døde under en brand på stadion, da klubben mødte Lincoln City.
Bradford vandt i 1911 FA Cuppen, hvilket er klubbens eneste trofæ. I 2000 deltog klubben i Toto Cuppen, men tabte i semifinalen til Zenit Skt. Petersborg. I 2013 spillede klubben sig sensationelt i finalen i Capital One Cup mod walisiske Swansea City A.F.C..
Den dansk-fødte færøske landsholdsspiller, Claus Bech Jørgensen har tidligere spillet for klubben.
Eksterne henvisninger
[redigér | rediger kildetekst]| Spire Denne artikel om en fodboldklub er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den. |