Paris-Nice 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Paris-Nice 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Final podium 3, 2019 Paris-Nice.jpg
Løbsdetaljer
Rute77. Paris-Nice
KonkurrenceUCI World Tour 2019 2.UWT
Etaper8
Datoer10. – 17. marts 2019
Distance1.240 km
LandFRA Frankrig
StartbySaint-Germain-en-Laye
MålbyNice
Hold23
Startende ryttere161
Fuldførende ryttere118
Gennemsnitlig fart42,344 km/t
Resultater
VinderCOL Egan Bernal (Sky)
ToerCOL Nairo Quintana (Movistar)
TreerPOL Michał Kwiatkowski (Sky)
PointtrøjePOL Michał Kwiatkowski (Sky)
BjergtrøjeBEL Thomas De Gendt (Lotto-Soudal)
UngdomstrøjeCOL Egan Bernal (Sky)
HoldkonkurrenceGBR Sky
◀ 20182020 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Paris-Nice 2019 var den 77. udgave af cykelløbet Paris-Nice. Det franske etapeløb var det sjette arrangement på UCI's World Tour-kalender i 2019 og blev arrangeret mellem 10. og 17. marts 2019. Den samlede vinder af løbet blev colombianske Egan Bernal fra Team Sky.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (18)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. KAZ Astana Pro Team
  3. BRN Bahrain-Merida
  4. GER Bora-hansgrohe
  5. POL CCC
  6. BEL Deceuninck-Quick Step
  7. RSA Dimension Data
  8. USA EF Education First
  9. FRA Groupama-FDJ
  10. NED Jumbo-Visma
  11. SUI Katusha-Alpecin
  12. BEL Lotto Soudal
  13. AUS Mitchelton-Scott
  14. ESP Movistar Team
  15. GBR Team Sky
  16. GER Team Sunweb
  17. USA Trek-Segafredo
  18. UAE UAE Team Emirates
Professionelle kontinentalhold (5)
  1. FRA Arkéa-Samsic
  2. FRA Cofidis, Solutions Crédits
  3. FRA Delko-Marseille Provence
  4. FRA Direct Énergie
  5. FRA Vital Concept-B&B Hotels

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 10. marSaint-Germain-en-Laye – Saint-Germain-en-Laye
flad etape
138,5NED Dylan GroenewegenNED Dylan Groenewegen
2. etape 11. marLes Bréviaires – Bellegarde
flad etape
163,5NED Dylan GroenewegenNED Dylan Groenewegen
3. etape 12. marCepoy – Moulins
flad etape
200IRL Sam BennettNED Dylan Groenewegen
4. etape 13. marVichy – Pélussin
kuperet etape
210,5DEN Magnus CortPOL Michał Kwiatkowski
5. etape 14. marBarbentane – Barbentane
enkeltstart
25,5GBR Simon YatesPOL Michał Kwiatkowski
6. etape 15. marPeynier – Brignoles
kuperet etape
210,5IRL Sam BennettPOL Michał Kwiatkowski
7. etape 16. marNice – Col de Turini
bjergetape
181,5COL Daniel MartínezCOL Egan Bernal
8. etape 17. marNiceNice
middel bjergetape
110ESP Jon IzagirreCOL Egan Bernal

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. NED Dylan Groenewegen Jumbo-Visma3t 17' 35"
2. AUS Caleb Ewan Lotto-Soudal+ 0"
3. NED Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick-Step+ 0"
4. IRL Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 0"
5. GER John Degenkolb Trek-Segafredo+ 0"
6. ITA Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 0"
7. FRA Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
8. ITA Sonny Colbrelli Bahrain-Merida+ 0"
9. FRA Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 0"
10. FRA Anthony Turgis Direct Énergie+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. NED Dylan Groenewegen den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeJumbo-Visma3t 17' 35"
2. AUS Caleb Ewan den hvide ungdomstrøjeLotto-Soudal+ 4"
3. ESP Luis León Sánchez Astana+ 5"
4. POL Michał Kwiatkowski Sky+ 5"
5. NED Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick-Step+ 6"
6. COL Egan Bernal Sky+ 9"
7. FRA Rudy Molard Groupama-FDJ+ 9"
8. IRL Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 10"
9. GER John Degenkolb Trek-Segafredo+ 10"
10. ITA Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. NED Dylan Groenewegen den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeJumbo-Visma3t 14' 04"
2. ESP Iván García Cortina Bahrain-Merida+ 0"
3. BEL Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step+ 0"
4. ITA Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 0"
5. POL Michał Kwiatkowski Sky+ 0"
6. ESP Luis León Sánchez Astana+ 0"
7. COL Egan Bernal Sky+ 0"
8. FRA Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 5"
9. GER André Greipel Arkéa-Samsic+ 5"
10. NED Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 5"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. NED Dylan Groenewegen den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeJumbo-Visma6t 31' 19"
2. POL Michał Kwiatkowski Sky+ 12"
3. ESP Luis León Sánchez Astana+ 13"
4. BEL Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step+ 16"
5. COL Egan Bernal den hvide ungdomstrøjeSky+ 19"
6. ITA Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 20"
7. FRA Tony Gallopin AG2R La Mondiale+ 22"
8. FRA Rudy Molard Groupama-FDJ+ 23"
9. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 23"
10. BEL Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 24"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. IRL Sam Bennett Bora-Hansgrohe5t 16' 25"
2. AUS Caleb Ewan Lotto-Soudal+ 0"
3. NED Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick-Step+ 0"
4. GBR Daniel McLay EF Education First Pro Cycling+ 0"
5. FRA Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 0"
6. ITA Niccolò Bonifazio Direct Énergie+ 0"
7. NOR Alexander Kristoff UAE Team Emirates+ 0"
8. FRA Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
9. NED Dylan Groenewegen den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeJumbo-Visma+ 0"
10. BEL Edward Theuns Trek-Segafredo+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. NED Dylan Groenewegen den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeJumbo-Visma11t 47' 44"
2. POL Michał Kwiatkowski Sky+ 6"
3. ESP Luis León Sánchez Astana+ 11"
4. BEL Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step+ 16"
5. COL Egan Bernal den hvide ungdomstrøjeSky+ 17"
6. ITA Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 20"
7. FRA Tony Gallopin AG2R La Mondiale+ 21"
8. FRA Rudy Molard Groupama-FDJ+ 23"
9. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 23"
10. BEL Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 24"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. DEN Magnus Cort Astana5t 03' 49"
2. BEL Thomas De Gendt Lotto-Soudal+ 7"
3. ITA Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 13"
4. ITA Alessandro De Marchi CCC Team+ 18"
5. FRA Lilian Calmejane Direct Énergie+ 48"
6. FRA Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 48"
7. ITA Sonny Colbrelli Bahrain-Merida+ 48"
8. ITA Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 48"
9. BEL Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step+ 48"
10. POL Michał Kwiatkowski Sky+ 48"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. POL Michał Kwiatkowski den gule førertrøjeSky16t 52' 27"
2. ESP Luis León Sánchez Astana+ 5"
3. BEL Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step+ 10"
4. COL Egan Bernal den hvide ungdomstrøjeSky+ 11"
5. ITA Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 14"
6. FRA Tony Gallopin AG2R La Mondiale+ 15"
7. FRA Rudy Molard Groupama-FDJ+ 17"
8. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 17"
9. BEL Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 18"
10. AUT Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 18"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. GBR Simon Yates Mitchelton-Scott30' 26"
2. GER Nils Politt Katusha-Alpecin+ 7"
3. POL Michał Kwiatkowski den gule førertrøjeSky+ 11"
4. USA Tejay van Garderen EF Education First Pro Cycling+ 15"
5. COL Daniel Martínez EF Education First Pro Cycling+ 15"
6. COL Egan Bernal den hvide ungdomstrøjeSky+ 15"
7. USA Lawson Craddock EF Education First Pro Cycling+ 15"
8. NZL Thomas Scully EF Education First Pro Cycling+ 27"
9. ESP Marc Soler Movistar+ 30"
10. ESP Luis León Sánchez Astana+ 30"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. POL Michał Kwiatkowski den gule førertrøjeSky17t 23' 04"
2. COL Egan Bernal den hvide ungdomstrøjeSky+ 15"
3. ESP Luis León Sánchez Astana+ 24"
4. NED Wilco Kelderman Sunweb+ 57"
5. LUX Bob Jungels Deceuninck-Quick-Step+ 57"
6. COL Nairo Quintana Movistar+ 1' 01"
7. AUT Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 1' 05"
8. AUS Jack Haig Mitchelton-Scott+ 1' 15"
9. FRA Rudy Molard Groupama-FDJ+ 1' 18"
10. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 21"
Kilde: ProCyclingStats


6. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. IRL Sam Bennett Bora-Hansgrohe4t 12' 35"
2. FRA Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
3. ITA Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 0"
4. GER John Degenkolb Trek-Segafredo+ 0"
5. FRA Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 0"
6. FRA Anthony Turgis Direct Énergie+ 0"
7. FRA Florian Sénéchal Deceuninck-Quick-Step+ 0"
8. BEL Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 0"
9. NOR Alexander Kristoff UAE Team Emirates+ 0"
10. COL Egan Bernal den hvide ungdomstrøjeSky+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. POL Michał Kwiatkowski den gule førertrøjeSky21t 35' 36"
2. COL Egan Bernal den hvide ungdomstrøjeSky+ 18"
3. ESP Luis León Sánchez Astana+ 22"
4. NED Wilco Kelderman Sunweb+ 1' 00"
5. LUX Bob Jungels Deceuninck-Quick-Step+ 1' 00"
6. COL Nairo Quintana Movistar+ 1' 04"
7. AUT Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 1' 08"
8. AUS Jack Haig Mitchelton-Scott+ 1' 17"
9. FRA Rudy Molard Groupama-FDJ+ 1' 21"
10. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 24"
Kilde: ProCyclingStats


7. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. COL Daniel Martínez EF Education First Pro Cycling4t 55' 49"
2. COL Miguel Ángel López Astana+ 6"
3. FRA Nicolas Edet Cofidis, Solutions Crédits+ 20"
4. GBR Simon Yates Mitchelton-Scott+ 20"
5. FRA Jonathan Hivert Direct Énergie+ 55"
6. ITA Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 2' 03"
7. FRA Julien El Fares Delko Marseille Provence+ 2' 03"
8. COL Sergio Henao UAE Team Emirates+ 2' 08"
9. ESP Víctor de la Parte CCC Team+ 2' 13"
10. ITA Alessandro De Marchi CCC Team+ 2' 15"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. COL Egan Bernal den gule førertrøjeden hvide ungdomstrøjeSky26t 35' 26"
2. BEL Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step+ 45"
3. COL Nairo Quintana Movistar+ 46"
4. POL Michał Kwiatkowski den grønne pointtrøjeSky+ 1' 03"
5. AUS Jack Haig Mitchelton-Scott+ 1' 21"
6. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 45"
7. NZL George Bennett Jumbo-Visma+ 2' 20"
8. RUS Ilnur Zakarin Katusha-Alpecin+ 2' 52"
9. FRA Rudy Molard Groupama-FDJ+ 3' 02"
10. LUX Bob Jungels Deceuninck-Quick-Step+ 3' 06"
Kilde: ProCyclingStats


8. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ESP Jon Izagirre Astana2t 41' 10"
2. BEL Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 18"
3. NED Wilco Kelderman Sunweb+ 18"
4. COL Daniel Martínez EF Education First Pro Cycling+ 18"
5. AUT Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 18"
6. ITA Domenico Pozzovivo Bahrain-Merida+ 18"
7. ESP Luis León Sánchez Astana+ 18"
8. GBR Simon Yates Mitchelton-Scott+ 20"
9. USA Tejay van Garderen EF Education First Pro Cycling+ 20"
10. COL Nairo Quintana Movistar+ 22"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. GBR Sky det gule rygnummer for førende ryttere i holdkonkurrencen87t 57' 51"
2. KAZ Astana 9' 46"
3. FRA AG2R La Mondiale 10' 25"
4. AUS Mitchelton-Scott 15' 27"
5. BRN Bahrain-Merida 17' 18"
6. ESP Movistar 33' 16"
7. FRA Direct Énergie 40' 19"
8. FRA Groupama-FDJ 41' 41"
9. USA Trek-Segafredo 42' 18"
10. BEL Deceuninck-Quick-Step 43' 46"


Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Movistar
MOV
Nr.RytterPlacering
1ESP Marc Soler (ESP) 50.
2COL Winner Anacona (COL) 33.
3ESP Héctor Carretero (ESP) 77.
4ESP Imanol Erviti (ESP) 80.
5COL Nairo Quintana (COL) 2.
6BEL Jürgen Roelandts (BEL) 94.
7ESP Rafael Valls (ESP) DNF-6
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
11GBR Simon Yates (GBR) 25.
12NZL Jack Bauer (NZL) 97.
13COL Esteban Chaves (COL) 51.
14AUS Jack Haig (AUS) 4.
15SLO Luka Mezgec (SLO) DNF-8
16ESP Mikel Nieve (ESP) 56.
17ITA Matteo Trentin (ITA) Linjeløb for herrer ved EM i landevejscykling(landevej) 39.
Astana
AST
Nr.RytterPlacering
21COL Miguel Ángel López (COL) 28.
22BEL Laurens De Vreese (BEL) 89.
23CAN Hugo Houle (CAN) 23.
24ESP Gorka Izagirre (ESP) Spanske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) DNF-2
25ESP Jon Izagirre (ESP) 21.
26DEN Magnus Cort (DEN) 71.
27ESP Luis León Sánchez (ESP) 9.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
31AUS Caleb Ewan (AUS) DNS-7
32BEL Jasper De Buyst (BEL) DNF-1
33BEL Thomas De Gendt (BEL) den prikkede bjergtrøje58.
34AUS Adam Hansen (AUS) 68.
35GER Roger Kluge (GER) DNF-8
36BEL Nikolas Maes (BEL) 100.
37BEL Maxime Monfort (BEL) 30.
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
41ITA Domenico Pozzovivo (ITA) 26.
42ITA Sonny Colbrelli (ITA) 49.
43ESP Iván García Cortina (ESP) 46.
44AUS Heinrich Haussler (AUS) 60.
45SLO Kristjan Koren (SLO) 69.
46SLO Domen Novak (SLO) DNF-3
47BEL Dylan Teuns (BEL) 17.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
51AUT Patrick Konrad (AUT) 36.
52IRL Sam Bennett (IRL) DNF-7
53LUX Jempy Drucker (LUX) DNF-8
54AUT Felix Großschartner (AUT) 12.
55GER Christoph Pfingsten (GER) DNF-8
56POL Paweł Poljański (POL) 47.
57GER Michael Schwarzmann (GER) DNF-8
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
61FRA Romain Bardet (FRA) 5.
62FRA Mickaël Cherel (FRA) 22.
63FRA Benoît Cosnefroy (FRA) 79.
64SUI Mathias Frank (SUI) DNF-7
65FRA Tony Gallopin (FRA) DNS-8
66BEL Oliver Naesen (BEL) 13.
67BEL Stijn Vandenbergh (BEL) 61.
Sky
SKY
Nr.RytterPlacering
71COL Egan Bernal (COL) den gule førertrøjeden hvide ungdomstrøje1.
72GBR Tao Geoghegan Hart (GBR) 32.
73COL Sebastián Henao (COL) 57.
74POL Michał Kwiatkowski (POL) Polske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) den grønne pointtrøje3.
75ECU Jhonatan Narváez (ECU) 81.
76GBR Luke Rowe (GBR) 104.
77COL Iván Sosa (COL) 41.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
81COL Sergio Henao (COL) 31.
82ITA Fabio Aru (ITA) DNF-3
83NOR Sven Erik Bystrøm (NOR) 99.
84NOR Alexander Kristoff (NOR) DNS-8
85ITA Marco Marcato (ITA) 62.
86AUS Rory Sutherland (AUS) 113.
87ITA Diego Ulissi (ITA) DNF-6
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
91GER John Degenkolb (GER) 75.
92FRA Julien Bernard (FRA) 34.
93ITA Giulio Ciccone (ITA) 37.
94NED Koen de Kort (NED) 85.
95LUX Alex Kirsch (LUX) 76.
96COL Jarlinson Pantano (COL) 54.
97BEL Edward Theuns (BEL) 35.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
101FRA Arnaud Démare (FRA) 70.
102ITA Jacopo Guarnieri (ITA) 102.
103LTU Ignatas Konovalovas (LTU) 88.
104FRA Olivier Le Gac (FRA) 84.
105FRA Valentin Madouas (FRA) 11.
106FRA Rudy Molard (FRA) 7.
107NED Ramon Sinkeldam (NED) 108.
Deceuninck-Quick-Step
DQT
Nr.RytterPlacering
111LUX Bob Jungels (LUX) Luxembourgske mesterskab i enkeltstart for herrer(landevej og enkeltstart) 8.
112BEL Tim Declercq (BEL) 64.
113BEL Philippe Gilbert (BEL) 15.
114NED Fabio Jakobsen (NED) DNF-6
115BEL Iljo Keisse (BEL) 115.
116ITA Fabio Sabatini (ITA) 103.
117FRA Florian Sénéchal (FRA) DNF-8
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
121RUS Ilnur Zakarin (RUS) 10.
122BEL Jens Debusschere (BEL) DNF-7
123AUT Marco Haller (AUT) 93.
124SUI Reto Hollenstein (SUI) 82.
125GER Marcel Kittel (GER) DNF-4
126GER Nils Politt (GER) 48.
127SLO Simon Špilak (SLO) 59.
Arkéa-Samsic
PCB
Nr.RytterPlacering
131FRA Warren Barguil (FRA) DNF-2
132FRA Maxime Bouet (FRA) DNF-2
133FRA Élie Gesbert (FRA) 38.
134GER André Greipel (GER) 95.
135FRA Amaël Moinard (FRA) 74.
136FRA Laurent Pichon (FRA) 83.
137NED Bram Welten (NED) DNF-7
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
141NED Dylan Groenewegen (NED) DNS-7
142NZL George Bennett (NZL) 6.
143NED Pascal Eenkhoorn (NED) 78.
144NOR Amund Grøndahl Jansen (NOR) 87.
145NED Bert-Jan Lindeman (NED) 65.
146NED Mike Teunissen (NED) 55.
147BEL Maarten Wynants (BEL) DNF-8
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
151COL Rigoberto Urán (COL) DNF-2
152USA Lawson Craddock (USA) DNF-6
153AUS Mitchell Docker (AUS) 91.
154COL Daniel Martínez (COL) Colombianske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) 18.
155GBR Daniel McLay (GBR) DNS-8
156NZL Thomas Scully (NZL) 109.
157USA Tejay van Garderen (USA) 19.
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
161AUS Michael Matthews (AUS) DNF-1
162BEL Jan Bakelants (BEL) 98.
163NED Roy Curvers (NED) DNF-8
164NED Wilco Kelderman (NED) 14.
165DEN Casper Pedersen (DEN) 96.
166NED Martijn Tusveld (NED) DNF-1
167BEL Louis Vervaeke (BEL) DNF-6
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
171FRA Christophe Laporte (FRA) DNS-8
172FRA Nicolas Edet (FRA) 40.
173DEN Jesper Hansen (DEN) 67.
174FRA Mathias Le Turnier (FRA) 72.
175FRA Pierre-Luc Périchon (FRA) 66.
176FRA Geoffrey Soupe (FRA) 112.
177BEL Bert Van Lerberghe (BEL) 110.
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
181GBR Mark Cavendish (GBR) DNF-2
182DEN Lars Bak (DEN) DNF-6
183NOR Edvald Boasson Hagen (NOR) DNS-7
184GBR Scott Davies (GBR) 52.
185AUT Bernhard Eisel (AUT) 107.
186RSA Louis Meintjes (RSA) DNF-2
187BEL Julien Vermote (BEL) 118.
CCC Team
CPT
Nr.RytterPlacering
191POR Amaro Antunes (POR) 29.
192USA Will Barta (USA) 114.
193ESP Víctor de la Parte (ESP) 43.
194ITA Alessandro De Marchi (ITA) 27.
195ITA Jakub Mareczko (ITA) DNF-7
196NED Laurens ten Dam (NED) 44.
197ESP Francisco Ventoso (ESP) DNF-6
Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
201FRA Lilian Calmejane (FRA) 16.
202ITA Niccolò Bonifazio (ITA) 105.
203FRA Damien Gaudin (FRA) DNF-8
204FRA Jonathan Hivert (FRA) 42.
205FRA Adrien Petit (FRA) 101.
206NED Niki Terpstra (NED) 63.
207FRA Anthony Turgis (FRA) 73.
Vital Concept-B&B Hotels
VCB
Nr.RytterPlacering
211FRA Bryan Coquard (FRA) 86.
212BEL Kris Boeckmans (BEL) 116.
213FRA Cyril Gautier (FRA) 20.
214SUI Patrick Müller (SUI) 90.
215FRA Quentin Pacher (FRA) 45.
216FRA Kévin Réza (FRA) DNF-8
217FRA Arthur Vichot (FRA) DNF-7
Delko Marseille Provence
DMP
Nr.RytterPlacering
221FRA Romain Combaud (FRA) 53.
222FRA Julien El Fares (FRA) 24.
223ITA Alessandro Fedeli (ITA) 111.
224ITA Mauro Finetto (ITA) 92.
225ROU Eduard-Michael Grosu (ROU) 117.
226LTU Ramūnas Navardauskas (LTU) DNF-8
227LTU Evaldas Šiškevicius (LTU) 106.

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]