A-bus (Aarhus): Forskelle mellem versioner
m Internt link |
laver links |
||
Linje 1: | Linje 1: | ||
{{harflertydig4|Denne artikel omhandler A-busser i Aarhus, ikke at forveksle med Movias [[A-bus]]ser på Sjælland.}} |
{{harflertydig4|Denne artikel omhandler A-busser i Aarhus, ikke at forveksle med Movias [[A-bus]]ser på Sjælland.}} |
||
[[File:Aarhus bus line 6A in Risskov 01.JPG|thumb|Linje 6A ved endestationen i Risskov.]] |
[[File:Aarhus bus line 6A in Risskov 01.JPG|thumb|Linje 6A ved endestationen i [[Risskov]].]] |
||
'''A-busser''' er et grundlæggende net af [[bybus]]ser i [[Aarhus]] bestående af seks linjer, 1A-6A, der blev etableret ved en total omlægning af bybusnettet i Aarhus [[8. august]] [[2011]]. A-busserne er underlagt trafikselskabet [[Midttrafik]], der også står for et antal supplerende bybuslinjer. |
'''A-busser''' er et grundlæggende net af [[bybus]]ser i [[Aarhus]] bestående af seks linjer, 1A-6A, der blev etableret ved en total omlægning af bybusnettet i Aarhus [[8. august]] [[2011]]. A-busserne er underlagt trafikselskabet [[Midttrafik]], der også står for et antal supplerende bybuslinjer. |
||
Linje 19: | Linje 19: | ||
| '''{{Rød linje|1A}}''' |
| '''{{Rød linje|1A}}''' |
||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
||
| [[Kolt]] – [[Viby Torv]] - [[Banegårdspladsen ( |
| [[Kolt]] – [[Viby Torv]] - [[Banegårdspladsen (Aarhus)|Banegårdspladsen]] - [[Grenåvej (Aarhus Kommune)|Grenåvej]] - [[Vejlby]] /- [[Skejbyparken]] |
||
| Fra Grenåvej køres skiftevis til Vejlby og Skejbyparken. |
| Fra Grenåvej køres skiftevis til Vejlby og Skejbyparken. |
||
|- |
|- |
||
Linje 25: | Linje 25: | ||
| '''{{Rød linje|2A}}''' |
| '''{{Rød linje|2A}}''' |
||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
||
| [[Holme]] - [[Kongsvang]] - [[Banegårdspladsen ( |
| [[Holme]] - [[Kongsvang]] - [[Banegårdspladsen (Aarhus)|Banegårdspladsen]] - [[Skejby Sygehus]] - [[Trige]] |
||
| Skejby Sygehus - Trige kun hver halve time i dagtimerne mandag-lørdag og hver time aften og søndag. |
| Skejby Sygehus - Trige kun hver halve time i dagtimerne mandag-lørdag og hver time aften og søndag. |
||
|- |
|- |
||
Linje 31: | Linje 31: | ||
| '''{{Rød linje|3A}}''' |
| '''{{Rød linje|3A}}''' |
||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
||
| [[Tilst]] - [[Skjoldhøjskolen]] - [[Hasle Torv]] - [[Vesterbro Torv]] - [[Banegårdspladsen ( |
| [[Tilst]] - [[Skjoldhøjskolen]] - [[Hasle Torv]] - [[Vesterbro Torv]] - [[Banegårdspladsen (Aarhus)|Banegårdspladsen]] - [[Aarhus Rutebilstation]] |
||
| |
| |
||
|- |
|- |
||
Linje 37: | Linje 37: | ||
| '''{{Rød linje|4A}}''' |
| '''{{Rød linje|4A}}''' |
||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
||
| [[Brabrand]] Nord - [[City Vest]] - [[Banegårdspladsen ( |
| [[Brabrand]] Nord - [[City Vest]] - [[Banegårdspladsen (Aarhus)|Banegårdspladsen]] - [[Viby Torv]] - [[Viby Jylland|Viby Syd]] /- [[Tranbjerg]] |
||
| Fra Kjærslund køres skiftevis til Viby Syd og Tranbjerg. |
| Fra Kjærslund køres skiftevis til Viby Syd og Tranbjerg. |
||
|- |
|- |
||
Linje 43: | Linje 43: | ||
| '''{{Rød linje|5A}}''' |
| '''{{Rød linje|5A}}''' |
||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
||
| [[Tangkrogen]] - Stadion Allé - [[Ringgaden|Vestre Ringgade]] - [[Marienlund (Aarhus)|Marienlund]] |
| [[Tangkrogen]] - [[Stadion Allé (Aarhus)|Stadion Allé]] - [[Ringgaden|Vestre Ringgade]] - [[Marienlund (Aarhus)|Marienlund]] |
||
| Kører ad Ringgaden. |
| Kører ad [[Ring 1|Ringgaden]]. |
||
|- |
|- |
||
| [[file:Aarhus bus line 6A at Vestre Strandallé Station 02.JPG|100px]] |
| [[file:Aarhus bus line 6A at Vestre Strandallé Station 02.JPG|100px]] |
||
Linje 50: | Linje 50: | ||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
||
| [[Skåde]] -/[[Holme]] - [[Viby Torv]] - Ringvejen - [[Skejby Sygehus]] /- [[Risskov]] |
| [[Skåde]] -/[[Holme]] - [[Viby Torv]] - Ringvejen - [[Skejby Sygehus]] /- [[Risskov]] |
||
| Kører ad Ringvejen. Fra Christian X's Vej køres skiftevis til Skåde og Holme. Fra Olof Palmes Allé køres skiftevis til Skejby Sygehus og Risskov. |
| Kører ad Ringvejen. Fra [[Christian X's Vej]] køres skiftevis til Skåde og Holme. Fra [[Olof Palmes Allé]] køres skiftevis til Skejby Sygehus og Risskov. |
||
|} |
|} |
||
Versionen fra 14. feb. 2019, 16:42
Denne artikel omhandler A-busser i Aarhus, ikke at forveksle med Movias A-busser på Sjælland.
A-busser er et grundlæggende net af bybusser i Aarhus bestående af seks linjer, 1A-6A, der blev etableret ved en total omlægning af bybusnettet i Aarhus 8. august 2011. A-busserne er underlagt trafikselskabet Midttrafik, der også står for et antal supplerende bybuslinjer.
Som ved A-busserne der etableredes i København fra 2002 og fremefter er der tale om linjer med hyppig drift, her med 7-10 minutters interval i dagtimerne og 15 minutters interval i aftentimerne. Til gengæld stopper de aarhusianske A-busser kun ved visse stoppesteder, hvor de københavnske ligesom de almindelige bybusser begge steder stopper alle steder undervejs.
Oprindeligt var det meningen, at A-busserne skulle kendes på, at højre hjørne foran og venstre hjørne bagpå var røde ligesom i hovedstaden. I praksis kunne man dog ikke holde styr på det, og systemet blev derfor opgivet i 2014. Efterfølgende benyttedes busser med og uden røde hjørner i flæng på både A-buslinjer og andre linjer,[1] indtil brugen af røde hjørner helt ophørte i 2015.[2]
Linjenet
Billede | Linje | Oprettet | Linieføring | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1A | 8. august 2011 | Kolt – Viby Torv - Banegårdspladsen - Grenåvej - Vejlby /- Skejbyparken | Fra Grenåvej køres skiftevis til Vejlby og Skejbyparken. | |
2A | 8. august 2011 | Holme - Kongsvang - Banegårdspladsen - Skejby Sygehus - Trige | Skejby Sygehus - Trige kun hver halve time i dagtimerne mandag-lørdag og hver time aften og søndag. | |
3A | 8. august 2011 | Tilst - Skjoldhøjskolen - Hasle Torv - Vesterbro Torv - Banegårdspladsen - Aarhus Rutebilstation | ||
4A | 8. august 2011 | Brabrand Nord - City Vest - Banegårdspladsen - Viby Torv - Viby Syd /- Tranbjerg | Fra Kjærslund køres skiftevis til Viby Syd og Tranbjerg. | |
5A | 8. august 2011 | Tangkrogen - Stadion Allé - Vestre Ringgade - Marienlund | Kører ad Ringgaden. | |
6A | 8. august 2011 | Skåde -/Holme - Viby Torv - Ringvejen - Skejby Sygehus /- Risskov | Kører ad Ringvejen. Fra Christian X's Vej køres skiftevis til Skåde og Holme. Fra Olof Palmes Allé køres skiftevis til Skejby Sygehus og Risskov. |
Se også
Eksterne henvisninger
- Busrevolution i Århus af Poul Gunder Nielsen. Udvidet udgave af artikel bragt i BYtrafik 5/2011.
- Midttrafik
Noter
Spire Denne trafikartikel er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den. |