Folketingsvalget 1964

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Folketingsvalget 1964
Danmark
← 1960 22. september 1964 1966 →

Der stemmes om 179 pladser i Folketinget:
175 fra Danmark, 2 fra Grønland og 2 fra Færøerne
90 mandater for et flertal
Valgdeltagelse 85,5%

Parti Leder % Valgt ±
Socialdemokratiet Jens Otto Krag 41,9% 76 0
Venstre Erik Eriksen 20,8% 38 0
Det Konservative Folkeparti Poul Sørensen 20,1% 36 +4
Socialistisk Folkeparti Aksel Larsen 5,8% 10 -1
Det Radikale Venstre Hilmar Baunsgaard 5,3% 10 -1
De Uafhængige Iver Poulsen 2,5% 5 -1
Danmarks Retsforbund Kr. Kristensen 1,3% 0 0
Danmarks Kommunistiske Parti Knud Jespersen 1,2% 0 0
Dansk Samling 0,4% 0
Fredspolitisk Folkeparti Aage Bertelsen 0,4% 0 Nyt
Slesvigsk Parti 0,4% 0 -1
Dette viser partilisten over vundne mandater. Se det samlede resultat nedenfor.
Folketing1964.svg
Mandaternes fordeling efter amts- og storkredse
Siddende Statsminister Ny Statsminister
Jens Otto Krag
Socialdemokratiet
Jens Otto Krag
Socialdemokratiet

Folketingsvalg den 22. september 1964. Spærregrænsen lå fra 1961 på 2 procent, før da, efter grundlovsændringen i 1953, på 60.000 stemmer. Det foregående valg fandt sted den 15. november 1960.

Valgresultat[redigér | rediger kildetekst]

Resultat i Danmark
PartiStemmer%Mandater+/–
Socialdemokratiet symbol (2009–2014).svg Socialdemokratiet1.103.66741,9476Uændret
Venstre symbol (1995–2007).svg Venstre547.77020,8238Uændret
Det Konservative Folkeparti - Bomærke.png Det Konservative Folkeparti527.79820,0636Stigning4
SF - Socialistiske Folkeparti.svg Socialistisk Folkeparti151.6975,7610Fald1
Dnk party b.svg Radikale Venstre139.7025,3110Fald1
     De Uafhængige65.7562,505Fald1
     Retsforbundet34.2581,300Uændret
DKP-flag.png Danmarks Kommunistiske Parti32.3901,230Uændret
     Dansk Samling9.7470,370Uændret
     Fredspolitisk Folkeparti9.0700,340NYT
Logo for the Schleswig Party.svg Slesvigsk Parti9.2740,350Fald1
Udenfor partierne2550,010
I alt2.631.384100,001750
Gyldige stemmer2.631.38499,64
Ugyldige/blanke stemmer9.4720,36
Stemmer i alt2.640.856100,00
Stemmeberettigede/valgdeltagelse3.088.26985,51
Kilde: [1]

Personlige stemmer[redigér | rediger kildetekst]

Følgende kandidater fik flest personlige stemmer:[1]

  1. Poul Møller (C): 28.171
  2. Jens Otto Krag (A): 14.644
  3. Erhard Jakobsen (A): 14.444
  4. Aksel Larsen (F): 13.731
  5. Per Hækkerup (A): 13.472
  6. Lis Groes (A): 13.036
  7. Kristian Albertsen (A): 12.683
  8. K.B. Andersen (A): 9.683
  9.  Poul Søgaard (A): 9.232
  10. Hanne Budtz (C): 9.210

Noter[redigér | rediger kildetekst]

Referencer
  1. ^ "Folketingsvalget den 22. september 1964". dst.dk. Hentet 2022-12-29.