Diskussion:Lader Mig Falde
Tilføj emneSletningsforslag: Søren Bregendal-singler
Nogle af disse følgende artikler er oprettet af bruger ~2026-18317-08. Alle artiklerne er oprettet af en tydeligvis stor fan af sanger Søren Bregendal, der står bag singlerne, men ingen af singlerne er det mindste notable. Derudover er alle artiklerne ret korte og kun få af dem har nogen form for kilder. Jeg har ikke erfaring med at indstille flere artikler til sletning samtidig, så beklager hvis noget her ikke er korrekt. Skal de enkelte artikler stemmes om eller kan alle blive bedømt sammen?
Følgende artikler indstilles til sletning:
Kommentar - Jeg kan godt følge dig i, at disse singler ikke ser ud til at have nogen særlig selvstændig notabilitet. Det er et klart problem med de manglende kilder, men hvis det kunne bringes i orden, vil jeg godt kunne leve med artiklerne. Sletning kan virke som en slags smagsdommeri. --Arne (Amjaabc) (diskussion) 16. apr. 2026, 13:20 (CEST)
Slet - De har ingen selvstændig notabilitet vil jeg mene. Det er et generelt problem at Bregendahl har en eller flere ihærdige fans som forsøger at puste hans artikel og karriere op til noget som den nok ikke helt kan bære. Artikelhistorikken i artiklen og forskellige relaterede artikler taler sit tydelige sprog og flere har været låst i en periode. Toxophilus (diskussion) 16. apr. 2026, 14:55 (CEST)
Slet De manglende uafhængige kilder, tegnene på reklame og det lidt snævre emne trækker alle i retning af sletning. Økonom (diskussion) 16. apr. 2026, 16:34 (CEST)
| Konklusion: Konsensus om sletning. Der har ikke været forsøg på forbedring af artiklerne siden sletteforslagets oprettelse. Økonom (diskussion) 14. maj 2026, 07:09 (CEST) |
Ændring af artikel navn
[rediger kildetekst]Hej alle Wikipedianere
Jeg vil gerne opfordre til at dette artikel skifter navn da den mere omhandler Sorensen albummet end lader mig falde singlen NEXT20231810 (diskussion) 3. apr. 2024, 09:24 (CEST)
- @NEXT20231810 Se venligst Wikipedia:Flytteforslag. Hjart (diskussion) 3. apr. 2024, 09:35 (CEST)
Sletningsforslag
[rediger kildetekst]Sletningsforslag: Lader Mig Falde
Lader Mig Falde er et uudgivet studiealbum af Søren Bregendal fra 2013. Der er udgivet en single fra albummet. Artiklen er oprettet af Bruger:Fona2000, hvis primære bidrag var en meget lang række redigeringer og tilføjelser til artikler om C21, som Bregendal er en del af. Toxophilus (diskussion) 10. apr. 2024, 08:46 (CEST)
Slet - Uudgivne albums er meget sjældent notable, og i dette tilfælde har jeg meget svært ved at se, at det skulle være tilfældet. Toxophilus (diskussion) 10. apr. 2024, 08:46 (CEST)
Slet - Som indstillet. Som et kuriosum er artiklens navn end ikke navnet på det ikke-udgivne album, men derimod en sang, der skulle have været på albummet, der aldrig blev. Artiklen er for så vidt velskrevet, men som angivet skal der er del til før et ikke-udgivet album er notabelt. Noget af artiklens indhold kan skrives ind i artiklen om Bregendal, hvis ikke allerede han har gjort det. --Pugilist (diskussion) 10. apr. 2024, 08:58 (CEST)
Slet – Slet. Hele artiklen bygger på en eneste kort artikel i Vi Unge, hvis eneste omtale af et album er "i 2013 håber han på at udgive et samlet album." Intet vides om det påståede album, end ikke navnet. Der er ingen dokumention for planlagt udgivelse på noget tidspunkt, ud over bemærkningen om et håb. --Kartebolle (Dipsacus fullonum) (diskussion) 10. apr. 2024, 09:11 (CEST)
Slet - Hvis albummet en dag skulle udkomme kan artiklen oprettes. PHE77 (diskussion) 10. apr. 2024, 16:00 (CEST)
| Konklusion: |